Προς το περιεχόμενο

[Ηλεκτροκόλληση] zx7-200 mini 200 amber inverter 36.44 euro banggood


thanasisxask

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 152
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ειχα κανει ενα ποστ αλλα μαλλον σβηστηκε.

200 αμπερ με 60% αποδοση θα επρεπε να κολλαει τουλαχιστον 4 αρι ηλεκτροδιο . 

περιστασιακα 3,25 κολλανε κατι 125αρες τις πλακας οποτε δεν νομιζω να ειναι ουτε καν 100 ah.

η ποιο καλη και συμφερουσα επιλογη σε μικρη ειναι της stayer citywork που την δινει 100% αποδοση στα 125 και στα 160ah για βιομηχανικη χρηση και συνεχομενη χρηση ηλεκτροδιου 3.25.

και με δυο χρονια εγγυηση. 139 ευρω εχει η 125αρα με καλωδια και αλουμινενιο κουτι αποθηκευσης και ειναι παρα πολυ καλη.

η παραπανω πιστευω οτι θα ειναι χειροτερη και απο του lidl.

 

 

stayer.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσοι θα πάρουν την ηλεκτροκολληση της προσφοράς δεν νομίζω να χρειαστούν πάνω από 2.5mm ηλεκτρόδιο (το οποίο είναι το ποιο κοινό) οπότε και 110 αμπέρ να είναι δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα. Αυτοί που θα δουλέψουν πάνω από 3mm ηλεκτρόδιο δεν θα πάρουν αυτή που προτείνεις θα πάνε σε κάτι καλύτερο. Τώρα αν νομίζεις ότι μια χαλκού και ιδιαίτερα αυτή του lidl ότι θα είναι καλύτερη δεν ξέρω τι να σου πω, εγώ πιστεύω ότι δεν είναι καλύτερη. Όποιος έχει πάρει του lidl έχει βασανιστει γιατί ζεσταίνεται πολύ γρήγορα και αργεί να κρυώσει πάρα πολύ. Όποιος την πάρει πρώτος ας κάνει ένα review. 

Επεξ/σία από thanasisxask
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εκείνο που θα έλεγα όχι φτηνά ηλεκτρόδια

Ερασιτέχνης και εγώ πήρα μία χαλκού των 50 ευρώ και πήρα και ηλεκτρόδια έιντζελ.

Προσπαθούσα να κολήσω πάπαλα.Έλεγα να την πετάξω.Πήρα την παρασκευή 1 κιλό 2,5άρια erlikon και ω του θαύματος..Ευχαριστήθηκα κόλημα. Φοβερά λέμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Εκείνο που θα έλεγα όχι φτηνά ηλεκτρόδια

Ερασιτέχνης και εγώ πήρα μία χαλκού των 50 ευρώ και πήρα και ηλεκτρόδια έιντζελ.

Προσπαθούσα να κολήσω πάπαλα.Έλεγα να την πετάξω.Πήρα την παρασκευή 1 κιλό 2,5άρια erlikon και ω του θαύματος..Ευχαριστήθηκα κόλημα. Φοβερά λέμε.

Ερλικον τα καλύτερα και ελληνικά. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, papoys1 είπε

Εκείνο που θα έλεγα όχι φτηνά ηλεκτρόδια

Ερασιτέχνης και εγώ πήρα μία χαλκού των 50 ευρώ και πήρα και ηλεκτρόδια έιντζελ.

Προσπαθούσα να κολήσω πάπαλα.Έλεγα να την πετάξω.Πήρα την παρασκευή 1 κιλό 2,5άρια erlikon και ω του θαύματος..Ευχαριστήθηκα κόλημα. Φοβερά λέμε.

Αν ευχαριστήθηκες με του χαλκού, που να πιάσεις και inverter, είναι πολύ καλύτερες. Στις inverter δεν έχεις τα προβλήματα που έχουν οι χαλκού. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Offtopic (ας το σβήσετε) αλλά να γελάσουμε λίγο:

 

Μια φορά κι ένα καιρό, η Κοκκινοσκουφίτσα ξεκίνησε να πάει στη γιαγιά της με το καινούργιο ποδήλατό της.
Περνώντας από το δάσος ο κακός λύκος, γεμάτος ζήλια, την σταμάτησε και με τρομερή μανία άρχισε να της καταστρέφει το ποδήλατο.
Το χτυπούσε με μανία επάνω σ` ένα βράχο, στη συνέχεια πήρε μια κοφτερή κοτρόνα και άρχισε να διαλύει τον σκελετό του, τα λάστιχα, τις ακτίνες, τη σέλα.
Κάποια στιγμή όμως σταμάτησε γιατί ένοιωσε μια καυτή ανάσα στο σβέρκο του.
Γυρνάει και βλέπει την δίμετρη αρκούδα να τον κοιτάζει:
– Γιατί ρε συ χάλασες το ποδηλατάκι της μικρής;
Τον ρωτάει ευγενικά και συνεχίζει:
Αν δεν το ξαναφτιάξεις όπως ήταν, δεν πρόκειται να ζήσεις !!!!
Τι να κάνει ο λύκος, άρχισε να το επισκευάζει.
Να τα κατσαβίδια, να τα σφυριά και στο τέλος κόλλημα με την ηλεκτροκόλληση και έτοιμο το ποδήλατο.
– Τώρα, χάσου απ` τα μάτια μου, του λέει η αρκούδα.
Η κοκκινοσκουφίτσα πήρε το ποδήλατο και ξεκίνησε να πάει στη γιαγιά της.
«Θα σε φτιάξω εγώ», σκέφτηκε ο κακός ο λύκος και ξεκίνησε τρέχοντας για το σπίτι της γιαγιάς και αυτός.
Έφτασε στο σπίτι πιο γρήγορα από τη μικρή και έφαγε τη γιαγιά. Φόρεσε τα ρούχα της και έπεσε στο κρεβάτι.
Φτάνοντας η μικρή άρχισε τις γνωστές ερωτήσεις του στυλ:
– Γιατί έχεις τόσο μεγάλα αυτιά γιαγιά;
– Για να σε ακούω καλύτερα.
– Γιατί έχεις τόσο μεγάλα χέρια γιαγιά;
– Για να σε αγκαλιάζω καλύτερα, κοπέλα μου.
– Γιατί έχεις τόσο κόκκινα μάτια γιαγιά;

– Από την ηλεκτροκόλληση από το Banggood μωρή ρουφιάνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, thanasisxask είπε

Αν ευχαριστήθηκες με του χαλκού, που να πιάσεις και inverter, είναι πολύ καλύτερες. Στις inverter δεν έχεις τα προβλήματα που έχουν οι χαλκού. 

Δεν το είχα ψάξει καλά το θέμα και για λόγους οικονομίας πήγα σε χαλκού.

Τώρα θα βολευτώ με αυτή προς το παρόν.Αν χρειαστεί στο μέλλον να κάνω πολλά κολήματα μπορεί να αγοράσω μία τέτοια.

Μία χαζή ερώτηση.Αν πάρει κάποιος αυτή τη φτηνιάρικη που δεν έχει τα καλώδια μπορεί να προσαρμόσει τα καλώδια του χαλκού να μην αγοράζει καινούργια;;;;;; Είναι ίδια ή διαφορετικά;;;;;;

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, papoys1 είπε

 

Μία χαζή ερώτηση.Αν πάρει κάποιος αυτή τη φτηνιάρικη που δεν έχει τα καλώδια μπορεί να προσαρμόσει τα καλώδια του χαλκού να μην αγοράζει καινούργια;;;;;; Είναι ίδια ή διαφορετικά;;;;;;

Δεν χρειάζεται να πάρεις αλλά καλώδια θα βάλεις αυτά που έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papars είπε

Κάποια από αυτές που έχουν αναφερθεί στο νήμα κάνει για στραντζαριστό 4x4 όπως εδώ:

 

Αυτό που ενδιαφέρει είναι το πάχος του στραντζαριστου, πχ. 2-3 χιλ, κι όχι το μέγεθος του. 

Αυτές που έχουν αναφερθεί εδώ, κολλάνε πολύ άνετα τέτοια σίδερα. 

Το ζητούμενο είναι ποιος θα κάνει τις κολλήσεις εκεί, θα πρέπει να κοπούν τα σάπια και να αντικατασταθουν με καινούρια κομμάτια (εκτός κι αν μπουν γωνίες "τσόντα" που λέμε από πάνω και καλύψουν το κενό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Flying_Dutchman είπε

Αυτό που ενδιαφέρει είναι το πάχος του στραντζαριστου, πχ. 2-3 χιλ, κι όχι το μέγεθος του. 

Αυτές που έχουν αναφερθεί εδώ, κολλάνε πολύ άνετα τέτοια σίδερα. 

Το ζητούμενο είναι ποιος θα κάνει τις κολλήσεις εκεί, θα πρέπει να κοπούν τα σάπια και να αντικατασταθουν με καινούρια κομμάτια (εκτός κι αν μπουν γωνίες "τσόντα" που λέμε από πάνω και καλύψουν το κενό. 

Μια και πιάνουν τα χέρια μου, έλεγα να ξεκινήσω να μαθαίνω από αυτό - βέβαια πάντα παίζει να φωνάξω κάποιον να τα κάνει και να μην ασχοληθώ καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...