Προς το περιεχόμενο

ITX Madness - Sffpc Insomniacs


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 21/6/2020 στις 7:06 ΜΜ, akoinonitos είπε

Ωραίο είναι σε λευκό, μου φαίνεται θα δώσω το streacom και θα το χτυπησω. Βγαίνει και έκδοση με tempered  απευθείας χωρίς ν το αγοράζεις ξεχωριστά?

@DEADLAZARUS τι λες εσύ να το κάνω?

ΟΧΙ ΡΕ ΦΙΛΕ. ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Άντε να βγει review για το Coolermaster NR200 γιατί δε τη παλεύει ήδη το core500 - και καλά καλά δε πιάσαν οι ζέστες ακόμη - . Βαράμε ήδη 71-73 σε παιχνίδια στον 8700Κ @4.8 μ 1.23 ρεύμα ( Η110 ) και η κάρτα (5700Χτ pulse) ανεβάζει παραπάνω στροφές για να μείνει κάτω από 80 βαθμούς ρίχνει και ζέστη μέσα στο κουτί ζεσταίνεται και ο χώρος μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Άντε να βγει review για το Coolermaster NR200 γιατί δε τη παλεύει ήδη το core500 - και καλά καλά δε πιάσαν οι ζέστες ακόμη - . Βαράμε ήδη 71-73 σε παιχνίδια στον 8700Κ @4.8 μ 1.23 ρεύμα ( Η110 ) και η κάρτα (5700Χτ pulse) ανεβάζει παραπάνω στροφές για να μείνει κάτω από 80 βαθμούς ρίχνει και ζέστη μέσα στο κουτί ζεσταίνεται και ο χώρος μετά.

Σπύρο, οκ, ξέρω ότι παίζεις fps games, αλλά, ειδικά για την καλοκαιρινή περίοδο, πόσα λιγότερα fps θα έβλεπες αν έτρεχες τον [email protected] και έκανες κι ένα uv στην κάρτα;

Αν δεν σου κάνει το κουτί, προφανώς να το αλλάξεις. Αλλά οι θερμοκρασίες είναι δυνατόν να βελτιωθούν δραματικά με 2-3 κλικ.

Για να μη μιλάω στον αέρα, αυτήν την περίοδο παίζω το ac odyssey. 

Θερμοκρασίες, σε δωμάτιο χωρίς a/c, [email protected]~1.1v, gpu@1800mhz~850mv: cpu, max 55, gpu, max 65.

Fps limit@60.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

Τα ξανά κουμπωσα στο μικρό τώρα που ήρθαν τα πάνελ

PSX_20200623_213851.jpg.c0f82c8546cf4f6166b36fa0cb7985e8.jpg

PSX_20200623_214012.jpg.4c20383eacf422c17e261a01a199ef9c.jpg

PSX_20200623_214159.jpg.65e75ee092f8d39a076abff816ed7f66.jpg

Αυτη ειναι χειροτερη απο την στοκ απο οτι εχω δει

Για τσέκαρε  http://www.webmastersgallery.com/2020/04/19/building-a-pc-part-ix-downsizing/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, DEADLAZARUS είπε

Σπύρο, οκ, ξέρω ότι παίζεις fps games, αλλά, ειδικά για την καλοκαιρινή περίοδο, πόσα λιγότερα fps θα έβλεπες αν έτρεχες τον [email protected] και έκανες κι ένα uv στην κάρτα;

Αν δεν σου κάνει το κουτί, προφανώς να το αλλάξεις. Αλλά οι θερμοκρασίες είναι δυνατόν να βελτιωθούν δραματικά με 2-3 κλικ.

Για να μη μιλάω στον αέρα, αυτήν την περίοδο παίζω το ac odyssey. 

Θερμοκρασίες, σε δωμάτιο χωρίς a/c, [email protected]~1.1v, gpu@1800mhz~850mv: cpu, max 55, gpu, max 65.

Fps limit@60.

GPU:

Είναι undervolt η κάρτα στα 1950 και 1110mV

Στοκ.στοκ.ΔΕΝ παίζεις ούτε χειμώνα στο κουτί μου με τη 5700χτ. Δίνει 1.2 :shock:

Περί CPU: Φοβάμαι μήπως έχει αρχίσει και χαλάει η υδροψυξη. Μήπως έχει εξατμιστεί το υγρό ; γίνεται κάτι τέτοιο;

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, 7nisiotis είπε

Είναι undervolt η κάρτα στα 1950 και 1110mV

Στοκ.στοκ.ΔΕΝ παίζεις ούτε χειμώνα στο κουτί μου με τη 5700χτ. Δίνει 1.2

Φοβάμαι μήπως έχει αρχίσει και χαλάει η υδροψυξη. Μήπως έχει εξατμιστεί το υγρό ; γίνεται κάτι τέτοιο;

Νομίζω πως εκεί γύρω στα 5 χρόνια αρχίζουν οι περισσότερες υδροψύξεις να παραδίδουν πνεύμα (η αντλία).

Γιατί δεν δοκιμάζεις να τρέξεις τον 8700k σε χαμηλότερη συχνότητα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, radiohead είπε

Καλή φάση αυτή, θενκς παιχτη

35 λεπτά πριν, Aprosarmostos7 είπε

ΟΧΙ ΡΕ ΦΙΛΕ. ΟΧΙ

Χαχαχα γτ τόσο αρνητικός?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, DEADLAZARUS είπε

Νομίζω πως εκεί γύρω στα 5 χρόνια αρχίζουν οι περισσότερες υδροψύξεις να παραδίδουν πνεύμα (η αντλία).

Γιατί δεν δοκιμάζεις να τρέξεις τον 8700k σε χαμηλότερη συχνότητα;

Επειδή είμαι από τον Μάρτιο σε 144Hz 1080p και χρειάζονται τα min να μη πέφτουν πολύ κάτω από τα 120 ( έστω εκεί γύρω )"φοβάμαι" να ρίξω τη συχνότητα άλλο μην έχει μεγάλη επίπτωση στα min-average. Ram δεν πειράζω γιατί είναι πιο μπελάς. Πάντως έχω καταλάβει ότι όσο πιο ζεστή παραμένει να δουλεύει η κάρτα ανάλογα το παιχνίδι τόσο πιο ζεστός μένει ο επεξεργαστής επειδή του ρίχνει όλη τη θερμότητα μάλλον πάνω. Ας πούμε στο Man of Medan είναι πιο ζεστό το σύστημα απ' όταν παίζω Warzone.

*θα πεις ρίξε λίγο γραφικά, αλλά πλέον ψάχνω να είναι οπτικά και λίγο όμορφο το παιχνίδι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Για πείτε καμία πρόταση για ψύκτρα cpu με μαύρο ανεμιστήρα αν γίνεται, να είναι καλύτερη από τη στοκ του 3700x και να χωραει εκει μέσα 

Εγώ θα έλεγα κλασικά ένα NH-U9S με 2 NF-A9 μαύρα ανάποδα δλδ το intake από αριστερά/πίσω + ένας NF-A14 μαύρος για exhaust δεξιά στα brackets.

Αντί για το NH-U9S παίζει και το Silver Arrow 130 αν μπορέσεις να το βρεις πουθενά, με την ίδια τοποθέτηση.

Άλλη καλή επιλογή που μπορεί όμως να θέλει λίγο παίδεμα είναι το NH-C14S

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, έριξα μια παραγγελία σε arctic liquid freezer 2 280, με δελεασε η τιμή της 80ευρω. Παίζει να φάω και άκυρο από το μαγαζί μιας και αλλού που κοιταξα εί αι από 100 ευρώ και πάνω, θα δείξει αν δεν κάτσει θα επιστρέψω πάλι σε αναζήτηση.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Λοιπόν, έριξα μια παραγγελία σε arctic liquid freezer 2 280, με δελεασε η τιμή της 80ευρω. Παίζει να φάω και άκυρο από το μαγαζί μιας και αλλού που κοιταξα εί αι από 100 ευρώ και πάνω, θα δείξει αν δεν κάτσει θα επιστρέψω πάλι σε αναζήτηση.

Είμαι ευχαριστημένος από τα προϊόντα τους.  ΠΟΛΥ τίμιες ψυχτρες. Φοβερά vfm fans επίσης

 Αυτά που φοράει μαμα η συγκεκριμένη τα έχω στην δικιά μου Η110. Ήσυχα σε σχέση με τα στοκ. 

Απλά αύριο πάρε τηλέφωνο το κατάστημα και ΤΟΝΙΣΕ τους να προσέξουν τη συσκευασία, να μη σου το στείλουν χύμα σε καμία σακούλα τυλιγμένο ως δέμα γιατί νομίζω δεν έχουν αλλάξει υλικά συσκευασίας εκεί στην Αρκτικ ως αποτέλεσμα να είναι λίγο απροστάτευτο το ψυγείο. Γιατί στο λέω; - είχα πέσει σε κομμάτι με λυγισμένο ψυγείο επειδή έπαιξε μπαλιτσα το δέμα. ( Arctic Iiquid 120αρα - τέλη 2016 )

 Δηλαδή. Απλά να προσέξουν να σου βάλουν κάποιο προστατευτικό έστω 2ο κουτί από πάνω μη το στείλουν έτσι.

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.

Απο Παρασκευή ανοίγουν οι παραγγελίες για το FormD/Sidearm T1 για όποιον ενδιαφέρεται. Εάν δε κάνω λάθος 7μμ ώρα Ελλάδος.

Εγώ προσωπικά επειδή κουράστηκα να περιμένω τη Louqe να μάθει πως γίνεται διανομή στην Ευρώπη και επειδή αποφάσισα να κάνω upgrade σε πιο "ζεστό" επεξεργαστή απο τον 3700 που έλεγα αρχικά, θα επιλέξω team FormD για να έχω και τη δυνατότητα υδρόψυξης χωρίς μεγάλο tophat και συγχρόνως καλύτερο futureproofing σε χαμηλότερη τιμή.

Και ναί, ο κ.OptimumTech είχε σίγουρα κάποια μικρή επιρροή :) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...