Προς το περιεχόμενο

ITX Madness - Sffpc Insomniacs


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, vins είπε

Αδερφέ με τι CPU, τι GPU, έχεις OC, θερμοκρασία δωματίου που βρίσκεται το pc?

Όπως καταλαβαίνεις εξαρτάται από πολλούς παράγοντες! 

Εχεις δικιο, το ξερω οτι παιζουν πολλοι παραγοντες απλα απο περιεργεια ρωταω να δω πανω κατω.

3800Χ / 3060Ti ολα stock (να σας προλαβω δεν θελω να πειραξω τιποτα ουτε undervolt κλπ), δωματιο χωρις AC , δεν το εχω μετρησει αλλα τωρα με την ζεστη πρεπει να ειναι πανω απο 25c.

ρωτησα για noise levels γιατι κανω ερευνα αγορας για fanακια να βαλω στο NR200, παραγγειλα 3 Noctua AF12x25

για να αλλαξω αυτα που εχω τωρα γιατι μου την εχει σπασει λιγο ο θορυβος που κανει ο motor στα 2x BioniX ακομα και low RPM. Και θα αλλαξω και τον Scythe με Noctua (της CPU).

Με 4K video youtube βαραει κατι 65αρια, μεσα στο μεσημερι με φουλ ζεστη.

Πηρα και μια Arctic MX-4 να αλλαξω και την παστα, και θα ειμαι κομπλε πιστευω, δεν νομιζω να χρειαζομαι κατι αλλο.

NR200P Gang!

Επεξ/σία από Balantakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, Balantakos είπε

Εχεις δικιο, το ξερω οτι παιζουν πολλοι παραγοντες απλα απο περιεργεια ρωταω να δω πανω κατω.

3800Χ / 3060Ti ολα stock (να σας προλαβω δεν θελω να πειραξω τιποτα ουτε undervolt κλπ), δωματιο χωρις AC , δεν το εχω μετρησει αλλα τωρα με την ζεστη πρεπει να ειναι πανω απο 25c.

ρωτησα για noise levels γιατι κανω ερευνα αγορας για fanακια να βαλω στο NR200, παραγγειλα 3 Noctua AF12x25

για να αλλαξω αυτα που εχω τωρα γιατι μου την εχει σπασει λιγο ο θορυβος που κανει ο motor στα 2x BioniX ακομα και low RPM. Και θα αλλαξω και τον Scythe με Noctua (της CPU).

Με 4K video youtube βαραει κατι 65αρια, μεσα στο μεσημερι με φουλ ζεστη.

Πηρα και μια Arctic MX-4 να αλλαξω και την παστα, και θα ειμαι κομπλε πιστευω, δεν νομιζω να χρειαζομαι κατι αλλο.

NR200P Gang!

Εμένα ο 3700Χ/2060 στο NR200 με Noctua U12A είναι εντυπωσιακά κρύος και αθόρυβος, η διαφορά με το κανονικό μου PC που τον είχα πριν με NH-D15 και 7 case fans είναι πολύ μικρή.

Τώρα τα 65άρια που γράφεις έχουν σχέση με το CPU και με τα fan curves όχι τόσο με το σύστημα ψύξης και το κουτί. Και εγώ μέχρι χτες έβλεπα 75άρια στον 5900Χ αλλά μόλις έβαλα τα καλοκαιρινά fan curves και έκλεισα το PBO έγιναν 55άρια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, elpenor είπε

Εμένα ο 3700Χ/2060 στο NR200 με Noctua U12A είναι εντυπωσιακά κρύος και αθόρυβος, η διαφορά με το κανονικό μου PC που τον είχα πριν με NH-D15 και 7 case fans είναι πολύ μικρή.

Τώρα τα 65άρια που γράφεις έχουν σχέση με το CPU και με τα fan curves όχι τόσο με το σύστημα ψύξης και το κουτί. Και εγώ μέχρι χτες έβλεπα 75άρια στον 5900Χ αλλά μόλις έβαλα τα καλοκαιρινά fan curves και έκλεισα το PBO έγιναν 55άρια.

Ναι τα εχω ολα default, μολις ερθουν τα noctua και τα βαλω, θα κατσω να πειραξω λιγο τα curves.

Με τι προγραμμα τα φτιαχνεται? https://github.com/Rem0o/FanControl.Releases/releases , Εχω βρει αυτο θελω να ασχοληθω.

Γιατι το Armoury Crate της asus ειναι για τα σκουπιδια. Εκτος αν μπω Bios.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Balantakos είπε

Ναι τα εχω ολα default, μολις ερθουν τα noctua και τα βαλω, θα κατσω να πειραξω λιγο τα curves.

Με τι προγραμμα τα φτιαχνεται? https://github.com/Rem0o/FanControl.Releases/releases , Εχω βρει αυτο θελω να ασχοληθω.

Γιατι το Armoury Crate της asus ειναι για τα σκουπιδια. Εκτος αν μπω Bios.

Εγώ πάντως fan curves μόνο στο bios φτιάχνω 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Balantakos είπε

Ναι τα εχω ολα default, μολις ερθουν τα noctua και τα βαλω, θα κατσω να πειραξω λιγο τα curves.

Με τι προγραμμα τα φτιαχνεται? https://github.com/Rem0o/FanControl.Releases/releases , Εχω βρει αυτο θελω να ασχοληθω.

Γιατι το Armoury Crate της asus ειναι για τα σκουπιδια. Εκτος αν μπω Bios.

Μόνο bios δεν τρέχω κανένα πρόγραμμα τύπου Armoury Crate επειδή έχω παρατηρήσει διαχρονικά ότι μου δημιουργούσαν προβλήματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Balantakos είπε

Ναι τα εχω ολα default, μολις ερθουν τα noctua και τα βαλω, θα κατσω να πειραξω λιγο τα curves.

Με τι προγραμμα τα φτιαχνεται? https://github.com/Rem0o/FanControl.Releases/releases , Εχω βρει αυτο θελω να ασχοληθω.

Γιατι το Armoury Crate της asus ειναι για τα σκουπιδια. Εκτος αν μπω Bios.

Εγώ χρησιμοποιώ το fan control που έκανες link, δεν έχω κανένα παράπονο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Εγώ χρησιμοποιώ το fan control που έκανες link, δεν έχω κανένα παράπονο

και εγω αυτο χρησμιποιω παιδια και στα 3 pc μου και εχω μεινει κατι παραπανω απο ευχαριστημενος. ειναι απιστευτο το γεγονος πως ειναι δωρεαν το προγραμματακι αυτο

και θα συμφωνησω πως το Armoury Crate ειναι σκουπιδι!! 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/6/2022 στις 9:43 ΠΜ, Balantakos είπε

Εχεις δικιο, το ξερω οτι παιζουν πολλοι παραγοντες απλα απο περιεργεια ρωταω να δω πανω κατω.

3800Χ / 3060Ti ολα stock (να σας προλαβω δεν θελω να πειραξω τιποτα ουτε undervolt κλπ), δωματιο χωρις AC , δεν το εχω μετρησει αλλα τωρα με την ζεστη πρεπει να ειναι πανω απο 25c.

ρωτησα για noise levels γιατι κανω ερευνα αγορας για fanακια να βαλω στο NR200, παραγγειλα 3 Noctua AF12x25

για να αλλαξω αυτα που εχω τωρα γιατι μου την εχει σπασει λιγο ο θορυβος που κανει ο motor στα 2x BioniX ακομα και low RPM. Και θα αλλαξω και τον Scythe με Noctua (της CPU).

Με 4K video youtube βαραει κατι 65αρια, μεσα στο μεσημερι με φουλ ζεστη.

Πηρα και μια Arctic MX-4 να αλλαξω και την παστα, και θα ειμαι κομπλε πιστευω, δεν νομιζω να χρειαζομαι κατι αλλο.

NR200P Gang!

Κλείσε το PBO και όλα θα είναι καλύτερα!

NR200P με το μεταλλικό πλαϊνό (όχι το γυάλινο), Scythe Fuma 2 CPU cooler πάνω σε Ryzen 5600Χ. 

Μόνο δυο fan εξαγωγής στο πάνω μέρος (Αrctic P12) και η CPU δεν περνάει ποτέ τους 59 βαθμούς ακόμη και με 2ωρο test στο 100%

Θερμοκρασία δωματίου τώρα, 26.7 χωρίς AC.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, skritikos είπε

Κλείσε το PBO και όλα θα είναι καλύτερα!

NR200P με το μεταλλικό πλαϊνό (όχι το γυάλινο), Scythe Fuma 2 CPU cooler πάνω σε Ryzen 5600Χ. 

Μόνο δυο fan εξαγωγής στο πάνω μέρος (Αrctic P12) και η CPU δεν περνάει ποτέ τους 59 βαθμούς ακόμη και με 2ωρο test στο 100%

Θερμοκρασία δωματίου τώρα, 26.7 χωρίς AC.

 

Ευχαριστω, θα δω πρωτα αν θα εχει καποια διαφορα με τους Noctua ανεμιστηρες και μετα βλεπουμε.

Και εγω ετσι ειμαι 2 εξαγωγη αερα και ο ενας στην CPU.

Επεξ/σία από Balantakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Balantakos είπε

Ευχαριστω, θα δω πρωτα αν θα εχει καποια διαφορα με τους Noctua ανεμιστηρες και μετα βλεπουμε.

Και εγω ετσι ειμαι 2 εξαγωγη αερα και ο ενας στην CPU.

Η μόνη διαφορά μας στους fan είναι πως η Fuma 2 έχει δυο να σπρώχνουν αέρα προς τα πίσω. Έναν slim και ένα normal.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/6/2022 στις 1:57 ΜΜ, Balantakos είπε

Ναι τα εχω ολα default, μολις ερθουν τα noctua και τα βαλω, θα κατσω να πειραξω λιγο τα curves.

Με τι προγραμμα τα φτιαχνεται? https://github.com/Rem0o/FanControl.Releases/releases , Εχω βρει αυτο θελω να ασχοληθω.

Γιατι το Armoury Crate της asus ειναι για τα σκουπιδια. Εκτος αν μπω Bios.

 

Στις 5/6/2022 στις 1:59 ΜΜ, Nik1239 είπε

Εγώ πάντως fan curves μόνο στο bios φτιάχνω 

 

Στις 5/6/2022 στις 1:59 ΜΜ, elpenor είπε

Μόνο bios δεν τρέχω κανένα πρόγραμμα τύπου Armoury Crate επειδή έχω παρατηρήσει διαχρονικά ότι μου δημιουργούσαν προβλήματα.

 

Στις 5/6/2022 στις 3:37 ΜΜ, Herald είπε

Εγώ χρησιμοποιώ το fan control που έκανες link, δεν έχω κανένα παράπονο

Argus monitor.

Thank me later

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Argus monitor.

Thank me later

Ναι το εχω δει και αυτο, 25Euro για 3 χρονια license αξιζει σιγουρα!

Παιρνει και πολυ συχνα updates, αλλο ενα καλο selling point! 👌

Το χρησιμοποιουν και καποιοι youtuber απο οτι εχω παρατηρησει, πχ optimum tech.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

-5 / -10 βαθμους κατω αναλογα την περιπτωση (χωρις καν να αλλαξω παστα - βαριεμαι τωρα 🤣), μονο με μια αλλαγη σε ανεμιστηρες, μπηκαν noctua AF12x25.

Καμια σχεση ο θορυβος με arctic bionix + scythe στον cpu, μερα με την νυχτα πραγματικα, τερμα ο θορυβος απο τον motor που πηγαινε να με τρελανει, και τα περιεργα βρουμ βρουμ βρουμ...

Καντε ενα δωρο στον υπολογιστη σας και βαλτε noctua.

Αυτα απο εμενα, Καλη συνεχεια, παω να φτιαξω τα fan curves.

Επεξ/σία από Balantakos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το δωρο παει πρωτα στα αφτια μας και μετα στο υπολογιστή 

ειναι τα ατιμα top! onece noctua always noctua !

εγω που εχω και τα slim (NF-A12x15) στο htpc στο NR200P κάνουν τρομερή δουλειά και εννοείται αθόρυβα  

Επεξ/σία από mandragoraSCR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...