Προς το περιεχόμενο

H BMW θα χρεώνει $80 ετησίως τους οδηγούς που θέλουν το CarPlay της Apple στο αυτοκίνητο τους


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτά βλέπω και γελάω... εγώ με το i20 μου δηλαδή να με θεωρώ τυχερό που χρησιμοποιώ το apple car χωρίς συνδρομή. Τελικά οι Κορεάτες είναι έτη μπροστά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, kogba είπε

Και λίγα είναι.. άκου μόνο 80€;

Πραγματικά έχεις δίκιο. Κι αν έβαζε € 200 μηνιαία συνδρομή πάλι οι ίδιοι θα πληρώνανε. BMW και Apple (και άλλα, και άλλα...) τα παίρνεις για φιγούρα και για επίδειξη πλούτου (και για να ρίχνεις...) , όχι για value. Δηλαδή αν τα iPhone αύριο κοστίζουν 5 χιλιάρικα, θα μειωθούν οι χρηστες; Δεν νομίζω. Απλά θα φεσωθούν για μεγαλύτερο διάστημα οι πιστωτικές και θα δουλεύουν 16 ώρες την ημέρα για να το πάρουν...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά υπάρχει ανάγκη για κράξιμο της Apple... Θέλει ένας κατασκευαστής αυτοκινήτων λεφτά για το CarPlay και πρέπει να κράξουμε την Apple. Φαντάζομαι πως θα γίνει το ίδιο όταν ζητήσει συνδρομή για το Android Auto. Α.... ξέχασα, δεν έχουν Android Auto.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DaRkAnGeL999 είπε


Κονταροχτυπιέται για τη 1η θέση μαζί με το αυτοκόλλητο της κρήτης

Μπα σα το αυτοκολλητο του nurburgring δεν εχει σε καγκουρια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσο κρατάνε τέτοιες πολιτικές, απλά μακριά και αγαπημένοι και αγοράζουμε από ανταγωνιστές και με καλύτερες ευκαιρίες.

Οι Γερμανοί το παραξήλωσαν που για να συντηρήσεις γερμανικό αυτοκίνητο θα δίνεις μια περιουσία,και χωρίς λόγο.

Αλλά όταν βρίσκουν τέτοιους πελάτες λογικό να κάνουν τέτοια.

Και δεν νομίζω η μηλοεταιρία να φταίει, αλλά η bmw,μιας και οι ανταγωνιστές το έχουν τζάμπα.

Ας ξαναγυρίσουν εύχομαι στην εποχή του 2009 που κυριολεκτικά σε παρακαλούσαν να αγοράσεις αυτοκίνητο με τιμές ευκαιρίας.

Επεξ/σία από palawiaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DaRkAnGeL999 είπε


Κονταροχτυπιέται για τη 1η θέση μαζί με το αυτοκόλλητο της κρήτης

Και τα αυτοκόλλητα super fast ferries. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά ξέρει κανείς αν μπορω να βάλω Carplay infotainment στο προηγουμενο μοντέλο της bmw x1(2017);

ενα after market web store στη Γερμανία βάσει του αριθμού πλαισίου,  μου έβγαζε ότι δεν παίρνει αναβάθμιση αυτό το μαραφέτι που έχει μαμίσιο !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, stud1118 είπε

Ρε παιδιά ξέρει κανείς αν μπορω να βάλω Carplay infotainment στο προηγουμενο μοντέλο της bmw x1(2017);

ενα after market web store στη Γερμανία βάσει του αριθμού πλαισίου,  μου έβγαζε ότι δεν παίρνει αναβάθμιση αυτό το μαραφέτι που έχει μαμίσιο !

Software αναβαθμιση ωστε να εχεις carplay δεν παιρνει. Μπορεις να βαλεις καινουριο unit ολοκληρο, αλλα παει κανα 1000αρικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, trib είπε

"...εγκυρότατες πηγές που πηγάζουν από την κεντρική διαχείριση της Γερμανικής μάρκας αναφέρουν επίσης πως η BMW θα προσθέσει συνδρομητικό πακέτο και στη μίζα. Τι σημαίνει αυτό με άλλα λόγια; Ο κάτοχος του αυτοκινήτου θα έχει δυνατότητα για συγκεκριμένες μιζιές μέσα στην ημέρα. 

Οι συνδρομές της μίζας θα είναι 3 εκ των οποίων θα παρέχεται και δωρεάν πακέτο. Το free-miza λοιπόν θα δίνει στον κάτοχο δυνατότητα για 2 μιζιές, δηλαδή θα μπορεί να εκκινήσει το όχημα 2 φορές μέσα στην ημέρα. Το 1-week-access-miza θα δίνει απεριόριστες μιζιές για 8.99€ ενώ το annual-access-miza θα κοστίζει 129.99€ για απεριόριστες μιζιές.

Αξιοσημείωτο είναι επίσης το γεγονός πως η BMW έχει προβλέψει για το γεγονός όπου κάποιος διαθέτει το free-miza και έχει ξεμείνει πολλά χιλιόμετρα μακριά από το σπίτι. Ο κάτοχος στο πορτ-παγκάζ θα βρει ειδικές σκηνές και παγούρια νερού για να κατασκηνώσει στο σημείο με ασφάλεια. Μάλιστα, η σκηνή είναι ανθεκτική αφού είναι κατασκευασμένη από κομμάτια καουτσούκ που χρησιμοποιούνται στην αεροναυπηγική για αντοχή σε όλες τις καιρικές συνθήκες. 

Δήλωσε ο διευθύνων σύμβουλος της BMW, Grafen Malakien."

Αδερφέ δεν μπορώ να σταματήσω να γελάω!!!!! Respect!!!!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, palawiaris είπε

Όσο κρατάνε τέτοιες πολιτικές, απλά μακριά και αγαπημένοι και αγοράζουμε από ανταγωνιστές και με καλύτερες ευκαιρίες.

Οι Γερμανοί το παραξήλωσαν που για να συντηρήσεις γερμανικό αυτοκίνητο θα δίνεις μια περιουσία,και χωρίς λόγο.

Αλλά όταν βρίσκουν τέτοιους πελάτες λογικό να κάνουν τέτοια.

Και δεν νομίζω η μηλοεταιρία να φταίει, αλλά η bmw,μιας και οι ανταγωνιστές το έχουν τζάμπα.

Ας ξαναγυρίσουν εύχομαι στην εποχή του 2009 που κυριολεκτικά σε παρακαλούσαν να αγοράσεις αυτοκίνητο με τιμές ευκαιρίας.

Δεν φταίει η bmw. Ίσα ίσα που σου δίνει την επιλογή. Αντί να σε χρεώσει κατευθείαν με ένα καπέλο που πιθανόν την καπελώνει και η Apple με την σειρά της, σε ρωτάει αν το θες. Γιατί έτσι κι αλλιώς δεν έχουν όλοι ios να συνδέσουν, οπότε θα τους ήταν άχρηστο έτσι κι αλλιώς. Έτσι νομίζω δηλαδή, δεν έχω διαβάσει κάπου, ούτε έχω αποδείξεις οτι η Apple την χρεώνει για κάθε τέτοια άδεια.

21 λεπτά πριν, vastegial_74 είπε

Και τα αυτοκόλλητα super fast ferries. 

Αυτά τα κολλάνε ερήμην σου οι άκυροι υπάλληλοι στα πλοία και απλά οι άκυροι ιδιοκτήτες βαριούνται να τα βγάλουν. :P Μια φορά μου το είχαν κάνει παλιά και το είδα αργότερα και με σύγχισαν! Θα μπορούσε να είναι και αιτία για μήνυση.

  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Darthmak είπε

Ok αυτά που λες άλλα είσαι τέρμα λάθος εδώ στο λόγο που εγώ (και το 90% των χρηστών)  χρησιμοποιούμε το Apple CarPlay στο αυτοκίνητο μου και ο λόγος είναι ότι έχω τη δυνατότητα να έχω τις εφαρμογές που θέλω να παίζουν στην οθόνη μου. Ναι προτιμώ να έχω το waze η το google maps από το οποιοδήποτε άλλο navigation system οποιαδήποτε εταιρείας που μετά από λίγο καιρό θα είναι ΚΑΙ παρωχημένο άλλα και λιγότερο user friendly. Επίσης η χρήση spotify από το κινητό μου στο ηχοσύστημα του αυτοκινήτου είναι εξαιρετική διευκόλυνση οπότε μην παρασύρεσαι σε μία γενικολογία 

To navigation  αναβαθμίζεται κάθε λίγους μήνες  μέσω 4G σύνδεσης με τους σερβερ του κατασκευαστή αυτόματα, όπως και όλες οι smart λειτουργιες του αυτοκινητου. Οι χαρτες είναι HERE Maps αρα απολυτα αξιόπιστοι. Spotify/Tidal διαθέτουν ενσωματωμένα τα οχήματα αυτά και μάλιστα δίνουν δωρεάν 1 χρόνο συνδρομή στην υπηρεσία.

 

2 ώρες πριν, kalmik είπε

Δεν μπορώ να κατανοήσω γιατί πρέπει κανείς να πληρώνει εξτρά για ένα iOS με άλλο περιτύλιγμα. Η μόνη εξήγηση είναι ότι οι έχοντες οφείλουν να δείχνουν συνεχώς ΄ότι έχουν λεφτά για κάψιμο (money to burn). Όμως μια σημαντική μερίδα από τους έχοντες (τουλάχιστον σε προηγμένες χώρες και όχι στην υπανάπτυκτη Ελλαδίτσα) έχει ισχυρή καταναλωτική συνείδηση.

Εντελώς πληροφοριακά δείτε τι κάνει το CarPlay για να ξέρουμε για τι πράγμα μιλάμε:

Apple CarPlay performs many of the same functions as an iPhone. Motorists can use the software to get turn-by-turn directions, make calls, send and receive text messages, and listen to music or podcasts. The features are displayed on an easy-to-use interface with large icons that iPhone users will instantly recognize.

PreviousNext
 
what is apple carplay new 5
what is apple carplay new 3
 

The bulk of CarPlay’s features can be accessed using Siri, Apple’s digital assistant. For example, the driver can say “call Alex,” “get directions to Cafe Rio,” or “play Chumbawamba” and Siri will obey. Motorists whose car isn’t equipped with voice-recognition technology can navigate the software using the touchscreen embedded in the dashboard, or the various knobs and buttons typically found on the steering wheel and center console. The iPhone’s screen is locked when CarPlay is active. The whole point of the software is to reduce distractions, after all.

κλπ. κλπ.

 

https://www.digitaltrends.com/cars/what-is-apple-carplay/

image.gif

Εντελώς πληροφοριακά αυτά τα κάνει και ένα πχ BMW σειράς 1 με voice assistant -και πολλά αλλα όπως πχ ρύθμιση θερμοκρασίας καμπίνας ή έλεγχο της ηλιοροφής. Οποτε γιατί να ενεργοποιήσεις το CarPlay αν είναι να ακυρώσεις το built-in voice assistant του οχηματος.

1 ώρα πριν, haHa είπε

Καμια επαφη με την πραγματικοτητα ομως.

Apple car play χρειαζεσαι πχ για να μην χρησιμοποιεις τους αισθητα υποδεεστερους χαρτες/προγραμμα της BMW.

Επισης, οτι δεν υποστηριζει android auto σαν αλλα premium και μη αυτοκινητα και ετσι καταληγεις με αισθητα υποδεεστερη εμπειρια χρησης(ειπαμε, οι χαρτες των αυτοκινητων δεν συγκρινονται με google maps/waze κλπ) ειναι ενα μειονεκτημα που αναφερουν πολλοι κατοχοι bmw.

Όντως καμια επαφή. Όπως προανέφερα οι χαρτες ανανεώνονται συνεχώς (όπως και όλα τα συστήματα που δέχονται συχνά-πυκνά OTA update). Επίσης διαθέτει Live Traffic λειτουργια και πολλά αλλα..

 

Την επομενη φορα αντί να ψάχνετε στα fora κατόχων για πειστικό αντίλογο, επισκεφθείτε καλύτερα μια αντιπροσωπεία και κάντε ένα test drive . Τα νέα μοντελα των τελευταίων 2-3 ετών είναι πιο πολύ υπολογιστές παρα αυτοκίνητα.

Δείτε και αυτό. Στην Ελλάδα, όχι σε κανένα 100Κ  υπεραυτοκινητο στη Βαυαρία. Αν έχεις ενσωματωμένο κάτι τέτοιο στο αμάξι, τι το θέλεις το CarPlay;

 

Επεξ/σία από MAFAKA
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1)  Οσο καλό interface και να έχουν , πάλι των κινητών η σύνδεση είναι απαραίτητη γιατί το κινητό το αλλάζεις συχνότερα και είναι 99,999999% σίγουρο ότι θα έχει νεότερο/καλύτερο software/maps/etc.

2) Αυτή η χρέωση μου θυμίζει την χρέωση της APPLE που χρέωνε την βάση της πανάκριβης οθόνης 999$. Την ίδια δικαιολογία δεν είχαν χρησιμοποιήσει? Οτι κάποιοι ενδεχομένως να μην την χρειάζονται και δεν έπρεπε να την ενσωματώσουν στο αρχικό κόστος. Ηθελα να την αγοράσω την οθόνη αλλά δεν έπεισα το παιδί μου να την κρατάει την οθόνη όταν εργάζομαι και έτσι πήρα άλλη.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, MAFAKA είπε

Όντως καμια επαφή. Όπως προανέφερα οι χαρτες ανανεώνονται συνεχώς (όπως και όλα τα συστήματα που δέχονται συχνά-πυκνά OTA update). Επίσης διαθέτει Live Traffic λειτουργια και πολλά αλλα..

Για πόσο καιρό; Δύο χρόνια το πολύ; Οι περισσότεροι κατασκευαστές σταματάνε την όποια υποστήριξη μετά από ένα-δυο χρόνια και μένεις με παμπάλαιους χάρτες και λειτουργίες. Η συνέχιση της υποστήριξης απαιτεί μερικά κατοστάρικα...

Τα συστήματα της Apple και της Google δεν έχουν ανταγωνισμό αν πραγματικά θες να έχεις έναν υπολογιστή στο αμάξι σου. Αν τώρα θες να έχεις μόνο έναν media player για μουσική από στικάκι, προφανώς ότι δίνει ο κατασκευαστής είναι κομπλέ.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, jimex είπε

Για πόσο καιρό; Δύο χρόνια το πολύ; Οι περισσότεροι κατασκευαστές σταματάνε την όποια υποστήριξη μετά από ένα-δυο χρόνια και μένεις με παμπάλαιους χάρτες και λειτουργίες. Η συνέχιση της υποστήριξης απαιτεί μερικά κατοστάρικα...

Τα συστήματα της Apple και της Google δεν έχουν ανταγωνισμό αν πραγματικά θες να έχεις έναν υπολογιστή στο αμάξι σου. Αν τώρα θες να έχεις μόνο έναν media player για μουσική από στικάκι, προφανώς ότι δίνει ο κατασκευαστής είναι κομπλέ.

 

Στιγμιότυπο 2019-07-26, 18.09.36.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η mercedes βγαζει την νεα  Aclass A160 με χαμηλοτερη τιμη και διαβαζεις αυτες τις ειδησεις απο την bmw. Μηπως δεν εχουν δει τι κανει ο ανταγωνισμος ή νομιζουν οτι εχουν κατι μοναδικο. Και η apple μπορει να κανει τετοιες κινησεις αλλα παταει πανω στη μοναδικοτητα του ios.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...