Προς το περιεχόμενο

Μύθοι και αλήθειες για τον προγραμματισμό


marinakksta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, zenwalk23 είπε

Ρε σεις, τι VBA; Το βιβλιο που ποσταρατε ειναι του 97. Ειναι δυνατον να ξεκινησει να μαθαινει καποιος προγραμματισμο το 2019 με VBA; Εδω στα forum της γλώσσας υπαρχουν πολλοι 40ρηδες που ψαχνουν να βρουν την διαδοχη κατασταση γιατι το μονο που εχουν μαθει να γραφουν ειναι αυτο και ειναι σε απόγνωση γιατι καμια αλλη γλωσσα δε μοιαζει με αυτην. Δεν ειμαι hater, εγραφα κι εγω για μια περιοδο και ξερω ατομα που συνεχιζουν να γραφουν αλλα ειναι παραλογο να την προτεινει καποιος σαν γλωσσα.

Έχεις κάτι καλύτερο να προτείνεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Java, C#, Python, Ruby , JavaScript. Αν ειναι να παει σε VB , ας παει στην .NET τουλαχιστον. Σε VB6, VBA κτλ ουτε IDE δε μπορεις να εγκαταστησεις χωρίς πατεντα αν θυμαμαι καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, zenwalk23 είπε

Java, C#, Python, Ruby , JavaScript. Αν ειναι να παει σε VB , ας παει στην .NET τουλαχιστον. Σε VB6, VBA κτλ ουτε IDE δε μπορεις να εγκαταστησεις χωρίς πατεντα αν θυμαμαι καλα.

Access εγκαθίσταται μια χαρά παντού...VB6 δεν νομίζω ότι είναι τόσο τραγικό να φτιαξεις 1 ψεύτικο αρχείο και να ξετσεκάρεις μια επιλογή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/7/2019 στις 7:13 ΜΜ, marinakksta είπε

Γεια σε όλους σας. Θα πάω δευτέρα λυκείου φέτος, είμαι μια μαθήτρια που βγάζει ΜΟ 19 και έχω πτυχίο proficiency mishigan τα Αγγλικά( μερικές πληροφορίες)και μιας και θα ακολουθήσω το τέταρτο επιστημονικό πεδίο σκεφτόμουν να επιλέξω τον προγραμματισμό ως το μελλοντικό επάγγελμά μου. Καταρχάς να πω ότι δεν είμαι πολύ σχετική με το αντικείμενο αφού τα μαθήματα πληροφορικής μου θα τα ξεκινήσω τον Σεπτέμβρη,οι γονείς μου δεν ήταν σε θέση να μου πληρώσουν μαθήματα από πιο πριν. Θα αναρωτηθεί κάθε λογικός άνθρωπος: Πώς ξέρεις ότι θες τον προγραμματισμό χωρίς να έχεις δοκιμάσει; Δεν ξέρω η αλήθεια είναι, αλλά νιώθω ότι θα μου αρέσει πολύ. Μπορεί αυτό που έχεις στο μυαλό σου να μην έχει σχέση με την πραγματικότητα. Το γνωρίζω, είμαι όμως πρόθυμη να αφιερώσω χρόνο και να καταβάλλω αρκετή προσπάθεια για να ανακαλύψω αν μου ταιριάζει.Έχω ακούσει πολλά για τον προγραμματισμό, όπως:

  • Αν δεν έχεις τρέλα με τον προγραμματισμό από μικρός, δε θα σου αρέσει και δε θα είσαι καλός σε αυτό που θα κάνεις.
  • Ένας που θα ξεκινήσει να ασχολείται με τον προγραμματισμό στα 19-20 δεν θα είναι τόσο καλός με κάποιον που θα ξεκινήσει απτά 14-15.
  • Χρειάζεται προσωπική αναζήτηση και προσπάθεια για να μάθεις προγραμματισμό.( εννοώντας ότι δεν έχω κάνει κάποια αναζήτηση για να ξεκινήσω να μάθω γλώσσες αλλά θα ξεκινήσω στο φροντιστήριο φέτος)

   Ξεκίνησα να δουλεύω σαν software engineer στα 30 μου. Μέχρι τότε δεν είχα σχεδόν καμία επαφή. Πλέον 2 δουλειά και 5.5 χρόνια αργότερα, ετοιμάζομαι να ξεκινήσω σε μια από τις καλύτερες εταιρίες της Γερμανίας, όντας σαφέστατα ικανότερος και καλύτερες από άτομα με διπλάσια και χρόνια εμπειρίας. Εν ολίγοις, ολα είναι σχετικά. Όπως και σε όλα τα επαγγέλματα, πρέπει να θέλεις να εξελίσσεσαι και να γίνεις καλύτερος, αλλιώς παραμένεις στάσιμος ...

  • Ο προγραμματισμός απαιτεί μαθηματική ευχέρεια καθώς χρειάζονται δύσκολες μαθηματικές πράξεις.

  Όχι απαραίτητα και όχι συνήθεις. Και να χρειαστεί, να κάτσεις να διαβάσεις μαθηματικά, και με εξάσκηση θα γίνεις καλύτερος. Κανεις δεν έμαθε μαθηματικά μέσω της χάρης του Αγίου Πνεύματος...

  • Ο προγραμματισμός (ειδικότερα στην Ελλάδα) δεν προσφέρει καλό μισθό.

  Σίγουρα δεν ισχύει. Από τους καλύτερους θα έλεγα. Αλλά όπως και σε όλα τα επαγγέλματα, το ποσό θα παιρνεις εξαρτάται από το ποσό ικανός είσαι. 

  • Αυτός που θα επιλέξει τον προγραμματισμό ως επάγγελμα πρέπει να συνηθίσει η ζωή του μπροστά από μια οθόνη.

  Όπως συμβαίνει και σε παρά πολλά αλλά επαγγέλματα.

  • Ένας προγραμματιστής δουλεύει υπερβολικές πολλές ώρες και μετατρέπεται σε ένα 'ηλεκτρονικό ζόμπι' που στη διάρκεια της ζωής του θα αντιμετωπίσει προβλήματα υγείας( όρασης, σπονδυλικής στήλης κλπ).

  Αυτό θα σε πειράξει, όχι οι 10 ώρες που ενδεχόμενος θα παίζεις fortnite...

  • Ένας προγραμματιστής στο εξωτερικό αμείβεται καλύτερα από ότι ένας στην Ελλάδα.

  Εξαρτάται από την χώρα, όπως και σε ολα τα επαγγέλματα ( προφανώς όμως, κανείς δεν βγαίνει έξω σε μια ξένη χώρα, για να βγάζει λιγότερα...)

  • Τα ωράρια ενός προγραμματιστή είναι αρκετά ευέλικτα.

   Ισχύει, και μπορείς να δουλεύεις και από το σπίτι ( προφανώς εξαρτάται από την εταιρία σου).

  • Οι θέσεις εργασίας για προγραμματιστές junior είναι πολύ περιορισμένες (συνεπώς προοπτική επ. αποκατάστασης δεν υπάρχει).

  Μια χαρά υπάρχουν θέσεις, το θέμα είναι να αποδείξεις γιατί πρέπει να πάρεις εσύ την θέση, και όχι ο άλλος υποψήφιος που είδαμε πριν από μισή ώρα...

Δεν μπορώ να ξεχωρίσω ποια ακριβώς από τα παραπάνω ισχύουν και ποια όχι. Θα παρακαλούσα όποιον προσφερθεί να απαντήσει να λάβει υπόψιν του ότι απευθύνεται σε μια κοπέλα η οποία δεν έχει αρκετά καλή σχέση με το αντικείμενο, συνεπώς μπορεί μερικοί από τους προβληματισμούς μου να φανούν γελοίοι ή παιδαριώδεις. Ευχαριστώ εξ αρχής αυτούς που θα απαντήσουν στο συγκεκριμένο κείμενο και παρακαλώ να απαντήσετε με απόλυτη ειλικρίνεια και σεβασμό προς εμένα-αφού σε παρόμοια κείμενα διάβασα επιθετικές και ειρωνικές  απαντήσεις-.

Βέβαια της ίδιες απαντήσεις, θα μπορούσες να τις πάρεις για πολλά αλλά επαγγέλματα...

Απαντήσεις μου με bold.

Στις 1/8/2019 στις 11:52 ΠΜ, conkal είπε

Η αληθεια ειναι οτι πληροφορικους που να δουλευουν fulltime στο λονδινο δεν ξερω. Ξερω ομως σε αλλες πολεις της ευρυτερης περιοχης (Ιρλανδια, Β.Ιρλανδια, Σκωτια, Ολλανδια) Δουβλινο πχ που εχω αρκετους γνωστους , τα 4 με 5 ειναι σχετικα ευκολα στην 5-ετια και τα 7-8 εφικτα αν βρεις θεση σε καλη εταιρια πχ Microsoft , facebook κτλ Εχω φιλο στην facebook που βγαζει αυτα τα λεφτα. Ειχα επισης την ευκαιρια για συνεντευξη στην microsoft και ειχαν μισθο εκκινησης χωρις τα μπονους κτλ στα 60.000 το χρονο . δεν περασα πιο κατω απο την 2η συνεντευξη  προφανως για να ειμαι αθηνα ακομη... 

Τωρα για λονδινο εχω φιλη που δουλευει part time και βγαζει 2.500 λιρες -> 3000 ευρω. και δεν της φτανουν να ζησει βεβαια αλλα ειναι αλλη κουβεντα αυτη

Τα 7 και 8, άμα τα παίρνει κάποιος μόνο στις google / microsoft / facebook δεν ειναι ακριβως χαρακτηριστικος μισθος για να τον πεταμε casual στην συζητηση, ειναι upper limit. 

Επεξ/σία από Papakaliati
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Papakaliati είπε

Απαντήσεις μου με bold.

Τα 7 και 8, άμα τα παίρνει κάποιος μόνο στις google / microsoft / facebook δεν ειναι ακριβως χαρακτηριστικος μισθος για να τον πεταμε casual στην συζητηση, ειναι upper limit. 

Γραφω χαρακτηριστικα " τα 4 με 5 ειναι σχετικα ευκολα στην 5-ετια και τα 7-8 εφικτα αν βρεις θεση σε καλη εταιρια πχ Microsoft , facebook"

επισης σε αυτες τις εταιριες (μαλλον) δεν ειναι upper limit αυτα τα ποσα. Το πανω οριο απο οτι καταλαβα ειναι περιπου το 10αρι το μηνα.

Τι δεν ηταν σαφες απο αυτο που εγραψα ? 

Επεξ/σία από conkal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, conkal είπε

Γραφω χαρακτηριστικα " τα 4 με 5 ειναι σχετικα ευκολα στην 5-ετια και τα 7-8 εφικτα αν βρεις θεση σε καλη εταιρια πχ Microsoft , facebook"

επισης σε αυτες τις εταιριες (μαλλον) δεν ειναι upper limit αυτα τα ποσα. Το πανω οριο απο οτι καταλαβα ειναι περιπου το 10αρι το μηνα.

Τι δεν ηταν σαφες απο αυτο που εγραψα ? 

Το 10ρι τον μηνα ειναι το upper limit tou upper limitos. Δεν λεω οτι δεν ητανε σαφες, αλλα οταν μιλαμε για καποιον που δεν εχει καν ξεκινησει την καριερα του, να πεταμε νουμερα σε εταιριες που μονο ενα ελαχιστο ποσοστο θα δει, δεν βοηθαει, αυτη ητανε η ενσταση μου. 

Απο εκει και περα, το Λονδινο ειναι μια πολη με υψηλο κοστος ζωης, χωρις να ειναι ιδιαιτερως γενναιοδωρο με τους μισθους ( γενικη παρατηρηση μου απο γνωστους σε διαφορα επαγγελματα, ασχετη με το τοπικ 😜 ). 

Επεξ/σία από Papakaliati
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο λονδινο , ονομαστικα οι μισθοι μια χαρα ειναι, απλα το κοστος ζωης ειναι για γελια και για κλαμματα.

Ειλικρινα παντως εχω φιλο που δουλευει στην FB και μου αναφερει νουμερα που γνωριζει μεσα για μισθους που μοιαζουν ετησιοι και ειναι το μηνα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, conkal είπε

Στο λονδινο , ονομαστικα οι μισθοι μια χαρα ειναι, απλα το κοστος ζωης ειναι για γελια και για κλαμματα.

Ειλικρινα παντως εχω φιλο που δουλευει στην FB και μου αναφερει νουμερα που γνωριζει μεσα για μισθους που μοιαζουν ετησιοι και ειναι το μηνα

Αποτι βλέπω από το glass door παντως (https://www.glassdoor.de/Gehalt/Facebook-London-Gehälter-EI_IE40772.0,8_IL.9,15_IM1035.htm?countryRedirect=true) , δεν φαινεται κατι τετοιο, και απο την εμπειρια μου το glass door ειναι γενινως αξιοπιστο, ειδικα οσον αφορα στις μεγαλες εταιριες.

Επεξ/σία από Papakaliati
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Papakaliati είπε

Αποτι βλέπω από το glass door παντως (https://www.glassdoor.de/Gehalt/Facebook-London-Gehälter-EI_IE40772.0,8_IL.9,15_IM1035.htm?countryRedirect=true) , δεν φαινεται κατι τετοιο, και απο την εμπειρια μου το glass door ειναι γενινως αξιοπιστο, ειδικα οσον αφορα στις μεγαλες εταιριες.

Και εγω το θεωρώ αξιόπιστο. Στο λινκ σου έχει ένα σωρό θέσεις με 100+Κ το χρόνο. Δηλαδη 8 με 10 χιλιαδες το μηνα. Σαν ετησιος μισθος δεν σου φαίνεται αυτό? (Για δεδομένα Ελλάδας παντα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, conkal είπε

Και εγω το θεωρώ αξιόπιστο. Στο λινκ σου έχει ένα σωρό θέσεις με 100+Κ το χρόνο. Δηλαδη 8 με 10 χιλιαδες το μηνα. Σαν ετησιος μισθος δεν σου φαίνεται αυτό? (Για δεδομένα Ελλάδας παντα)

Δεν πάει ακριβώς έτσι. Αυτό που βλέπεις είναι το gross. Στα 100k Αγγλία υπολόγισε και περίπου 35%tax + insurance, οπότε σου μένουν ~5.5k το μήνα στο χέρι.

Επεξ/σία από vadou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...