Προς το περιεχόμενο

ITX Madness - Sffpc Insomniacs


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, mandragoraSCR είπε

θα +φωνήσω 100%

εκανα το ιδιο και γω με το htpc

asrock b660 itx 140e

i3 12100 130e

οι τιμές αυτές μαζί με τις επιδόσεις δεν έχουν αντίπαλο ούτε στα μεταχειρισμένα παλιότερα

αν σκεφτείς οτι ο 12100 σε επιδόσεις είναι πολύ πιο μπροστά από 7700κ (δεν λεω 8700κ γιατί είναι 6/12 αλλά πιστεύω σε singe core του ρίχνει) και τον πουλάνε για χρυσό

αλλα τι να λέμε εδώ τον 6700κ πουλάνε 150+

καλα..... οσον αφορα τις τιμες των μεταχειρισμενων, ειναι αλλου για αλλου..!  εψαχνα προ καιρου για μητρικη με H81 chipset και με τις τιμες που ειδα, φρικαρα......!!  με λιγοτερα επαιρνες καινουρια B450-550 ...!!  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1.4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να κάνω και εγώ μία ερώτηση.. Τι άλλες επιλογές υπάρχουν για όσο το δυνατόν μικρότερο NAS (6-8 HDDs) εκτός από Node 304; Ευχαριστώ!

 

PS: Έχω ήδη κάποια Synology κτλ αλλά θέλω να κάνω και κανένα custom..

Επεξ/σία από jmirko15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτη εδω εινια η itx asrock b660? 
https://www.skroutz.gr/s/34295560/Asrock-B660M-ITX-ac-Motherboard-Mini-ITX-με-Intel-1700-Socket.html

140+ε για τη μητρικη μονο δεν το λες και κελεπουρι. Το σετακι του deskMEET (το βαζω με κεφαλαια για να δειτε οτι δεν ειναι το ιδιο με το deskMINI που ελεγα τον προηγουμενο μηνα), περιλαμβανει κουτι + 500αρι atx τροφοδοτικο + μητρικη για 100ε παραπανω, που το θεωρω τιμιο.

Ακομα και η μητρικη του απο μονη της ειναι καλυτερη μιας και προσφερει 2 m2 υποδοχες (στο μοντελο για τους intel, το μοντελο για τους amd εχει μονο 1) εναντι καμιας και 4 slots για ddr4 αντι 2. Για μενα, οι 4 sata υποδοχες που προσφερει ειναι μεν σημαντικο feature, αν και δεν νομιζω να του βαλω τοσους σκληρους, μιας και το deskMEET εχει 3 (στο μοντελο για τους intel, το μοντελο για τους amd εχει 2). Το wifi που εχει το αγνοω, μιας και δεν μου χρειαζεται.

"Προβλημα" για τα deskmeet εινια και το οτι παρεχουν "μονο" 1000αρες καρτες δικτυου οταν σημερα οι περισσοτερες μητρικες δινουν καρτες των 2,5Gbps τουλαχιστον. Τελος, αυτο για τους intel δινει και εξοδους ηχου στο πισω μερος του κουτιου, ενω το αντιστοιχο για τους amd οχι. Και για μενα αυτο ειναι σημαντικο. Οι πληροφοριες για οσα λεω παραπανω παρθηκαν απο αυτο το αρθρο του liliputing.
https://liliputing.com/2022/07/asrock-deskmeet-is-a-compact-mini-itx-pc-with-intel-alder-lake-or-ryzen-5000.html

Τελος, για μενα θελω 6c/12t, οποτε μιλαμε ειτε για i5 12400, ειτε για 5600g.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι intel και οχι amd? Επισης, το σκρουτζ δεν εχει την intel εκδοση του deskmeet.

Και μια διορθωση στα παραπανω. Το deskmeet για τους amd εχει audio out πισω, απλα εχει μονο ενα και δεν εινια βαμμενο αναλογα, οποτε δεν φαινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, jim_p είπε

Γιατι intel και οχι amd? Επισης, το σκρουτζ δεν εχει την intel εκδοση του deskmeet.

Και μια διορθωση στα παραπανω. Το deskmeet για τους amd εχει audio out πισω, απλα εχει μονο ενα και δεν εινια βαμμενο αναλογα, οποτε δεν φαινεται.

Γιατί δεν κάνεις εντελώς custom built με το nr200/p?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, jim_p είπε

Γιατι intel και οχι amd?

Γιατί η ενσωματωμένη κάρτα γραφικών ιντελ επιτρέπει hardware acceleration πολλά χρόνια τώρα (στον Firefox) οι άλλες ακόμα τάζουν.

Και wayland. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/7/2022 στις 12:52 ΜΜ, jmirko15 είπε

Να κάνω και εγώ μία ερώτηση.. Τι άλλες επιλογές υπάρχουν για όσο το δυνατόν μικρότερο NAS (6-8 HDDs) εκτός από Node 304; Ευχαριστώ!

 

PS: Έχω ήδη κάποια Synology κτλ αλλά θέλω να κάνω και κανένα custom..

https://www.silverstonetek.com/en/product/server-nas/?page=1&filter=NAS_chassis&sort=Newsest
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/7/2022 στις 11:40 ΠΜ, Nik1239 είπε

Γιατί δεν κάνεις εντελώς custom built με το nr200/p?

Γιατι εχει μεγαλυτερο κοστος.

Στις 16/7/2022 στις 12:05 ΜΜ, nick0lis είπε

Γιατί η ενσωματωμένη κάρτα γραφικών ιντελ επιτρέπει hardware acceleration πολλά χρόνια τώρα (στον Firefox) οι άλλες ακόμα τάζουν.

Και wayland. 

Λιγο με ενδιαφερει το ha εντος καποιου browser, ποσο μαλλον του ff που τον εχω για δευτερο. Και ακομα λιγοτερο με ενδιαφερει το wayland που δεν ειναι ακομα ετοιμο για ολες τις εφαρμογες και τα desktop enviroments.

Επεξ/σία από jim_p
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα έχεις καλύτερη άνεση επιλογής, έλεγξε το io της μητρικής να μην ξεφύγει από ιντελ amd γιατί οι τρίτο τεταρτες μάρκες θα σε αφήσουν από drivers support στην πορεία γιατί έτσι γουστάρουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

AM5 ITX/m-ATX μητρικές 

Asus ROG Strix X670E-I Gaming WiFi 

Fa2oQRpVEAA1-HD.jpg

ROG-Strix-X670E-I-3.jpg

Spoiler

image.png.9adbdd231df38bcc97c0c541d231c110.png

Spoiler

X670-MINI-ITX-2.jpg

Και η Crosshair (mAtx)

Asus ROG Crosshair x670E Gene

ROG-Crosshair-X670E-Gene.jpg

Spoiler

Fa2oPEfVsAAStBK.jpg

Spoiler

gene-closeup-2.jpg

Fa2nU4oXEAAtnnU.jpg

 

6skpuwsechj91.png?width=1070&format=png&auto=webp&s=2de7721b478ef0fa52528046188c43a98b8df190

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/7/2022 στις 6:52 ΜΜ, jmirko15 είπε

Να κάνω και εγώ μία ερώτηση.. Τι άλλες επιλογές υπάρχουν για όσο το δυνατόν μικρότερο NAS (6-8 HDDs) εκτός από Node 304; Ευχαριστώ!

 

PS: Έχω ήδη κάποια Synology κτλ αλλά θέλω να κάνω και κανένα custom..

Ρίξε μια μάτια εδω

 

 https://www.silverstonetek.com/en/product/server-nas/?page=1&filter=NAS_chassis&sort=Newsest

Επεξ/σία από atheatos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας..!!

 

Αγόρασα το Coolermaster NR200 (σκετο χωρις το Plexiglass) με τη προοπτική ενός PC σαλονιού. Έχω ήδη μια 3060 Zotac Twinedge (που θα μπεί κανονικά ως orientation χωρις Riser) , και το τροφοδοτικό SFX Coolermaster V650 Gold 80 Plus.

Οι απορίες μου είναι:

-Να παω σε πλατφόρμα Intel 1700 ή Ryzen AM4? Για αρχή έλεγα κάτι οικονομικό τύπου i3 12100 και αναβαθμίζω μελλοντικα εαν χρειαστεί.

-Για CPU Cooling να βαλω Scythe Fuma 2 (αέρας) ή Cooler Master MasterLiquid ML240L v2 (υδρόψυξη)? Ίδια τιμή θα μου βγουν. Κλίνω στην υδρόψυξη αλλά θα μπεί στο πάνω μέρος ή στο πλαινό mesh?

-Για την υπόλοιπη ψύξη του κουτιού πόσα και ποιά Fans θα προτείνατε; Η 3060 πχ θα κοιτάει κάτω, οπότε αμα βάλω 2 Fans στο πάτο του κουτιού ως outake θα βοηθησει;

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...