Προς το περιεχόμενο

ITX Madness - Sffpc Insomniacs


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

200;

Νομίζω παιδιά θα είναι αρκετά φθηνότερο, οι διαστάσεις του, απ τις φωτός δείχνουν ίσως για 17L. Οπότε ο ανταγωνισμός του είναι μόνο κάποια mainstream κουτιά.

Ίσως κάποιος που θέλει ένα λίγο μικρότερο TU150;  Ίσως κάποιος που θέλει το ERA ITX αλλά το βρίσκει ακριβό και με πολύ κακό airflow;

Επίσης λόγω CM σίγουρα θα είναι mass production, ο σκελετός δείχνει σίδερο, το πάνω mesh σίδερο, riser δε νομίζω να δίνει κι ας υποστηρίζει sandwich. Ακόμα κι αν τα reviews δείξουν ότι η ποιότητα του και το compatibility είναι ΟΚ, το βλέπω δύσκολο απ τις φωτογραφίες τουλάχιστον να μπορεί να δικαιολογήσει κάτι πάνω από κατοστάρικο.

Η εκτίμηση μου για retail τιμή 89.99 ή 99.99.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά βίας θεωρείται sffpc (18 litres matx),

αλλά προσεχώς custom water-cooling build:

(θα το βάλω και στο custom water-cooling thread) 😛

received_2603276353265738.jpeg

Επεξ/σία από greg.chalk
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε αναζήτηση b550 ψάχνω να βρω ποια υλοποίηση προσφέρει τα καλύτερα vrm, αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος? Δεν βρίσκω πληροφορίες από asus και κλείνω προς την gigabyte με 6+2x 90A ISL99390, asrock 6+2x 90A μαλλον τα ιδια με gigabyte,  asus 8+2 ??, msi 8+2 60A ??,

 

ΥΓ. Παιδιά, προσοχή με τα corsair sf series έχει ζητήσει η corsair αυτά που έγιναν παραγωγή από Οκτώβρη 19 μέχρι Μάρτη 20 για επιστροφή. Εμένα ήρθε απ'το μαγαζί καινούργιο είδα το lot code και δυστυχώς πάμε για επιστροφή και αντικατάσταση. 

https://forum.corsair.com/v3/showthread.php?t=197081

 

Επεξ/σία από Aprosarmostos7
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να στήσω  ένα sffpc αλλά προβληματίζομαι τι κουτί και μητρική να επιλέξω; Τα αγοράζεται από εξωτερικό γιατί εδώ δεν υπάρχει τίποτα διαθέσιμο; Για cpu σκέφτομαι 3600 και κάρτα γραφικών μιας και δεν το θέλω για παιχνίδια θα χρειαστώ κάτι άπλο να παίζει με linux. Σίγουρα θέλω να χωρέσω εναν δίσκο 3.5" και 1-2 2.5".

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Aprosarmostos7 είπε

Σε αναζήτηση b550 ψάχνω να βρω ποια υλοποίηση προσφέρει τα καλύτερα vrm, αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος? Δεν βρίσκω πληροφορίες από asus

Εδώ https://www.pctestbench.com/asus-rog-strix-b550-i-gaming-am4-motherboard-review/3/ info για τα VRM της Asus.

Θα έλεγα εκτός από VRM (που δεν δείχνουν σε καμιά 550 να προβληματίζουν) να κοιτάξεις και όλα τα υπόλοιπα features που εκεί δείχνουν να υπάρχουν μεγάλες διαφορές, (front type-c header, fan, θέση socket/compatibility με coolers, ports κτλ).

Επεξ/σία από Xoroxronis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Aprosarmostos7 είπε

Σε αναζήτηση b550 ψάχνω να βρω ποια υλοποίηση προσφέρει τα καλύτερα vrm, αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος? Δεν βρίσκω πληροφορίες από asus και κλείνω προς την gigabyte με 6+2x 90A ISL99390, asrock 6+2x 90A μαλλον τα ιδια με gigabyte,  asus 8+2 ??, msi 8+2 60A ??,

ΥΓ. Παιδιά, προσοχή με τα corsair sf series έχει ζητήσει η corsair αυτά που έγιναν παραγωγή από Οκτώβρη 19 μέχρι Μάρτη 20 για επιστροφή. Εμένα ήρθε απ'το μαγαζί καινούργιο είδα το lot code και δυστυχώς πάμε για επιστροφή και αντικατάσταση. 

https://forum.corsair.com/v3/showthread.php?t=197081

https://www.guru3d.com/articles-pages/gigabyte-b550i-aorus-pro-ax-review,1.html

Για το θέμα του τροφοδοτικού: ατυχία μεγάλη, πράγματι, αλλά η corsair υποστηρίζει ότι, για να εκδηλωθεί το πρόβλημα, το οποίο δεν επηρεάζει τα υπόλοιπα parts του συστήματος, πρέπει να έχεις και υψηλές θερμοκρασίες περιβάλλοντος και υψηλά επίπεδα υγρασίας. Προφανώς, βέβαια, επειδή δεν παίζουν με τέτοια πράγματα, καλά έκανες και μπήκες σε διαδικασία επιστροφής.

 

56 λεπτά πριν, gousgounakos είπε

Θέλω να στήσω  ένα sffpc αλλά προβληματίζομαι τι κουτί και μητρική να επιλέξω; Τα αγοράζεται από εξωτερικό γιατί εδώ δεν υπάρχει τίποτα διαθέσιμο; Για cpu σκέφτομαι 3600 και κάρτα γραφικών μιας και δεν το θέλω για παιχνίδια θα χρειαστώ κάτι άπλο να παίζει με linux. Σίγουρα θέλω να χωρέσω εναν δίσκο 3.5" και 1-2 2.5".

Από εδώ υπάρχουν τα streacom da2, kolink rocket, lian li tu 150(x).

Πρέπει να ορίσεις το χρηματικό ποσό που είσαι διατεθειμένος να δώσεις.

Αν πας σε πιο "εξωτικές" λύσεις (ncase, ghost s1 κτλ), ναι, η διαθεσιμότητα είναι προβληματική και πρέπει να βάλεις το χέρι βαθιά στην τσέπη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/6/2020 στις 11:34 ΜΜ, DEADLAZARUS είπε

Επίσης, όσοι έχετε psu της corsair, τη σειρά sf συγκεκριμένα, ρίξτε μια ματιά εδώ:

https://www.anandtech.com/show/15829/corsair-sf-series-psu-recall

Προσωπικά, γλίτωσα το εγκεφαλικό στο τσακ. Το pc το έστησα τον Γενάρη και το τροφοδοτικό ήρθε περί τα τέλη Δεκεμβρίου (ή αρχές Γενάρη). Κοίταξα τον αριθμό, ο οποίος είναι ο 191748xxxx και ησύχασα.

Εγω που δοκιμασα με 2 ψυγεια στο δικο μου μεσα στο κουτι οι θερμοκρασιες ηταν τραγικες και το γεμισμα ηταν μεγαλο παιδεμα ,δεν μπορω να καταλαβω πως αυτος ικανοποιειται απο τετοιο setup 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Και αυτή εδώ δεν φαίνεται άσχημη. https://www.asrock.com/mb/AMD/B550M-ITXac/index.asp#Specification

Παίρνεις PCI-E 4.0, M.2 4.0 μάλιστα εμπρός και με ψύξη πλέον, στα ίδια (MSRP) χρήματα με το B450 ITX/ac ενώ το κύκλωμα τροφοδοσίας είναι αδύναμο μεν, παραπάνω από επαρκές δε για όλους σε stock. Από τις ελάχιστες περιπτώσεις που δεν έδωσαν σημαντικά (πλην άχρηστα στην πλειοψηφία) χαρακτηριστικά, όπως υπερτούμπανα κυκλώματα τροφοδοσίας, 2.5G LAN, AX wifi, λαμπάκια και μπλιμπλίκια, τερατοκατασκευές με ανεμιστήρια κλπ, αλλά κράτησαν και την τιμή στα ίδια και βελτιώνοντας στα σημεία σε σχέση με τον προκάτοχο.

Όταν με το καλό αναβαθμίσω τον 3600 στο main, θα το σκεφτώ να τον στεγάσει κάποια Β550 ή Β450 ITX για να ολοκληρώσω τον ευσεβή μου πόθο, τη δημιουργία ενός USFF PC :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DEADLAZARUS είπε

Από εδώ υπάρχουν τα streacom da2, kolink rocket, lian li tu 150(x).

Πρέπει να ορίσεις το χρηματικό ποσό που είσαι διατεθειμένος να δώσεις.

Αν πας σε πιο "εξωτικές" λύσεις (ncase, ghost s1 κτλ), ναι, η διαθεσιμότητα είναι προβληματική και πρέπει να βάλεις το χέρι βαθιά στην τσέπη.

Κοίταγα και τα  Raijintek Ophion Mini, NZXT H210 . Ενδιαφέρον και αυτά που πρότεινες. Βασικά με ενδιαφέρει στο κουτί αν μπορώ να μην βάλω το χέρι βαθιά στη τσέπη. Ψάχνω και αυτά που πρότεινες. Μπορεί να χρειαστεί παραγγελία και από εξωτερικό. Μετά μεγάλος προβληματισμός είναι η μητρική. Αν έχει και BT η μητρική θα ήταν τέλεια. Θέλω να βάλω τον 3600.  Κάρτα γραφικών κάτι πολύ οικονομικό μιας και από παιχνίδια μηδενικό ενδιαφέρον.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, gousgounakos είπε

Κοίταγα και τα  Raijintek Ophion Mini, NZXT H210 . Ενδιαφέρον και αυτά που πρότεινες. Βασικά με ενδιαφέρει στο κουτί αν μπορώ να μην βάλω το χέρι βαθιά στη τσέπη. Ψάχνω και αυτά που πρότεινες. Μπορεί να χρειαστεί παραγγελία και από εξωτερικό. Μετά μεγάλος προβληματισμός είναι η μητρική. Αν έχει και BT η μητρική θα ήταν τέλεια. Θέλω να βάλω τον 3600.  Κάρτα γραφικών κάτι πολύ οικονομικό μιας και από παιχνίδια μηδενικό 

Το nzxt είναι μεγάλο... 27 liters δεν το λες και mini itx, χίλιες φορές να κάνεις matx σε αυτό το μέγεθος να σου βγει και πιο φθηνά  

Επεξ/σία από Paganisk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...