Προς το περιεχόμενο

Οδηγός παραμετροποίησης FRITZ!Fon και VoIP Telephony στα FRITZ!BOX. Χαρακτηριστικά και δυνατότητες.


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια φορά που το έκανα Reset και δεν ήρθε η τηλεφωνία, κάλεσα στην τεχνική υποστήριξη και το κάνανε, μάλιστα μου την είπανε γιατι το έκανα ρεσετ χωρίς να τους ενημερώσω.

Απο πλευρά τους είναι κάθετοι. Ο εξοπλισμός τους μου είπανε δεν υποστηρίζει Bridge mode. Μου πρότειναν να ρυθμίσουνε 1-1 NAT προς τη συσκευή μου. Αυτό θα δοκιμάσω όταν βρω χρόνο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 371
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

On 23/11/2019 at 00:43, pehlis said:

Μια φορά που το έκανα Reset και δεν ήρθε η τηλεφωνία, κάλεσα στην τεχνική υποστήριξη και το κάνανε, μάλιστα μου την είπανε γιατι το έκανα ρεσετ χωρίς να τους ενημερώσω.

Απο πλευρά τους είναι κάθετοι. Ο εξοπλισμός τους μου είπανε δεν υποστηρίζει Bridge mode. Μου πρότειναν να ρυθμίσουνε 1-1 NAT προς τη συσκευή μου. Αυτό θα δοκιμάσω όταν βρω χρόνο

a.κανονικα εκτος απροοπτου γινεται Zero touch και παιρνει και την τηλεφωνια.το εχω κανει.

β.για το bridge σου εξηγησα.αλλο τι υποστηριζει το modem router αλλο τι κανει η Forthnet. ο καθε εξοπλισμος εχει σαν δυνατοτητα να γυρισει σε bridge.απο εκαι και περα πολλες φορες οταν μπαινεις σαν User δεν εχεις αυτην την δυνατότητα όπως και η forthnet δεν θα σε βοηθησει ποτε να το κανεις.θεωρητικα η τηλεφωνια επειδη ειναι σε αλλο pvc μπορει να παιξει και σε bridge αλλα γενικως δεν το δινουν σαν λυση. οποτε οπως σου ειχα γραψει και εγω πας για One to one nat ωστε να ειναι σαν transparent το Modem router και να περναει ολη η κινηση στο δικο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μπει σαν admin στο 788 και εχω δει τι μπορω να κανω. αρχικα θα δοκιμασω να το γυρισω σε bridge mode με τον οδηγο αλλα μηπως χασει τα προφιλ της τηλεφωνιας?

Διαφορετικά θα τραβήξω το backup αρχείο και μετα πρεπει να πειράξω το το vdsl interface χειροκίνητα.

Οταν βρω χρόνο να το κάνω θα ενημερώσω.

Ρυθμίζοντας 1-1 nat δε ξερω αν μπορέσω να κανω αυτο που θελω. ο ρουτερ που με ενδιαφέρει πρέπει να παρει public IP για να παίξει το VPN του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα παρεχομενα απο cosmote και germanos ρουτερ:

  • fritz 7430
  • fritz 7530
  • fritz 7590

θα δουλεψουν σε cosmote vdsl 50 + voip; θα παρουν αμεσα τις ρυθμισεις του isp ή θα χρειαστει σεταρισμα; το 7430 ειναι σε προσφορα 79,9 απο 91 σκρουτζ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, mech_eng said:

τα παρεχομενα απο cosmote και germanos ρουτερ:

  • fritz 7430
  • fritz 7530
  • fritz 7590

θα δουλεψουν σε cosmote vdsl 50 + voip; θα παρουν αμεσα τις ρυθμισεις του isp ή θα χρειαστει σεταρισμα; το 7430 ειναι σε προσφορα 79,9 απο 91 σκρουτζ

Ναι.ισως χρειαστει να παρεις τηλεφωνο για την τηλεφωνια .ολα φορανε Frttz 0s 7 και πανω.δεν θα επαιρνα το 7430 αλλαθα πηγαινε στο 7530 που ειναι Super vectoring και οχι απλο vectoring.

16 hours ago, pehlis said:

Εχω μπει σαν admin στο 788 και εχω δει τι μπορω να κανω. αρχικα θα δοκιμασω να το γυρισω σε bridge mode με τον οδηγο αλλα μηπως χασει τα προφιλ της τηλεφωνιας?

Διαφορετικά θα τραβήξω το backup αρχείο και μετα πρεπει να πειράξω το το vdsl interface χειροκίνητα.

Οταν βρω χρόνο να το κάνω θα ενημερώσω.

Ρυθμίζοντας 1-1 nat δε ξερω αν μπορέσω να κανω αυτο που θελω. ο ρουτερ που με ενδιαφέρει πρέπει να παρει public IP για να παίξει το VPN του.

κανε backup οτι και να γινει για να το εχεις.μετα δοκιμασε να φτιαξεις το bridge. δεν ξερω αν θα παιξει σιγουρα απλα εχω δει πολλες περιπτωσεις που εχει γινει One to one nat επειδη ο χρηστης ηθελε να κανει διαφορα. υπαρχει ενα sticky για το 788 και καπου ειχα δει οτι ο αλλος το γυρισε σε bridge αλλα επρεπε να περασει και μια εντολη χειροκινητα απο Cli. λογικα απο το wizard θα σου βγαλει επιλογη για bridge.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, το δοκίμασα και με 1-1 NAT κάνει σύνδεση το VPN. άπλα θέλει να βάλεις στον client τη Static IP και οχι το DDNS του myfritz.com.

Τις επόμενες ημέρες θα δοκιμάσω και το LAN to LAN με τα άλλα modem που έχω σε άλλα σημεία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 27/11/2019 at 21:24, pehlis said:

Λοιπόν, το δοκίμασα και με 1-1 NAT κάνει σύνδεση το VPN. άπλα θέλει να βάλεις στον client τη Static IP και οχι το DDNS του myfritz.com.

Τις επόμενες ημέρες θα δοκιμάσω και το LAN to LAN με τα άλλα modem που έχω σε άλλα σημεία.

το ddns το εχεις σεταρει στο Fritz που παιζει ως router και δεν το ενημερωνει σωστα ?γιατι δεντο βαζεις στο 788 τοτε αφου αυτο ειναι μπροστα και κανει το Sync.εκτος αν δεν καταλαβα κατι καλα εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 29/11/2019 at 18:59, pehlis said:

Εννοώ το dynamic dns που προσφέρει η AVM πχ xxxyyyyzzzz.myfritz.net

δηλαδη ειναι σαν το dyndns της Frtiz να μην καταλαβαινει οτι εχει ιντερνετ το Fritz και δεν μπορει να το ενημερωσει?ενω αντιθετα το vpn παιζει μια χαρα?μου φαινεται λιγο παραξενο αφου αν το βαλεις σαν Router πρεπει να παιζει το dyndns.δεν το εχω δοκιμασει αλλα αν πραγματι δεν παιζει ετσι θα μπορουσες να το στειλεις στην Fritz>αν υπαρχει bug θα το φτιαξουν αυτο ειναι το σιγουρο.και στο site και μεσα στο ρουτερ αν θυμαμαι εχει να κανεις submit προβλημα.

εκτος αν καταλαβα κατι λαθος.

το ddns αμα το κανεις Ping βλεπεις να εχει ενημερωθει με την ip που εχεις εκεινη την στιγμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακριβώς. σωστά κατάλαβες. Δεν κάνει ping τη διεύθυνση του myfritz. Δε μπορεί να διαβάσει τη public IP μου, αλλα απο τη στιγμή που έχω static δε με πειράζει. Αυτό ειναι πρόβλημα οταν εχεις δυναμική IP. Γι αυτό βοηθάει η υπηρεσία DDNS του Fritz.

Τουλάχιστον ρύθμισα και παίζει μια χαρά του Lan to Lan VPN δηλώνοντας τη static IP μιας και το έχω να βγαίνει απ ευθείας στο internet. Ζήτησα να μου το κάνουν 1-1 ΝΑΤ το TG788v2 προς το fritzbox. Έριξα και το ένα κανάλι φωνής στην FXO θύρα του 7590 και μπορώ να βγάζω τηλεφωνικές κλήσεις OntheGO απο το κινητό μου. Το για 2ο κανάλι ισως πάρω καποιο FXO Gateway και το πάρω απο εκει με SIP account...

Η απομακρυσμένη πρόσβαση παίζει και αυτή πάλι βάζοντας IP και HTTPS port. Το μόνο που δε δοκίμασα είναι το FTP άλλα δε βλέπω το λόγο να μη λειτουργεί.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ναι αφου εχεις static δεν σε νοιαζει.απλα απο την στιγμη που παιρνει internet θα πρεπε να μπορει να καταλαβει και να ανανεωσει το dyndns.Θα μπορουσες παλι να το στειλεις στην avm μηπως εχουν καμια ιδεα παραπανω.

12 hours ago, pehlis said:

Αυτό ακριβώς. σωστά κατάλαβες. Δεν κάνει ping τη διεύθυνση του myfritz. Δε μπορεί να διαβάσει τη public IP μου, αλλα απο τη στιγμή που έχω static δε με πειράζει. Αυτό ειναι πρόβλημα οταν εχεις δυναμική IP. Γι αυτό βοηθάει η υπηρεσία DDNS του Fritz.

Τουλάχιστον ρύθμισα και παίζει μια χαρά του Lan to Lan VPN δηλώνοντας τη static IP μιας και το έχω να βγαίνει απ ευθείας στο internet. Ζήτησα να μου το κάνουν 1-1 ΝΑΤ το TG788v2 προς το fritzbox. Έριξα και το ένα κανάλι φωνής στην FXO θύρα του 7590 και μπορώ να βγάζω τηλεφωνικές κλήσεις OntheGO απο το κινητό μου. Το για 2ο κανάλι ισως πάρω καποιο FXO Gateway και το πάρω απο εκει με SIP account...

Η απομακρυσμένη πρόσβαση παίζει και αυτή πάλι βάζοντας IP και HTTPS port. Το μόνο που δε δοκίμασα είναι το FTP άλλα δε βλέπω το λόγο να μη λειτουργεί.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 minutes ago, seaman13 said:

Έχω το 7590,θα ήθελα να σε ρωτήσω σχετικά με online gaming,υπάρχει κάποια ρύθμιση που θα βοηθούσε σε καλύτερη απόκριση τις συσκευής?

α.τυπικα τελευταιο firmware.

β.ζητας απο τον παροχο Fast path.

γ.εισαι με ethernet.
δ.μπορεις να ορισεις Priorities κτλ ωστε αν ειναι και αλλοι στο δικτυο να  παιζεις καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, poulinos είπε

α.τυπικα τελευταιο firmware.

β.ζητας απο τον παροχο Fast path.

γ.εισαι με ethernet.
δ.μπορεις να ορισεις Priorities κτλ ωστε αν ειναι και αλλοι στο δικτυο να  παιζεις καλυτερα.

Εχω κανει και τα 4 βηματα,γνωριζεις εαν με τα Priorities βελτιώνεται το Bufferbloat του ρουτερ,παντα για μέτρησης απο το dslreport

Ευχαριστω για την αμεσότητα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, seaman13 said:

Εχω κανει και τα 4 βηματα,γνωριζεις εαν με τα Priorities βελτιώνεται το Bufferbloat του ρουτερ,παντα για μέτρησης απο το dslreport

Ευχαριστω για την αμεσότητα...

σιγουρα θα σε βοηθησει αμα ειναι και αλλοι πανω.αν δεν ειναι αλλοι πανω στο δικτυο δεν νομιζω οτι θα σου αλλαξει κατι στο ping ακομα και να το ενεργοποιησεις αφου μονο το δικο σου traffic θα υπαρχει.κατι παραπανω δεν ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...