Προς το περιεχόμενο

[UPS] Bitmore U650LCD 14,99€ @kotsovolos [ΤΕΛΟΣ]


pagour3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν θελετε να δειτε ποσο χρονων ειναι η μπαταρια ανοιξτε τα UPS και κοιταξτε τα αυτοκολλητα η τις εκτυπωσεις πανω στις μπαταριες, σχεδον σε ολες υπαρχει ημερομηνια παραγωγης.

Περα απο αυτο οι καλες μπαταριες για UPS κρατανε εως 5 χρονια και οι πολυ καλες μεχρι 8. Συνηθως σε φτηνα UPS βαζουν αυτες που με τα βιας βγαζουν 3 (και οταν λεμε βγαζουν 3 εννοουμε με ελαχιστη χρηση).

Επεξ/σία από Salvation81
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 128
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γενικά είναι ένα καλό και μικρό UPS, αρκετό για να σας δώσει λίγα λεπτά ρεύματος για να κλείσετε τις συσκευές σας με ασφάλεια, υποστηρίζει μέχρι περίπου 330watt max, δεν κάνει για το gaming pc με discrete κάρτα γραφικών, για μικρά pc με onboard gpu ή γενικά συσκευές που έχουν μικρή κατανάλωση ~200-250watt είναι μια χαρά!

Αν το συνδέσετε με pc το λογισμικό υποστηρίζει Auto shut down σε περίπτωση διακοπής ρεύματος, πολύ καλό αν είστε μακριά ενώ το pc είναι ανοιχτό, ορίζετε σε τι ποσοστό τις μπαταρίας θέλετε να κλείσει.

Spoiler

Capture.JPG.81eb0694b66c528852913c8e3430330f.JPG

Έβαλα λάμπα πυρακτώσεως ~50watt κράτησε με την μπαταρία περίπου 50 λεπτά, παρατήρησα ότι η λάμπα είχε ένα μικρό τρεμοπέξιμο - λόγο του ότι είναι modified sine ware υποθέτω-. Αν είχα online UPS πραγματικά δεν θα ήθελα να είναι modified sine ware, μπορεί να μην έχει καμία πραγματική επίπτωση στην διάρκεια των συσκευών αλλά ψυχολογικά θα αισθανόμουν πιο άνετα με ένα True sine ware.

Δυστυχώς είναι modified sine wave όπως σχεδόν όλα τα UPS μέχρι 120 και ίσως παραπάνω €, λίγα είναι True sine wave, αυτό έχει την σημασία του καθώς όσο λειτουργεί με ρεύμα είναι όλα οκ, αν υπάρξει διακοπή τότε η τροφοδοσία του ups από την μπαταρία τους βγάζει ρεύμα σε μια τετραγωνισμένη κυματομορφή που δεν είναι ιδανική για κάποιες συσκευές, τώρα για to pc για λίγα λεπτά μέχρι να κλείσει δεν έχει σημασία αλλά άλλες συσκευές μπορεί να μην λειτουργούν.

Χωρίς ρεύμα σε λειτουργία μπαταρίας όταν έχετε πάνω συνδεδεμένη κάποια ανοιχτή συσκευή δείχνει το αληθινό ποσοστό μπαταρίας, ωστόσο όταν απενεργοποιήσετε την συσκευή ή επανέλθει το ρεύμα τότε το ποσοστό εμφανίζετε λανθασμένα μεγαλύτερο από ότι πραγματικά είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/7/2019 στις 10:42 ΠΜ, AristidisZ είπε

Και εμένα μου ήρθε μήνυμα να παραλάβω σήμερα 

Δηλαδή ρε παιδιά να μη το βάλω για την TV και τον ενισχυτή ; 

Περισσότερο σαν σταθεροποιητή τάσης το θέλω, και απλά να τα κλείσω κανονικά αν γίνει καμιά στραβή 

Αν λέτε ότι δε κάνει ούτε για αυτό, αν είναι κανείς από Πειραιά ας με βρει να του το δώσω (αν το πάρω 15€ βέβαια και δε μου πουν τίποτα ιστορίες για αγρίους)

Θα μπορούσες απλά να πάρεις ένα πολυμπριζο, αν το ήθελες για σταθεροποιητή τάσης, που παίζουν στα ίδια λεφτά και έχουν υποδοχές για 3+ συσκευές. 

Προσωπικά έχω 2 από αυτά τα οποία κάνουν την δουλειά που θες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, overpower είπε

Θα μπορούσες απλά να πάρεις ένα πολυμπριζο, αν το ήθελες για σταθεροποιητή τάσης,

τα πολύμπριζα δεν κάνουν σταθεροποίηση της τάσης

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή υπάρχει ένα μπλέξιμο ανάμεσα σε πολύπριζο ασφαλείας και σταθεροποιητές τάσης εδώ είμαστε https://www.skroutz.gr/c/1938/Voltage-Regulator/m/431/APC.html?o=σταθεροποιητες+τασης Όπως βλέπεται κοστίζουν παραπάνω ακόμα και από το UPS του θέματος στην κανονική του τιμή αλλά μιλάμε για κορυφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις παρέλαβα κι εγώ μέσω εταιρείας ταχυμεταφορών. Η παραγγελία έγινε ηλεκτρονικά, στα πρώτα λεπτά που δημιουργήθηκε το θέμα. Ευχαριστώ με την σειρά μου και δημόσια τον TS. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρελαβα και εγω σημερα το πρωι απο το καταστημα της Ξανθης. Η παραγγελια εγινε ηλεκτρονικα μιση ωρα μετα που δημιουργηθηκε το θεμα.

Ευχαριστω TS.

Επεξ/σία από Amix
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρελαβα και εγω σημερα και το εβαλα να φορτιζει ενω ειχε μπαταρια σχεδον γεματη. Δοκιμασε κανεις να συνδεσει πανω στο ups το πολυμπριζο του υπολογιστη που ειχε πριν? Διαβασα  στις οδηγιες οτι δεν πρεπει να συνδεθει πολυμπριζο πανω. Μηπως επρεπε να υπαρχει και το καλωδιο usb μεσα ?

Τελικά δεν το έχει μεσα , ασχετα αν το γραφει στο μανουαλ..

Επεξ/σία από Tasosp22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα και εγώ 2 κομμάτια που είχα παραγγείλει με Γενική Ταχυδρομική. 33€ η αντικαταβολή (30+3 μεταφορικά).

Καινούργια και τα 2 κομμάτια, το 1 το έβαλα να φορτίσει και το άλλο είναι για δώρο. Καθόλου άσχημα ακόμα και για λάμπα/router/κάμερα για διακοπή ρεύματος.

Κόστος όσο ένα μέτριο powerbank με μεγαλύτερη ισχύ και αντοχή σε φορτίο.

Ευχαριστούμε τον TS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, vagdesign είπε

Παρέλαβα και εγώ 2 κομμάτια που είχα παραγγείλει με Γενική Ταχυδρομική. 33€ η αντικαταβολή (30+3 μεταφορικά).

Καινούργια και τα 2 κομμάτια, το 1 το έβαλα να φορτίσει και το άλλο είναι για δώρο. Καθόλου άσχημα ακόμα και για λάμπα/router/κάμερα για διακοπή ρεύματος.

Κόστος όσο ένα μέτριο powerbank με μεγαλύτερη ισχύ και αντοχή σε φορτίο.

Ευχαριστούμε τον TS.

Μεγειά!

Όταν λες ότι είναι καινούργια και τα 2, πως φαίνεται αυτό; Είχαν ταινία στο κουτί ή κάτι τέτοιο; Το δικό μου δεν ήταν σφραγισμένο, είχε όμως μια μισοκολλημένη ζελατίνα στην οθόνη η οποία βγήκε σχεδόν από μόνη της σα να είχε κολληθεί πρόχειρα.

Βλέπω ακόμη προτάσεις για πολύμπριζα ως εναλλακτικές ενός UPS ή σταθεροποιητή τάσης, ζητάω έλεος...  🙂

 

Επεξ/σία από mcgerger
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mcgerger είπε

Μεγειά!

Όταν λες ότι είναι καινούργια και τα 2, πως φαίνεται αυτό; Είχαν ταινία στο κουτί ή κάτι τέτοιο;

Το δικό μου δεν ήταν σφραγισμένο, είχε όμως μια μισοκολλημένη ζελατίνα στην οθόνη η οποία βγήκε σχεδόν από μόνη της σα να είχε κολληθεί πρόχειρα.

Από όσους εξακολουθουν να προτείνουν πολύμπριζα ως εναλλακτικές ενός UPS ή ενός σταθεροποιητή τάσης, ζητάω έλεος...  🙂

Ευχαριστώ! Επίσης!

Αν και κανένα δεν είναι σφραγισμένο, φαίνεται αν έχει ανοιχτεί το κουτί, από το τύλιγμα του προστατευτικού nylon, το καλώδιο, το προστατευτικό στην οθόνη, τη θέση του φυλλαδίου...

Όλα ήταν σαν να ανοίχτηκαν πρώτη φορά, και τα 2 ήταν ενωμένα με τις κλασσικές πλαστικές μπλέ κορδέλες συσκευασίας και πάνω τους κολλημένη η απόδειξη αγοράς και το δελτίο αποστολής στην Γενική Ταχυδρομική. Η μπαταρία σε αυτό που σύνδεσα ήταν σχεδόν γεμάτη αλλά όχι εντελώς (έτσι πρέπει να είναι για την ασφαλή αποθήκευση).

Όπως και να έχει, με την αγορά να ξέρεις ότι έχεις 2 χρόνια εγγύηση. Για 15€ έκαστο δεν το συζητώ, ήταν σαν δωρεάν δωράκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μολις το δοκιμασα στο συστημα μου απευθειας πανω στο πολυμπριζο που ειχα και σε idle, browsing youtube κτλ παιζει το load απο 24-30 %(1-2 κουτακια στο ups). Το τσεκαρα και ελαχιστα στο Battlefield 1 και το load ηταν στο προγραμμα 80+ και στο ups και τα 4 κουτακια..

System specs: Ryzen 2600, b450 asrock fatality K4 , G.Skill RipjawsV 16GB DDR4-3200MHz , RX 580 Sapphire pulse 4 gb , 1ssd, 1 hdd , 3 rgb fans, οθονη dell 2717H, 2.1 logitech X230, 1roccat apuri usb hub και 1 λεντοταινια στο γραφειο :P

 

 

Spoiler

ups.jpg

 

Επεξ/σία από Tasosp22
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...