Προς το περιεχόμενο

Έτερος εγώ


NikosRocknRolla

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια λέξη περιγράφει την τρίτη σεζόν: απογοήτευση 

Τουλάχιστον το ταξίδι μέχρι την τελευταία σεζόν ήταν ευχάριστο . Σίγουρα περιμένω με ενδιαφέρον την επόμενη δουλειά του Τσαφουλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 459
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στον 3ο κυκλο πιστευω ο Τσαφουλιας δεν ηθελε να εστιασει τοσο στη δραση ή στο μυστηριο, αλλά στο να κλεισει τις περισσοτερες εκκρεμοτητες και να κλεισει ικανοποιητικα ολο το story απο την ταινια. Πχ στο τελος που τον δειχνει στην παραλια να πεταει τα μενταγιον, ηταν η ιδια παραλια που ηταν μικρες η Δαναη με τη φιλη της παιδια, οπως δειχνει και στη φωτο που κραταει. Στοιχεια που ηταν απο την ταινια απο το 2016.

Η σεζον αυτη ηταν πιο πολυ δραματικη και συναισθηματικη και στο τελος ειχε στοχο να δειξει την διαφθορα στη δικαιοσυνη, την πολιτικη, την αστυνομια, τη σαπιλα της κοινωνιας. Δηλαδη θεματικα ηταν διαφορετικη απο τις άλλες δύο, οπότε για αυτό απογοήτευσε αρκετούς, επειδή ειχαν αλλες προσδοκιες με βαση τις δύο προηγουμενες σεζον, εστιασμενες στο μυστηριο, την αρχαια ελληνικη μυθολογια, τη δραση και τις ανατροπες. Αλλά δεν παυει να ειναι μια εξαιρετικη παραγωγη για τα ελληνικα δεδομενα. Εμένα μου άρεσε πολύ κι ας ήταν λίγο βαρετή. Και στεναχωριέμαι που τελείωσε το κεφάλαιο Έτερος Εγώ.

Επεξ/σία από chester20080
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Η ταινία μπόρεσε να θίξει τη σαπίλα και τη διαφθορά (αλλά και τον πολυεπίπεδο κυκεώνα στον οποίο μπλέκει ένας άπλος άνθρωπος, αντιμέτωπος με μια τραγωδία) χωρίς να καταπέσει σε φτηνούς συναισθηματισμούς. Λιτά, ουσιαστικά και κλείνοντας με έναν τρόπο που άφηνε ουσιαστικό χώρο για συζήτηση και προβληματισμό. Ποιος είναι ο "καλός" και ο "κακός" σε αυτή την ιστορία, τι σημαίνει "καλός" και "κακός", ποια είναι η έννοια της δικαιοσύνης.

Από εκεί και πέρα είχαμε, δυστυχώς, μια διαρκώς πτωτική πορεία. Οι κακοί κατάντησαν καρικατούρες, δεν υπήρχε καμία αμφιβολία πως ήταν διεστραμμένα, αδίστακτα άτομα (αντίθετα με την ταινία, όπου έχεις μια πάρα πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση για το πού μπορεί να φτάσει ένας άνθρωπος υπό ακραίες συνθήκες κι όχι επειδή είναι μουχαχά μοχθηρός), ήρθαν και οι -ανεξήγητες, για μένα- σκηνοθετικές/ενδυματολογικές επιλογές (με εκείνο το ανεκδιήγητο ψυχιατρείο και τις ακόμη πιο ανεκδιήγητες φυλακές, συν μια "ελληνική αστυνομία" κακέκτυπο του CSI με οθόνες αφής και απίθανα περιβάλλοντα, καμία σχέση με την αστυνομία της πρώτης ταινίας) κι όλος αυτός ο σουρεαλισμός θεωρώ ότι αφαιρούσε σταδιακά όλο και περισσότερη αληθοφάνεια και πειστικότητα, στερούσε από το θεατή τη σύνδεση που επιτεύχθηκε στην ταινία, εκεί όπου ο εφιάλτης πήγαζε, εν μέρει, από την υφέρπουσα σκέψη ότι όλη εκείνη η τραγωδία θα μπορούσε να συμβεί στον καθένα.

Σε όλα αυτά, προσθέτουμε το ότι καταφανώς είχε ξεμείνει πλέον ο δημιουργός από ιδέες, και φτάνουμε σε αυτό το αποτέλεσμα, ένα χλιαρό πράγμα, που ανερμάτιστο έδειχνε από την αρχή και ανερμάτιστα κατέληξε. Μάταια ήλπιζα πως, αν καθίσω να δω όλο το υλικό μαζεμένο, θα ήταν καλύτερο το αποτέλεσμα. Κι είναι ευτύχημα που το Έταιρος Εγώ ξεκίνησε δυνατά γιατί, ειλικρινά, αν αυτή η σεζόν ήταν η πρώτη, δεν νομίζω να ασχολούμουν περισσότερο από δύο, τρία επεισόδια, κι ενδεχομένως να λέω πολύ.

Στα θετικά, ότι είδαμε -με τα καλά και τα άσχημα- κάτι διαφορετικό, ότι ακούστηκε ευρύτερα (προσωπικά  μου είχε αρέσει και ο Κοινός Παρονομαστής, λίγα χρόνια πριν το Έτερος Εγώ) ένας άνθρωπος που έδειξε ότι υπό συνθήκες μπορεί να δώσει πράγματα, ότι μπορεί να δανείστηκε ιδέες από αλλού αλλά προσπάθησε (κι ενίοτε κατάφερε) να τις κάνει δικές του (καμία σχέση με τις φαιδρές, τυφλές αντιγραφές ξένων ιδεών ή τα νεοφολκόρ μελοδράματα που κατακλύζουν και τη φετινή τηλεοπτική σεζόν) και, παρά τις όποιες (κλιμακούμενες) διαφωνίες είχα, θεωρώ ότι είδαμε ένα σταθμό στην ελληνική τηλεόραση.

Απλά, εύχομαι στο τέλος να μη χρειαζόταν τόσο πολύ να στεκόμαστε στα χάλια των άλλων και όχι στην αξία της ίδιας της σειράς, για να διακρίνουμε τη -δεδομένη- διαφορά. Όμως, θέλω να ελπίζω πως ο Τσαφούλιας θα μας δείξει ακόμη καλύτερα πράγματα στο μέλλον.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν άντεχα το γιατί έβαζε τις Μάρθα και προϊσταμένη Αθηνά να μιλάνε έτσι αργά και με στόμφο ο σκηνοθέτης ενώ οι υπόλοιποι χαρακτήρες ήταν εντάξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Hacker?pcs είπε

Εγώ δεν άντεχα το γιατί έβαζε τις Μάρθα και προϊσταμένη Αθηνά να μιλάνε έτσι αργά και με στόμφο ο σκηνοθέτης ενώ οι υπόλοιποι χαρακτήρες ήταν εντάξει

Καλά η Μάρθα μιλούσε λες και ήταν λοβοτομημένη, ακροβατούσε στα όρια του αστείου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο χαρακτήρας του Λαΐνη έχει Άσπεργκερ γι' αυτό και μιλάει έτσι, αυτές οι δύο μιλούσανε λες και ήταν σε σειρά του Φώσκολου χωρίς κάποιο προφανή λόγο

Επεξ/σία από Hacker?pcs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τον Βανορτα δεν θα επρεπε να τον συλλαβουν κανονικα,αφου πυροβολησε 2 φρουρους,χωρις να ειναι αστυνομικος?Επισης γιατι δεν κατηγορησε το ερπετο οτι σκοτωσε την Ματρονα?

Επεξ/σία από therion1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, therion1985 είπε

Τον Βανορτα δεν θα επρεπε να τον συλλαβουν κανονικα,αφου πυροβολησε 2 φρουρους,χωρις να ειναι αστυνομικος?Επισης γιατι δεν κατηγορησε το ερπετο οτι σκοτωσε την Ματρονα?

Τι ψαχνεις και εσυ τωρα να βρεις απ το φιασκο 😂

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, yanis13 είπε

Τι ψαχνεις και εσυ τωρα να βρεις απ το φιασκο 😂

Kαι ελεγε ο Τσαφουλιας οτι θα απαντηθουν ολα τα ερωτηματα.Εβλεπα το επεισοδιο,κοιταζα το ρολοι,και ελεγα περναει η ωρα και δεν εχει απαντηθει τιποτα.Και στο τελος απαντηκε μονο ενα σχετικα με την Δαναη,και το αλλο για το ερπετο εν  μερη.Τα αλλα ερωτηματα που δημιουργηθηκαν στον ιδιο κυκλο,δεν θα απαντηθουν ποτε.Και αν βγαλει στο μελλον μια ταινια για να απαντηθουν τα ερωτηματα,πιστευω θα δημιουργησει αλλα ,που επισης δεν θα απαντηθουν.Ολοι τις αποριες που ειχαμε απο τον προηγουμενο κυκλο,κυκλοφορησαν ελευθερα στο ιντενετ.Ο τσαφουλιας δεν ειχε γραψει ακομα το σεναριο,του τελευταιου κυκλου.Δεν σκεφτηκε καθολου να μας απαντησει?Εμεις ημασταν το φανατικο κοινό του.Δεν μπορει να μην διαβαζε τα σχολια,η να μην τα μαθαινε.Εφαγε ασκοπα τον τηλεοπτικο χρονο,να δειχνει την παρεα των νεαρων,να διασκεδαζει,να χορευει.Μιση ωρα στο τελευταιο,να συζητανε για τα χρηματα του ερπετου,και αλλα.Στην ουσια ο κυκλος ηταν τρια επεισοδια.το 1 με το 6 ,για μενα ηταν ενα επεισοδιο,και μετα το 7 και το 8

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, tasanton είπε

Ο,τι και να λέμε, οι ατάκες του Μασατου χάρισαν πολύ γέλιο. 

 

Spinoff Sequel με τον παππου σε υφος πιο αναλαφρου bettercallsaul :P ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...