Προς το περιεχόμενο

Apple Pay από σήμερα σε Ελλάδα και Κύπρο χωρίς όμως συστημικές τράπεζες


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 356
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/2/2020 στις 11:45 ΜΜ, atrias είπε

ενδιαφέρον φαίνεται

αφορολόγητο λογικά όμως δε θα χτίζεις με αυτό ε ;

επίσης (τώρα μου προέκυψε γράφωντας το ^^)  μήπως ο λόγος που δεν προχωράει και το apple pay είναι ότι δε μπορεί να υποστηριχτεί το χτίσιμο αφορολόγητου αν πληρώνεις μέσω αυτής της υπηρεσίας ;

μέσω curve χτίζεται κανονικά το αφορολόγητο και έχεις όλα τα προνόμια της κάρτας γιατί πολύ απλά πληρώνεις με την κάρτα αυτή.

στο ebanking της κάθε τράπεζας μπορεί να δει κανείς ότι μετράει!

επίσης alpha Και eurobank ξεκινούν σύντομα το apple pay. (insider.gr)

Επεξ/σία από vagstef
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/3/2020 στις 3:23 ΜΜ, vagstef είπε

μέσω curve χτίζεται κανονικά το αφορολόγητο και έχεις όλα τα προνόμια της κάρτας γιατί πολύ απλά πληρώνεις με την κάρτα αυτή.

στο ebanking της κάθε τράπεζας μπορεί να δει κανείς ότι μετράει!

επίσης alpha Και eurobank ξεκινούν σύντομα το apple pay. (insider.gr)

Καλά αυτό ήταν το σάιτ που έλεγε οτι προ ολίγων μηνών οτι δε θα μπουν οι ελληνικές τράπεζες στο Apple Pay γιατί και καλά αναπτύσσουν τα δικά τους apps κι εχει προμήθεια. Οκ, είναι μια πληροφορία αλλά δεν ειναι κι οι Financial Times...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Alpha Bank εμφανίστηκε στο Apple Pay πριν λίγο. Δεν παίρνει κάρτα MasterCard, μόνο Visa.

Επεξ/σία από KAGOURATION
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, KAGOURATION είπε

Η Alpha Bank εμφανίστηκε στο Apple Pay πριν λίγο. Δεν παίρνει κάρτα MasterCard, μόνο Visa.

Δοκίμασα με alpha bonus mastercard και οντως δεν την δεχεται. visa δεν εχω. το δοκιμασες εσυ; λειτουργει κανονικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, bill_surf είπε

Δοκίμασα με alpha bonus mastercard και οντως δεν την δεχεται. visa δεν εχω. το δοκιμασες εσυ; λειτουργει κανονικά;

 

Ναι παίζει κανονικά. Να αναφέρω όμως ότι σε συναλλαγή σε σουπερμάρκετ όπου έπρεπε να μου δώσει Bonus πόντους, δεν μου έδωσε.

Επεξ/σία από KAGOURATION
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, KAGOURATION said:

Ναι παίζει κανονικά. Να αναφέρω όμως ότι σε συναλλαγή σε σουπερμάρκετ όπου έπρεπε να μου δώσει Bonus πόντους, δεν μου έδωσε.

Αυτό είναι τεράστια βλακεία. Δηλαδή επιλέγεις ανάμεσα σε ευκολία και πρόγραμμα ανταμοιβής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, KAGOURATION said:

Ναι παίζει κανονικά. Να αναφέρω όμως ότι σε συναλλαγή σε σουπερμάρκετ όπου έπρεπε να μου δώσει Bonus πόντους, δεν μου έδωσε.

μπορει να μην ειναι τεχνικα εφικτο να πιστωθουν οι ποντοι αμεσα και να το κανουνε με batch κινησεις ανα Χ ωρες. εχε το νου σου σημερα αυριο μηπως και τους δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το φτιαξουν εντελει και θα δινει και τους ποντους.

Αντε να μπαινουν και οι υπολοιπες σιγα σιγα.

Μπραβο στην apple για την τρομερη της υπηρεσια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Snolly είπε

μπορει να μην ειναι τεχνικα εφικτο να πιστωθουν οι ποντοι αμεσα και να το κανουνε με batch κινησεις ανα Χ ωρες. εχε το νου σου σημερα αυριο μηπως και τους δεις.

Δεν είμαι σίγουρος αν είναι θέμα της Alpha. Κοίταξα 4-5 αποδείξεις από το ίδιο σουπερμάρκετ όπου ψώνιζα τις προηγούμενες μέρες με την φυσική μου κάρτα. Τα 4 τελευταία ψηφία είναι ίδια με της κάρτας. Κοίταξα την σημερινή απόδειξη από την ίδια κάρτα μέσω Apple Pay και τα 4 τελευταία ψηφία είναι διαφορετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 minutes ago, KAGOURATION said:

Δεν είμαι σίγουρος αν είναι θέμα της Alpha. Κοίταξα 4-5 αποδείξεις από το ίδιο σουπερμάρκετ όπου ψώνιζα τις προηγούμενες μέρες με την φυσική μου κάρτα. Τα 4 τελευταία ψηφία είναι ίδια με της κάρτας. Κοίταξα την σημερινή απόδειξη από την ίδια κάρτα μέσω Apple Pay και τα 4 τελευταία ψηφία είναι διαφορετικά.

Μήπως έχει να κάνει με αυτό;

 

The safer way to pay.

When you make a purchase, Apple Pay uses a device-specific number and unique transaction code. So your card number is never stored on your device or on Apple servers, and when you pay, your card numbers are never shared by Apple with merchants.

 

Δεν ξέρω αν αυτό ισχύει μόνο στα online ή και στα φυσικά καταστήματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Lnds500 είπε

Μήπως έχει να κάνει με αυτό;

The safer way to pay.

When you make a purchase, Apple Pay uses a device-specific number and unique transaction code. So your card number is never stored on your device or on Apple servers, and when you pay, your card numbers are never shared by Apple with merchants.

Δεν ξέρω αν αυτό ισχύει μόνο στα online ή και στα φυσικά καταστήματα.

Α ναι όντως! Το είχα ξεχάσει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 minutes ago, KAGOURATION said:

Δεν είμαι σίγουρος αν είναι θέμα της Alpha. Κοίταξα 4-5 αποδείξεις από το ίδιο σουπερμάρκετ όπου ψώνιζα τις προηγούμενες μέρες με την φυσική μου κάρτα. Τα 4 τελευταία ψηφία είναι ίδια με της κάρτας. Κοίταξα την σημερινή απόδειξη από την ίδια κάρτα μέσω Apple Pay και τα 4 τελευταία ψηφία είναι διαφορετικά.

Αρα μπορει η apple να δινει σε δευτερο χρονο τις συναλλαγες στην alpha και να πιστωνει τους ποντους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο επικοινωνία με την σελιδα της  Alpha Bank Bonus στο facebook, μου απαντησαν ότι: 

Καλησπέρα σας, οι πόντοι θα πιστώνονται μετά από μία ή δύο εργάσιμες κανονικά αναλόγως την επιχείρηση και τους πόντους που αποδίδονται από τις αγορές σας σε αυτήν. Είμαστε στη διάθεσή σας.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...