Προς το περιεχόμενο

ITX Madness - Sffpc Insomniacs


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Bli είπε

Καλησπέρες 

Πριν κάνα μήνα σκέφτηκα να φτιάξω ένα nr200p build για 2ο pc πιο πολύ για το aesthetic με λευκό theme.

Εν τέλη αγόρασα το nr200p me v850 sfx bundle στα 140€(μόνο το τροφοδοτικό το βρίσκεις 130) . Κατάφερα να βρω και μια asus rog strix 3070 White φθηνά περιέργως.

Τώρα το θέμα μου είναι mobo cpu combo.

Λέω να πάω στην asus b660i strix που είναι η πιο φθηνή itx ddr5 και έναν 12600.

Πιστεύετε αξίζει η συγκεκριμένη μητρική, παρότι κλειδωμένη, με αυτόν τον επεξεργαστή και θα μπορεί να σηκώσει και έναν 13th gen στο μέλλον (μακρύ μέλλον) η υπάρχει κάποιος καλύτερος συνδιασμός?

Λέω να πάω ιντελ μιας και έχω χρόνια να την δοκιμάσω (από gen6) και ddr5 για να το δοκιμάσω αλλά και λόγω των upgrades μελόντικα ,και καθώς το main pc μου είναι ήδη ddr4 .

 

 

 

μια χαρα ειναι η μητρικη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, Bli είπε

Καλησπέρες 

Πριν κάνα μήνα σκέφτηκα να φτιάξω ένα nr200p build για 2ο pc πιο πολύ για το aesthetic με λευκό theme.

Εν τέλη αγόρασα το nr200p me v850 sfx bundle στα 140€(μόνο το τροφοδοτικό το βρίσκεις 130) . Κατάφερα να βρω και μια asus rog strix 3070 White φθηνά περιέργως.

Τώρα το θέμα μου είναι mobo cpu combo.

Λέω να πάω στην asus b660i strix που είναι η πιο φθηνή itx ddr5 και έναν 12600.

Πιστεύετε αξίζει η συγκεκριμένη μητρική, παρότι κλειδωμένη, με αυτόν τον επεξεργαστή και θα μπορεί να σηκώσει και έναν 13th gen στο μέλλον (μακρύ μέλλον) η υπάρχει κάποιος καλύτερος συνδιασμός?

Λέω να πάω ιντελ μιας και έχω χρόνια να την δοκιμάσω (από gen6) και ddr5 για να το δοκιμάσω αλλά και λόγω των upgrades μελόντικα ,και καθώς το main pc μου είναι ήδη ddr4 .

 

 

 

Μόλις το στήσεις δειξ το μας να το χαζέψουμε

btw αν επιτρέπεται πόσο και από που η strix 3070?

η μητρικη ειναι πολυ καλη επιλογη

(DEATH μέχρι να σβήσει ο ήλιος) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mandragoraSCR είπε

Μόλις το στήσεις δειξ το μας να το χαζέψουμε

btw αν επιτρέπεται πόσο και από που η strix 3070?

η μητρικη ειναι πολυ καλη επιλογη

(DEATH μέχρι να σβήσει ο ήλιος) 

Θα το ανεβάσω εννοείται αλλά θα πάρει καιρό καθώς αφού δεν βιάζομαι τα παίρνω σιγά σιγά όταν τα βρίσκω σε καλες τιμές!

Από εδώ τη βρήκα, του κουτιού στα 475(σσσσςς) να ναι καλά ο μιτσαρας!

(Ετσσσσιιι , α ρε τσακ μας άφησες νωρίς)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Xoroxronis είπε

spacer.png

Πεταξες τωρα μια φωτογραφια να φαινεται η x670i  και μας αφησες ετσι. Ντροπη σου :lol:

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/11/2022 στις 4:49 ΜΜ, akoinonitos είπε

Πεταξες τωρα μια φωτογραφια να φαινεται η x670i  και μας αφησες ετσι. Ντροπη σου :lol:

Βιαζόμουνα ρε απ τη χαρά μου να στήσω. Άλλη μία από χτες.

spacer.png

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έχει κανείς το Formd T1 v2; Θέλω να φτιάξω ένα μικρό pc που να μπορώ να το μεταφέρω εύκολα. Γενικα μου άρεσε αρκετά αυτό το κουτάκι και απο άποψη ποιότητας κατασκευής αλλά και σχεδιασμού σάντουιτς.. από τη μια μεριά CPU από την άλλη η VGA.

Σκοπεύω να βάλω μέσα 13600k(ή αντίστοιχο AMD), 1nvme, 1sata SSD, και κάποια καλή VGA της τάξης των 300-350watt (Nvidia 3070-3080 ή αντίστοιχη AMD). Όλα αυτά με αερόψυξη ή με install and forget AIO liquid cooler. Δε θέλω περίεργες customιές. Τροφοδοτικό βλέπω ότι προτιμάται το Corsair sf750.

Θα ήθελα σχόλια από τους γνώστες για το αν κινούμαι στη σωστή κατεύθυνση για μικρό sffpc ή υπάρχει καλύτερο κουτί /psu για τις ανάγκες μου. Όταν λέω καλύτερο, εννοώ από άποψη θερμοκρασιών και μεγέθους κυρίως.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, akisk είπε

Έχει κανείς το Formd T1 v2; Θέλω να φτιάξω ένα μικρό pc που να μπορώ να το μεταφέρω εύκολα. Γενικα μου άρεσε αρκετά αυτό το κουτάκι και απο άποψη ποιότητας κατασκευής αλλά και σχεδιασμού σάντουιτς.. από τη μια μεριά CPU από την άλλη η VGA.

Σκοπεύω να βάλω μέσα 13600k(ή αντίστοιχο AMD), 1nvme, 1sata SSD, και κάποια καλή VGA της τάξης των 300-350watt (Nvidia 3070-3080 ή αντίστοιχη AMD). Όλα αυτά με αερόψυξη ή με install and forget AIO liquid cooler. Δε θέλω περίεργες customιές. Τροφοδοτικό βλέπω ότι προτιμάται το Corsair sf750.

Θα ήθελα σχόλια από τους γνώστες για το αν κινούμαι στη σωστή κατεύθυνση για μικρό sffpc ή υπάρχει καλύτερο κουτί /psu για τις ανάγκες μου. Όταν λέω καλύτερο, εννοώ από άποψη θερμοκρασιών και μεγέθους κυρίως.

 

Το t1 είναι ίσως το καλύτερο και ποιοτικότερο sff pc case. Ωστόσο, είναι πολύ ακριβό και πρέπει να το αγοράσεις μέσω του site της Formd. Τι σημαίνει αυτό; Το κουτί θα έρθει από την Κίνα, με ό,τι αυτό συνεπάγεται ως προς τα μεταφορικά και το τελωνείο. Επιπροσθέτως, θα πρέπει να σκεφτείς ότι σε περίπτωση κατά την οποία οποιοδήποτε κομμάτι του κουτιού είναι ελαττωματικό, η αντικατάστασή του θα πάρει αρκετό καιρό, καθώς το εργοστάσιο είναι στην Κίνα.

Δυστυχώς, η ιδέα να νοικιάσει η Formd μιαν αποθήκη στην Ευρώπη, ώστε να εξυπηρετήσει χωρίς έξτρα έξοδα τους ενδιαφερόμενους στην ήπειρό μας, εγκαταλείφθηκε. 

Για τα parts του build νομίζω ότι είσαι μια χαρά. Και το τροφοδοτικό σε καλύπτει, εκτός αν βρεις άλλο πιο φθηνά. Νομίζω έβγαλε κι η Lian Li ένα sff psu τώρα τελευταία.

Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και το nr200 της Coolermaster, αν και, προσωπικά, δεν το κατατάσσω στα true sff pc cases. Πολύ καλό είναι και το a4 h2o (συνεργασία του Dan Hansen των Dan cases, ο άνθρωπος που έβγαλε το dan case, με τη Lian Li). Λίγο μεγαλύτερο σε σχέση με το t1, αλλά πολύ φθηνότερο και μπορείς να το βρεις στην ελληνική αγορά (θα πάρεις αυτό με το pci-e 4th gen riser cable).

Αυτά από εμένα, i summon @Xoroxronis, ο οποίος έχει το t1 v1, μήπως μπορεί να σου δώσει περισσότερες πληροφορίες.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, DEADLAZARUS είπε

Το t1 είναι ίσως το καλύτερο και ποιοτικότερο sff pc case. Ωστόσο, είναι πολύ ακριβό και πρέπει να το αγοράσεις μέσω του site της Formd. Τι σημαίνει αυτό; Το κουτί θα έρθει από την Κίνα, με ό,τι αυτό συνεπάγεται ως προς τα μεταφορικά και το τελωνείο. Επιπροσθέτως, θα πρέπει να σκεφτείς ότι σε περίπτωση κατά την οποία οποιοδήποτε κομμάτι του κουτιού είναι ελαττωματικό, η αντικατάστασή του θα πάρει αρκετό καιρό, καθώς το εργοστάσιο είναι στην Κίνα.

Δυστυχώς, η ιδέα να νοικιάσει η Formd μιαν αποθήκη στην Ευρώπη, ώστε να εξυπηρετήσει χωρίς έξτρα έξοδα τους ενδιαφερόμενους στην ήπειρό μας, εγκαταλείφθηκε. 

Για τα parts του build νομίζω ότι είσαι μια χαρά. Και το τροφοδοτικό σε καλύπτει, εκτός αν βρεις άλλο πιο φθηνά. Νομίζω έβγαλε κι η Lian Li ένα sff psu τώρα τελευταία.

Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και το nr200 της Coolermaster, αν και, προσωπικά, δεν το κατατάσσω στα true sff pc cases. Πολύ καλό είναι και το a4 h2o (συνεργασία του Dan Hansen των Dan cases, ο άνθρωπος που έβγαλε το dan case, με τη Lian Li). Λίγο μεγαλύτερο σε σχέση με το t1, αλλά πολύ φθηνότερο και μπορείς να το βρεις στην ελληνική αγορά (θα πάρεις αυτό με το pci-e 4th gen riser cable).

Αυτά από εμένα, i summon @Xoroxronis, ο οποίος έχει το t1 v1, μήπως μπορεί να σου δώσει περισσότερες πληροφορίες.

Αναλυτικότατος. Ευχαριστώ. Θα δω και το a4 H20 πριν αποφασίσω. Pass και από μένα για το nr200. Έχω ήδη μπαούλο 😛

Ζω εκτός Ευρώπης και με βάση προηγούμενες παραγγελίες τα πράγματα από Κίνα έρχονται γρήγορα και χωρίς καπελο. Οπότε αφήνω ανοιχτό και το ενδεχόμενο του formd.

Επεξ/σία από akisk
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/11/2022 στις 9:28 ΠΜ, akisk είπε

Σκοπεύω να βάλω μέσα 13600k(ή αντίστοιχο AMD), 1nvme, 1sata SSD, και κάποια καλή VGA της τάξης των 300-350watt (Nvidia 3070-3080 ή αντίστοιχη AMD). Όλα αυτά με αερόψυξη ή με install and forget AIO liquid cooler. Δε θέλω περίεργες customιές. Τροφοδοτικό βλέπω ότι προτιμάται το Corsair sf750.

Θα ήθελα σχόλια από τους γνώστες για το αν κινούμαι στη σωστή κατεύθυνση για μικρό sffpc ή υπάρχει καλύτερο κουτί /psu για τις ανάγκες μου.

Συμφωνώ απόλυτα με το post του Λάζαρου. Δε νομίζω ότι έχω κάτι χρήσιμο να προσθέσω.

Προσπάθησε να αποφύγεις sata ssd σ αυτά τα builds. Στα psu η great wall ετοιμάζει διάφορα μεγάλα που θα τα δούμε στα επερχόμενα corsair sf. Για τις ανάγκες σου όμως είναι υπεραρκετό το sf750 οπότε δε χρειάζεται να περιμένεις.

Το T1 είναι εξαιρετικό, δε θα σε απογοητεύσει κάπου. Όπου και αν καταλήξεις περιμένουμε φωτός μόλις στήσεις.  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Xoroxronis είπε

Προσπάθησε να αποφύγεις sata ssd σ αυτά τα builds

Θα μπορούσες να μου εξηγήσεις το λόγο; 

Φέτος έκανα το πρώτο μου build και αν και πολύ όμορφο, σαν νουμπάς πλήρωσα τα λάθη μου.

Σε nr200p έβαλα 12400, 3060ti, 500gb nvme ssd Samsung 970 evo plus, corsair platinum sf750. Στη συνέχεια και αφού η 3060ti έκανε (οριακά) περισσότερο θόρυβο (με undervolting) από όσο μπορούσα να αντέξω σε απαιτητικά παιχνίδια με 2Κ που πλησίαζε το 100% usage, αγόρασα high speed fans κάτω από την κάρτα μπας και καταφέρω να το σώσω. Φυσικά ούτε αυτό άλλαξε σημαντικά την κατάσταση οπότε την πούλησα και αγόρασα μια θηριώδη 6800xt και ησύχασα και εγώ και το pc με θερμοκρασίες μεταξύ  60-70 σε CPU/GPU κατά τη διάρκεια του gaming. Το επόμενο "issue" είναι ο nvme ssd που χτυπάει 70αρια θαμένος ανάμεσα στο cpu cooler και στην gpu, με τo μεταλλικό καπάκι-ψύκτρα της μητρικής που δεν ξέρω αν κάνει καλύτερη ή χειρότερη την κατάσταση μαζεύοντας όλη τη θερμοκρασία του κουτιού. ο sata ssd είναι <40  C στο έξω μέρος του κουτιού. 

Θα πρέπει να ανησυχήσω για τον nvme με τα 70αρια του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...