Προς το περιεχόμενο

ITX Madness - Sffpc Insomniacs


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 9/9/2022 στις 1:20 ΜΜ, darklordvader77 είπε
Στις 9/9/2022 στις 1:20 ΜΜ, darklordvader77 είπε

Κλίνω στην υδρόψυξη αλλά θα μπεί στο πάνω μέρος

Δεν μπορεί να μπει στο πάνω μέρος.

μονο κάτω, αν βάλεις gpu riser, ή στο πλάι.

Στις 9/9/2022 στις 1:20 ΜΜ, darklordvader77 είπε

Η 3060 πχ θα κοιτάει κάτω, οπότε αμα βάλω 2 Fans στο πάτο του κουτιού ως outake θα βοηθησει;

 

Μιας και το δοκίμασα, τα fans κάτω από την gpu θα σου κατεβάσουν θερμοκρασία από 1 έως 2C. Τρίχες δλδ…

Δυο φαν πάνω σαν exhaust είναι μια χαρά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1.4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 9/9/2022 στις 1:20 ΜΜ, darklordvader77 είπε

Καλησπέρα σας..!!

 

Αγόρασα το Coolermaster NR200 (σκετο χωρις το Plexiglass) με τη προοπτική ενός PC σαλονιού. Έχω ήδη μια 3060 Zotac Twinedge (που θα μπεί κανονικά ως orientation χωρις Riser) , και το τροφοδοτικό SFX Coolermaster V650 Gold 80 Plus.

Οι απορίες μου είναι:

-Να παω σε πλατφόρμα Intel 1700 ή Ryzen AM4? Για αρχή έλεγα κάτι οικονομικό τύπου i3 12100 και αναβαθμίζω μελλοντικα εαν χρειαστεί.

-Για CPU Cooling να βαλω Scythe Fuma 2 (αέρας) ή Cooler Master MasterLiquid ML240L v2 (υδρόψυξη)? Ίδια τιμή θα μου βγουν. Κλίνω στην υδρόψυξη αλλά θα μπεί στο πάνω μέρος ή στο πλαινό mesh?

-Για την υπόλοιπη ψύξη του κουτιού πόσα και ποιά Fans θα προτείνατε; Η 3060 πχ θα κοιτάει κάτω, οπότε αμα βάλω 2 Fans στο πάτο του κουτιού ως outake θα βοηθησει;

 

 

 

- Αν και είμαι τέρμα ικανοποιημένος από την AM4, θα πρότεινα Intel καθώς θα κάνεις κάτι για να μείνει και είναι καλό να έχεις upgrade path.

- Θα πρότεινα υδρόψυξη για λιγότερο θόρυβο. Στα πλάγια σαν intake.

- Oι Arctic P12/14 είναι πολύ καλοί στα λεφτά τους για case fans.

Γενικά οι εξατμίσεις δεν έχουν πολύ νόημα όταν έχεις μεγάλη εισαγωγή. O άερας που μπαίνει μέσα κρύος κάνει τη δουλεία, αν έχεις X αέρα/second και έχεις π.χ. 3 intakes και 1 exhaust, και προσθέσεις κι άλλο exhaust, και πάλι ο φρέσκος αέρας που θα μπαίνει θα είναι Χ. Και χωρίς exhaust πάλι θα βγει από το κουτί. Aπλά κατευθύνεις καλύτερα το ρεύμα.

Στο συγκεκριμένο εφόσον εισαγωγή θα έχεις 2x120, περιορισμένη λόγω radiator, αρκεί 1 exhaust πίσω. Με περισσότερα exhausts θα περάσεις λογικά σε αρνητική πίεση που συνεπάγεται περισσότερη σκόνη, και η έξτρα ροη ίσως βοηθήσει λίγο motherboard και ram και ελάχιστα την κάρτα.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, bebius είπε

- Αν και είμαι τέρμα ικανοποιημένος από την AM4, θα πρότεινα Intel καθώς θα κάνεις κάτι για να μείνει και είναι καλό να έχεις upgrade path.

Και γω αυτο ελεγα, 1700 socket με i5 12400f τελικά, mini-itx mobo ομως σε νορμαλ τιμη (που να υποστηριζουν εξισου DDR4 και DDR5 για το μελλον) δε μπορω να βρω.. :( 

- Θα πρότεινα υδρόψυξη για λιγότερο θόρυβο. Στα πλάγια σαν intake.

Την πηρα ηδη! Coolermaster ML240L v2 στα πλαγια ως Intake θα μπει

- Oι Arctic P12/14 είναι πολύ καλοί στα λεφτά τους για case fans.

Πηρα 2xP12 που θα τοποθετηθουν πανω για εξαγωγη και 2xP12 Slim (για να ανασαινει και η GPU) κατω για εισαγωγη ..πιστευω καλα θα ειναι! :D 

 

Επεξ/σία από darklordvader77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς, οι νέες κάρτες γραφικών από την Nvidia (κι αυτές που αναμένονται από την Amd, δεν τρέφω ελπίδες ότι θα δούμε δραστικές αλλαγές) έδειξαν ότι τα κουτάκια κάτω των 10l total volume "τελείωσαν". Το minimum πια είναι το a4 h2o, άντε και το t1 v2 (αν το βρεις), δηλαδή πάμε στα 11l+ total volume. Πού είναι οι 2 slots κάρτες γραφικών; Τις πάτησαν η κατανάλωση και τα θηριώδη συστήματα ψύξης.

Το ghost μου κλείνει τον κύκλο ζωής του. Ή θα βρω να του βάλω καμιά 3070 σε καλή τιμή και τέλος ή θα κοιτάξω, αν πέσουν κάποια στιγμή οι τιμές, να πάρω το t1 (ή το h2o).

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Καταλαβαίνω τον λόγο για τον οποίο θέλει ν' αυξήσει το total v του κουτιού κι είναι σωστή η κίνηση, εδώ που τα λέμε, αν θέλει να είναι relevant το case κι όχι doa.

Εντούτοις, με προβληματίζει η αύξηση του v των νέων sff pc cases. Αρχίζουν και θυμίζουν mini towers. Ξαφνικά, φτάσαμε στα 13-14 l min, αν θέλουμε να χωρέσουμε αυτά τα τούβλα που κατ' ευφημισμόν αποκαλούμε κάρτες γραφικών. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπιζουμε σε δυνατες

Στις 23/9/2022 στις 6:59 ΜΜ, DEADLAZARUS είπε

έδειξαν ότι τα κουτάκια κάτω των 10l total volume "τελείωσαν". Το minimum πια είναι το a4 h2o, άντε και το t1 v2 (αν το βρεις), δηλ

Υπαρχουν και θα υπαρξουν πολυ καλες APU οποτε μια χαρα χρηση θα εχουν αυτα τα κουτακια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/9/2022 στις 7:51 ΠΜ, DEADLAZARUS είπε

αυτά τα τούβλα που κατ' ευφημισμόν αποκαλούμε κάρτες γραφικών. 

Σωστοοοοοοός. Σε λίγο θα τις κάνουν ίδιο μέγεθος με κονσόλα 😄 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από μένα στους SFFPC, έχω εδώ και ένα χρόνο το NR200P. Πιστεύω ότι παραμένει το καλύτερο case ακόμα και σήμερα.

Δυστυχώς όμως πρέπει να το πουλήσω. Όποιος ενδιαφέρεται για όλο το PC ή για κάποια από τα parts, μπορεί να δει τη σχετική αγγελία στο προφίλ μου.

Ελπίζω να επανέλθω στο SFFPC στο κοντινό μέλλον 🙂

3.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ προσεγμένη δουλειά και καλή επιλογή parts. Κρίμα να δωθεί όλο. Και γω αναγκαστικά πέρσι δεν έστησα στο δικό μου NR20O λόγω τιμών Z690i.+ DDR5 αλλά το έχω δίπλα μου - κάποια στιγμή θα επιστρέψω στην αγαπημένη μου hardware κατηγορία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση για όποιον γνωρίζει. Έχω το K39 (πως βλέπω αν είναι το V2 ή το V3;) το οποίο το αγόρασα μεταχειρισμένο και κοιτάω να αναβαθμίσω το PCIe riser 3.0 που έχει σε 4. Το riser είναι αυτό στις φωτό. Κοιτάω να βάλω μια 3060 ή μια 6600XT μέχρι 180cm μήκος.

To μήκος του PCIe riser που δηλώνουν στο Amazon πχ είναι μόνο το μήκος του καλωδίου ή από άκρη σε άκρη με τους connector? Το δικό μου μήκος καλωδίου μόνο είναι ακριβώς 18cm. Οπότε θέλω αυτό εδώ πχ?

https://www.amazon.de/-/en/dp/B097CJ1BWJ/?coliid=IKB1MYOOZMYFE&colid=2BPQD10OCQ2XM&psc=1&ref_=lv_ov_lig_dp_it

Βάζω και κάποιες εικόνες απο το δικό μου (μαύρο) PCIe riser 3.0

 

Screenshot 2022-10-02 at 16.47.04.png

K39 PCIe 3.0 01.jpeg

K39 PCIe 3.0 02.jpeg

K39 PCIe 3.0 03.jpeg

K39 PCIe 3.0 04.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...