Προς το περιεχόμενο

Η Amazon ανανεώνει για πέμπτη σεζόν τη σειρά επιστημονικής φαντασίας «The Expanse» που είχε «κοπεί» από το Syfy


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι φίλοι της τηλεοπτικής σειράς «The Expanse» θα χρειαστεί να περιμένουν λίγους μήνες ακόμη για να δουν τη συνέχεια της σειράς επιστημονικής φαντασίας στις οθόνες ή στις τηλεοράσεις τους.

Πριν από μερικές μέρες, η Amazon επιβεβαίωσε ότι η τέταρτη σεζόν του «The Expanse» θα κάνει το ντεμπούτο της στις 13 Δεκεμβρίου. Το trailer, αν και δεν αποκαλύπτει και πολλά για την υπόθεση, αποτελεί απόδειξη για το τι μπορούν να κάνουν οι παραγωγοί μίας σειράς σε μία υπηρεσία streaming. Τώρα, που δεν δεσμεύονται από τους περιορισμούς στο περιεχόμενο και στο χρόνο εκπομπής του SyFy, μπορούν να είναι πιο τολμηροί δημιουργικά. Εφόσον δεν ξεφύγουν από την αρχική ποιότητα της σειράς, υπάρχουν πιθανότητες να δούμε μία ακόμα καλύτερη υλοποίηση του οράματος τους από αυτό που ήταν δυνατό από τη συμβατική τηλεόραση.

Μάλιστα, η Amazon, έχοντας πίστη στο όραμα των παραγωγών, ανακοίνωσε ότι ανανέωσε και για πέμπτη σεζόν τη σειρά, μήνες πριν κάνει το ντεμπούτο της η τέταρτη σεζόν. Η απόφαση βεβαίως της εταιρείας δεν αποτελεί έκπληξη λαμβάνοντας υπόψη πόσο αφοσιωμένους φανατικούς έχει από την εποχή που παιζόταν από το Syfy. Αυτή δεν είναι η πρώτη φορά που η Amazon ανανεώνει μία σειρά  νωρίτερα από το ντεμπούτο της πρώτης ή της επόμενης σεζόν όπως αποδεικνύεται και από τις ανανεώσεις των Jack Ryan και Marvelous Mrs. Maisel.

Εξακολουθούν να υπάρχουν ακόμα αρκετά βιβλία από τη σειρά «The Expanse» που μπορούν να προσαρμοστούν για να προβληθούν στη «μικρή οθόνη»  [Leviathan Wakes (2011), Caliban's War (2012), Abaddon's Gate (2013), Cibola Burn (2014), Nemesis Games (2015), Babylon's Ashes (2016), Persepolis Rising (2017), Tiamat's Wrath (2019)]. Έτσι, μπορούμε να υποθέσουμε ότι για όσο τα ποσοστά τηλεθέασης παραμένουν υψηλά, υπάρχει αρκετό υλικό για τη σειρά.

Engadget

Engadget


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μία σειρά η οποία βγήκε χωρίς τυμπανοκρουσίες, την είδα από σπόντα και είναι μακράν ότι καλύτερο SciFi εχει κυκλοφορήσει τα τελευταία χρόνια στη τηλεόραση. Χωρίς χαζομάρες και εφέ άλλε με ιστορία to the point εγινε από τις αγαπημένες μου σειρές ever. Αν είστε φαν και δε το έχετε πάρει πρέφα ακόμη σπεύστε :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η καλύτερη σειρά που έχω δει τα τελευταία χρόνια.

Αυτό που τη χαντάκωσε είναι ότι η Alcon είχε αποφασίσει να τη δώσει σε ένα πλέον απαξιωμένο κανάλι της πλάκας που καμία σχέση δεν έχει με το παλιό SciFi.

Δεν έχω κοιτάξει αν είναι ακόμη διαθέσιμη στο Netflix, από εκεί την είχα δει, μάλλον θα έχουν ήδη μεταφερθεί όλες οι υπάρχουσες seasons στο Prime.

Αν δεν την έχετε δει κάντε trial για ένα μήνα στο Prime και δείτε τη, δεν θα το μετανιώσετε.

31 λεπτά πριν, ignome4 είπε

Μονο οι δύο πρώτες σεζόν μου άρεσαν :( 

Γούστα είναι αυτά. 🙂

Προσωπικά η πρώτη δεν μου άρεσε, η δεύτερη μου άρεσε και η τρίτη για μένα ήταν έπος.

Επεξ/σία από aypnia
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σειρά είναι  δυστυχώς η απόδειξη ότι μια καλή σειρά Επιστημονικής Φαντασίας δεν μπορεί να σταθεί στο SyFy. Μια σειρά Ε.Φ. της προκοπής είχε το SyFy και την πέταξε στα σκουπίδια. Αντί αυτού έχει γεμίσει σειρές με κάθε είδους φανταστικά παραμυθάκια για ανεγκέφαλα 15άχρονα. Καλύτερα που άλλαξε τελικά το όνομα, να μην νομίζουμε κι όλας ότι στηρίζει την Ε.Φ. .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπηκα για να κραξω το syfy -που ειναι για τα μπαζα γενικως, κ το amazon - που θελει φασκελα ατελειωτα, κ το συγκεκριμενο σηριαλ -που ειχα δει το πρωτο επισοδειο κ δεν μου εκανε εντυπωση. 

Αλλα εδω μεσα ολοι το υποστηριζεται !!! Τοσο καλο ειναι πια??? Μα ολοι??!!  ΟΚ θα του δωσω μια δευτερη ευκαιρια, κ θα δω 2-3 επισοδεια ακομα, για να σχηματισω γνωμη. Παραξενο μου φαινεται, τοση ομοφωνια για αυτο το σηριαλ? Θα δουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SilverMachine είπε

Αλλα εδω μεσα ολοι το υποστηριζεται !!! Τοσο καλο ειναι πια??? Μα ολοι??!!  ΟΚ θα του δωσω μια δευτερη ευκαιρια, κ θα δω 2-3 επισοδεια ακομα, για να σχηματισω γνωμη. Παραξενο μου φαινεται, τοση ομοφωνια για αυτο το σηριαλ? Θα δουμε...

Προσωπικά τα πρώτα επεισόδια κι εμένα δεν μου άρεσαν, βαριόμουν, όταν όμως άρχισαν να δένουν όλα προς το τέλος της πρώτης season και τη δεύτερη... έπος 🙂 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...