Προς το περιεχόμενο

ITX Madness - Sffpc Insomniacs


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, dalain είπε

Με matx που δοκιμασα και atx τροφοδοτικό δεν μου χωρεσαν...Οποτε για τις πιο μεγάλες κάρτες παε σε sff.Στην πισω πλευρά μπορείς να βαλεις κάρτα και ψυγείο διπλα και παλι με καποιους περιορισμούς.

Εβαλα mini itx mobo με sff τροφοδοτικό ωστε να με χωρεσει κ η αντλία της λουπας και μια 2080 ti με μπλοκ. Ψυγειο 240 μπροστά,για δεύτερο δεν το βλέπω να μπαίνει.Ισως χωραγε slim rad με slim fans.

 

too many limitations ετσι οπως το περιγραφεις για να εχει νοημα.

Παντως για custom loop που φαινεται πως θες να κανεις, θεωρω απαραιτητο να πας σε τουλαχιστον 280 rad μπροστα (μπορεις αφου βαζεις ITX mobo) και γενικα να το παλεψεις για να βαλεις 2 radiators. Θεωρω πως γινεται εφοσον εχεις και SFX psu, και gpu με full-cover waterblock που δεν πιανει πολυ χωρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1.4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, Thrylos7 είπε

too many limitations ετσι οπως το περιγραφεις για να εχει νοημα.

Παντως για custom loop που φαινεται πως θες να κανεις, θεωρω απαραιτητο να πας σε τουλαχιστον 280 rad μπροστα (μπορεις αφου βαζεις ITX mobo) και γενικα να το παλεψεις για να βαλεις 2 radiators. Θεωρω πως γινεται εφοσον εχεις και SFX psu, και gpu με full-cover waterblock που δεν πιανει πολυ χωρο...

Να σου πω την αλήθεια αν ηθελα να ασχοληθώ πιο σοβαρά ισως τα χωραγα οπως λες.Τωρα απλα το στηνω επειδή μου το στείλανε.

Πάντως για mini itx μητρική με μια aio και κάρτα στον αερα είναι ιδανικό κουτί, μαζεμενο και ομορφο...Το προτιμω από το nr ας πούμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό το κουτί είναι για να χτίσεις δυνατό mini itx σύστημα, αλλιώς τσάμπα ο χώρος.  Πχ Υδρόψυξη 280mm με high end cpu + καμιά Palit 4090. Θα το επέλεγα με κλειστά τα μάτια εάν είχε θέση για 3.5mm hdd. Πιστεύω όμως ότι κάπου θα χωράει με πατέντα.

Στις 8/4/2023 στις 8:35 ΠΜ, DEADLAZARUS είπε

C4 sfx review.

Δικά μου συμπεράσματα: αρκετά μεγάλο το κουτί, η σύγκριση με τα ncase m1+t1 είναι eye opening. Total [email protected], καθώς μετράμε και τα case feet, τα οποία -είτε τα stock είτε κάποια aftermarket- αποτελούν αναπόσπαστο κομμάτι του κουτιού. Νομίζω ότι το κουτί είναι ένα εξαιρετικό mATX enclosure, αλλά είναι συμβατό μόνο με itx μητρικές.

Αρκετά καλές θερμοκρασίες, εξαιρετικές αν βάλεις 2x120 (slim ή κανονικούς) ανεμιστήρες να πετάνε φρέσκο αέρα πάνω στην κάρτα. Υπόψιν, δοκιμάζει με 4090 fe, αν βάλεις μια 4080/4070ti θα έχεις ακόμα καλύτερες θερμοκρασίες, χωρίς να χρειαστεί να βάλεις -πιθανότατα- ανεμιστήρες.

Μπορείς να βάλεις και 2x140mm fans, αλλά δεν ξέρω τι γίνεται με το max ύψος της κάρτας που μπορείς να βάλεις στο κουτί. Το ίδιο συμβαίνει και στην περίπτωση των slim/normal 120mm ανεμιστήρων. Πόσο είναι το max ύψος της κάρτας σε καθεμία από τις παραπάνω περιπτώσεις; Αυτή η πληροφορία δεν υπάρχει στο site των Dan Cases και δεν αναφέρεται στην παρουσίαση του κουτιού από τον OT.

Τιμή, 200 ευρώ+μεταφορικά. Διαθέσιμο στην Ευρώπη από το caseking.de (υπολογίζω γύρω στα 230 ευρώ το συνολικό κόστος).

Το κουτί εστάλη στους Linus tech tips+hardware Canucks, επομένως περιμένουμε και τις δικές παρουσιάσεις.

 

Επεξ/σία από akisk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άπαξ και συζητάμε για 4slot κάρτες και χωρίς riser δεν έχει νόημα πια να μην υποστηρίζει m-Atx μητρικές το case...αυτό είναι το θέμα μου με κουτιά σαν το C4 SFX...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, akisk είπε

Αυτό το κουτί είναι για να χτίσεις δυνατό mini itx σύστημα, αλλιώς τσάμπα ο χώρος.  Πχ Υδρόψυξη 280mm με high end cpu + καμιά Palit 4090. Θα το επέλεγα με κλειστά τα μάτια εάν είχε θέση για 3.5mm hdd. Πιστεύω όμως ότι κάπου θα χωράει με πατέντα.

 

Το κουτί δεν είναι true sff case και θα έπρεπε να υποστηρίζει mATX μητρικές. Θα μπορούσε έτσι να θεωρηθεί end game κουτί. Ουσιαστικά, έχουν μεγαλώσει τα cases, αλλά δεν θέλουν να αφαιρέσουν την ταμπέλα ''sff pc κουτί''.

Επίσης, κακώς αναφέρεται πως το total v του είναι στα 14+ l. Με τα case feet πάμε στα 15.87 l. 

Όσον αφορά το r1 της Louqe, αυτό θα είναι στα 17.3l@249 usd. Με τα μεταφορικά, πιάνουμε τα 250.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, mandragoraSCR είπε

Next......

250-260 για την ακρίβεια (κάνα 30άρι τα μεταφορικά). 260 έδωσα για το ghost s1.

Τέλος πάντων, το γεγονός ότι είναι συμβατά μόνο με itx μητρικές, ενώ το total v πήρε την ανιούσα, αποδεικνύει -κατ' εμέ- ότι τα κουτιά αυτά (c4 sfx+r1) "χτίστηκαν" γύρω από τις 3-4 slots κάρτες γραφικών. Για να χωρέσουν αυτές, τα μεγάλωσαν αρκετά.

Οι τιμές των itx μητρικών είναι στα ύψη, ενώ mATX μητρικές βρίσκεις σε νορμάλ τιμές. Αν, επομένως, ήταν συμβατά και με mATX μητρικές, θα είχαμε μια win-win κατάσταση.

Λέω προς το τέλος του χρόνου να πάω στον 7700+όποια μητρική βρω σε νορμάλ τιμή (220-240). Πιστεύω ότι το ghost s1 είναι αρκετό για τον 7700 (και αργότερα για τους 7900/7800x 3d). Για κάρτα είμαι ανάμεσα στις 4070 (λογικά, θα υπάρχουν 6-7 dual slot μοντέλα) και 4070ti (μόνο η inno 3d χωράει). Αν το s1 δεν σηκώσει τον 7700, θα πρέπει, δυστυχώς, να αλλάξω κουτί. Τότε μόνο θα μπω στη διαδικασία να σκεφτώ ένα εκ των c4/r1 (με outsider το a4 h2ο και dark horse το meshroom s).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σύντομα λέει ο δημιουργός του NCASE θα δούμε από γνωστούς reviewers υλικό για το M1EVO, καθώς τους έχουν δοθεί review units εδώ και λίγο καιρό. 

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Σύντομα λέει ο δημιουργός του NCASE θα δούμε από γνωστούς reviewers υλικό για το M1EVO, καθώς τους έχουν δοθεί review units εδώ και λίγο καιρό. 

Ο W360 είναι πίσω από τα t1+m1 evo. Το t1 έρχεται από την Κίνα (το έχω αναφέρει και πριν από λίγο καιρό αυτό) και δεν το στέλνουν στην Ελλάδα (δεν ξέρω γιατί). Επομένως, ακόμη κι αν αναλάβεις το ρίσκο του τελωνείου, πρέπει να βρεις γνωστό σε κάποια από τις ευρωπαϊκές χώρες στις οποίες στέλνουν το κουτί, προκειμένου να κάνεις τη δουλειά σου. Το ίδιο θα συμβεί και με το m1 evo. Χ στο κουτάκι και πάμε παρακάτω.

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντα ηθελα ενα ncase m1 και δεν προλαβα να παρω, ετσι ελεγα οτι θα ερθει ο διαδοχος καποια στιγμη αλλα παλι ατυχος

με βλεπω να παιρνω και 2ο nr200p και να τελειωνει η υποθεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, DEADLAZARUS said:

Ο W360 είναι πίσω από τα t1+m1 evo. Το t1 έρχεται από την Κίνα (το έχω αναφέρει και πριν από λίγο καιρό αυτό) και δεν το στέλνουν στην Ελλάδα (δεν ξέρω γιατί). Επομένως, ακόμη κι αν αναλάβεις το ρίσκο του τελωνείου, πρέπει να βρεις γνωστό σε κάποια από τις ευρωπαϊκές χώρες στις οποίες στέλνουν το κουτί, προκειμένου να κάνεις τη δουλειά σου. Το ίδιο θα συμβεί και με το m1 evo. Χ στο κουτάκι και πάμε παρακάτω.

 

Προσωπικά δεν κοιτάω πλέον "τόσο μικρά" ITX

 Σκέφτομαι για 2o σύστημα με Asus AP201 με ITX mobo, Arctic 280 & SFX psu 

Είναι αρκετά οικονομικό γι αυτά που προσφέρει απλά μεγαλουτσικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Προσωπικά δεν κοιτάω πλέον "τόσο μικρά" ITX

 Σκέφτομαι για 2o σύστημα με Asus AP201 με ITX mobo, Arctic 280 & SFX psu 

Είναι αρκετά οικονομικό γι αυτά που προσφέρει απλά μεγαλουτσικο

μου αρεσει παρα πολυ το Asus AP201! και ειδικα η τιμη του

βεβαια αν το επαιρνα σιγουρα θα γινοταν καστομ λουπα cpu+gpu

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το AP201 είναι όμορφο αλλά πολύ μακρόστενο για το γούστο μου. Θα προτιμούσα ένα Jonsbo D30 σε αυτό το concept.

Πάντως όσο μεγαλώνουν τα SFF κουτιά, τόσο η συμβατότητα με mAtx και Atx psu φαίνεται mandatory στα μάτια μου, αλλιώς δεν έχεις λογο να πας σε κάτι μεγαλύτερο του lian LI h2o...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/4/2023 στις 8:39 ΜΜ, 7nisiotis είπε

Προσωπικά δεν κοιτάω πλέον "τόσο μικρά" ITX

 Σκέφτομαι για 2o σύστημα με Asus AP201 με ITX mobo, Arctic 280 & SFX psu 

Είναι αρκετά οικονομικό γι αυτά που προσφέρει απλά μεγαλουτσικο

το κοιτουσα και εγω πριν παω σε μεγαλο ,ωραιο ειναι και παιρνει και 360aio πανω αν δεν κανω λαθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και χρόνια πολλά

Ξέρει κανείς να μου πει γιατί έχει εξαφανιστεί από προσώπου γης το συγκεκριμένο κουτί και δεν υπάρχει πουθενά? Lian Li TU150.

Η έστω αν ξέρει κανείς να μου πει ένα παρόμοιο μικρό κουτί (έχω ήδη τροφοδοτικό sfx) απαραίτητα με χερούλι? Το συγκεκριμένο που ψάχνω είναι μάλιστα και retractable και φυσικά με κόστος προς απόδοση τρομερή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...