Προς το περιεχόμενο

Apple Pay από σήμερα σε Ελλάδα και Κύπρο χωρίς όμως συστημικές τράπεζες


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Πως ακριβώς θα ξεπεράσει σε επιτυχια το Apple Pay όταν δεν έχουν ξεκινήσει καν να το υποστηρίζουν; 

Ίσως έπρεπε να σημειώσω ότι γράφω με σαρκασμό. Παρόλα αυτά νομίζω ότι στις τράπεζες ελπίζουν τα δικά τους συστήματα θα χρησιμοποιούνται περισσότερο από αυτά των μεγάλων εταιρειών γιατί αλλιώς δεν θα δημιουργούσαν τα δικά τους (πολύς κακής ποιότητας κατα τη γνώμη μου). Πιστεύω εμποδίζουν την είσοδο των Apple pay και Google pay. Η υποστήριξη τους δεν είναι δα και rocket science.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 356
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, autodidact είπε

Ίσως έπρεπε να σημειώσω ότι γράφω με σαρκασμό. Παρόλα αυτά νομίζω ότι στις τράπεζες ελπίζουν τα δικά τους συστήματα θα χρησιμοποιούνται περισσότερο από αυτά των μεγάλων εταιρειών γιατί αλλιώς δεν θα δημιουργούσαν τα δικά τους (πολύς κακής ποιότητας κατα τη γνώμη μου). Πιστεύω εμποδίζουν την είσοδο των Apple pay και Google pay. Η υποστήριξη τους δεν είναι δα και rocket science.

😂

Δεκτόν. Βάλε κι εσύ μια ειρωνική φάτσα ρε αδερφέ, νόμιζα πως ήσουν στους ultra της Πειραιώς :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ProponitisTouKanape είπε

😂

Δεκτόν. Βάλε κι εσύ μια ειρωνική φάτσα ρε αδερφέ, νόμιζα πως ήσουν στους ultra της Πειραιώς :P 

χαχα... στον γραπτό λόγο είναι σίγουρα πιο δύσκολο να μεταδοθεί το ύφος. Πάντως βρίσκω την προσπάθεια που κάνουν να εμποδίσουν την είσοδο αυτής της τεχνολογίας αστεία και οπισθοδρομική. Μονοπώλιο made in Greece με κλαρίνα και τυρί φέτα. Γιαυτό και θα γελούσα αν κάποιος από τις τράπεζες το παραδεχόταν ανοικτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, atrias είπε

ενδιαφέρον φαίνεται

αφορολόγητο λογικά όμως δε θα χτίζεις με αυτό ε ;

επίσης (τώρα μου προέκυψε γράφωντας το ^^)  μήπως ο λόγος που δεν προχωράει και το apple pay είναι ότι δε μπορεί να υποστηριχτεί το χτίσιμο αφορολόγητου αν πληρώνεις μέσω αυτής της υπηρεσίας ;

Χτίζεις κανονικά αφορολόγητο, τσέκαρε και το νήμα 

 

Επεξ/σία από stratos_21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, autodidact είπε

Ίσως έπρεπε να σημειώσω ότι γράφω με σαρκασμό. Παρόλα αυτά νομίζω ότι στις τράπεζες ελπίζουν τα δικά τους συστήματα θα χρησιμοποιούνται περισσότερο από αυτά των μεγάλων εταιρειών γιατί αλλιώς δεν θα δημιουργούσαν τα δικά τους (πολύς κακής ποιότητας κατα τη γνώμη μου). Πιστεύω εμποδίζουν την είσοδο των Apple pay και Google pay. Η υποστήριξη τους δεν είναι δα και rocket science.

γιατί δεν λες για το πρωτοποριακό i-bank pay που λειτουργεί με bluetooth κάτι που χρησιμοποιεί το 99,9% των εμπόρων; 

πέρα από την πλάκα το Apple Pay έχει commission και το καταλαβαίνω. το GPay Πάλι είναι free για τις τράπεζες. Το μόνο που ζητάει είναι να επεξεργάζεται τα δεδομένα των συναλλαγών. βέβαια όταν θελήσει η Google να το λανσάρει θα γίνει. Επίσης θα μπορούσε άνετα να ξεκινήσει φέτος με τις neobanks όπως έγινε με το Apple Pay.

επίσης στο Twitter οι ελληνικές τράπεζες έχουν αναφέρει ότι θα ξεκινήσουν το Apple Pay κάποτε...

και οι 2 θέλουν να κλείσουν τρύπες στην Ευρώπη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, vagstef είπε

γιατί δεν λες για το πρωτοποριακό i-bank pay που λειτουργεί με bluetooth κάτι που χρησιμοποιεί το 99,9% των εμπόρων; 

πέρα από την πλάκα το Apple Pay έχει commission και το καταλαβαίνω. το GPay Πάλι είναι free για τις τράπεζες. Το μόνο που ζητάει είναι να επεξεργάζεται τα δεδομένα των συναλλαγών. βέβαια όταν θελήσει η Google να το λανσάρει θα γίνει. Επίσης θα μπορούσε άνετα να ξεκινήσει φέτος με τις neobanks όπως έγινε με το Apple Pay.

επίσης στο Twitter οι ελληνικές τράπεζες έχουν αναφέρει ότι θα ξεκινήσουν το Apple Pay κάποτε...

και οι 2 θέλουν να κλείσουν τρύπες στην Ευρώπη 

δε νομίζω ότι το πρόβλημα με το Google Pay στην Ελλάδα είναι η Google. Πιστεύω ότι η Google δεν θα λάνσαρε ποτέ την υπηρεσία χωρίς την υποστήριξη του σύνολου των Ελληνικών τραπεζών όπως έκανε η Apple. Έχουν διαφορετική φιλοσοφία και πιο στενές σχέσεις με τα κράτη. Αν και στεναχωριέμαι ιδιαίτερα για την κατάσταση των τραπεζών παγκοσμίως και ειδικά στην Ελλάδα (εντάξει δε στεναχωριέμαι και πολύ) νομίζω ότι η στάση τους δεν έχει κανένα νόημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, vagstef είπε

γιατί δεν λες για το πρωτοποριακό i-bank pay που λειτουργεί με bluetooth κάτι που χρησιμοποιεί το 99,9% των εμπόρων; 

πέρα από την πλάκα το Apple Pay έχει commission και το καταλαβαίνω. το GPay Πάλι είναι free για τις τράπεζες. Το μόνο που ζητάει είναι να επεξεργάζεται τα δεδομένα των συναλλαγών. βέβαια όταν θελήσει η Google να το λανσάρει θα γίνει. Επίσης θα μπορούσε άνετα να ξεκινήσει φέτος με τις neobanks όπως έγινε με το Apple Pay.

επίσης στο Twitter οι ελληνικές τράπεζες έχουν αναφέρει ότι θα ξεκινήσουν το Apple Pay κάποτε...

και οι 2 θέλουν να κλείσουν τρύπες στην Ευρώπη 

Ο τραπεζικός τομέας στην Ελλάδα, επειδή είναι πολύ κλειστή αγορά, λειτουργεί με τη λογική "Το κάνει ο ανταγωνιστής μου;". Αν η απάντηση είναι ναι, τότε το κάνουν κι οι υπόλοιπες, όπως με τα προγραμματα επιβράβευσης που πλέον κι οι 4 μεγάλες συστημικές έχουν απο ένα. Αν όχι, τότε, κατά τη λογική τους, δεν υπάρχει λόγος να το κάνουν αυτές πρώτες. Απο τη μια είναι ένα σύστημα που δε τσουλάει προς τα μπροστά, απο την άλλη όμως είναι κατανοητή η στάση τους. Σκέψου πως η Ελλάδα είναι η χώρα που το Σάββατο περιμένουν στα ΑΤΜ μέσα στα σουπερμάρκετ σε ουρά για να βγάλουν τα λεφτά και να τα δώσουν δέκα λεπτά μετά στο ταμείο του ίδιου fucking σουπερμάρκετ ενώ το βράδυ που μπαίνουν οι συντάξεις τα ΑΤΜ έχουν ουρά μέχρι το δρόμο. Τι Apple και Google Pay μου λες εσύ μετά, αμα θες αυτά τα σατανικά να πας αλλού. Κάνε εκεί μια ενημέρωση βιβλιαρίου και μην έχεις απαιτήσεις :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Ο τραπεζικός τομέας στην Ελλάδα, επειδή είναι πολύ κλειστή αγορά, λειτουργεί με τη λογική "Το κάνει ο ανταγωνιστής μου;". Αν η απάντηση είναι ναι, τότε το κάνουν κι οι υπόλοιπες, όπως με τα προγραμματα επιβράβευσης που πλέον κι οι 4 μεγάλες συστημικές έχουν απο ένα. Αν όχι, τότε, κατά τη λογική τους, δεν υπάρχει λόγος να το κάνουν αυτές πρώτες. Απο τη μια είναι ένα σύστημα που δε τσουλάει προς τα μπροστά, απο την άλλη όμως είναι κατανοητή η στάση τους. Σκέψου πως η Ελλάδα είναι η χώρα που το Σάββατο περιμένουν στα ΑΤΜ μέσα στα σουπερμάρκετ σε ουρά για να βγάλουν τα λεφτά και να τα δώσουν δέκα λεπτά μετά στο ταμείο του ίδιου fucking σουπερμάρκετ ενώ το βράδυ που μπαίνουν οι συντάξεις τα ΑΤΜ έχουν ουρά μέχρι το δρόμο. Τι Apple και Google Pay μου λες εσύ μετά, αμα θες αυτά τα σατανικά να πας αλλού. Κάνε εκεί μια ενημέρωση βιβλιαρίου και μην έχεις απαιτήσεις :P 

Αυτά τα σατανικά όπως το λες είναι. Πρόσφατα πλήρωσα με το apple watch σε ένα πλυντήριο αυτοκινήτων και ο υπάλληλος μου είπε σχεδόν άσπρος: "Πωπω τρόμαξα, σαν το χάραγμα του Αντιχρίστου είναι". Και μία άλλη φορά στο σούπερ μάρκετ η υπάλληλος είπε με κάποιο θυμό "Σε λίγο θα κυκλοφοράμε όλοι με ένα τσιπάκι".  Οπότε ναι το πρόβλημα είναι και η ασχετοσύνη, σωστό. Δυστυχώς αν και η συγκεκριμένη τεχνολογία δεν είναι και πρόσφατη ο ψηφιακός αναλφαβητισμός μας κρατάει αρκετά πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει έστω και κατ' ανάγκην, έχει βελτιωθεί η κατάσταση, πλέον κάρτες γίνονται δεκτές σε σημεία που θα γέλαγαν αν πριν 5 χρόνια τους ρωτούσες να πληρώσεις με κάρτα. Είναι κι αυτό μια Χ πρόοδος. Μην έχεις και τρομερές απαιτήσεις :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει πέρα από την πλάκα, ο υπόλοιπος κόσμος προχωράει με απίστευτους ρυθμούς και δε μας παίρνει ούτε στο ελάχιστο να λέμε "έλα μωρέ πάλι καλά να λες" γιατί αυτό έχει επιπτώσεις σε όλους είτε γνωρίζουμε 2 πράγματα παραπάνω είτε όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/2/2020 στις 11:45 ΜΜ, atrias είπε

ενδιαφέρον φαίνεται

αφορολόγητο λογικά όμως δε θα χτίζεις με αυτό ε ;

επίσης (τώρα μου προέκυψε γράφωντας το ^^)  μήπως ο λόγος που δεν προχωράει και το apple pay είναι ότι δε μπορεί να υποστηριχτεί το χτίσιμο αφορολόγητου αν πληρώνεις μέσω αυτής της υπηρεσίας ;

 

κανονικότατα χτίζεις αφορολόγητο διότι χρεώνεται άμεσα η πιστωτική -χρεωστική ελληνική σου καρτα.Δεν έχει καμία σχέση με n26  και revolut

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/2/2020 στις 11:45 ΜΜ, atrias είπε

ενδιαφέρον φαίνεται

αφορολόγητο λογικά όμως δε θα χτίζεις με αυτό ε ;

επίσης (τώρα μου προέκυψε γράφωντας το ^^)  μήπως ο λόγος που δεν προχωράει και το apple pay είναι ότι δε μπορεί να υποστηριχτεί το χτίσιμο αφορολόγητου αν πληρώνεις μέσω αυτής της υπηρεσίας ;

το θεμα ειναι μονο ενα, ζητανε μεγαλο ποσοστο προμηθειας, που στην κατασταση που ειναι οι τραπεζες μας δεν το αντεχουν. Θα το πανε οσο πιο πισω γινεται το θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, autodidact είπε

Εντάξει πέρα από την πλάκα, ο υπόλοιπος κόσμος προχωράει με απίστευτους ρυθμούς και δε μας παίρνει ούτε στο ελάχιστο να λέμε "έλα μωρέ πάλι καλά να λες" γιατί αυτό έχει επιπτώσεις σε όλους είτε γνωρίζουμε 2 πράγματα παραπάνω είτε όχι.

Αν σκεφτείς οτι μέσα σε 4-5 χρόνια, πήγαμε απο το "τι κάρτα; λεφτά δεν έχεις φίλε;" στην εκτεταμένη χρήση καρτών, θα δεις οτι υπάρχει πρόοδος. Μη περιμένεις να γίνει η Ελλάδα ποτέ early adopter τύπου Βρετανίας ή Σκανδιναβίας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Αν σκεφτείς οτι μέσα σε 4-5 χρόνια, πήγαμε απο το "τι κάρτα; λεφτά δεν έχεις φίλε;" στην εκτεταμένη χρήση καρτών, θα δεις οτι υπάρχει πρόοδος. Μη περιμένεις να γίνει η Ελλάδα ποτέ early adopter τύπου Βρετανίας ή Σκανδιναβίας. 

τωρα να δεις που θα πεφτει εξτρα φορος αν δεν κανεις αγορες με καρτες...

Επεξ/σία από Lumini
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ProponitisTouKanape είπε

Αν σκεφτείς οτι μέσα σε 4-5 χρόνια, πήγαμε απο το "τι κάρτα; λεφτά δεν έχεις φίλε;" στην εκτεταμένη χρήση καρτών, θα δεις οτι υπάρχει πρόοδος. Μη περιμένεις να γίνει η Ελλάδα ποτέ early adopter τύπου Βρετανίας ή Σκανδιναβίας. 

και γιατί να μη μπορούσε να γίνει όχι μόνο early adopter αλλά και ελκυστική πλατφόρμα για την δημιουργία εταιριών όπως το spotify, η revolut, να είναι πεδίο δοκιμών self-driving cars και flying cars, να έχει εργοστάσιο TESLA κλπ.


Εντάξει ίσως για τους μεγαλύτερους δεν έχει και νόημα, αλλά γιατί τα παιδιά μας να πρέπει υποχρεωτικά να μεταναστεύσουν. Χρειάζεται ακόμη περισσότερη προσπάθεια, πιστεύω. Το "και εδώ καλά είμαστε", δεν αρκεί. Αλλά αυτή είναι η άποψη μου αν και θα μπορούσαμε να το συζητάμε μέχρι την δευτέρα παρουσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...