Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft αποκαλύπτει κατά λάθος ένα νέο μενού έναρξης για τα Windows 10


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, orgixmh είπε


Ποτέ η ms δεν χρέωνε πραγματικά τα windows, σε νέα pc η τιμή του OS ήταν πάντα χαμηλή, θυμάμαι να κυνηγά έντονα την πειρατεία στα windows xp όπου σε κάθε service pack θέλαμε και διαφορετικό crack αλλά μέχρι εκεί, η πολιτική της  ms ήταν πάντα: ο μέσος χρήστης να λαμβάνει το OS φθηνά με νέο pc ( συμφωνίες με κατασκευαστές κάτω από το τραπέζι), ο έμπειρος χρήστης να το έχει σπασμένο ακόμα και σε pre-release φάση και οι εταιρίες να πληρώνουν office και win για να βγει το κέρδος, κάπως έτσι όλος ο πλανήτης έμαθε office και "έναρξη". 

Προσωπική μου άποψη πάντως είναι ότι για την καθιέρωση τον windows σημαντικό ρόλο έπαιξαν και οι συμφωνίες που υποθέτω ότι έκανε ο Bill κάτω από το τραπέζι, θυμάμαι μία Ελλάδα στα τέλη του 90 όπου είχε εξοπλίσει τα σχολεία της με windows 3.1 την ώρα που το linux ήταν (και είναι) δωρεάν. Πόσοι "Τζοχατζόπουλοι"  να έχουν μοιράσαν μέλη με τον Bill άραγε;
 

Δεν μπορώ να πιστέψω ότι η μεγαλύτερη εταιρεία software του πλανήτη αδυνατεί να καταπολεμήσει την πειρατεία. Θα μπορούσε πχ να ζητάει αυτόματα επιβεβαιωση online ΚΑΘΕ φορά που έμπαινες στο internet. Απλά το άφηνε για τους λόγους που παράθεσα.

Για τα υπόλοιπα που γράφεις δεν τα ξέρω. Σαφώς έχει επιθετική πολιτική και μπορεί να έχεις δίκιο.

Τέλος εισπράττει και από τα προσωπικά δεδομένα που συλλέγει πλέον. Τα Linux δεν έχουν αυτή τη φιλοσοφία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μενου πρέπει να έχει 3 τουλάχιστον λειτουργίες

1) Δεντρου. Κατηγορίες και υποκατηγορίες να ανοίγουν όπως στα win 98 ώστε να ξέρεις που βρίσκεσαι και να βρίσκεις αυτό που θες ακόμα και αν δεν θυμάσαι πως το λένε. Ακόμα καλύτερα αν έιναι tag based ώστε ένα στοιχείο να παίρνει πολλαπλά tags.

2) Search ώστε να βρίσκεις αυτό που θες όταν ξέρεις το ονομα.

3) Λίστα με τις τελευταίες εκτελεσμένες εφαρμογές.

 

Η task bar επίσεις είναι απαραίτητη ή να υπάρχει ευκολος τρόπος να βλέπεις τις ανοιχτες εφαρμογές.

 

Αυτο το εκτρωμα στα 10 να ψάχνεις σε ενα single column είναι τελειως αντιπαραγωγικό όπως επίσης είναι το UI του macos με το χυμαριό των app χωρίς task bar.

Ευτυχώς που υπάρχει το classic shell.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά θα μπορούσε να κάνει η Microsoft σχετικά με το start μενού.. Θα μπορούσε πχ στο setup να σε ρωτάει από πια χρόνια σε βολεύει το μενού. (2000, xp, w7, vista, 8,8.1.10) φυσικά με όσο πιο μικρές διαφορές για να πλησιάζει στα προηγούμενα OS. Και αν αυτό δεν ήταν αρκετό, να έδινε στον χρήστη την δυνατότητα να κάνει ΌΤΙ θέλει με το start menu. Αντί για αυτό φάγαμε στην μάπα τα τρισαθλια titles ~10 χρόνια στα Windows Phone αλλά και desktop.. Στον αγύριστο λοιπών, αν τελικά φύγουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
16 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

Είπες ή μάλλον υπονόησες ξεκάθαρα, ότι τα Windows κρατάνε τη θέση τους, όντας ουσιαστικά δωρεάν. Γιατί αυτό είναι πλεονέκτημα απέναντι στα Linux? Κι αυτά δωρεάν είναι. Γιατί κυριάρχησαν τα W και μάλιστα ως paid (σε όποιον βαθμό θέλεις, πάντως τσάμπα δεν ήταν για όλους); Ο λόγος είναι άλλος και δεν υπονοώ ότι είναι καλύτερα ως λειτουργικό. 

Κυριάρχησαν ως δωρεάν με κάθε νέο branded υπολογιστή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Koeman είπε

τα 10ρια έκαναν την ζωή εύκολη σε πάρα πολύ κόσμο. Αυτά που λέτε είναι ψιλά γράμματα για το 95% των χρηστών εξού και το μερίδιο αγοράς που δεν λέει να αλλάξει και δεν πρόκειται να αλλάξει. 

Life goes on.

Αν γυρίσουμε τον χρόνο 25 χρόνια πίσω τότε κολλάει αυτό που γράφεις ότι τα τα windows έκαναν την ζωή εύκολη σε πολύ κόσμο. Στην παρούσα φάση με τα 10αρια δεν κολλάει. 

Κάθε update στα 10αρια είναι αφαιρετικο,  κάθε update στα 10αρια σε κάποιους δημιουργεί προβλήματα. Ναι το start menu είναι κακόγουστο και πιάνει την μισή επιφάνεια εργασίας! 

 

Ενώ ως και τα windows 7 με δύο κλικ στο ποντίκι έβρισκες σχεδόν ότι ήθελες στα 10αρια πληκτρολογουν αυτό που θέλουν να βρουν! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/7/2019 στις 9:04 ΠΜ, giotis1982 είπε

Το "τρέχω Windows από την έκδοση 3" το έγραψες για να δηλώσεις τα διαπιστευτήρια σου ως Fanboy;

Τέλος πάντων αν τρέμεις στην ιδέα του update κανε την καρδιά σου πέτρα και πάνε σε ένα άλλο OS. Παράλληλα να φτιάξεις ένα blog με τίτλο "Τι μας κρειβουν τα Windows" για να ενημερώνεις αφού έχεις εικόνα. 

Εξάλλου το ότι πουλούσε χαμηλότερα στους Vendors είναι από μόνο του περίεργο. Επιτέλους κάποιος το είπε.  Δε μπορείς κύριε που αγοράζεις 100 χιλιάδες κομμάτια να πληρώνεις λιγότερα από έναν που παίρνει δύο. Αρκετά πχια 

Για να μην πω για τα Windows 3.1 το 1999 , αυτό που το βαζεις;Α; Που μας πούλησαν μπαγιατικα . Α ρε Βασιλάκη αντί να είσαι ο Καιλας έγινες ο Gates από την Ελλάδα...

Άλλαξε τον κόσμο, μπορείς.

Στην περίπτωση βέβαια που δεν το ξέρεις,  η Microsoft είναι από τους πρώτους κολοσσούς που γύρισαν σε subscription based μοντέλο. Ήτοι,  βγάζει τα λεφτά της  από υπηρεσίες και μάλιστα στο Azure πουλάει και Linux άκουσον άκουσον! Και είναι και πρώτο στις πωλήσεις  ! Ναι !

Fanboy; Το main OS μου είναι τo MacOS και οι server μου se debian, ακόμα και το router μου σε openWRT(linux) λολ
Το blog που θα πρέπει να κάνω είναι το "Σταματήστε τους είρωνες από το νετ", θα σου αφιερώσω και ολόκληρη παράγραφο.
Σχετικά με τους vendors, το ότι σχεδόν κάθε λάπτοπ και σταθερός στην αγορά είχε προεγκατεστημένα windows δεν σου κίνησε ποτέ την υποψία ότι κάτι συμβαίνει;
Σχετικά με το αν ο Gates πλούτισε από την Ελλάδα και γενικότερα τις συσχετίσεις που ΕΣΥ κάνεις και δεν έχουν καμία σχέση με αυτά που έγραψα καλό θα ήταν να το κοιτάξεις. 
Τι σχέση έχει το σημερινό μοντέλο της MS με το μοντέλο του 90-2000 που γράφω; 

Επεξ/σία από orgixmh
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, orgixmh είπε

Fanboy; Το main OS μου είναι τo MacOS και οι server μου se debian, ακόμα και το router μου σε openWRT(linux) λολ
Το blog που θα πρέπει να κάνω είναι το "Σταματήστε τους είρωνες από το νετ", θα σου αφιερώσω και ολόκληρη παράγραφο.
Σχετικά με τους vendors, το ότι σχεδόν κάθε λάπτοπ και σταθερός στην αγορά είχε προεγκατεστημένα windows δεν σου κίνησε ποτέ την υποψία ότι κάτι συμβαίνει;
Σχετικά με το αν ο Gates πλούτισε από την Ελλάδα και γενικότερα τις συσχετίσεις που ΕΣΥ κάνεις και δεν έχουν καμία σχέση με αυτά που έγραψα καλό θα ήταν να το κοιτάξεις. 
Τι σχέση έχει το σημερινό μοντέλο της MS με το μοντέλο του 90-2000 που γράφω; 

Άρα τι σε κόφτει τι κάνει με τα updates κσι το start menu τότε; Είσαι πονοψυχος; Είδες που είσαι ένα μικρούλι τρολ; 

Δεν αξίζει καν να σου απαντήσω φάε το μπλοκ, είσαι ο πρώτος που του βάζω. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, giotis1982 είπε

Άρα τι σε κόφτει τι κάνει με τα updates κσι το start menu τότε; Είσαι πονοψυχος; Είδες που είσαι ένα μικρούλι τρολ; 

Δεν αξίζει καν να σου απαντήσω φάε το μπλοκ, είσαι ο πρώτος που του βάζω. 

 

8 ώρες πριν, orgixmh είπε

Fanboy; Το main OS μου είναι τo MacOS και οι server μου se debian, ακόμα και το router μου σε openWRT(linux) λολ

Main = Κύριο, τρέχουμε και windows αγαπητέ. Σχετικά με το block νιώθω μία φαγούρα, κάτσε να ξυθώ, οκ όλα καλά. 🤣🤣

Επεξ/σία από orgixmh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/7/2019 στις 6:53 ΠΜ, panoskatos είπε

Αν γυρίσουμε τον χρόνο 25 χρόνια πίσω τότε κολλάει αυτό που γράφεις ότι τα τα windows έκαναν την ζωή εύκολη σε πολύ κόσμο. Στην παρούσα φάση με τα 10αρια δεν κολλάει. 

Κάθε update στα 10αρια είναι αφαιρετικο,  κάθε update στα 10αρια σε κάποιους δημιουργεί προβλήματα. Ναι το start menu είναι κακόγουστο και πιάνει την μισή επιφάνεια εργασίας! 

Ενώ ως και τα windows 7 με δύο κλικ στο ποντίκι έβρισκες σχεδόν ότι ήθελες στα 10αρια πληκτρολογουν αυτό που θέλουν να βρουν! 

Καταλαβαίνω απόλυτα τι θέλεις να πεις. Κι εγώ ζορίστηκα με το UI στην αρχή αλλά είναι θέμα συνήθειας. Classic shell και ξερό ψωμί. 

Στην δουλειά μου υπάρχουν μηχανήματα και λαπτοπς 10ετίας, όλα αναβαθμίστηκαν σε win10 και κανένα δεν έβγαλε κιχ για drivers. Όλα δουλεύουν άψογα (το κατά δύναμην ανά περίπτωση) σε hardware που πιάνει οριακά τα minimum specs. Αυτό κάτι λέει. Επίσης το γεγονός ότι παίρνει updates ενώ τα windows 7 σιγα σιγά θα μπουν στο χρονοντούλαπο της ιστορίας θα είναι λόγος αναβάθμισης αργά ή γρήγορα.

Ο πατέρας μου 67 χρονών πίνει νερο στα windows 10 και δεν αντιμετώπισε πρόβλημα, ασχολείται 40 χρόνια με υπολογιστές. Ο μέσος χρήστης, άμπαλος ήταν άμπαλος θα παραμείνει και δεν καταλαβαίνει τις αλλαγές της Microsoft. Τον νοιάζει να λέει activated να κάνει updates με επιτυχία και να ανοίγει ο υπολογιστης να μπει στο youtube, στο skype και στο gmail..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...