Προς το περιεχόμενο

Οδηγός παραμετροποίησης FRITZ!Fon και VoIP Telephony στα FRITZ!BOX. Χαρακτηριστικά και δυνατότητες.


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 minutes ago, barbaperiergos said:

Άλλη μια απορία επιτρέψτε μου.

Αν συνδέσω vpn (surfshark έχω) στο ρουτερ θα έχω πρόβλημα με το σταθερό ή όχι? 

Απορώ διότι το vpn το βάζουμε για να φαινόμαστε ότι μπαίνουμε στο ιντερνετ από άλλη χώρα

(βασικά για να μην φαίνεται που μπαίνουμε).

λογικα δεν θα πρεπει να στο επηρεασει. Λογικααα

δεν χανεις κατι να το κανεις δοκιμη παρα ταυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 369
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

poulinos σ' ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκρισή σου!

Ακόμη μία απορία, ελπίζω να μην γίνομαι πολύ βαρετός. Το μίνι ups μου δίνει ρεύμα 12V/1A, αλλά το 7530 AX θέλει 12V/1,5A. Θα υπολειτουργεί με αυτό το mini ups? 

Αν πάρω άλλο ups με 12V/2A θα κινδυνέψει να καεί το 7530 ΑΧ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 hours ago, barbaperiergos said:

poulinos σ' ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκρισή σου!

Ακόμη μία απορία, ελπίζω να μην γίνομαι πολύ βαρετός. Το μίνι ups μου δίνει ρεύμα 12V/1A, αλλά το 7530 AX θέλει 12V/1,5A. Θα υπολειτουργεί με αυτό το mini ups? 

Αν πάρω άλλο ups με 12V/2A θα κινδυνέψει να καεί το 7530 ΑΧ?

μπορει και να αντεξει το fritz με τα 12 volt 1a διοτι ΣΥΝΗΘΩΣ καταναλωνουν λιγοτερη ενεργεια απο αυτη που αναγραφεται. σε ολες τις συσκευες αυτο που λενε ειναι το Peak το οποιο συνηθως δεν θα το φτασουν ποτε ή μπορει απλα στην εκκινηση που και παλι δυσκολο. αν βαζαμε τα πραγματα με βαση το τι λενε σαν Max καταναλωση τοτε αστα να πανε. βαζεις σε ενα Rack 10 servers και φορανε ολοι 1000watt τροφοδοτικο δηλαδη πρεπει να υποστηριξεις 10000watt. στην πραξη παιζει ολοι μαζι να μην ειναι σε νορμαλ χρηση ουτε 3000watt.

παμε στην δευτερη ερωτηση που ολοι την πατανε. γραφεις 12volt 2 ampere.αυτο ειναι το μεγιστο που μπορει να δωσει το ups.αν εσυ βαλεις οτιδηποτε κατω απο 2 ampere θα παιξει μια χαρα και το ups θα δωσει το αντιστοιχοι.αν το router παιζει με 1ampere τοτε το mini ups θα δωσει 1. οποτε δεν γινεται να καει. ειναι σαν το κινητο.παιρνεις ενα φορτιστη και σου λεει οτι βγαζει πχ 60 watt ή οτι βγαζει 5volt 2 ampere.αυτο ειναι το μεγιστο που μπορει να δωσει.δεν σημαινει οτι το δινει συνεχεια ουτε οτι θα καψει την συσκευη. να το πω ακομα πιο χαζα.ειναι σαν να σου λεω οτι εγω μπορω να μεταφερω 100 πορτοκαλια το λεπτοπ. αν εσυ ζητησεις 10 πορτοκαλια τοσα θα σου δωσω.απλα θα ξερεις οτι το μεγιστο που μπορω ειναι τα 100.αν ζητησεις 1 θα παρεις ενα. οποτε δεν εχεις θεμα να ειναι παραπανω.εχεις θεμα το Router να ζητησει παραπανω. εκει ειτε θα κλεισει το ups ειτε θα δωσει λιγοτερο με αποτελεσμα να μην παιζει σωστα η συσκευη

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, barbaperiergos said:

Άρα θα είμαι απόλυτα καλυμμένος μόνο με 12V/2A ups, αυτό που έχω μπορεί να με κρεμάει που και που.

Ευχαριστω πάρα πολύ και πάλι!

αν ειναι 1,5ampere το roUter δυσκολα θα σε κρεμασει το 1ampere. και στα review που εχω κανει θα δεις οτι σε πολλα μοντελα αναφερω το max wattage και το average. αν πχ το max ειναι 12watt τοτε ειναι ακριβως 1 amp. μπορεις με βαση το μοντελο να το δεις στα specs του router.

για το 7530 λεει Average power consumption: 6 watts

δηλαδη 0,5 amps :P

https://en.avm.de/products/fritzbox/fritzbox-7530-ax/technical-specifications/

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, όντως δεν χρειάζομαι μεγαλύτερο, νάσαι καλά μάστορα μου και τώρα που το σκέφτομαι αυτό το ups (conceptum/MrCable GM-4) με έβγαλε ασπροπρόσωπο σε 2-3 δίωρες διακοπές ρεύματος στο προηγούμενο ρούτερ ZTE H1600 που ήταν 12V/2A !!!...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, barbaperiergos said:

Ναι, όντως δεν χρειάζομαι μεγαλύτερο, νάσαι καλά μάστορα μου και τώρα που το σκέφτομαι αυτό το ups (conceptum/MrCable GM-4) με έβγαλε ασπροπρόσωπο σε 2-3 δίωρες διακοπές ρεύματος στο προηγούμενο ρούτερ ZTE H1600 που ήταν 12V/2A !!!...

αν εχεις θεμα θα το δεις.αν δεις τιποτα παραξενο απλα το βγαζεις εκτος Ups και το δοκιμαζεις ξανα.πριν λιγο καιρο πεταξα ενα Conceptum.οι μπαταριες ηταν 3-4 χρονων σιγουρα(κρατουσε ακομα αν και με μειωμενη διαρκεια) αλλα δεν χρειαζοταν.οποτε πηγε ανακυκλωση μπαταριων οι μπαταριες και η συσκευη σε ανακυκλωση συσκευων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχουμε το ίδιο Conceptum, κάπου στα 15W αρχίζει να αναβοσβήνει το power μεταξύ κόκκινου και πράσινου. Μπορείς να μειώσεις την κατανάλωση με το να έχεις μία μπάντα του wifi ανοιχτή αντί και για τις 2 και γενικά αν έχεις άλλο access point, να προτιμάς αυτό να συνδέεσαι για κατέβασμα ασύρματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 21/02/2024 at 03:38, CsIns said:

Αν έχουμε το ίδιο Conceptum, κάπου στα 15W αρχίζει να αναβοσβήνει το power μεταξύ κόκκινου και πράσινου. Μπορείς να μειώσεις την κατανάλωση με το να έχεις μία μπάντα του wifi ανοιχτή αντί και για τις 2 και γενικά αν έχεις άλλο access point, να προτιμάς αυτό να συνδέεσαι για κατέβασμα ασύρματα.

δεν το εχω πλεον. επειδη ηταν 2-3 χρονων απλα οι μπαταριες σε ανακυκλωση μπαταριων και η συσκευη σε ανακυκλωση συσκευων.2-3 χρονια εκανε την δουλεια του.πλεον δεν χρειαζεται. ηταν αυτα που ειχε δωσει καποτε η Cosmote. πλεον παιρνεις ενα με 2amps και δεν σε περιοριζει γενικοτερα και ουτε παιζεις στο οριο. της cosmote ειχε και καλωδιο για δυο συσκευες.χρησιμο αν το Ont δεχεται την ιδια ταση( για χρηστες ftth)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω στη ταράτσα ένα tplink NX510v 192.168.1.x  που δίνει στο wan του fritzbox 192.168.188.x, το πρόβλημα είναι ότι δεν δουλεύει ούτε το go στην εφαρμογή ούτε IPsec -wireguard. Πρέπει να ανοίξω ports στο tplink, καμία ιδέα;

To tpllink είναι με SIM cosmote.

Επεξ/σία από konandrio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...