Προς το περιεχόμενο

Καιρικά


Τοξοβόλος___U__K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σχετικο και ασχετο, και μπορει εδω η συζητηση να ειναι για την 'τρεχουσα' καιρικη επικαιροτητα,

αλλα ο δικος μου νους ειναι στον προσεχη χειμωνα...

με οσα μας εχουν βρει, μας βλεπω για ice age φαση....

δεν εχει ξανατυχει, να 'σκαω' τον Αυγουστο, και να σκεφτομαι πως θα μας παει καιρικά ο χειμωνας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, mindreader είπε

με οσα μας εχουν βρει, μας βλεπω για ice age φαση....

δεν το νομιζω, οπως ειπα εχουμε το δικο μας μικρο-κλιμα, η Ευρωπη μπορει να εχει 1 μετρο χιονι στο δικο της Συνταγμα αλλα εμεις οχι. Αν θα δουμε χιονι και εμεις στο κεντρο ναι το πιστευω, αυτη την μια φορα που θα παραλυσουν τα παντα. Τα βουνα ναι θα δουνε παλι χιονι οπως σχεδον παντα. Να ανεβω καρπερνιση και να εχει χιονι δεν ειναι ice age. θα δουμε και κρυο οχι -10. Βασικα πιστευω οτι θα ειναι οπως περσι.

Απλα επειδη δεν μπορουμε να το χειριστουμε θα υπαρχει η καθε βροχη βαπτισμενη ως επικυνδηνο καιρικο φαινομενο και το καθε χιονι ως ο χονιας της ιστοριας. Παιχνιδι ειναι και ολο αυτο επίσης. Εγω προετοιμασμενος ειμαι, εχω ηδη μαζεψει τα λεφτα για το πετρελαιο, εχω παντα αλυσιδες (Διονυσο εμενα 7 χρονια). Το μονο που δνε μπορω να προβλεψω ειναι την ανικανοτητα της ΔΕΗ /ΔΕΔΔΗΕ να εχουμε ρευμα. 

Σιγουρα στα μελοντικα σχεδια ειναι μια γεννητρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, mindreader είπε

Σχετικο και ασχετο, και μπορει εδω η συζητηση να ειναι για την 'τρεχουσα' καιρικη επικαιροτητα,

αλλα ο δικος μου νους ειναι στον προσεχη χειμωνα...

με οσα μας εχουν βρει, μας βλεπω για ice age φαση....

δεν εχει ξανατυχει, να 'σκαω' τον Αυγουστο, και να σκεφτομαι πως θα μας παει καιρικά ο χειμωνας....

Και εμένα με τρομαζει ο Χειμώνας. 

Διαβάζω κάτι τρομολαγνικα κείμενα από ιστοσελίδες για την Αγγλία και την Β. Ευρώπη και σκέφτομαι αν είναι αληθή η απλά υπερβολές. Πχ δεν θα ανάβουν οι θερμοσίφωνες οι φούρνοι και δεν θα γίνεται σιδέρωμα ρούχων στην Αγγλία, στην Γερμανία θα κάνουν ντους στις εταιρείες (ναι λες και κάθε κτίριο γραφείων και εταιρείας έχει ντουζιέρες μέσα) και διάφορα άλλα, τρομάζω με το τι μπορεί να συμβεί σε εμάς αν εκεί έχουν τέτοια θέματα, αν και η διαίσθηση μου λέει ότι μάλλον μιλάμε για παραφουσκωμενες ειδήσεις. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Basilhs23___ είπε

Και εμένα με τρομαζει ο Χειμωνάς. 

Διαβάζω κάτι τρομολαγνικα κείμενα από ιστοσελίδες για την Αγγλία και την Β. Ευρώπη και σκέφτομαι αν είναι αληθή η απλά υπερβολές. Πχ δεν θα ανάβουν οι θερμοσίφωνες οι φούρνοι και δεν θα γίνεται σιδέρωμα ρούχων στην Αγγλία, στην Γερμανία θα κάνουν ντους στις εταιρείες (ναι λες και κάθε κτίριο γραφείων και εταιρείας έχει ντουζιέρες μέσα) και διάφορα άλλα, τρομάζω με το τι μπορεί να συμβεί σε εμάς αν εκεί έχουν τέτοια θέματα, αν και η διαίσθηση μου λέει ότι μάλλον μιλάμε για παραφουσκωμενες ειδήσεις. 

εχουν βιομηχανια που εσυ δεν εχεις. πρεπει να σωθει με καποιο τροπο γιατι αυτη ειναι η οικονομια τους, δεν πουλανε μουζάκα, σαντορίνη και ηλιο.  επισης εχουν χειμωνα και οχι βαρυ φθινόπωρο οπως εμεις. με καλη μονωση στο σπιτι, η μιση ελλαδα και βαλε την βγαζει ακομα και με μια ηλεκτρικη κουβερτα και αντε καλοριφερ για 10 μερες στα βαρια κρυα. αυτο δεν γινετε στη γερμανια.  θελουν πολυ ενεργεια για να ζεσταθουν και για αυτο φοβουνται πολύ παραπανω. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

εχουν βιομηχανια που εσυ δεν εχεις. πρεπει να σωθει με καποιο τροπο γιατι αυτη ειναι η οικονομια τους, δεν πουλανε μουζάκα, σαντορίνη και ηλιο.  επισης εχουν χειμωνα και οχι βαρυ φθινόπωρο οπως εμεις. με καλη μονωση στο σπιτι, η μιση ελλαδα και βαλε την βγαζει ακομα και με μια ηλεκτρικη κουβερτα και αντε καλοριφερ για 10 μερες στα βαρια κρυα. αυτο δεν γινετε στη γερμανια.  θελουν πολυ ενεργεια για να ζεσταθουν και για αυτο φοβουνται πολύ παραπανω. 

Συμφωνώ σε αυτά, εγώ τόνισα την διάσταση κυρίως σε θέματα οικιακής διαβίωσης στο σπίτι. Η βιομηχανία εξυπακούεται πως απαιτεί τεράστια φορτία.

Όσο για το κατά πόσο την βγάζει πέρα η μισή Ελλάδα με κουβέρτα ή αερόθερμο σε ένα δωμάτιο, εδώ θα με βρεις αντίθετο, το πέρασε ένα ποσοστό κατοίκων στα μνημονιακά χρόνια. Εμείς δεν είχαμε επαρκή θέρμανση για πολλά χρόνια μέχρι να αγοράσουμε 3 κλιματιστικά μεγάλα να καλύψουμε το σπίτι, έχω τις αμφιβολίες κατά πόσο αντέχουμε άλλον έναν χειμώνα με πλήρη διακοπή στην θέρμανση και φάσεις ανάλογες με πριν 10 χρόνια, η ανεπάρκεια θέρμανσης δεν παλεύεται, βγάζεις θέματα υγείας παθολογικά και ψυχολογικά και στην τελική απλά και να μην θέλεις να ανάψεις θα ανάψεις αναγκαστικά και θα πληρώσεις μέρος ή καθόλου το κόστος που θα βγει. Αερόθερμα καλοριφέρ λαδιού κτλ δεν αρκούν εκτός άμα κάθεσαι όλη την ημέρα μόνο σε ένα δωμάτιο που και πάλι θα πληρώσεις τα κερατά σου στην ΔΕΗ.

Χιόνι δεν ξέρουμε αν θα ρίξει, ίσως και ναι, χαμηλές θερμοκρασίες όμως στην Αθήνα προβλέπω σίγουρα. Σε επίπεδο θέρμανσης τι -1 και χιόνι τι 1-2 βαθμοί και πολύ κρύο, δεν αλλάζει κάτι αφού θα πληρώσεις παραπλήσιο κόστος για να θερμάνεις το σπίτι σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δουμε αν οι αυριανες τοπικες καταιγιδες που αναμενονται στο λεκανοπεδιο, θα πιασουν κεντρο. Το Θησειο κυνηγαει ρεκορ ολων των εποχων για Αυγουστο (αν δε το εχει σπασει ηδη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...