Προς το περιεχόμενο

ITX Madness - Sffpc Insomniacs


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, bower είπε

Θα μπορούσες να μου εξηγήσεις το λόγο; 

Το επόμενο "issue" είναι ο nvme ssd που χτυπάει 70αρια θαμένος ανάμεσα στο cpu cooler και στην gpu, με τo μεταλλικό καπάκι-ψύκτρα της μητρικής που δεν ξέρω αν κάνει καλύτερη ή χειρότερη την κατάσταση μαζεύοντας όλη τη θερμοκρασία του κουτιού. ο sata ssd είναι <40  C στο έξω μέρος του κουτιού. 

Θα πρέπει να ανησυχήσω για τον nvme με τα 70αρια του;

Σε sandwich κουτί κάτω των 10L που κοιτάει ο φίλος, θα του κάνει τη ζωή λίγο πιο εύκολη να μη χρησιμοποιήσει sata ssd που συνοδεύεται και από 2 extra καλώδια.

Εσύ είσαι σε μεγάλο κουτί δεν έχεις κάποιο θέμα εξοικονόμησης χώρου οπότε μια χαρά ο sata ssd.

Ο nvme σου ανεβάζει temps λόγω παραδοσιακού layout. Στα sandwich κουτιά δεν υπάρχει τέτοιο θέμα εκτός και αν χρησιμοποιεί κάποιος τον nvme στην πλάτη του mobo.

Τα 70αρια θα έλεγα ότι δεν είναι κάτι για να ανησυχείς. Βάλε και καμιά φωτό απ το fan setup που έχεις. Ίσως παιδιά που ξέρουν τα nr200 να μπορούν να σε βοηθήσουν με tips ώστε να γίνει πιο efficient το fan setup σου και να βγαίνει πιο γρήγορα ο ζεστός αέρας έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, bower είπε

Θα μπορούσες να μου εξηγήσεις το λόγο; 

Φέτος έκανα το πρώτο μου build και αν και πολύ όμορφο, σαν νουμπάς πλήρωσα τα λάθη μου.

Σε nr200p έβαλα 12400, 3060ti, 500gb nvme ssd Samsung 970 evo plus, corsair platinum sf750. Στη συνέχεια και αφού η 3060ti έκανε (οριακά) περισσότερο θόρυβο (με undervolting) από όσο μπορούσα να αντέξω σε απαιτητικά παιχνίδια με 2Κ που πλησίαζε το 100% usage, αγόρασα high speed fans κάτω από την κάρτα μπας και καταφέρω να το σώσω. Φυσικά ούτε αυτό άλλαξε σημαντικά την κατάσταση οπότε την πούλησα και αγόρασα μια θηριώδη 6800xt και ησύχασα και εγώ και το pc με θερμοκρασίες μεταξύ  60-70 σε CPU/GPU κατά τη διάρκεια του gaming. Το επόμενο "issue" είναι ο nvme ssd που χτυπάει 70αρια θαμένος ανάμεσα στο cpu cooler και στην gpu, με τo μεταλλικό καπάκι-ψύκτρα της μητρικής που δεν ξέρω αν κάνει καλύτερη ή χειρότερη την κατάσταση μαζεύοντας όλη τη θερμοκρασία του κουτιού. ο sata ssd είναι <40  C στο έξω μέρος του κουτιού. 

Θα πρέπει να ανησυχήσω για τον nvme με τα 70αρια του;

Aν θελετε να εχετε κατα temps στο nvme ,προτιμηστε aio, χτυπανε τα τα fans πανω και τον ψυχουν μια χαρα  και αν η μητρικη παιρνει και τους δυο μπροστα ειναι οτι καλυτερο γτ πισω οτι και να κανεις δεν σωζεται το 70αρι δεν το αποφευγεις λογω της ζεστης που βγαζει η καρτα παει ολη πανω εκει.

Εγω  γυρισα το mobo  αναποδα και ετσι ξελαφρωσα την καρτα  απο τα καλωδια που εγκλωβιζαν τον αερα οταν την ειχα κατω. 

https://ibb.co/YyH9DGn

https://ibb.co/s5BLtR1

https://ibb.co/j5wLNQF

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, akoinonitos είπε

προτιμηστε aio

με το τζάμι, το nr200p παίρνει aio μόνο στην κάτω πλευρά που δεν είναι ιδανική.

Επεξ/σία από bower
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, bower είπε

με το τζάμι, το nr200p παίρνει aio μόνο στην κάτω πλευρά που δεν είναι ιδανική.

Α θες  τζαμι? Τοτε θα υποστεις τις συνεπειες 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα!

έκανα μια αναβάθμιση στο Cerberus της Sliger που οριακά θεωρείτε sff (19L).

Η διαδικασία:

Spoiler

2.jpg.f1a54388e4daadbc5cd6ca05031a71a7.jpg3.jpg.28f2edbefb83beb51431615763836ee1.jpg4.jpg.634ef33fdb00e794b181a94b8340456a.jpg5.jpg.f581e6734ca8dd4d28105d8052b22f96.jpg6.jpg.7e032b98390f085456d835318cbb7902.jpg8.jpg.978f7f4e0edef5ef228d1e136896ab10.jpg

 

Και το τελικό αποτέλεσμα:

9.jpg.7d12901ed75218684e998a26964b78d5.jpg10.jpg.1688a88dfaa9f2c18da8cf84d53f1e28.jpg

Επεξ/σία από greg.chalk
  • Like 16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Μάστορας!... Πανέμορφο αποτέλεσμα αντάξιο των κόπων. 

Specs?

Καλημέρα!

Σ' ευχαριστώ πολύ!

CPU: Intel i7 12700

M/B: Asus ROG Strix B660-I (θα αλλαχθεί με z690i gigabyte, αν κάποιος ενδιαφέρεται για την Asus b660 ας μου πει😁)

RAM: 2x16GB DDR5 5600MHz Corsair dominator platinum white

SSD: 512GB Samsung 960 pro m.2 nvme

GPU: Evga 2080 super

CASE: Sliger Cerberus mATX white

FANS: 5x Noctua a12 pwm chromax

 

WATERCOOLING:

CPU block: Watercool HEATKILLER IV PRO BLACK COPPER

Gpu block: Watercool HEATKILLER IV ACRYL NI-BL

Radiators: 2x240 Darkside

Reservoir: EK-Quantum Kinetic FLT 80

Pump: D5

Fittings: Barrow

Tubing: EPDM TUBING (13/10MM) BLACK MATTE

Επεξ/σία από greg.chalk
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@greg.chalk

αψογη δουλεια φιλε μου! και με πολυ ομορφο αποτελεσμα!

πολυ μου αρεσει το κουτακι αυτο, το μονο που με χαλαει ειναι το psu placement (θα μου πεις που αλλου να το βαζανε.....)

Επεξ/σία από mandragoraSCR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/11/2022 στις 1:45 ΜΜ, mandragoraSCR είπε

@greg.chalk

αψογη δουλεια φιλε μου! και με πολυ ομορφο αποτελεσμα!

πολυ μου αρεσει το κουτακι αυτο, το μονο που με χαλαει ειναι το psu placement (θα μου πεις που αλλου να το βαζανε.....)

Σ' ευχαριστώ πολύ!

Έχεις δίκιο αλλά πραγματικά δεν υπάρχει κάπου αλλού να μπει το τροφοδοτικό. Βασικά είναι ήδη άθλος που χώρεσαν και δύο ψυγεία (όχι extra slim) και κανονικού πάχους ανεμιστήρες και d5 αντλία (αντί για ddc) μαζί με ρεζερβουάρ, αλλά και όλο το loop να μην κάνει περίεργες διαδρομές αλλά να είναι σχετικά απλό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ανακεφαλαίωση των τελευταίων εξελίξεων στον χώρο της sff pc case κοινότητας:

Δύο είναι τα ονόματα-κλειδιά, το πρώτο του w360, δημιουργού των meshlicious/formd t1/ncase m1 (μαζί με τον Necere), το δεύτερο του Dan Hansen, δημιουργού των a4 sfx/a4 h20/c4 sfx.

Κατ' εμέ, τρεις είναι οι κατηγορίες των sff pc cases:

1) Όρθια κουτιά.

Εδώ οι επιλογές είναι δύο, το meshlicious (διαθέσιμο στην ελληνική αγορά και σε πολύ προσιτή τιμή) και το nzxt h1 (πολύ ακριβό, αλλά διαθέτει ενσωματωμένο psu@750w, 140 aio cooler+fan controller).

2) 13-17l. 3 επιλογές εδώ, το ghost r1@17l (αν επιβιώσει η Louqe), το Ncase m1 Evo@15l και το Dan c4 sfx (το μεγαλύτερο αδελφάκι του a4 h20)@13.37l. Τα specs μπορεί ν' αλλάξουν. Τα παραπάνω κουτιά αναμένονται και η τιμή τους θα είναι στα 200+ ευρώ (έως 250-260). Δεν ξέρω αν θα δούμε το r1 (πρέπει να επιβιώσει η Louqe), δεν ξέρω αν αξίζει να πάρει κανείς το evo (το εργοστάσιο είναι στην Κίνα, από εκεί έρχεται η παραγγελία). Το c4 sfx είχε κάποια προβλήματα (είχε παρουσιάσει το prototype o Optimum Tech), μένει να δούμε αν αυτά επιλύθηκαν.

3) 11-13l. Δύο επιλογές εδώ. Το a4 h20 (συνεργασία του Hansen με τη Lian Li) και το Formd t1 v2. Διαθέσιμο στην ελληνική αγορά το πρώτο, και σε καλή τιμή, best of the best το δεύτερο, αλλά έρχεται από την Κίνα και κοστίζει 260 ευρώ+Φ.Π.Α.+τελωνείο.

Για high end σύστημα αυτές -θεωρώ πως- είναι οι επιλογές. Για mid range/budget σύστημα, μπορείτε να κοιτάξετε και τα sub 10l κουτιά.

Προσωπικά, με απωθούν οι διαστάσεις των σύγχρονων καρτών γραφικών, γι' αυτό γλυκοκοιτάζω την κατηγορία 11-13l. Μια χαρά χωράνε 3 slots gpu's (φτάνει, δεν θέλουμε άλλα τούβλα-κάρτες γραφικών), μια χαρά ψύχονται οι 5800x 3d/12700k/13700 κτλ κτλ. Όποιος θέλει το latest and greatest, μπορεί να πάει σε all time classic mid tower.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/10/2022 στις 12:37 ΜΜ, Xoroxronis είπε

Αφού παίρνει μέχρι 47mm είναι V2. Τα V3 είναι μεγαλύτερα και είναι σίδερο όχι αλουμίνιο.


Εγώ θα έβαζα τον 5900X, έχει καλύτερα temps απ τον 5800X για μικρό cooler.
Και αν δεν το έχεις πολύ με το tuning και θες να ξεμπερδεύεις σε 2 λεπτά, βάλτου tjmax από 90 σε 80 ή 85, και ppt στα 100 και θα λειτουργεί μια χαρά με την axp90.

Επανέρχομαι. Πειραματίζομαι ακόμα με το κουτάκι. Του κούμπωσα τον 5900Χ, 2Χ32gb (64 σύνολο) Gigabyte Designare 3200 στα 16-18-18-38 1.35v και μια Asus Phoenix 3060. Στον επεξεργαστή έχω μια black ridge με έναν 92mm Noctua από κάτω και έναν 120mm λεπτό Noctua από πάνω σε push διάταξη και οι δύο. Ο 92άρης πάνω από 50% στροφές κάνει φασαρία λόγω της θέσης του. Με ένα μικρό spacer θα ήταν αθόρυβος πιστεύω.

Στο bios αν αλλάξω το curve optimiser (PBO setting) σε negative και βάλω 30 τρώω μπλε οθόνες για κάποιο λόγο. Μόνο default παίζουν όλα οκ και προς το παρόν μείωσα το PCIe X16 slot σε Gen3 μια και δεν άλλαξα καλώδιο και είμαι με PCIe Gen3 καλώδιο.

Παιχνίδια, βίντεο, prime95 όλα σταθερά. Το prime βαράει μέχρι 90 βαθμούς, όχι παραπάνω. Το Unigine benchmark όμως μου μαυρίζει την οθόνη - όχι restart - και πρέπει να κάνω χειροκίνητο shutdown.

H μητρική είναι μια Gigabyte B550I ITX version 1.1 - Αν γνωρίζει κάποιος ακριβώς τι ρυθμίσεις να βάλω στο bios ώστε να είναι λιγο πιο κρύος ο επεξεργάστης και να μην μπουστάρει τόσο - ή και καθόλου - θα το εκτιμούσα. Ευχαριστώ.

Κ39 5900Χ 01.jpg

Κ39 5900Χ 02.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, PadPoet είπε

Επανέρχομαι. Πειραματίζομαι ακόμα με το κουτάκι. Του κούμπωσα τον 5900Χ, 2Χ32gb (64 σύνολο) Gigabyte Designare 3200 στα 16-18-18-38 1.35v και μια Asus Phoenix 3060. Στον επεξεργαστή έχω μια black ridge με έναν 92mm Noctua από κάτω και έναν 120mm λεπτό Noctua από πάνω σε push διάταξη και οι δύο. Ο 92άρης πάνω από 50% στροφές κάνει φασαρία λόγω της θέσης του. Με ένα μικρό spacer θα ήταν αθόρυβος πιστεύω.

Στο bios αν αλλάξω το curve optimiser (PBO setting) σε negative και βάλω 30 τρώω μπλε οθόνες για κάποιο λόγο. Μόνο default παίζουν όλα οκ και προς το παρόν μείωσα το PCIe X16 slot σε Gen3 μια και δεν άλλαξα καλώδιο και είμαι με PCIe Gen3 καλώδιο.

Παιχνίδια, βίντεο, prime95 όλα σταθερά. Το prime βαράει μέχρι 90 βαθμούς, όχι παραπάνω. Το Unigine benchmark όμως μου μαυρίζει την οθόνη - όχι restart - και πρέπει να κάνω χειροκίνητο shutdown.

H μητρική είναι μια Gigabyte B550I ITX version 1.1 - Αν γνωρίζει κάποιος ακριβώς τι ρυθμίσεις να βάλω στο bios ώστε να είναι λιγο πιο κρύος ο επεξεργάστης και να μην μπουστάρει τόσο - ή και καθόλου - θα το εκτιμούσα. Ευχαριστώ.

Κ39 5900Χ 01.jpg

Κ39 5900Χ 02.jpg

Όσο ρίχνεις την τάση, παίζει να ανεβαίνει το ρεύμα και να την ακούνε τα vrms της Mobo.

Δοκίμασε να επαναφέρεις το curve σε κάτι πιο συντηρητικό (πχ -5 έως -10) και ενεργοποίησε το ECO MODE στο bios.

 

Εναλλακτικά μπορείς να παίξεις με PPT (Package power tracking) TDC(thermal design current) EDC(electrical design current) και θα δεις σημαντική μείωση στις θερμοκρασίες κ ίσως βελτίωση σταθερότητας συγκριτικα με τη δραματική μείωση του curve που έκανες.

Μπορείς να αρχίσεις βάζοντας αυτές τις τιμές:

PPT 120 (ρίξε το κιαλλο αν θες, πχ 100)

TDC 75

EDC 110 (και αυτο μπορείς να το κατεβάσεις στο 90)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, akisk είπε

Όσο ρίχνεις την τάση, παίζει να ανεβαίνει το ρεύμα και να την ακούνε τα vrms της Mobo.

Δοκίμασε να επαναφέρεις το curve σε κάτι πιο συντηρητικό (πχ -5 έως -10) και ενεργοποίησε το ECO MODE στο bios.

 

Εναλλακτικά μπορείς να παίξεις με PPT (Package power tracking) TDC(thermal design current) EDC(electrical design current) και θα δεις σημαντική μείωση στις θερμοκρασίες κ ίσως βελτίωση σταθερότητας συγκριτικα με τη δραματική μείωση του curve που έκανες.

Μπορείς να αρχίσεις βάζοντας αυτές τις τιμές:

PPT 120 (ρίξε το κιαλλο αν θες, πχ 100)

TDC 75

EDC 110 (και αυτο μπορείς να το κατεβάσεις στο 90)

Απλά επειδή το bios δίνει παραπάνω στις μνήμες (0.5V περίπου) του έβαλα χειροκίνητα τα volt. Κατά τα άλλα δεν πείραξα κανένα άλλο ρεύμα.

Όλες οι παραπάνω ρυθμίσεις είναι στο BIOS της Gigabyte όπως μου τις δίνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, PadPoet είπε

Απλά επειδή το bios δίνει παραπάνω στις μνήμες (0.5V περίπου) του έβαλα χειροκίνητα τα volt. Κατά τα άλλα δεν πείραξα κανένα άλλο ρεύμα.

Όλες οι παραπάνω ρυθμίσεις είναι στο BIOS της Gigabyte όπως μου τις δίνεις;

Σε πολλές μητρικές έτσι ονομάζονται αυτές οι ρυθμίσεις. Τώρα συγκεκριμένα στη gigabyte δεν ξέρω αλλά μπορεί να googlaρεις κάτι του στυλ gigabyte b550i PPT TDP

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...