Προς το περιεχόμενο

ITX Madness - Sffpc Insomniacs


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, bower είπε

Ερώτηση, μιας και σκέφτομαι και εγώ το nr200p.

Τι από τα παρακάτω θα διαλέγατε;

12400+Asrock h670m-itx + 2x8gb 3600mhz ddr4

Ή

12400+Asus ROG Strix B660-I Gaming WiFi  + 1x16gb 5200MHz ddr5

Προσωπικά το μόνο που με ενδιαφέρει στα SFFPC είναι η ψύξη τους, για αυτό όταν το έστησα έψαξα πολύ να βρω ποια είναι η καλύτερη ψύξη για τις ανάγκες μου.

Πρέπει να βρεις την κατάλληλη ισορροπία ανάμεσα στην ψύξη CPU/GPU, οπότε η καλύτερη μητρική είναι αυτή που χωράει το σύστημα ψύξης που πιστεύεις ότι θα σε εξυπηρετήσει καλύτερα (για εμένα ήταν η Noctua U12A που χωράει σε ελάχιστες μητρικές).

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σημείο που θα μπει έχει περιορισμούς. Μόνο sff επομένως και ας μείνει κάποια απόδοση στα σκαριά καθώς δεν υπάρχει εναλλακτική (εκτος να κρατήσω  το Mac mini). 
εχω ρίξει πολύ ψάξιμο στο Reddit και χωράνε και οι 3 ψύκτρες που έχω υπόψη μου coolermaster hyper 212 black, Fuma 2, u12a.

Το ερώτημα λοιπόν είναι ποια από τα δυο συστήματα να πάρω (ddr4 2 module vs ddr5 1 module) δεδομένου ότι η διαφορά τιμής μεταξύ τους είναι πολύ μικρή 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, bower είπε

Το σημείο που θα μπει έχει περιορισμούς. Μόνο sff επομένως και ας μείνει κάποια απόδοση στα σκαριά καθώς δεν υπάρχει εναλλακτική (εκτος να κρατήσω  το Mac mini). 
εχω ρίξει πολύ ψάξιμο στο Reddit και χωράνε και οι 3 ψύκτρες που έχω υπόψη μου coolermaster hyper 212 black, Fuma 2, u12a.

Το ερώτημα λοιπόν είναι ποια από τα δυο συστήματα να πάρω (ddr4 2 module vs ddr5 1 module) δεδομένου ότι η διαφορά τιμής μεταξύ τους είναι πολύ μικρή 

Αν βάλεις 2Χ8 και μετά θελήσεις 32GB...

Δεν ξέρω για τι χρήση θέλεις το PC αλλά η κάθε μνήμη υπερέχει σε κάποιους τομείς (πχ στη δουλειά μου επειδή bandwidth > latency οι DDR5 είναι ανώτερες ), γιατί δεν βλέπεις συγκριτικά για τις συγκεκριμένες μνήμες; Δεν έχεις αναφέρει καν τα μοντέλα και τα latency.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kingston Fury Beast 16GB DDR5 RAM 5200MHz latency latency
και 

Corsair Vengeance RGB Pro SL 16GB DDR4 RAM "latency"

Η πιο απαιτητική εργασία είναι (χαλαρό και περιορισμένο) gaming. Ξέρω ότι και μόνο που είναι ένα module λογικά θα χάνω σε απόδοση αλλά σκέφτομαι το upgradability που με ddr4 μπορεί να είναι περιορισμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα ειδα οτι υπαρχει ειδικο θεμα για sff pcs στο insomnia! Μπορω να ρωτησω κατι για ενα φιλο μου που ενδιαφερεται να απαλλαγει απο το κλασσικο κουτι και να παει σε κατι μικροτερο σαν το nuc, ή δεν συζητατε τετοια εδω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, bower είπε

Kingston Fury Beast 16GB DDR5 RAM 5200MHz latency latency
και 

Corsair Vengeance RGB Pro SL 16GB DDR4 RAM "latency"

Η πιο απαιτητική εργασία είναι (χαλαρό και περιορισμένο) gaming. Ξέρω ότι και μόνο που είναι ένα module λογικά θα χάνω σε απόδοση αλλά σκέφτομαι το upgradability που με ddr4 μπορεί να είναι περιορισμένο.

Έχουν γράψει άπειρα σχετικά με τις διαφορές DDR4/DDR5 2*SR/DR/2*DR και το πόσο καλά είναι τα διάφορα die στο gaming και στο OC στο thread για RAM OC και στο thread για τους 12ΧΧΧΧ αλλά εγώ δεν έχω δώσει βάση γιατί δεν με ενδιαφέρει το gaming. Ρίξε μία ματιά και ίσως μία ερώτηση εκεί.

Εγώ πάντως (είμαι ελαφρά κομπλεξικός με το hardware) δεν θα αγόραζα με τίποτα τις DDR4 που δείχνεις (λόγω CL18) και θα ήμουν επιφυλακτικός και με τις Kingston. Αν ήθελα σχετικά οικονομικές 16GB DDR4 για gaming θα έπαιρνα https://www.skroutz.gr/s/19013841/Patriot-Viper-Steel-16GB-DDR4-RAM-με-2-Modules-2x8GB-και-Συχνότητα-4400MHz-για-Desktop-PVS416G440C9K.html.

18 λεπτά πριν, jim_p είπε

Τωρα ειδα οτι υπαρχει ειδικο θεμα για sff pcs στο insomnia! Μπορω να ρωτησω κατι για ενα φιλο μου που ενδιαφερεται να απαλλαγει απο το κλασσικο κουτι και να παει σε κατι μικροτερο σαν το nuc, ή δεν συζητατε τετοια εδω?

Δεν έχω δει συζήτηση για NUC εδώ αλλά νομίζω ότι είναι το πιο κατάλληλο thread.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια, here goes. 

Ο φιλος μου θελει να παρει κατι μικρο, στο μεγεθος ενος nuc ιδανικα. Το προβλημα στην υπαρχουσα συνθεση του εινια η οθονη που εχει μονο dsub και δεν σκεφτεται να την αλλαξει αμεσα.

Ολα τα αξιοπρεπη nuc, αυτα δηλαδη με i3 και πανω, εχουν μονο hdmi out. Το x300 της asrock, που εχει ακριβυνει πολυ πλεον, εχει dsub αλλα θελει και επεξεργαστη, προφανως τυπου g και οι low end ryzen 3 3xxxg, σαν τον  3400g πχ, εχουν και αυτοι ακριβυνει. 
Οποτε τι αλλες επιλογες υπαρχουν?

Απο απαιτησεις, τον θελει μονο για σερφαρισμα και να στελνει emails, αντε και για καμια ταινια οταν βρισκει κατι καλο. Υπαρχει ηδη διαθεσιμος ενας 128αρης ssd απο το υπαρχον συστημα και ενα so-dimm 8gb ddr4 απο μια παλια αναβαθμηση σε ενα λαπτοπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@jim_p https://www.skroutz.gr/c/699/metatropeis-adaptors.html?keyphrase=hdmi+d-sub

ίσως να μπορούν να βοηθήσουν οι αντάπτορες, εγώ θα έπαιρνα της Club3D, στα προϊόντα που είχα την δυνατότητα να συγκρίνω ήταν πάντα ένα σκαλοπάτι πάνω ποιοτικά σε σχέση με Delock/Ugreen κλπ.

Με τις σημερινές τιμές πάντως μόνο τα laptop με 550 ευρώ θα έλεγα ότι προσφέρουν περισσότερο value από ένα https://www.skroutz.gr/s/33881466/Intel-NUC-11-Pro-Kit-NUC11TNHi30Z-Barebone-Core-i3-1115G4.html για το φίλο σου.

X300 με 3400G δεν έχει νόημα κατά τη γνώμη μου για κάποιον που δεν ενδιαφέρεται να παίξει παιχνίδια.

Custom sffpc με NR200 έχουν πάρα πολύ μεγαλύτερο κόστος οπότε επίσης δεν νομίζω ότι αξίζουν για την περίπτωση του.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, jim_p είπε

Ωραια, here goes. 

Ο φιλος μου θελει να παρει κατι μικρο, στο μεγεθος ενος nuc ιδανικα. Το προβλημα στην υπαρχουσα συνθεση του εινια η οθονη που εχει μονο dsub και δεν σκεφτεται να την αλλαξει αμεσα.

Ολα τα αξιοπρεπη nuc, αυτα δηλαδη με i3 και πανω, εχουν μονο hdmi out. Το x300 της asrock, που εχει ακριβυνει πολυ πλεον, εχει dsub αλλα θελει και επεξεργαστη, προφανως τυπου g και οι low end ryzen 3 3xxxg, σαν τον  3400g πχ, εχουν και αυτοι ακριβυνει. 
Οποτε τι αλλες επιλογες υπαρχουν?

Απο απαιτησεις, τον θελει μονο για σερφαρισμα και να στελνει emails, αντε και για καμια ταινια οταν βρισκει κατι καλο. Υπαρχει ηδη διαθεσιμος ενας 128αρης ssd απο το υπαρχον συστημα και ενα so-dimm 8gb ddr4 απο μια παλια αναβαθμηση σε ενα λαπτοπ.

Streacom F1C Evo να πάρει με μια μητρική και επεξεργαστή της αρεσκείας του τα πιο φτηνά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλο σαν ιδεα, αλλα εναν προχειρο υπολογισμο, το σετακι f1c + μητρικη + cpu δεν βγαινει ακριβοτερο απο ενα i3 nuc? Ελπιζω να εχει τροφοδοτικο στη συσκευασια του.

Συν το οτι θα χρειαστει και μητρικη που να παιρνει so-dimm...

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Streacom F1C Evo να πάρει με μια μητρική και επεξεργαστή της αρεσκείας του τα πιο φτηνά.

PSU + Fans + CPU cooler + CPU + M/B δεν κοστίζουν το διπλό από τα NUC;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμια σχεση το lc power με το streacom. Χαωδης διαφορα στην ποιοτητα.
Επισης, το streacom δεν περιλαμβανει psu, απαιτει nano psu και ετσι αυξανει ακομα περισσοτερο το κοστος. Γιαυτο απορριπτεται απο μενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αντιλέγω, το lc είναι το πιο φτηνό.

Θα προτιμούσα το πιο καινούργιο στυλ, μια βάσης να μπει η itx μητρική και πίσω από αυτήν το τροφοδοτικό τίποτα άλλο όπως βλέπω στο Reddit. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...