Προς το περιεχόμενο

ITX Madness - Sffpc Insomniacs


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 ώρες πριν, GeorgeMan είπε

Καλησπέρα, 

αποφάσισα να βάλω μπροστά το project SFF!
Θέλω να κρατήσω συμβατότητα με τα retro needs μου, συνεπώς βγαίνω στο ψάξιμο για τα εξής:

  • AM4 ITX combo
  • SFF case και ανάλογο PSU/cpu cooler (πρέπει να χωράει 2x 2.5" SSD)
  • Δεν έχω τίποτα, θα στηθεί από την αρχή σιγά σιγά
  • Δε με ενοχλεί καθόλου αγορά από Ευρώπη (EVGA ή caseking ή ό,τι), ούτε η αναμονή για κάτι καλό. Είπαμε είναι project, όχι παραγωγικό PC.

Δεν υπάρχει όριο χρημάτων αλλά μη βγει και 2 χιλιάρικα με used hardware ε.
Χρήση: GF Experience / Moonlight (streaming games από το main μέσω ethernet), light gaming 2560x1440, χαλαρά πραγματάκια full HD.
Το θέλω μικρό για να ικανοποιήσω το χρόνιο μικρόβιο που τώρα μου λείπει με το γαϊδούρι που έχω, αλλά και για πρακτικούς λόγους (εύκολη μεταφορά).

Τώρα ξεκινάω να κοιτάω πίσω με όλα αυτά τα χαμηλής παραγωγής πανάκριβα αλουμινένια κουτάκια τύπου DAN που έχουν βγει... στο μεταξύ σας ακούω :D 

AM4 ITX δεν εχεις και πολλες επιλογες δυστυχως, ποιο cpu σκεφτεσαι για να δουμε κι τι χρειαζεσαι απο μητρικη. Αν θες δες το δικο μου που εχει αρκετο χωρο και ειναι σε νορμαλ τιμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 minutes ago, akoinonitos said:

AM4 ITX δεν εχεις και πολλες επιλογες δυστυχως, ποιο cpu σκεφτεσαι για να δουμε κι τι χρειαζεσαι απο μητρικη. Αν θες δες το δικο μου που εχει αρκετο χωρο και ειναι σε νορμαλ τιμη

Λέω να πάω σε B450 ITX και 3300X. Στο μέλλον θα πάρει τον 3600 και την 1080 Ti FTW3 από το main μου. Από αυτά που είδα, το DAN είναι το πιο μικρό και συνάμα πιο ποιοτικό, μεγάλο συν ότι η FTW3 χωράει τσίιιιιμα τσίμα, αλλά χωράει. :D

Απλά στο DAN είναι εντελώς άγνωστη διαθεσιμότητα. Έκατσα και έκανα σχήματα για να δω το πραγματικό μέγεθος των κουτιών (και να τα συγκρίνω με το Prodigy των 80€ που είχα για χρόνια). Το DA2, καλό, χρυσό, άγιο, αλλά είναι υπερδιπλάσιο σε όγκο από το DAN και διπλάσιο από το Kolink Rocket. Ναι ΟΚ χωράει και μία 280 ΑΙΟ μέσα, αλλά για τον 3300Χ ή τον 3600Χ η Alpenfohn Black Ridge (του DAN) ή η stock ΑΜ4 (που χωράει το Kolink) νομίζω είναι ΟΚ. Στο DA2 με χαλάει επίσης και το "front panel" έτσι όπως εξέχει 1 χιλιοστό, καθώς και ότι τα 17 λίτρα του στην πραγματικότητα είναι παραπάνω λόγω design. Το Prodigy είναι 26 (όχι και τόσο μακριά) και χωράει M.2 ssd, 2x 2.5 SSDs, 200ρι fan, 240ρα AIO, μεγάλο fan πίσω, ΑΤΧ PSU και 5 3.5" HDDs όλα ταυτόχρονα... Δηλαδή πολύ πιο universal λύση ακόμα και για combo lan party pc, εύκολης μεταφοράς, κατεβαστήρι κλπ. Γι' αυτό και δε θα ήθελα να πάω στο DA2, γιατί αναπόφευκτα θα πέφτει σύγκριση με το Prodigy. Από την άλλη στο DAN θα πληρώσω το pci-e 4.0 riser που δε το χρειάζομαι στην πραγματικότητα, συν ότι άγνωστον πότε θα καταφέρει να έρθει... Τέλος το Kolink χωράει μέχρι 40mm GPUs (dual slot strictly, ενώ το DAN αν και ακόμα μικρότερο χωράει 45mm και το DA2 50mm, όμως κάτω τοποθετημένη, άρα θα πιάνει αρκούδες με τη μία). Μπέρδεμα...

Όλα τα υπόλοιπα (Ghost κλπ) δεν έχω ιδέα πού μπορώ καν να τα προμηθευτώ εντός Ευρώπης...

Γενικά έχω αφιερώσει πάνω από 10 ώρες να το ψάχνω από χτες και έχω καταλήξει ακόμα πιο μπερδεμένος. Μήπως να το αναβάλω εντελώς για όταν έρθει η ώρα για Zen3 και Ampere στο main? 🥺 Από την άλλη, όταν έρθει αυτή η ώρα σιγά μην περισσέψει extra 600ρικο budget για SFF 2nd PC 😛 

Τελικά πάντως είναι πιο appealing σε εμένα τα κουτάκια τύπου DAN παρά αυτά που "cubίζουν", δηλαδή πλησιάζουν στο Prodigy σε σχήμα και διαστάσεις.

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Λέω να πάω σε B450 ITX και 3300X. Στο μέλλον θα πάρει τον 3600 και την 1080 Ti FTW3 από το main μου. Από αυτά που είδα, το DAN είναι το πιο μικρό και συνάμα πιο ποιοτικό, μεγάλο συν ότι η FTW3 χωράει τσίιιιιμα τσίμα, αλλά χωράει. :D

Απλά στο DAN είναι εντελώς άγνωστη διαθεσιμότητα. Έκατσα και έκανα σχήματα για να δω το πραγματικό μέγεθος των κουτιών (και να τα συγκρίνω με το Prodigy των 80€ που είχα για χρόνια). Το DA2, καλό, χρυσό, άγιο, αλλά είναι υπερδιπλάσιο σε όγκο από το DAN και διπλάσιο από το Kolink Rocket. Ναι ΟΚ χωράει και μία 280 ΑΙΟ μέσα, αλλά για τον 3300Χ ή τον 3600Χ η Alpenfohn Black Ridge (του DAN) ή η stock ΑΜ4 (που χωράει το Kolink) νομίζω είναι ΟΚ. Στο DA2 με χαλάει επίσης και το "front panel" έτσι όπως εξέχει 1 χιλιοστό, καθώς και ότι τα 17 λίτρα του στην πραγματικότητα είναι παραπάνω λόγω design. Το Prodigy είναι 26 (όχι και τόσο μακριά) και χωράει M.2 ssd, 2x 2.5 SSDs, 200ρι fan, 240ρα AIO, μεγάλο fan πίσω, ΑΤΧ PSU και 5 3.5" HDDs όλα ταυτόχρονα... Δηλαδή πολύ πιο universal λύση ακόμα και για combo lan party pc, εύκολης μεταφοράς, κατεβαστήρι κλπ. Γι' αυτό και δε θα ήθελα να πάω στο DA2, γιατί αναπόφευκτα θα πέφτει σύγκριση με το Prodigy. Από την άλλη στο DAN θα πληρώσω το pci-e 4.0 riser που δε το χρειάζομαι στην πραγματικότητα, συν ότι άγνωστον πότε θα καταφέρει να έρθει... Τέλος το Kolink χωράει μέχρι 40mm GPUs (dual slot strictly, ενώ το DAN αν και ακόμα μικρότερο χωράει 45mm και το DA2 50). Μπέρδεμα...

Όλα τα υπόλοιπα (Ghost κλπ) δεν έχω ιδέα πού μπορώ καν να τα προμηθευτώ εντός Ευρώπης...

Γενικά έχω αφιερώσει πάνω από 10 ώρες να το ψάχνω από χτες και έχω καταλήξει ακόμα πιο μπερδεμένος. Μήπως να το αναβάλω εντελώς για όταν έρθει η ώρα για Zen3 και Ampere στο main? 🥺 Από την άλλη, όταν έρθει αυτή η ώρα σιγά μην περισσέψει extra 600ρικο budget για SFF 2nd PC 😛 

Oποτε σε μητρικη πας αναγκαστικα στη giga

https://www.skroutz.gr/s/16099333/Gigabyte-Aorus-B450-I-Pro-Wifi-rev-1-0.html

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 minutes ago, akoinonitos said:

Oποτε σε μητρικη πας αναγκαστικα στη giga

https://www.skroutz.gr/s/16099333/Gigabyte-Aorus-B450-I-Pro-Wifi-rev-1-0.html

Είναι πολύ καλύτερη απο την Asrock b450 itx? Έστω ότι οκ με τη μητρική, με όλα τα υπόλοιπα δεν ξέρω τι να κάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

-mobo MSI B450I Gaming Plus AC ή πιο ακριβή B550 για future proof series που θα βγουν τώρα απλα θα πας κοντα στο 200αρι

-ram Crucial Ballistix 16GB DDR4-3200MHz (BL2K8G32C16U4B) // νομίζω micron e die

-psu Corsair SF600 

-

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, 7nisiotis said:

Σε ευχαριστώ, για να είμαστε και ontopic, κουτί; :D

τροφοδοτικό μάλλον θα πάω στο fractal design 650w ή στο bequiet 600w, sfx-l και τα 2.

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Σε ευχαριστώ, για να είμαστε και ontopic, κουτί; :D

τροφοδοτικό μάλλον θα πάω στο fractal design 650w ή στο bequiet 600w, sfx-l και τα 2.

Κουτί ανάλογα 

1. τι σκοπεύεις να βάλεις - οκ σε αυτο μια εικόνα εχουμε 

2. τι ψύξη θες να χωρέσεις μεσα αναλογα τα υποσυστήματα και υπόψη μελλοντικές αναβαθμίσεις

3. ομορφιά-εργονομία-εμφάνιση-setup 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, GeorgeMan είπε

Είναι πολύ καλύτερη απο την Asrock b450 itx? Έστω ότι οκ με τη μητρική, με όλα τα υπόλοιπα δεν ξέρω τι να κάνω...

εχει ψυκτρα για τον m2 η giga που σε sff το θεωρω χρησιμο γτ οι θερμοκρασιες στους δισκους ειναι στο θεο, σε ολα τα υπολοιπα δεν μπορω να πω κατι αρχικα θα πρπει να αποφασισεις σε ποιο κουτι θα πας για να τα συζητησουμε

16 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

-mobo MSI B450I Gaming Plus AC ή πιο ακριβή B550 για future proof series που θα βγουν τώρα απλα θα πας κοντα στο 200αρι

-ram Crucial Ballistix 16GB DDR4-3200MHz (BL2K8G32C16U4B) // νομίζω micron e die

-psu Corsair SF600 

-

Την msi δεν νομιζω να την βρει καπου, γιαυτο και δεν την πρότεινα

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες έχει κανείς εμπειρία παραγγέλνοντας από το geeekstore.com; Έχω βάλει στο μάτι το A30 case όπου βγαίνει το V2 τέλη Ιουνίου και λέω να πάρω μάζι και ένα custom Modular Flex-Atx τροφοδοτικό. Αυτά τα δύο + ένα PCIe riser καλώδιο βγαίνουν πάνω-κάτω 200€ και ήθελα να ρωτήσω μήπως έχει κανένας εμπειρία πριν τα αγοράσω.

Για όποιον ενδιαφέρεται αυτό είναι το build που έχω στο νου μου να κάνω https://pcpartpicker.com/list/8BBR9G, και έχω τσεκάρει ότι όλα τα κομμάτια είναι διαθέσιμα στο Skroutz (εκτός από το case και PSU). Έχω ελέγξει και είμαι αρκετά σίγουρος πως όλα τα κομμάτια είναι compatible και χωράνε. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Oποτε σε μητρικη πας αναγκαστικα στη giga

https://www.skroutz.gr/s/16099333/Gigabyte-Aorus-B450-I-Pro-Wifi-rev-1-0.html

Κι εγω τη Giga μαλλον θα ελεγα -και ας την ειχα παρει ακομη πιο φθηνα..!
😜
(αυτο που συμβαινει εντωμεταξυ με τις τιμες των AM4 atx: εαν δειτε και
τις 5αρες ακομη και για ενα χρονο ιδιες (πανακριβες...) τιμες, ε θα ηταν &
λογος να εξεταζει κανεις, επισης και τυχον σεναρια, Intel cpu + μητρικη..!)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

👀
Η Aοrus εχει και καποια μικροθεματα διαχειρισιμα βεβαια παντως υπαρκτα:
a) θεωρω οτι πρεπει να φροντισει -> για να της συνδεσει περισσοτερα fan &
b) πρεπει καπως να φροντιστει-βελτιωθει καλυτερα επισης (vrm) ψυξη της

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 7nisiotis είπε

Νομίζω σε θέμα VRM είναι καλύτερη η MSI. Δε θυμάμαι. Είχα πετύχει ένα συγκριτικό στο /r/sffpc μισό χρόνο πίσω

Την msi δεν την βρισκεις ,λιγο που εψαξα δεν υπαρχει πουθενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, _Antonaros_ είπε

Για όποιον ενδιαφέρεται αυτό είναι το build που έχω στο νου μου να κάνω https://pcpartpicker.com/list/8BBR9G

Δες και καμιά άλλη επιλογή έκτος από την Asrock. Έχει τον M2 πίσω, θα σου είναι λιγάκι ψητός

4 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Νομίζω σε θέμα VRM είναι καλύτερη η MSI. Δε θυμάμαι.

Έχει καλύτερα VRM (6+2 60A IR3555) vs (4+2 50A IR3556) αλλά με τον 3300Χ που θα βάλει ο φίλος, και ίσως με λίγο μάζεμα (χωρίς IO Shield, σωστά voltages, soc κτλ.) νομίζω θα ναι ΟΚ.

Καλά οι τιμές και η διαθεσιμότητα των μητρικών ότι να ναι.
 

Επεξ/σία από Xoroxronis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...