Προς το περιεχόμενο

εκλογική άδεια


metropontikas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, link67 είπε

Δεν ξέρω για τη δική περίπτωση και δεν έχω και λόγο να αμφιβάλλω, πάντως στη δική μου περίπτωση και σε γνωστό μου που δουλεύει σε παρόμοια εταιρεία δεν ζήτησαν χαρτί εφορευτικής αν και έχω πάρει. Και εγώ μιλάω για εταιρεία με 300 400 άτομα.

Η εγκύκλιος που βγαινει κάθε φορα είναι από το Υπουργειο  εργασιας για τις εκλογικες αδειες και το λεει ότι οποιος κανει χρηση πρεπει να το αποδεικνυει και αφορα ολους τουε εργαζομενους .Τωρα τι κανουν καποιοι εργοδότες είναι δικο τους θεμα.

Μόλις τώρα, metropontikas είπε

κομπλε. ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά.

μια ακόμη ερώτηση τώρα, γίνεται εκ των υστέρων να ζητήσω βεβαίωση ότι ψήφισα;

Όχι φυσικα...Που να βρεις την τοτε εφορευτικη ή καταλογο ψηφισαντων στο ΕΤ που ψηφισες.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, DrLo είπε

Γιατί να την νοιάζει την επιθεώρηση αν λείπει ο εργαζόμενος.

Αν ήταν εκεί αλλά όχι δηλωμένος το καταλαβαίνω. Το ανάποδο τι λόγος της πέφτει.

Anyway, το σωστό είναι να υπάρχει το χαρτί. Σε ποιό μικρά μαγαζάκια μπορεί να αρκεί ο "λόγος" κάποιου.

Μακάρι να ήταν τόσο απλό.

Αν ο εργαζόμενος δεν λείπει από την εργασία του τεκμηριωμένα, με αίτηση/έγκριση αδείας είτε πρόκειται για μικρή είτε για μεγαλύτερη επιχείρηση και του συμβεί κάτι, τεκμαίρεται ότι ήταν εργαζόμενος, άρα εργατικό ατύχημα, άρα ΜΕΓΑΛΟ μπλέξιμο. 

Και τότε μην περιμένει κάνεις ο ερχαζόμενος να προτιμήσει να χάσει τα όποια ευεργετήματα του νόμου και να πει «έλειπα έτσι, χαλαρά».

 

Επεξ/σία από Jiakometi
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Jiakometi είπε

Μακάρι να ήταν τόσο απλό.

Αν ο εργαζόμενος δεν λείπει από την εργασία του τεκμηριωμένα, με αίτηση/έγκριση αδείας είτε πρόκειται για μικρή είτε για μεγαλύτερη επιχείρηση και του συμβεί κάτι, τεκμαίρεται ότι ήταν εργαζόμενος, άρα εργατικό ατύχημα, άρα ΜΕΓΑΛΟ μπλέξιμο. 

Και τότε μην περιμένει κάνεις ο ερχαζόμενος να προτιμήσει να χάσει τα όποια ευεργετήματα του νόμου και να πει «έλειπα έτσι, χαλαρά».

Μονο για αν εχει δηλωσει τηλεφωνικα αθενεια για εκεινη την ημερα με την προϋπόθεση να φερει το χαρτι μολις γυρισει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, metropontikas είπε

κομπλε. ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά.

μια ακόμη ερώτηση τώρα, γίνεται εκ των υστέρων να ζητήσω βεβαίωση ότι ψήφισα;

Μόνο αν πας στο Πρωτοδικείο του τόπου που ψήφισες υποβάλλεις αίτηση για να ελέγξουν αυτοί τους εκλογικούς καταλόγους στους οποίους καταλήγουν μαζί με τα ψηφοδέλτια μετά το πέρας της ψηφοφορίας Από εκεί  προκύπτει αν ψήφισες.

Τώρα αν σου τι δώσουν και πότε μόνο αυτοί ξέρουν.:P

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Μόνο αν πας στο Πρωτοδικείο του τόπου που ψήφισες υποβάλλεις αίτηση για να ελέγξουν αυτοί τους εκλογικούς καταλόγους στους οποίους καταλήγουν μαζί με τα ψηφοδέλτια μετά το πέρας της ψηφοφορίας Από εκεί  προκύπτει αν ψήφισες.

Τώρα αν σου τι δώσουν και πότε μόνο αυτοί ξέρουν.:P

Δεν νομιζω να είναι υποχρεωμένοι να το κανουν και λογικο είναι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, Jiakometi είπε

Μακάρι να ήταν τόσο απλό.

Αν ο εργαζόμενος δεν λείπει από την εργασία του τεκμηριωμένα, με αίτηση/έγκριση αδείας είτε πρόκειται για μικρή είτε για μεγαλύτερη επιχείρηση και του συμβεί κάτι, τεκμαίρεται ότι ήταν εργαζόμενος, άρα εργατικό ατύχημα, άρα ΜΕΓΑΛΟ μπλέξιμο. 

Και τότε μην περιμένει κάνεις ο ερχαζόμενος να προτιμήσει να χάσει τα όποια ευεργετήματα του νόμου και να πει «έλειπα έτσι, χαλαρά».

Ακόμα και αν θεωρήσουμ αυτό το ενδεχόμενο (δε θα σχολιάσω κατά πόσο ισχύει) αυτό είναι πρόβλημα της επιχείρησης, είναι αν θες "υπερ" του εργαζομένου ... είναι βλάκας η επιχείρηση και γουστάρει να εκτίθεται σε αυτό το ρίσκο να την "κοροϊδέψει" ο εργαζόμενος ... δεν αφορά την επιθεώρηση εργασίας.

Anyway, ξεφύγαμε.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, theo93 είπε

Δεν το γνωρίζω αυτό.

Γενικά δεν μπορεί κάποιος εργοδότης να δώσει περισσότερες άδειες από το προβλεπόμενο;

ανευ αποδοχών πολλές!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εργάζομαι σε επιχείρηση με 2500 εργαζόμενους περίπου. Η διαδικασία σε εμάς είναι η εξής.

Υπάρχουν ειδικές εσωτερικές φόρμες αίτησης άδειας για εκλογικούς λόγους. Σε αυτές αναγράφουμε και τον προορισμό. Οι αιτήσεις γίνονται τουλάχιστον μια εβδομάδα πριν την λήψη της άδειας. Με την επιστροφή στην εργασία προσκομίζουμε την βεβαίωση ψήφου στο γραφείο προσωπικού του παραρτήματος της επιχείρησης που δουλεύουμε.

Επεξ/σία από Dante80
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, DrLo είπε

Τι εννοείς?

Σε ποιόν έχει να απολογηθεί ένας εργοδότης (μιλάμε για εργοδότη τύπου ιδιοκτήτη μαγαζιού και όχι προϊστάμενος σε μια ΑΕ) για την απουσία του εργαζόμενου από τη δουλειά του με κάτι περισσότερο "λείπει γιατί έτσι γουστάρω".

 Ο προϊστάμενος τμήματος σε μια ΑΕ από την άλλα φυσικά και πρεπει να ΑΠΑΙΤΕΙ τέτοιο χαρτί ωστε να διακαιολογείται γιατι δεν χρησιμοποίησε τη μέρα εκείνη τα μέσα παραγωγής τα οποία πληρώνουν οι μέτοχοι στους οποίους είναι εν τέλει υπόλογος.

Ακου σενάριο που έχω για σένα και πες μου αν αξίζει να πάρει ένας εργοδότης όσο μικρός και αν είναι αυτό το ρίσκο, απλά και μόνο επειδή συμπαθεί τη φάτσα μου. Δουλέυω για την πάρτη σου, και επειδή με γουστάρεις μου δίνεις άδεια απ'τη σημαία, τιμητική ή δεν ξέρω και εγώ τί άλλο. Πάω λοιπόν εγώ και παίζω μπάλα και σπάω το πόδι μου. Και σε τρέχω για εργατικό ατύχημα, επειδή ήταν εν ώρα δουλειάς. Γαμάτο? Επίσης κλέβω ενά περίπτερο και ενώ με θεωρούν ύποπτο, εγώ πάω και λέω ΜΑΓΚΕΣ??? Εγώ ήμουν στον Κυρ Μήτσο και δούλευα, δεν ξέρω τί λέτε εσείς για ληστείες. 

Έχω πολλά παραδείγματα να σου πω, γιατό πόσο Κ*ΛΟΧΑΝΕΙΟ είναι όποια επιχείρηση ρισκάρει με το να μην είναι τυπική στο 100%.. Από κει και πέρα οκ, δεν με παραξενεύει, 39 χρόνια σε αυτη τη χώρα η λογική του "εεεεεεεεεελα μωρε τώρα σιγά πώς κάνεις έτσι, σε μένα θα τύχει?" είναι χαρακτηριστικό της κοινωνίας μας. 

Επεξ/σία από polaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαρκεια της εκλογικης αδειας εξαρταται απο τη χιλιομετρικη αποσταση του εκλογικου τμηματος απο τον τοπο διαμονης. Αν δε φερεις χαρτι οτι ψηφισες, στο ταδε τμημα του ταδε δημου του ταδε νομου πως θα αιτιολογησει το αθρωπινο δυναμικο της εταιρειας σου τις 1-2-3 μερες αδεια που πηρες?

αν μιλαμε για επιχειρηση με 5 ατομα προσωπικο, οκ, μπορει να μη σου ζητησει χαρτι. Αλλα σε μεσαια-μεγαλη, δυσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Μην εισαι τοσο σιγουρος ...Εχω 3 παιδια σε ιδιωτικο τομεα και άλλος εργοδότης δεχεται και άλλος όχι από ιδιωτη . Σε μενα στον πρωην ευρυτερο Δημοσιο τομεα και για μερα ασθενεια μονο από κρατικο φορεα ή οικογενειακο γιατρο για παθολογικα αιτια μιας και δεν υπαρχουν συμβεβλημένοι παθολογοι ΕΟΠΠΥ

Καλα πες να φτυσουν τα μπουτια τους οι εργοδοτες. Σου εκτυπωνω προεδρικο διαταγμα οποτε θες και τους πανε οτι ισχυει απο παντου αναρρωτικη. Αλλιως επιθεωρηση και λυνονται ολα.

Επεξ/σία από john_petrucci7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, john_petrucci7 είπε

Καλα πες να φτυσουν τα μπουτια τους οι εργοδοτες. Σου εκτυπωνω προεδρικο διαταγμα οποτε θες και τους πανε οτι ισχυει απο παντου αναρρωτικη. Αλλιως επιθεωρηση και λυνονται ολα.

Για στειλε συνδεσμο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Για στειλε συνδεσμο .

Δωσε μου λιγο χρονο οταν γυρισω απο διακοπες θα το σκαναρω μου το χε δωσει γιατρος. Διευθυντης στο ιατρικο κιολας

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, john_petrucci7 είπε

Δωσε μου λιγο χρονο οταν γυρισω απο διακοπες θα το σκαναρω μου το χε δωσει γιατρος. Διευθυντης στο ιατρικο κιολας

Ευχαριστω.Καλα να περνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...