Προς το περιεχόμενο

ITX Madness - Sffpc Insomniacs


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, dkaris είπε

Καλησπέρα, 

Θα ξεκινήσω με APU και αργότερα βλέπουμε για ξεχωριστή κάρτα. 

Υπάρχουν builds της ομάδας, που έχουν επιτύχει καλό βαθμό ησυχίας ώστε να πάρω ιδέες;  (15 χρόνια μετά το τελευταίο build είπα να ξεκινήσω πάλι!)

 

Ευχαριστώ

δεν εχεις θεμα , μια χαρα ειναι το nr200p ,βαζεις και μια 240 η 280 aio και εισαι τζετ, εγω ειμαι με streacom da2 και 280αρα aio ,το nr200p εχει και καλυτερο airflow απο το δικο μου

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, dkaris είπε

Καλησπέρα, 

Σκέφτομαι να φτιάξω ένα sff pc για gaming σε 1080 (δεν έχω μεγαλύτερες απαιτήσεις)....με προβληματίζει λίγο το θέμα του θορύβου....Τι έχει δείξει η εμπειρία σας; Σκέφοτμαι για κουτί το NR200. 

Ευχαριστώ

Safe κουτί (αν και, όπως γράψει παλαιότερα, δεν θεωρώ ότι ανήκει στα sff pc cases) για το πρώτο σου itx build. Added bonus, η πολύ προσιτή τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, DEADLAZARUS είπε

Safe κουτί (αν και, όπως γράψει παλαιότερα, δεν θεωρώ ότι ανήκει στα sff pc cases) για το πρώτο σου itx build. Added bonus, η πολύ προσιτή τιμή.

Σωστό η τιμή του είναι καλή αν και το έχασα όταν ήταν στα 55€...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dkaris είπε

Σωστό η τιμή του είναι καλή αν και το έχασα όταν ήταν στα 55€...

ακομα και 49 ειχε παει. κριμα γιατι και εγω επρεπε να παρω ενα να το εχω στην ακρη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας το βάλουμε εδώ να υπάρχει μιας και είναι το πρώτο sfx psu μετά από 4+ χρόνια που θα είναι λίγο καλύτερο από το sf750.

https://www.silverstonetek.com/en/product/info/power-supplies/Extreme850RPlatinum/

https://www.cybenetics.com/d/cybenetics_fKO_eu.pdf

https://www.amazon.com/SilverStone-Technology-Platinum-Cybenetics-SST-EX850R-PM/dp/B0BQCV927S

200αρι φεύγα σίγουρα στην Ευρώπη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, mandragoraSCR είπε

ακομα και 49 ειχε παει. κριμα γιατι και εγω επρεπε να παρω ενα να το εχω στην ακρη

και εγω μλκια εκανα ,επρεπε να ειχα παρει αλλα ειχα σκαλωσει στο χρωμα και με εφαγε η πολυ σκεψη

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, Mikedeliv είπε

είναι ιδέα μου ή έχουν εξαφανιστεί οι itx am4 μητρικές απο την ελλ. αγορα? ο τι mobo ειχα κανει favorite στο skroutz εξαφανίστηκε 

οι Itx της προκοπης γενικα ειναι η αφαντες η ακριβες ,κοιτα στις αγγελιες κατι μπορει να βρεις

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντωμεταξύ το παιδι με την αγγελία επειδή τυχαίνει να το γνωρίζω προσωπικά, οποιος ενδιαφερεται για την μητρικη να την παρει με κλειστα ματια 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, akoinonitos είπε

οι Itx της προκοπης γενικα ειναι η αφαντες η ακριβες ,κοιτα στις αγγελιες κατι μπορει να βρεις

Αυτό ακριβώς. Έκανα το λάθος να ψάξω, μετά από καιρό, τι παίζει γενικότερα με τις τιμές των itx μητρικών, ανεξαρτήτως socket, κι έπαθα vertigo. Αφαίρεσα τα φίλτρα αυτοστιγμεί, έκλεισα τον browser, έστειλα my regards στις εταιρείες και τέλος. Γελάει ο κόσμος με τα 300άρια και 400άρια που ζητάνε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, DEADLAZARUS είπε

Αυτό ακριβώς. Έκανα το λάθος να ψάξω, μετά από καιρό, τι παίζει γενικότερα με τις τιμές των itx μητρικών, ανεξαρτήτως socket, κι έπαθα vertigo. Αφαίρεσα τα φίλτρα αυτοστιγμεί, έκλεισα τον browser, έστειλα my regards στις εταιρείες και τέλος. Γελάει ο κόσμος με τα 300άρια και 400άρια που ζητάνε.

Γιωργο το sff ψοφάει σιγα σιγα ,μια οι ακριβες μητρικες μια οι καρτες που ειναι πλεον τουβλα και δεν χωρανε ,θα μας κανουν να παμε σε κανονικα κουτια στο τελος 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Γιωργο το sff ψοφάει σιγα σιγα ,μια οι ακριβες μητρικες μια οι καρτες που ειναι πλεον τουβλα και δεν χωρανε ,θα μας κανουν να παμε σε κανονικα κουτια στο τελος 

Οι επιλογές, πράγματι, είναι περιορισμένες. Ένα a4 h2o, άντε και το c4 sfx (τον Μάρτη του 2023), και τέλος. 400 και 500 ευρώ για κουτάκια από China μεριά (τα οποία σε 2-3 χρόνια δεν θα χωράνε ούτε το δάχτυλό μου) δεν δίνω. Και, βέβαια, έχω βάλει όριο τα 14l total volume για το κουτί των ονείρων μου. Οτιδήποτε παραπάνω και βάζω ένα τεράστιο χ. Να δεις που στο τέλος θα πάρουμε κάνα vertical case και θα μας αρέσει κιόλας.

Όσο για τις τιμές, δεν πειράζει, καλή είναι κι η (προ)προηγούμενη γενιά. Μέχρι να έρθουν στα σύγκαλά τους, δεν αγοράζουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά αποφεύγω μεταχειρισμένες μομπος διότι είναι το πρώτο πράγμα που καίγεται σε έναν υπολογιστή, ιδιαίτερα αν ο άλλος έκανε κακή χρήση.  

Αξίζει πιστεύετε να πάρει κανείς components απο ξενα μαγαζια εντός ΕΕ (με την αντίστοιχη επιβάρυνση φπα+ μεταφορικά)? τύπου caseking και κάτι αλλα που βρήκα εδω https://www.gputracker.eu/en . Πραγματικά στην Ελλάδα δεν βρίσκεις τίποτα στα sku's για sff ή αν υπάρχουν, ή ζητάνε αστεια ποσά  ή τα "εχουν" με παραγγελία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mikedeliv είπε

Γενικά αποφεύγω μεταχειρισμένες μομπος διότι είναι το πρώτο πράγμα που καίγεται σε έναν υπολογιστή, ιδιαίτερα αν ο άλλος έκανε κακή χρήση.  

Αξίζει πιστεύετε να πάρει κανείς components απο ξενα μαγαζια εντός ΕΕ (με την αντίστοιχη επιβάρυνση φπα+ μεταφορικά)? τύπου caseking και κάτι αλλα που βρήκα εδω https://www.gputracker.eu/en . Πραγματικά στην Ελλάδα δεν βρίσκεις τίποτα στα sku's για sff ή αν υπάρχουν, ή ζητάνε αστεια ποσά  ή τα "εχουν" με παραγγελία

Τι κακή χρήση μπορεί να κάνει κάποιος σε μητρική? Από περιέργεια ρωτάω ως επαγγελματίας overclocker. Είναι σίγουρα το υποσύστημα του υπολογιστή που χαλάει συχνότερα, αλλά σχεδόν ποτέ δεν είναι υπαιτιότητα του χρήστη. Εκτός αν κάνεις benching με άζωτο που υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να προκληθεί ζημιά. Ακόμα και τότε όμως είναι πολύ μικρή αν είσαι προσεκτικός και κάνεις καλή μόνωση. 

Κομμάτια υπλογιστή θα έπρεπε κάποιος μόνο μεταχειρισμένα να παίρνει. Ποτέ καινούρια. Μόνη εξαίρεση και μάλιστα απαράβατη, οι σκληροί δίσκοι οποιουδήποτε τύπου.

Ο λόγος είναι απλός, επαναλαμβάνω αν δεν υφίστανται πολύ ιδιαίτερες περιπτώσεις όπως το mining και το extreme overclocking. Είναι γιατί δεν υφίστανται φθορά. Δεν κάνουν χιλιόμετρα σαν το αυτοκίνητο. Σε φυσιολογική χρήση, 5 χρόνια μετά π.χ, είναι σαν την πρώτη μέρα. Δεν έχουν μεγαλύτερες πιθανότητες να πάθουν κάτι. 

Ασχολούμαι με τους υπολογιστές και το overclocking 26 χρόνια. Δεν έχω χάσει ποτέ μα ποτέ κάτι από κακή χρήση. Οι μητρικές (καμμιά 20ρια rma όλα αυτά τα χρόνια), είτε είναι doa είτε χαλάνε στα ξαφνικά χωρίς κανένα προφανή λόγο.

Έχω δει συστήματα χωρίς ανεμιστήρες, με σκόνη και τρίχες μέσα που να μη γυρίζει καν ο ανεμιστήρας του cpu, με βρώμα, γράσα, με λιωμένους πυκνωτές κτλ, και να δουλεύουν επί χρόνια έτσι χωρίς κανένα πρόβλημα.

Επειδή αναφέρθηκε η αγγελία μου πριν, μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι δεν μπορεί να υπάρξει καλύτερη χρήση ή κάποιος με περισσότερες γνώσεις στο αντικείμενο, που να υπάρχει λόγος να σκεφτείς κάτι τέτοιο. 

Για να απαντήσω και στο δεύτερο σου ερώτημα που αφορά τις αγορές εντός ΕΕ. Αξίζει, μόνο εάν δε μπορείς με τίποτα να βρεις το προιόν στην Ελλάδα ή έχει τρελή τιμή εδώ. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση δε θα ασχολιόμουν γιατί συνήθως είναι πολύ ακριβότερα από εδώ ούτως ή άλλως, και σε περίπτωση rma (πλην του amazon προφανώς) θα δυσκολευτείς χωρίς λόγο. 

Αν βέβαια μιλάμε για κουτί, το προχωράς άφοβα.     

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...