Προς το περιεχόμενο

ITX Madness - Sffpc Insomniacs


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 ώρες πριν, akisk είπε

To Fractal Design Ridge πού θα το κατέτασσες; Φαίνεται ιδιαίτερη περίπτωση με πολύ καλό εξαερισμό για GPU αλλά μέτριο έως κακό για CPU. Μου φαίνεται αρκετά δελεαστική πρόταση πάντως.

Προσωπική άποψη: το ridge προσπαθεί να γεφυρώσει το χάσμα ανάμεσα στα όρθια κουτιά και τις κονσόλες. Το meshlicious δεν γίνεται να το περάσεις για κονσόλα. Το ίδιο ισχύει και για το h1. Τη Fractal την έχω σε μεγάλη εκτίμηση, αλλά το ridge δεν μου αρέσει. 

Συμπληρωματικά, οποιοδήποτε κουτί έχει total volume άνω των 15l δεν ανήκει, κατ' εμέ, στα sff pc cases. Έχω το ghost s1, μου άρεσε το επερχόμενο ghost r1, αλλά μόλις είδα ότι η Louqe αύξησε τις διαστάσεις του χωρίς λόγο  (το πήγαν στα 17l), σταμάτησα να το κοιτάζω για πιθανό διάδοχο του s1.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λοιπόν.. Με τη μαμά ψυκτρα είμαστε οκ αλλά το ενσωματωμένο τροφοδοτικό λογικά δεν μπορεί να σηκώσει το σύστημα καθώς με το που πάει να μπει στα windows σβήνει.. Κάνει post κανονικά μπαίνει bios αλλά την ώρα που φορτώνει windows σβήνει... Δεν το γλιτώνω το pico και βλακεια μου που δεν το σκέφτηκα από την αρχή..

Κατά τα άλλα το κουτάκι είναι πένα και η μαμά ψυκτρα του 10700 αρκετά όμορφη και τίμια δείχνει.

 

 

IMG_20221206_153003.jpg

IMG_20221206_161905.jpg

IMG_20221206_162209.jpg

IMG_20221206_162240.jpg

60 watt ειναι το τροφοδοτικό του φανταζομαι λογικό είναι να μην μπορεί να σηκώσει τον 10700 τον nvme την ram και το ανεμιστηρακι της ψυκτρας.. παραγγειλα αυτό εδώ

https://www.kalemisbros.gr/multimedia/computers/peripherals/pcpcu/dc-12v-250w-mini-pico-psu-pc-atx-power-supplies-atom-htpc-mini-itx-power-supply/

για να δούμε λογικά θα είναι οκ, θα δοκιμάσω επισης στο bios να χαμηλώσω την αποδοση του 10700 σε πυρήνες κτλπ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

update

εβαλα και τους 8 πυρήνες με κλειστό το hyperthreading παντα και max non turbo συχνότητα και δουλεύει άψογα το σύστημα.. μέχρι που σκέφτομαι να το κρατήσω και έτσι και χαμηλότερες θερμοκρασίες και να γλιτώσω και το 50αρι για το pico ...

το 50αρι θα παει τελικά σε αυτήν εδώ την σεξυ αραπίνα

https://www.skroutz.gr/s/20789990/Noctua-NH-L9i-chromax-black-Ψύκτρα-Επεξεργαστή-για-Socket-115x.html?from=catspan

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update: σύμφωνα με τον δημιουργό του ncase m1 evo, το κουτί (ο διάδοχος του ncase m1) θα είναι έτοιμο σε 2 εβδομάδες.

Image

Το θέμα είναι σε τι τιμή θα έρθει και αν το τελωνείο θα τσούξει (το κουτί έρχεται από την Κίνα). Δυστυχώς, δεν νομίζω να το δούμε στα ευρωπαϊκά καταστήματα.

Το c4 sfx (το μεγαλύτερο αδερφάκι του a4 h2o), αν όλα πάνε καλά, θα είναι έτοιμο προς κυκλοφορία τον Μάρτη του 2023. Η παραγωγή θα ξεκινήσει τον Ιανουάριο και θα τελειώσει τον Φλεβάρη.

Image

Το κουτί θα έρθει στα 14.7 l total volume και δίπλα του είναι η προηγούμενη version (στα 13.37l).

Image

Image

Το c4 sfx θα είναι διαθέσιμο στην Ευρώπη, καθώς ο δημιουργός του, ο Dan Hansen, είναι Γερμανός. Λογικά, θα το δούμε και στην ελληνική αγορά. Τιμή@230 Ευρώ (δική μου εκτίμηση).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, mandragoraSCR είπε

NR200P θυμ;iζει το layout του c4

Ναι. Στο manual του c4 μπορεί κανείς να διαβάσει και το optimal airflow path για air/aio cooling.

Air: 2 fans πάνω να βάζουν (χτυπάνε απευθείας τη gpu), 1 πίσω να βάζει , 1@140mm στο πλάι να βγάζει.

Aio: 2 πάνω να βάζουν, το rad στο πλάι να βγάζει και 2 (αν δεν κάνω λάθος) κάτω να βάζουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 

Σκέφτομαι να φτιάξω ένα sff pc για gaming σε 1080 (δεν έχω μεγαλύτερες απαιτήσεις)....με προβληματίζει λίγο το θέμα του θορύβου....Τι έχει δείξει η εμπειρία σας; Σκέφοτμαι για κουτί το NR200. 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, dkaris είπε

Καλησπέρα, 

Σκέφτομαι να φτιάξω ένα sff pc για gaming σε 1080 (δεν έχω μεγαλύτερες απαιτήσεις)....με προβληματίζει λίγο το θέμα του θορύβου....Τι έχει δείξει η εμπειρία σας; Σκέφοτμαι για κουτί το NR200. 

Ευχαριστώ

Καλησπέρα, θα έχεις ξεχωριστή κάρτα ή apu? Γενικά ο θόρυβος στο nr200 (οπως και στα περισσότερα κουτιά) αν έχεις σωστούς ανεμιστήρες δεν είναι θέμα. Εγώ είχα της arctic και περισσότερο θόρυβο έκαναν οι ανεμιστήρες της κάρτας. Γι αυτό σε ρωτάω. Τι Ψυκτρα θα έχεις στη cpu επίσης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, vins είπε

Καλησπέρα, θα έχεις ξεχωριστή κάρτα ή apu? Γενικά ο θόρυβος στο nr200 (οπως και στα περισσότερα κουτιά) αν έχεις σωστούς ανεμιστήρες δεν είναι θέμα. Εγώ είχα της arctic και περισσότερο θόρυβο έκαναν οι ανεμιστήρες της κάρτας. Γι αυτό σε ρωτάω. Τι Ψυκτρα θα έχεις στη cpu επίσης;

Καλησπέρα, 

Θα ξεκινήσω με APU και αργότερα βλέπουμε για ξεχωριστή κάρτα. 

Υπάρχουν builds της ομάδας, που έχουν επιτύχει καλό βαθμό ησυχίας ώστε να πάρω ιδέες;  (15 χρόνια μετά το τελευταίο build είπα να ξεκινήσω πάλι!)

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα κ το Meshlicious στο οποίο μπορεις να βάλεις 2 140αρηδες ανεμιστήρες ,αν όχι 240/280 aio (ακομα και custom loop)μπροστα και γενικά είναι ενα ευαερο κουτί 

Ετσι θα εχεις κ καλες θερμοκρασίες και ησυχία 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, dalain είπε

Κοιτα κ το Meshlicious στο οποίο μπορεις να βάλεις 2 140αρηδες ανεμιστήρες ,αν όχι 240/280 aio (ακομα και custom loop)μπροστα και γενικά είναι ενα ευαερο κουτί 

Ετσι θα εχεις κ καλες θερμοκρασίες και ησυχία 

 

Ενδιαφέρον κουτί αλλά νομίζω ξεφεύγει λίγο απο τους οικονομικούς στόχους μου...γιαυτό και NR200...Το βάζω στα υπόψη πάντως σε περίπτωση που υπάρξει πτώση τιμής στο μέλλον!

Επεξ/σία από dkaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...