Προς το περιεχόμενο

H BMW θα χρεώνει $80 ετησίως τους οδηγούς που θέλουν το CarPlay της Apple στο αυτοκίνητο τους


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, MAFAKA είπε

Στιγμιότυπο 2019-07-26, 18.09.36.png

Ναι τι; Απεριόριστες ενημερώσεις στο συγκεκριμένο λογισμικό που είχε το αυτοκίνητο όταν το αγόρασες (που εκείνη τη στιγμή ήταν βέβαια το latest and greatest). Το οποίο βαριά βαριά να μπει και στα οχήματα του επόμενου έτους. Μετά δικαιούσαι μεν να κατεβάσεις όποια ενημέρωση δοθεί, αλλά δε δίνεται καμία ενημέρωση για το συγκεκριμένο λογισμικό, εκτός και αν βρεθεί κάποιο σημαντικό κενό ασφαλείας. Άσε που μετά από κανά χρόνο οι μισές υπηρεσίες που κουβαλούσαν αυτά τα in-house λογισμικά και διαφήμιζαν όταν αγόρασες το αυτοκίνητο, σιγά σιγά αρχίζουν και τερματίζονται και αφαιρούνται οι αντίστοιχες εφαρμογές. Η αναβάθμιση στο καινούργιο λογισμικό, κοστίζει 300-400-500€ ή και παραπάνω ανάλογα την εταιρεία και την πουλάνε οι αντιπροσωπείες με τη μορφή επιπλέον hardware (όπως κάρτες επέκτασης σε ορισμένες περιπτώσεις).

Οπότε, δεν μπορώ να ακούω ότι έχει καμία σχέση το in-house λογισμικό που αναπτύσσει η κάθε εταιρεία οχημάτων και είναι deprecated 1-2 χρόνια μετά, με το λογισμικό της Apple ή της Google που και να μην αναβαθμιστεί ποτέ το λειτουργικό, για καμιά δεκαετία θα έχεις υποστήριξη εφαρμογών...

 

Επεξ/σία από jimex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, DaRkAnGeL999 είπε


Κονταροχτυπιέται για τη 1η θέση μαζί με το αυτοκόλλητο της κρήτης

 

 

αυτο το Vs

ειναι απο τα σκληρότερα  deathmatches στην ιστορία!!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, MAFAKA είπε

 

Όντως καμια επαφή. Όπως προανέφερα οι χαρτες ανανεώνονται συνεχώς (όπως και όλα τα συστήματα που δέχονται συχνά-πυκνά OTA update). Επίσης διαθέτει Live Traffic λειτουργια και πολλά αλλα..

Την επομενη φορα αντί να ψάχνετε στα fora κατόχων για πειστικό αντίλογο, επισκεφθείτε καλύτερα μια αντιπροσωπεία και κάντε ένα test drive . Τα νέα μοντελα των τελευταίων 2-3 ετών είναι πιο πολύ υπολογιστές παρα αυτοκίνητα.

Δείτε και αυτό. Στην Ελλάδα, όχι σε κανένα 100Κ  υπεραυτοκινητο στη Βαυαρία. Αν έχεις ενσωματωμένο κάτι τέτοιο στο αμάξι, τι το θέλεις το CarPlay;

Οτι εσυ προτιμας τους υποδεεστερους here maps εναντι google maps ή waze, δεν σημαίνει οτι το προτιμουν ολοι. 

 

Χωρια την ευκολια ρυθμισεις πολυ πιο ευκολα ολο το ταξιδι σου. 

 

Τελος, οχι δεν αναβαθμιζονται δωρεάν αν δεν εχεις αγορασει το αντίστοιχο πακετο. 

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, haHa είπε

Οτι εσυ προτιμας τους υποδεεστερους here maps εναντι google maps ή waze, δεν σημαίνει οτι το προτιμουν ολοι. 

 

Χωρια την ευκολια ρυθμισεις πολυ πιο ευκολα ολο το ταξιδι σου. 

 

Τελος, οχι δεν αναβαθμιζονται δωρεάν αν δεν εχεις αγορασει το αντίστοιχο πακετο. 

 

Βεβαια, υποδεέστεροι...πότε είπαμε έρχεται στο κινητό μας το real-time augmented reality car navigation στην Ελλάδα;

 

 

Στιγμιότυπο 2019-07-26, 18.49.34.png

Στιγμιότυπο 2019-07-26, 18.50.46.png

Μην κρίνετε από το πληκτρολόγιο σας πριν  κάνετε το test-drive που σας πρότεινα.

Επεξ/σία από MAFAKA
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Deadpool 1 είπε

Το περίεργο είναι ότι αρμεγουν όλοι τους χρήστες iPhone!!! 

 

 

Και ευχαριστώ να λενε! 😂 

 

Άδεια χρησης έπρεπε να δινει κανονικά για τα iphones 😅😅😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, MAFAKA είπε

Βεβαια, υποδεέστεροι...πότε είπαμε έρχεται στο κινητό μας το real-time augmented reality car navigation στην Ελλάδα;

Στιγμιότυπο 2019-07-26, 18.49.34.png

Στιγμιότυπο 2019-07-26, 18.50.46.png

Μην κρίνετε από το πληκτρολόγιο σας πριν  κάνετε το test-drive που σας πρότεινα.

Αυτήν την δυνατότητα την παρέχει το Sigic εδώ και ένα χρόνο.

Και μάντεψε........ το Sygic έχει έκδοση για Apple Car Play από τον Ιανουάριο......

Κάτι άλλο ??

Επεξ/σία από Jiakometi
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Jiakometi είπε

Αυτήν την δυνατότητα την παρέχει το Sigic εδώ και ένα χρόνο.

Και μάντεψε........ το Sygic έχει έκδοση για Apple Car Play από τον Ιανουάριο......

Κάτι άλλο ??

Μπερδεύεσαι αγαπητέ...άλλοι ανέφεραν ότι τα συστήματα πλοήγησης των αυτοκινητοβιομηχανιών είναι κατωτερα, εγώ έχω σκοπο απλώς να δείξω ότι αυτό σε καμια περίπτωση δεν ισχύει σήμερα, ίσα-ίσα που τα ενσωματωμένα navigator σε "premium" υλοποιήσεις περιλαμβάνουν δυνατότητες που ακόμα δεν έχουν γινει mainstream σε εφαρμογές κινητών (όπως η πλοήγηση  AR που ανέφερα παραπάνω).

Το θέμα μας όμως δεν ήταν αυτό αρχικά-η ουσία είναι ότι με τέτοιες δυνατότητες που προσφέρουν τα σύγχρονα high-end ενσωματωμένα συστήματα πλοήγησης και ψυχαγωγίας η χρήση Apple CarPlay και Android Auto δεν είναι σε καμια περίπτωση επιβεβλημένη (και αρα η χρέωση των 300 ευρω από πλευράς BMW για την ενεργοποίηση του CarPlay δεν αφορα τη συντριπτική πλειοψηφία των αγοραστών του αυτοκινητου), εκτος και αν κάποιος ενδιαφέρεται για πολύ συγκεκριμένες εφαρμογές όπως πχ χρήση social messaging από την οθόνη του ταμπλω. 

Το θέμα από εμενα θεωρείται λήξαν. Ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματα του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην γειτονιά μου υπάρχει μαύρο smart, που έχει βάλει στο παρμπρίζ χρυσαφί αυτοκόλλητο "KOLASI"  με το γράμμα i να έχει σχήμα τρίαινας 🔱  😂

Επεξ/σία από AntiCambeR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, MAFAKA είπε

Καπου εδώ ας ενημερώσουμε τους εκλεκτούς σχολιαστές - κατοχους Daewoo Lanos, ότι τα τελευταίας γενιάς οχήματα των "premium" γερμανικών εταιριών διαθέτουν εξελιγμένο voice assistant με ενσωματωμένο touch + φωνητικο έλεγχο των περισσότερων λειτουργιών του smartphone του οδηγού (πρόσβαση σε μηνύματα/κλησεις/πλοηγηση κλπ), πράγμα που πρακτικά εκμηδενίζει την ανάγκη χρήσης Apple CarPlay ή Android Auto. 

Εκτος φυσικά και αν θέλετε να μοιράζετε like σε φωτογραφίες με οπίσθια στο Instagram  μέσω του τιμονιού πολλαπλών λειτουργιών (ή με χρήση φωνητικών εντολών) ενώ οδηγείτε 🙂

Οποτε όπως καταλαβαίνετε τσάμπα ασχολείστε με το αν χρεώνεται η όχι μια λειτουργια την οποια το 99,5% των οδηγών των συγκεκριμένων αυτοκινητων δεν θα χρειαστεί, αφού το αμάξι ήδη από την πρωτη ενεργοποίηση του προσφέρει πολλά περισσότερα από ένα απλό mirroring της οθόνης του κινητού στο ταμπλω.

βλέπω γνωρίζεις πολύ καλά τις λειτουργίες του Android Auto. 

κάνεις like σε κολους μέσω Android auto; τι χαζομάρες εντυπωσιασμού λες;

ο φωνητικός έλεγχος της Google καθώς οι χάρτες είναι απείρως καλύτερες από τα ενσωματωμένα.

Επεξ/σία από karaLRS
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα μας είναι η χρέωση που βάζει η BMW για το apple car play

Να σας ενημερώσω ότι σε πολλά αυτοκίνητα πληρώνεις ακόμη και τον αναπτήρα ! και το τασάκι 

Για αυτό και δεν μου κάνει εντύπωση !

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/7/2019 στις 3:10 ΜΜ, Darthmak είπε

Ok αυτά που λες άλλα είσαι τέρμα λάθος εδώ στο λόγο που εγώ (και το 90% των χρηστών)  χρησιμοποιούμε το Apple CarPlay στο αυτοκίνητο μου και ο λόγος είναι ότι έχω τη δυνατότητα να έχω τις εφαρμογές που θέλω να παίζουν στην οθόνη μου. Ναι προτιμώ να έχω το waze η το google maps από το οποιοδήποτε άλλο navigation system οποιαδήποτε εταιρείας που μετά από λίγο καιρό θα είναι ΚΑΙ παρωχημένο άλλα και λιγότερο user friendly. Επίσης η χρήση spotify από το κινητό μου στο ηχοσύστημα του αυτοκινήτου είναι εξαιρετική διευκόλυνση οπότε μην παρασύρεσαι σε μία γενικολογία 

Για το Navigation να το δεχτώ (πάλι υπό προϋποθέσεις βέβαια ) 

 Αλλά για το Spotify τι το θες το car play? Εγώ το συνδέω στο usb στον τεμπέλη και το Apple Music εμφανίζεται στην οθόνη ! Όχι όπως είναι στο κινητό αλλά όλα τα κομμάτια που έχω στη βιβλιοθήκη μου είναι εκεί (κ με φωτό)

23 ώρες πριν, cp5120 είπε

Πραγματικά έχεις δίκιο. Κι αν έβαζε € 200 μηνιαία συνδρομή πάλι οι ίδιοι θα πληρώνανε. BMW και Apple (και άλλα, και άλλα...) τα παίρνεις για φιγούρα και για επίδειξη πλούτου (και για να ρίχνεις...) , όχι για value. Δηλαδή αν τα iPhone αύριο κοστίζουν 5 χιλιάρικα, θα μειωθούν οι χρηστες; Δεν νομίζω. Απλά θα φεσωθούν για μεγαλύτερο διάστημα οι πιστωτικές και θα δουλεύουν 16 ώρες την ημέρα για να το πάρουν...

Ρε φίλε να δεχτώ ότι φεσώνεις την πιστωτική (που για να έχεις ενεργή στις μέρες μας περνιέσαι από κόσκινο ) για να πάρεις I phone για μόστρα . 

 Η αγορά αυτοκινήτου όμως απέχει παρασάγγας από σχόλια του τύπου «σιγά το έβαλε σε 500 δώσεις στη πιστωτική» δηλαδή κάπου να καταλαβαίνουμε ότι κάποιος μπορεί να έχει μια καλή δουλειά που του αποφέρει τόσα ώστε να μπορεί να αγοράσει ένα I phone κ ένα αυτοκίνητο χωρίς να χρεώσει -φεσώσει το σύμπαν . Έλεος δηλαδή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, MAFAKA είπε

Βεβαια, υποδεέστεροι...πότε είπαμε έρχεται στο κινητό μας το real-time augmented reality car navigation στην Ελλάδα;

Στιγμιότυπο 2019-07-26, 18.49.34.png

Στιγμιότυπο 2019-07-26, 18.50.46.png

Μην κρίνετε από το πληκτρολόγιο σας πριν  κάνετε το test-drive που σας πρότεινα.

Ειπαμε: προτιμας να μην εχεις επιλογες και προτιμας κατι υποδεεστερο(here maps). Δεκτο οτι σε βολευει, αλλα πραγματικα δεν με βολευουν οι here maps στο αυτοκινητο οσο με βολευει το waze ή το google maps.

7 ώρες πριν, alex_grc είπε

Δεν με χαλαει να βγει Root/Jailbreak για το συστημα της BMW μονο και μονο για να ξεκλειδωνεις αυτο τον περιορισμο που βάλανε. 😁🤣

Υπαρχει. Ενδεικτικα:

https://g30.bimmerpost.com/forums/showthread.php?t=1522321

 

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, haHa είπε

Ειπαμε: προτιμας να μην εχεις επιλογες και προτιμας κατι υποδεεστερο(here maps). Δεκτο οτι σε βολευει, αλλα πραγματικα δεν με βολευουν οι here maps στο αυτοκινητο οσο με βολευει το waze ή το google maps.

Υπαρχει. Ενδεικτικα:

https://g30.bimmerpost.com/forums/showthread.php?t=1522321

 

Συμφωνώ απόλυτα για το waze. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/7/2019 στις 9:05 ΠΜ, alex_grc είπε

Δεν με χαλαει να βγει Root/Jailbreak για το συστημα της BMW μονο και μονο για να ξεκλειδωνεις αυτο τον περιορισμο που βάλανε. 😁🤣

Να ξέρεις θα χάνεται  η εγγύηση και θα πρέπει μετά να πηγαίνει το μπου-μου-βού σε μη εξουσιοδοτημένο συνεργείο!!! 🤣🤣🤣

Επεξ/σία από Lanc3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...