Προς το περιεχόμενο

Καιρικά


Τοξοβόλος___U__K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Φαντάζομαι ο όρος βγήκε στην Αθήνα, ε? Γτ λίγο που έψαξα, κάθε χώρα έχει διαφορετική έννοια (αναφέρουν και για βαθμούς πάνω από το Μ. Ο., όχι απαραίτητα πάνω από κάποια θερμοκρασία). Οπότε σαν ορισμός, είναι τι ορίζει ο καθένας καυσωνα :)

 

Ο ορισμος αφορα την Ελλαδα και την πρακτικη της ΕΜΥ στο τι θεωρει καυσωνα για τη δικη μας χωρα. 

Οποτε καθε Ελληνας μετεωρολογος οταν χρησιμοποιει αυτον τον ορο, σημαινει πως στην προβλεψη του θεωρει οτι θα εκπληρωθουν και οι 4 συνθηκες που περιγραφονται, διαφορετικα χρησιμοποιει τον ορο λανθασμενα. Ποσο δε μαλλον οταν τον χρησιμοποιει για επεισοδια υψηλων θερμοκρασιων στα οποια ωστοσο δεν εκπληρωνεται ουτε μια απο τις 4 συνθηκες.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Ερχεται κι αλλη βαρβατη ζεστη απο την αλλη βδομαδα. Δε λεει να ψοφησει το σιχαμα.

Δεν την λες και βαρβατη με μαξ 31 βαθμους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Menelaos83 είπε

Δεν την λες και βαρβατη με μαξ 31 βαθμους...

Funny.

Αλλα δεν το λες και "μαξ 31 βαθμους" τα 36-37ρια...

Modele GFS - Carte prévisions

Με νοτιαδες:

Modele GFS - Carte prévisions

Και με τερματισμενη υγρασια:

Modele GFS - Carte prévisions

 

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Funny.

Αλλα δεν το λες και "μαξ 31 βαθμους" τα 36-37ρια...

Modele GFS - Carte prévisions

Προς το παρον στο windy τοσο ψηλα δεν το δινει, εχουμε καιρο ομως μεχρι τοτε.

Οπως και να εχει τα βραδια πλεον ειναι μια χαρα ειδικα Αθηνα και κοιμομαστε ανετα που ειναι πολυ βασικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Menelaos83 είπε

Προς το παρον στο windy τοσο ψηλα δεν το δινει, εχουμε καιρο ομως μεχρι τοτε.

Οπως και να εχει τα βραδια πλεον ειναι μια χαρα ειδικα Αθηνα και κοιμομαστε ανετα που ειναι πολυ βασικο.

Δεν ξερω τι δινει το windy και δεν εχει και σημασια.

Σημασια εχει τι δινουν τα προγνωστικα μοντελα. Ειναι λοιπον αρκετα αυτα που προβλεπουν 35ρια με τις συνθηκες που περιεγραψα (νοτιαδες, αφορητη υγρασια κλπ) και που επιμενουν εδω κι αρκετα τρεξιματα, εξου και το ποστ μου. Αν ηταν ενα το μοντελο που τα εδειχνε αυτα, δεν θα εκανα καμια αναφορα. Ποσο δε μαλλον αν τα εδειχνε ενα site με ωραια γραφικα που παντως δεν ειναι προγνωστικο μοντελο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Menelaos83 είπε

Οπως και να εχει τα βραδια πλεον ειναι μια χαρα ειδικα Αθηνα και κοιμομαστε ανετα που ειναι πολυ βασικο.

Τις τελευταίες ~3 μέρες ισχύει αυτό, όχι τις προηγούμενες.

Αν πάει όπως τα διαβάζει ο BackFromHell δε νομίζω ότι θα υπάρχει και πολλή άνεση.

Η θερμοκρασία δε λέει τίποτα από μόνη της, η υγρασία παίζει μεγαλύτερο ρόλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, phanispal είπε

Τις τελευταίες ~3 μέρες ισχύει αυτό, όχι τις προηγούμενες.

Αν πάει όπως τα διαβάζει ο BackFromHell δε νομίζω ότι θα υπάρχει και πολλή άνεση.

Η θερμοκρασία δε λέει τίποτα από μόνη της, η υγρασία παίζει μεγαλύτερο ρόλο.

Εγω παντως βραδυ εχω να βαλω κλιματισμο  και ανεμιστηρα  εδω και μια βδομαδα και μιλαω για καλλιθεα μερια.Με ανοιχτα παραθυρα ειμαι οκ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι Παρασκευή θυμάμαι ότι έβγαινα έξω και κολλούσα απ' την υγρασία (Μπραχάμι), και οι πετσέτες αργούσαν να στεγνώσουν, οι επόμενες ημέρες ήταν κάπως καλύτερες, χθες και σήμερα υπάρχει περαιτέρω βελτίωση.

Πάντως πολύ κουνούπι ακόμα, άνοιξα τα παράθυρα όταν γύρισα απ' τη δουλειά στις 16:00 και έγινε ένα ψιλοντου. Στις 16:00 το μεσημέρι γαμώ, όχι στις 20:00 το απόγευμα. Επί τόπου τα έκλεισα πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Menelaos83 είπε

Εγω παντως βραδυ εχω να βαλω κλιματισμο  και ανεμιστηρα  εδω και μια βδομαδα και μιλαω για καλλιθεα μερια.Με ανοιχτα παραθυρα ειμαι οκ.

 

Αυτο ειναι υποκειμενικο παντως κι εξαρταται απο πολλες -επισης υποκειμενικες- μεταβλητες. Τοσες πολλες που δεν θα συνενοηθει ποτε κανεις με κανεναν για το ποση ζεστη ειχε.

Πχ, εξαρταται σε τι διαμερισμα μενεις. Σε τι κτιριο ειναι το διαμερισμα. Σε τι οροφο ειναι. Με τι προσανατολισμο. Με τι διαμορφωση (πχ αν μπορει να δημιουργηθει ρευμα με τα ανοιχτα παραθυρα). Τι ειδους κτιρια ή βλαστηση εχει τριγυρω, ακομα και στα μπαλκονια.

Και συνεχιζουμε. Εξαρταται πως αισθανεσαι εσυ τη ζεστη. Αυτο που εσυ το αντεχεις μπορει για εμενα να ειναι ανυποφορο κλπ κλπ κλπ.

Ευτυχως ομως η επιστημη εχει εξελιχθει τοσο που δεν χρειαζεται debate μεταξυ ανθρωπων για το αν επικρατησε ζεστη, αν ηταν πολλη η ζεστη κλπ. Μας παρεχει λοιπον αντικειμενικα κριτηρια κι αυτα ειναι μετρησιμες μετεωρολογικες μεταβλητες/συνθηκες και ο συνδυασμος των τιμων τους. Οποτε, με βαση τις μετρησεις (θερμοκρασια, υγρασια, διευθυνση ανεμου, ενταση ανεμου και πολλα αλλα) , το ΣΚ που μας περασε , ηταν ενα παρα πολυ ζεστο διημερο. 

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, phanispal είπε

Μέχρι Παρασκευή θυμάμαι ότι έβγαινα έξω και κολλούσα απ' την υγρασία (Μπραχάμι), και οι πετσέτες αργούσαν να στεγνώσουν, οι επόμενες ημέρες ήταν κάπως καλύτερες, χθες και σήμερα υπάρχει περαιτέρω βελτίωση.

Πάντως πολύ κουνούπι ακόμα, άνοιξα τα παράθυρα όταν γύρισα απ' τη δουλειά στις 16:00 και έγινε ένα ψιλοντου. Στις 16:00 το μεσημέρι γαμώ, όχι στις 20:00 το απόγευμα. Επί τόπου τα έκλεισα πάλι.

Όπως ακριβώς στις μπραχάμες! 😇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, phanispal είπε

Πάντως πολύ κουνούπι ακόμα, άνοιξα τα παράθυρα όταν γύρισα απ' τη δουλειά στις 16:00 και έγινε ένα ψιλοντου. Στις 16:00 το μεσημέρι γαμώ, όχι στις 20:00 το απόγευμα. Επί τόπου τα έκλεισα πάλι

Σίτες δεν έχεις στα παράθυρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, BackFromHell είπε

Δεν ξερω τι δινει το windy και δεν εχει και σημασια.

Σημασια εχει τι δινουν τα προγνωστικα μοντελα. Ειναι λοιπον αρκετα αυτα που προβλεπουν 35ρια με τις συνθηκες που περιεγραψα (νοτιαδες, αφορητη υγρασια κλπ) και που επιμενουν εδω κι αρκετα τρεξιματα, εξου και το ποστ μου. Αν ηταν ενα το μοντελο που τα εδειχνε αυτα, δεν θα εκανα καμια αναφορα. Ποσο δε μαλλον αν τα εδειχνε ενα site με ωραια γραφικα που παντως δεν ειναι προγνωστικο μοντελο.

Ολο κουβα πανε τα μοντελα...ειτε το αμερικανικο ειτε το γαλλικο.Προσφατο παραδειγμα για την Παρασκευη που μας περασε εδιναν 6 μερες πριν για 40αρι ενω η μεγιστη τελικα ηταν 33!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Strepsil είπε

Ολο κουβα πανε τα μοντελα...ειτε το αμερικανικο ειτε το γαλλικο.Προσφατο παραδειγμα για την Παρασκευη που μας περασε εδιναν 6 μερες πριν για 40αρι ενω η μεγιστη τελικα ηταν 33!!!

Ενταξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...