Προς το περιεχόμενο

Μύθοι και αλήθειες για τον προγραμματισμό


marinakksta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους σας. Θα πάω δευτέρα λυκείου φέτος, είμαι μια μαθήτρια που βγάζει ΜΟ 19 και έχω πτυχίο proficiency mishigan τα Αγγλικά( μερικές πληροφορίες)και μιας και θα ακολουθήσω το τέταρτο επιστημονικό πεδίο σκεφτόμουν να επιλέξω τον προγραμματισμό ως το μελλοντικό επάγγελμά μου. Καταρχάς να πω ότι δεν είμαι πολύ σχετική με το αντικείμενο αφού τα μαθήματα πληροφορικής μου θα τα ξεκινήσω τον Σεπτέμβρη,οι γονείς μου δεν ήταν σε θέση να μου πληρώσουν μαθήματα από πιο πριν. Θα αναρωτηθεί κάθε λογικός άνθρωπος: Πώς ξέρεις ότι θες τον προγραμματισμό χωρίς να έχεις δοκιμάσει; Δεν ξέρω η αλήθεια είναι, αλλά νιώθω ότι θα μου αρέσει πολύ. Μπορεί αυτό που έχεις στο μυαλό σου να μην έχει σχέση με την πραγματικότητα. Το γνωρίζω, είμαι όμως πρόθυμη να αφιερώσω χρόνο και να καταβάλλω αρκετή προσπάθεια για να ανακαλύψω αν μου ταιριάζει.Έχω ακούσει πολλά για τον προγραμματισμό, όπως:

  • Αν δεν έχεις τρέλα με τον προγραμματισμό από μικρός, δε θα σου αρέσει και δε θα είσαι καλός σε αυτό που θα κάνεις.
  • Ένας που θα ξεκινήσει να ασχολείται με τον προγραμματισμό στα 19-20 δεν θα είναι τόσο καλός με κάποιον που θα ξεκινήσει απτά 14-15.
  • Χρειάζεται προσωπική αναζήτηση και προσπάθεια για να μάθεις προγραμματισμό.( εννοώντας ότι δεν έχω κάνει κάποια αναζήτηση για να ξεκινήσω να μάθω γλώσσες αλλά θα ξεκινήσω στο φροντιστήριο φέτος)
  • Ο προγραμματισμός απαιτεί μαθηματική ευχέρεια καθώς χρειάζονται δύσκολες μαθηματικές πράξεις.
  • Ο προγραμματισμός (ειδικότερα στην Ελλάδα) δεν προσφέρει καλό μισθό.
  • Αυτός που θα επιλέξει τον προγραμματισμό ως επάγγελμα πρέπει να συνηθίσει η ζωή του μπροστά από μια οθόνη.
  • Ένας προγραμματιστής δουλεύει υπερβολικές πολλές ώρες και μετατρέπεται σε ένα 'ηλεκτρονικό ζόμπι' που στη διάρκεια της ζωής του θα αντιμετωπίσει προβλήματα υγείας( όρασης, σπονδυλικής στήλης κλπ).
  • Ένας προγραμματιστής στο εξωτερικό αμείβεται καλύτερα από ότι ένας στην Ελλάδα.
  • Τα ωράρια ενός προγραμματιστή είναι αρκετά ευέλικτα.
  • Οι θέσεις εργασίας για προγραμματιστές junior είναι πολύ περιορισμένες (συνεπώς προοπτική επ. αποκατάστασης δεν υπάρχει).

Δεν μπορώ να ξεχωρίσω ποια ακριβώς από τα παραπάνω ισχύουν και ποια όχι. Θα παρακαλούσα όποιον προσφερθεί να απαντήσει να λάβει υπόψιν του ότι απευθύνεται σε μια κοπέλα η οποία δεν έχει αρκετά καλή σχέση με το αντικείμενο, συνεπώς μπορεί μερικοί από τους προβληματισμούς μου να φανούν γελοίοι ή παιδαριώδεις. Ευχαριστώ εξ αρχής αυτούς που θα απαντήσουν στο συγκεκριμένο κείμενο και παρακαλώ να απαντήσετε με απόλυτη ειλικρίνεια και σεβασμό προς εμένα-αφού σε παρόμοια κείμενα διάβασα επιθετικές και ειρωνικές  απαντήσεις-.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, marinakksta είπε

Δεν μπορώ να ξεχωρίσω ποια ακριβώς από τα παραπάνω ισχύουν και ποια όχι. Θα παρακαλούσα όποιον προσφερθεί να απαντήσει να λάβει υπόψιν του ότι απευθύνεται σε μια κοπέλα η οποία δεν έχει αρκετά καλή σχέση με το αντικείμενο, συνεπώς μπορεί μερικοί από τους προβληματισμούς μου να φανούν γελοίοι ή παιδαριώδεις. Ευχαριστώ εξ αρχής αυτούς που θα απαντήσουν στο συγκεκριμένο κείμενο και παρακαλώ να απαντήσετε με απόλυτη ειλικρίνεια και σεβασμό προς εμένα-αφού σε παρόμοια κείμενα διάβασα επιθετικές και ειρωνικές  απαντήσεις-.

Αρχικά, μην ανησυχείς, δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις και "γελοίοι ή παιδαριώδεις" προβληματισμοί. Δεν ξέρω τι απαντήσεις διάβασες που ήταν επιθετικές/ειρωνικές αλλά γενικά τέτοιες απαντήσεις δίνονται σε άτομα που το ζητάνε.

Πάμε στις ερωτήσεις σου:

Αναφορά σε κείμενο

Αν δεν έχεις τρέλα με τον προγραμματισμό από μικρός, δε θα σου αρέσει και δε θα είσαι καλός σε αυτό που θα κάνεις.
Ένας που θα ξεκινήσει να ασχολείται με τον προγραμματισμό στα 19-20 δεν θα είναι τόσο καλός με κάποιον που θα ξεκινήσει απτά 14-15.
Χρειάζεται προσωπική αναζήτηση και προσπάθεια για να μάθεις προγραμματισμό.( εννοώντας ότι δεν έχω κάνει κάποια αναζήτηση για να ξεκινήσω να μάθω γλώσσες αλλά θα ξεκινήσω στο φροντιστήριο φέτος)

Θα σου απαντήσω και στα 3 παραπάνω. Ο προγραμματισμός χρειάζεται οπωσδήποτε προσωπική αναζήτηση. Μην περιμένεις ότι θα πας σε μια σχολή και απλά θα σου γεμίσει κάποιος το κεφάλι με "προγραμματισμό". Θα πρέπει να ψαχτείς μόνη σου, να πειραματιστείς και τελικά να δημιουργήσεις. Ο προγραμματιστής "γράφει ώρες" όπως ένας πιλότος. Συνήθως, όσο περισσότερο ασχολείσαι, όσο περισσότερα προβλήματα κληθείς να λύσεις, όσο περισσότερη εμπειρία αποκτάς, τόσο καλύτερος γίνεσαι. Κάποιος που θα ξεκινήσει σε ποιο μικρή ηλικία, ενδεχομένως να έχει την ευκαιρία να τριφτεί περισσότερο, αυτό όμως δε σημαίνει ότι κάποιος που θα ξεκινήσει αργότερα ή δε θα έχει την τρέλα από μικρός δε θα γίνει καλός προγραμματιστής. Προσωπικά ξεκίνησα να ασχολούμε σοβαρά με το αντικείμενο μετά που πήρα το πτυχίο μου σε τελείως διαφορετικό κλάδο.

 

Αναφορά σε κείμενο

Ο προγραμματισμός απαιτεί μαθηματική ευχέρεια καθώς χρειάζονται δύσκολες μαθηματικές πράξεις.

Εξαρτάται από το πεδίο με το οποίο θα ασχοληθείς, στη μεγαλύτερη πλειοψηφία όμως δε χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο. Το βασικό είναι να έχεις αντίληψη και λογική. Αν θελήσεις να ασχοληθείς με κάτι που απαιτεί προχωρημένα μαθηματικά, θα τα μάθεις στην πορεία.
 

Αναφορά σε κείμενο

Ο προγραμματισμός (ειδικότερα στην Ελλάδα) δεν προσφέρει καλό μισθό.

Ο μισθός εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, ένας από τους οποίους είσαι εσύ και πώς θα πουλήσεις τον εαυτό σου.
Γενικά οι μισθοί των προγραμματιστών και οι δυνατότητες εξέλιξης νομίζω είναι πολύ καλύτεροι από το μέσο όρο.
 

Αναφορά σε κείμενο

Αυτός που θα επιλέξει τον προγραμματισμό ως επάγγελμα πρέπει να συνηθίσει η ζωή του μπροστά από μια οθόνη.

Δεν ισχύει. Είναι επιλογή του κάθε ένα ξεχωριστά αν θα ασχοληθεί με το αντικείμενο και εκτός ωραρίου εργασίας. Για παράδειγμα, εγώ και ένας συνάδελφος, κάνουμε ακριβώς την ίδια δουλειά. Εγώ επειδή έχω καψούρα με το αντικείμενο ψάχνομαι και εκτός δουλειάς, οπότε κάθομαι αρκετές παραπάνω ώρες μπροστά στην οθόνη από αυτόν που δεν ασχολείται. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν είναι καλός προγραμματιστής ο άλλος. Απλά όπως σου έγραψα και παραπάνω, όσο περισσότερες "ώρες γράφεις" και όσο περισσότερα πράγματα βλέπεις, τόσο περισσότερο εξελίσσεσαι.
 

Αναφορά σε κείμενο

Ένας προγραμματιστής δουλεύει υπερβολικές πολλές ώρες και μετατρέπεται σε ένα 'ηλεκτρονικό ζόμπι' που στη διάρκεια της ζωής του θα αντιμετωπίσει προβλήματα υγείας( όρασης, σπονδυλικής στήλης κλπ).

Δεν ισχύει. Προσωπικά δουλεύω 40ώρες/εβδομάδα. Από επιλογή ίσως δουλέψω παραπάνω για κάποιο δικό μου project.
Όπως όλες τις καθιστικές δουλειές, αν δεν προσέξεις τον τρόπο ζωής σου ενδεχομένως να αντιμετωπίσεις προβλήματα.
 

Αναφορά σε κείμενο

Ένας προγραμματιστής στο εξωτερικό αμείβεται καλύτερα από ότι ένας στην Ελλάδα.

Απολύτως! Βέβαια σαν προγραμματιστής, μπορείς να δουλεύεις από Ελλάδα για εταιρία στο εξωτερικό, το οποίο έχει τα καλά του, έχει και τα κακά του, αλλά είναι θέμα δικής σου επιλογής αν θα το κάνεις.
 

Αναφορά σε κείμενο

Τα ωράρια ενός προγραμματιστή είναι αρκετά ευέλικτα.

Εξαρτάται από το που δουλεύεις. Αν είσαι freelancer, μπορείς να ορίσεις εσύ το ωράριό σου.
Αν δουλεύεις σε εταιρία, εξαρτάται από την πολιτική της εταιρίας.
 

Αναφορά σε κείμενο

 Οι θέσεις εργασίας για προγραμματιστές junior είναι πολύ περιορισμένες (συνεπώς προοπτική επ. αποκατάστασης δεν υπάρχει).

Αν δεν κάνω λάθος, junior θεωρείται κάποιος που έχει ήδη κάποια προϋπηρεσία. Σε entry level, που είναι κάποιος που δεν έχει ξαναδουλέψει, σου δίνει μεγάλο μπόνους μια σχολή καθώς μπορείς να μπεις στην αγορά εργασίας μέσω πρακτικής.

Επεξ/σία από vadou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
  • Αν δεν έχεις τρέλα με τον προγραμματισμό από μικρός, δε θα σου αρέσει και δε θα είσαι καλός σε αυτό που θα κάνεις.

Όχι. Προφανώς πρέπει να σου αρέσει η δουλειά που κάνεις, αλλά δε σημαίνει ότι αν σου αρέσει είσαι και καλός.

 

  • Ένας που θα ξεκινήσει να ασχολείται με τον προγραμματισμό στα 19-20 δεν θα είναι τόσο καλός με κάποιον που θα ξεκινήσει απτά 14-15.

Όχι.

 

  • Χρειάζεται προσωπική αναζήτηση και προσπάθεια για να μάθεις προγραμματισμό.( εννοώντας ότι δεν έχω κάνει κάποια αναζήτηση για να ξεκινήσω να μάθω γλώσσες αλλά θα ξεκινήσω στο φροντιστήριο φέτος)  

Ναι, και πάρα πολύ. Αν δεν περάσεις ατέλειωτες ώρες ψάχνοντας, διαβάζοντας και προσπαθώντας δε θα προχωρήσεις ποτέ.

 

  • Ο προγραμματισμός απαιτεί μαθηματική ευχέρεια καθώς χρειάζονται δύσκολες μαθηματικές πράξεις.

Υπάρχουν κάποια πράγματα που πρέπει να ξέρεις αλλά για τους περισσότερους κλάδους δε χρειάζεται να ξέρεις τρομερά πράγματα.

 

  • Ο προγραμματισμός (ειδικότερα στην Ελλάδα) δεν προσφέρει καλό μισθό.

Αυτό είναι σχετικό και δε μπορώ να σου απαντήσω, αλλά γενικά ο κλάδος έχει ζήτηση.

 

  • Αυτός που θα επιλέξει τον προγραμματισμό ως επάγγελμα πρέπει να συνηθίσει η ζωή του μπροστά από μια οθόνη.

Αυτό εξαρτάται από σένα και τη ζωή που θέλεις να κάνεις. Ναι, χρειάζεται να αφιερώσεις πολύ προσωπικό χρόνο, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δε θα έχεις ζωή. Ντάξει αν θες να έχεις μια ζωή όπου θα ασχολείσαι με τη δουλειά σου μόνο τις 8 ώρες τη μέρα 5 μέρες τη βδομάδα που πρέπει, τότε ίσως να μην είναι για σένα.

 

  • Ένας προγραμματιστής δουλεύει υπερβολικές πολλές ώρες και μετατρέπεται σε ένα 'ηλεκτρονικό ζόμπι' που στη διάρκεια της ζωής του θα αντιμετωπίσει προβλήματα υγείας( όρασης, σπονδυλικής στήλης κλπ).

Άμα κάθεσαι λάθος και σε απόσταση 15εκ από την οθόνη, ναι.

 

  • Ένας προγραμματιστής στο εξωτερικό αμείβεται καλύτερα από ότι ένας στην Ελλάδα.

Ναι. Χωρίς να ξέρω ή να μπορώ να στο αποδείξω, θα έβαζα στοίχημα ότι το 100% των επαγγελμάτων αμοίβονται καλύτερα στο εξωτερικό απ' ό,τι στην Ελλάδα. Προφανώς η σύγκριση γίνεται με Ευρώπη/ΗΠΑ, όχι Σομαλία. Επίσης στο εξωτερικό μπορείς να μένεις σε μια τρύπα και να πληρώνεις 1500 ευρώ ενοίκιο, οπότε οι όποιες συγκρίσεις θέλουν προσοχή.

 

  • Τα ωράρια ενός προγραμματιστή είναι αρκετά ευέλικτα. 

Εξαρτάται από την εταιρεία και από το τι κάνεις. Γενικά πάντως, υπάρχει περίπτωση να δουλεύεις από το σπίτι ή όποιες ώρες θες εσύ.

 

  • Οι θέσεις εργασίας για προγραμματιστές junior είναι πολύ περιορισμένες (συνεπώς προοπτική επ. αποκατάστασης δεν υπάρχει).

Όχι, αλλά θέλει καλό ψάξιμο και προσοχή για να αποφύγεις τις φόλες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, marinakksta είπε

Γεια σε όλους σας. Θα πάω δευτέρα λυκείου φέτος, είμαι μια μαθήτρια που βγάζει ΜΟ 19 και έχω πτυχίο proficiency mishigan τα Αγγλικά( μερικές πληροφορίες)και μιας και θα ακολουθήσω το τέταρτο επιστημονικό πεδίο σκεφτόμουν να επιλέξω τον προγραμματισμό ως το μελλοντικό επάγγελμά μου.

Μιας και το έχεις ως μαθήτρια δε χρειάζεται να επιλέξεις τον προγραμματισμό από τώρα. Ούτε χρειάζεται να βιαστείς. Διάλεξε ένα καλό τμήμα πληροφορικής του χρόνου (στις πανελλήνιες). Ούτως ή άλλως θα ασχοληθείς στο τμήμα (από λίγο έως πάρα πολύ -- εξαρτάται το τμήμα). Εκεί θα διαπιστώσεις αν σου αρέσει. Αν διαπιστώσεις ότι σου αρέσει, ασχολείσαι με αυτό. Αν όχι, δε χάλασε ο κόσμος. Ασχολείσαι σε κάποιο άλλο πεδίο της πληροφορικής που δε χρειάζεται προγραμματισμό ή δε χρειάζεται εσύ να προγραμματίζεις.

Επίσης δεν είναι απαραίτητο (περιττό είναι) να ξεκινήσεις μαθήματα πληροφορικής (πληροφορικής ή χρήσης υπολογιστών εννοείς;) το Σεπτέμβριο. Κράτησε τα χρήματα για τα ενοίκια αν περάσεις σε κάποιο τμήμα μακριά από τον τόπο κατοικίας σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Έχεις ξανακάνει thread με το ίδιο θέμα και ρωτούσες τα ίδια πράγματα. Δεν σε κάλυψαν οι απαντήσεις τότε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Αν δεν έχεις τρέλα με τον προγραμματισμό από μικρός, δε θα σου αρέσει και δε θα είσαι καλός σε αυτό που θα κάνεις.

Αναφορά σε κείμενο

Ένας που θα ξεκινήσει να ασχολείται με τον προγραμματισμό στα 19-20 δεν θα είναι τόσο καλός με κάποιον που θα ξεκινήσει απτά 14-15.

Δεν ισχύουν, αλλά όπως και με πολλά άλλα πράγματα το να ξεκινήσεις κάτι νωρίς μόνο ωφέλιμο μπορεί να είναι για την εξέλιξή σου. Με δεδομένο πως μετά συνεχίζεις κι ακαδημαϊκά φυσικά και δεν πιστολιάσεις τις πανελλήνιες για να ασχολείσαι με τέτοια ενδιαφέροντα.

Αναφορά σε κείμενο

Χρειάζεται προσωπική αναζήτηση και προσπάθεια για να μάθεις προγραμματισμό.( εννοώντας ότι δεν έχω κάνει κάποια αναζήτηση για να ξεκινήσω να μάθω γλώσσες αλλά θα ξεκινήσω στο φροντιστήριο φέτος)

Τυπικά, όχι. Πρακτικά, επειδή υπάρχει ανταγωνισμός προχωράει πάντα αυτός που ψάχνεται περισσότερο από τους υπόλοιπους ό,τι κι αν σημαίνει αυτό. Αν ασχοληθείς με το χώρο θα δεις πως υπάρχει χαωτική διαφορά ανάμεσα σε skills και γνώσεις μεταξύ επαγγελματιών αναλόγως το background του καθενός, πόσο του κόβει και πώς ξοδεύει τον ελεύθερο χρόνο του.

Αναφορά σε κείμενο

Ο προγραμματισμός απαιτεί μαθηματική ευχέρεια καθώς χρειάζονται δύσκολες μαθηματικές πράξεις.

Χαχ, οι πράξεις ποτέ δεν είναι δύσκολες και στη δουλειά σου θα τις κάνει ο υπολογιστής για σένα, το να κατανοήσεις και αφηρημένο μπορεί να είναι δύσκολο. Υπάρχουν κάποια μαθηματικά που πρέπει να γνωρίζεις και χρησιμοποιούνται στον προγραμματισμό και υπάρχουν και πολλά άλλα που μπορεί να χρησιμοποιείς κάθε μέρα μπορεί και να μη δεις ποτέ μπροστά σου αναλόγως με τι τομέα ασχολείσαι. Θα τα δεις και στο πανεπιστήμιο αυτά. Σε γενικε γραμμές όμως τα skills που κάνουν ένα καλό προγραμματιστή δεν έχουν καμία σχέση με τα skills που απαιτούνται για έναν καλό μαθηματικό,  μπορεί να είσαι φαινόμενο στο ένα και άχρηστος στο άλλο.

 

Αναφορά σε κείμενο

Ο προγραμματισμός (ειδικότερα στην Ελλάδα) δεν προσφέρει καλό μισθό.

Αναλόγως πόσο καλός είσαι, σε τι τεχνολογία δουλεύεις και σε πόσο σοβαρή εταιρεία είσαι μπορεί να παίρνεις από 100 ευρώ πάνω απ' το βασικό μέχρι παραπάνω κι από γιατρό.

 

Αναφορά σε κείμενο

Αυτός που θα επιλέξει τον προγραμματισμό ως επάγγελμα πρέπει να συνηθίσει η ζωή του μπροστά από μια οθόνη.

Εννοείς όπως όταν αράζεις σπίτι και βλέπεις μαραθώνιους netflix? Ισχύει στο βαθμό που ισχύει για όλες τις δουλειές γραφειου σήμερα.

 

Αναφορά σε κείμενο

Ένας προγραμματιστής δουλεύει υπερβολικές πολλές ώρες και μετατρέπεται σε ένα 'ηλεκτρονικό ζόμπι' που στη διάρκεια της ζωής του θα αντιμετωπίσει προβλήματα υγείας( όρασης, σπονδυλικής στήλης κλπ).

ΛοΛ. Το ίδιο με από πάνω. Γενικά το πόσο πατάτα θα είσαι στη ζωή σου εξαρτάται κυρίως από σένα κι όχι απ τη δουλειά σου.

Αναφορά σε κείμενο

Ένας προγραμματιστής στο εξωτερικό αμείβεται καλύτερα από ότι ένας στην Ελλάδα.

Νομίζως αυτό ισχύει για όλες τις δουλειές πλέον, πέρα από τους ξενοδόχους της Μυκόνου.

 

Αναφορά σε κείμενο

Τα ωράρια ενός προγραμματιστή είναι αρκετά ευέλικτα.

 

Αυτό είναι πιο πολύ θέμα εργοδότη παρά επαγγέλματος. Αυτό που είναι θέμα επαγγέλματος είναι πως ο προγραμματιστής από τη φύση του δε χρειάζεται να έχει 100% φυσική παρουσία (βοηθά ωστόσο) οπότε μπορείς να δουλέψεις κι απ' το σπίτι αν χρειαστεί (πολλοί δουλεύουν και μόνιμα έτσι).

 

Αναφορά σε κείμενο

Οι θέσεις εργασίας για προγραμματιστές junior είναι πολύ περιορισμένες (συνεπώς προοπτική επ. αποκατάστασης δεν υπάρχει).

Ο μύθος αυτός δεν ισχύει για τον απλό λόγο πως αν ίσχυε δε θα έκανε καριέρα κανείς. ΟΛΟΙ αρχίζουν από junior, ακομη κι αν παίρνουν 1700 με το καλημέρα. Προσωπικά όσο αποκτώ περισσότερες επαφές με άτομα του χώρου τόσο συνειδητοποιώ πως αυτά είναι σε μεγάλο βαθμό θέμα χαρακτήρα. Δεν δικαιολογείται να μη μπορείς να βρεις δουλειά στο συγκεκριμένο τομέα, είτε δεν ψάχνεις σωστά είτε έχεις σοβαρά κενά στο τεχνικό κομμάτι (πολύ πιο πιθανό το πρώτο). Οπότε όπου ακούς τέτοια, τουλάχιστον σε αυτόν τον τομέα, δε ξέρω τι δυσκολίες αντιμετωπίζουν οι πολιτικοί επιστήμονες, μακριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, marinakksta είπε
  • Ο προγραμματισμός απαιτεί μαθηματική ευχέρεια καθώς χρειάζονται δύσκολες μαθηματικές πράξεις.

 

Εφοσον μιλαμε για δουλεια προγραμματιστη και οχι για πτυχιο computer science, δεν θα ελεγα οτι χρειαζεσαι προχωρημενα μαθηματικα.

Αυτο που χρειαζεσαι ομως ειναι θετικο τροπο σκεψης καθως και τη δυνατοτητα να μπορεις να δεις πως ενα προβλημα "σπαει" σε επιμερους μικροτερα προβληματα τα οποια το καθενα ξεχωριστα μπορει να λυθει ωστε να λυσεις το αρχικο προβλημα στο συνολο του.

Αυτο δεν το παρατηρω σε ολους τους ανθρωπους και το θεωρω απαραιτητη προυποθεση για τον προγραμματισμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, the other one είπε

Τυπικά, όχι. Πρακτικά, επειδή υπάρχει ανταγωνισμός προχωράει πάντα αυτός που ψάχνεται περισσότερο από τους υπόλοιπους ό,τι κι αν σημαίνει αυτό. Αν ασχοληθείς με το χώρο θα δεις πως υπάρχει χαωτική διαφορά ανάμεσα σε skills και γνώσεις μεταξύ επαγγελματιών αναλόγως το background του καθενός, πόσο του κόβει και πώς ξοδεύει τον ελεύθερο χρόνο του.

μπορειτε να μου πειτε περισσοτερα γι αυτο;

18 ώρες πριν, masteripper είπε

υπολογιστή δεν έχεις?

Έχω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, marinakksta είπε

Έχω

Ωραία τότε διάλεξε μια γλώσσα προγραμματισμού και ξεκίνα να κάνεις κάποια μικρά προγραμματάκια.

Της μόδας αυτό τον καιρό είναι η Python...αλλά αν θες κάτι που να παράγει πιο εύκολα αποτελέσματα σε επίπεδο εφαρμογής τότε δεν υπάρχει καλύτερο περιβάλλον για προγραμματισμό απο την Ms Access & VBA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, marinakksta είπε
  • Ένας που θα ξεκινήσει να ασχολείται με τον προγραμματισμό στα 19-20 δεν θα είναι τόσο καλός με κάποιον που θα ξεκινήσει απτά 14-15.
  • Χρειάζεται προσωπική αναζήτηση και προσπάθεια για να μάθεις προγραμματισμό.( εννοώντας ότι δεν έχω κάνει κάποια αναζήτηση για να ξεκινήσω να μάθω γλώσσες αλλά θα ξεκινήσω στο φροντιστήριο φέτος)
  • Ο προγραμματισμός απαιτεί μαθηματική ευχέρεια καθώς χρειάζονται δύσκολες μαθηματικές πράξεις.
  • Ο προγραμματισμός (ειδικότερα στην Ελλάδα) δεν προσφέρει καλό μισθό.
  • Αυτός που θα επιλέξει τον προγραμματισμό ως επάγγελμα πρέπει να συνηθίσει η ζωή του μπροστά από μια οθόνη.
  • Ένας προγραμματιστής δουλεύει υπερβολικές πολλές ώρες και μετατρέπεται σε ένα 'ηλεκτρονικό ζόμπι' που στη διάρκεια της ζωής του θα αντιμετωπίσει προβλήματα υγείας( όρασης, σπονδυλικής στήλης κλπ).
  • Ένας προγραμματιστής στο εξωτερικό αμείβεται καλύτερα από ότι ένας στην Ελλάδα.
  • Τα ωράρια ενός προγραμματιστή είναι αρκετά ευέλικτα.
  • Οι θέσεις εργασίας για προγραμματιστές junior είναι πολύ περιορισμένες (συνεπώς προοπτική επ. αποκατάστασης δεν υπάρχει).

Η απάντηση σε όλα τα ερωτήματα σου, είναι, αναλόγως.

1) Εξαρτάται πόσο ασχολούταν αυτός από τα 15 και πόσο αυτός από τα 20. Αυτός που ασχολείται από τα 15, έχει ένα πλεονέκτημα αλλά πρώτον είναι λίγοι αυτοί που το κάνουν και οι συγκεκριμένοι, αν είναι καλοί, θα ήταν το ίδιο καλοί και αν άρχιζαν στα 19.

2)Στο φροντιστήριο δεν θα μάθεις καμία γλώσσα προγραμματισμού. Θα μάθεις ψευδογλώσσα, αυτό μόνο. Γενικά θέλει πολύ (δεν μπορώ να το τονίσω όσο πρέπει), πολύ αναζήτηση και προσπάθεια για να μάθεις να προγραμματίζεις. Αναλόγως πάντα το τι προγραμματίζεις, μπορεί αυτή η προσπάθεια να είναι παραπάνω ή πιο λίγο. 

3)Αν προγραμματίζεις γραφικά, συστήματα δεδομένων(Data analysis, Data science κλπ), Machine Learning συστήματα, θέλει να τραβάς με τα μαθηματικά. Αν κάνεις ιστοσελίδες ή εφαρμογές Android, στην πλειοψηφία των περιπτώσεων, δεν θες κάτι τρελό.

4)Στην Ελλάδα δεν έχει τρελούς μισθούς σε Junior θέσεις, αργότερα ανεβαίνουν αλλά σε καμία περίπτωση δεν πάνε σε δεδομένα εξωτερικού. Γενικά, βγάζουμε περισσότερα λεφτά και πιο γρήγορα, από τα υπόλοιπα επαγγέλματα (υπάρχουν εξαιρέσεις)

5)Αναλόγως το τι προγραμματίζεις. Σϊγουρα πρέπει να συνηθίσεις να ψάχνεις και να διαβάζεις γιατί ο κλάδος καλπάζει. Το πόσο χρόνο θα διαθέσεις είναι δική σου υπόθεση, πρέπει στις αρχές να λιώσεις πάνω σε αυτό που θες να πετύχεις για να γίνεις ανταγωνιστική.

6)Οι ταινίες του Hollywood κάνουν κακό. 😛

7)Σχεδόν πάντα, ναι. Αναλόγως την χώρα βέβαια. Ένας προγραμματιστής στο Λονδίνο, μπορεί να χτυπάει 2 χιλιάρικα τον μήνα αλλά το κόστος ζωής είναι υψηλότερο.

8)Αν δουλεύεις remotely, ναι, αλλιώς εξαρτάται από την εταιρία.

9)Στην Ελλάδα είναι περιορισμένες αλλά μπορεί να στείλεις σε mid-level θέση και να σε πάρουν, επειδή δεν είναι απόλυτα τα requirements και το Junior είναι πολύ ευέλικτος όρος. Πχ με 20 χρόνια εμπειρίας σε Desktop Applications, θεωρείσαι Junior developer αν μιλήσουμε για Android development, επειδή το μόνο κοινό που έχουν, είναι η γλώσσα προγραμματισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά ξεκίνα με tutorials σε κάποια γλώσσα (π.χ. python, ruby , C κτλ. )για να μπεις στο κλίμα.  Θα σου πρότεινα αν θες όντως να μπεις στο κλίμα να ξεκινήσεις με την C (είναι ζόρικη για αρχάριους) ή αν θες να το πας τελείως χαλαρά τότε ξεκίνα την python. Γενικά αν δεν γνωρίζεις περι τίνος πρόκειται ένα θέμα δεν μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα. Μπορεί να μην σου αρέσει. Επειδή δεν γνωρίζεις περί τίνος πρόκειται , οι πιθανότητες είναι 50-50 να σου αρέσει ή να μην σου αρέσει. Αν έχεις όρεξη και θέληση να λύνεις προβλήματα, να πειραματίζεσαι και να θες να κάνεις τις ιδέες σου πράξη (π.χ. αν έχεις μια τέλεια ιδέα για μια εφαρμογή στο κινητό που δεν υπάρχει) ξεκίνα να μαθαίνεις προγραμματισμό. Τελευταίο, η γνώμη μου για τον προγραμματισμό είναι ότι είναι μια αφηρημένη έννοια. Δεν μπορεί κάποιος να πει ότι ξέρει προγραμματισμό ή ότι έχει μάθει προγραμματισμό. Είναι σαν τα μαθηματικά, συνεχώς μαθαίνεις καινούρια πράγματα και συνεχώς εξελίσσεται αυτή η επιστήμη. Υπάρχουν άπειρες γλώσσες προγραμματισμού. Υπάρχουν πολύπλοκοι και πολλοί τρόποι να λύσεις ένα πρόβλημα. Ο προγραμματισμός σαν λέξη είναι κάτι γενικό και αόριστο. Καλή επιτυχία σε ότι κι αν κάνεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι τον εαυτό μου σε αντίστοιχη ηλικία, που απλά αποφάσισα να δώσω εξετάσεις για σχολή πληροφορικής έχοντας ασχοληθεί εντελώς ερασιτεχνικά ( = 90% gaming) με τους home computers της εποχής.

Γιατί καις το μυαλό σου τώρα με τόσες λεπτομέρειες;  Σε τραβάει το αντικείμενο; Προχώρα, θα βρεις στην πορεία όλες τις απαντήσεις που ψάχνεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/7/2019 στις 3:12 ΜΜ, masteripper είπε

...αλλά αν θες κάτι που να παράγει πιο εύκολα αποτελέσματα σε επίπεδο εφαρμογής τότε δεν υπάρχει καλύτερο περιβάλλον για προγραμματισμό απο την Ms Access & VBA.

Έχετε να προτείνετε καλά μαθήματα για την Access?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, dolph είπε

Έχετε να προτείνετε καλά μαθήματα για την Access?

Εξαρτάται πόσο καλά θέλεις να μάθεις...(!)

Αν θες όντως να μάθεις και να μην το "συζητάμε"

1. Βασικό (ο 1ος τόμος είναι Must...o 2oς είναι λίγο εξηζητημένο ...αν θες να κάνεις οικονομία μπορείς να μην τον αγοράσεις...)

https://www.amazon.com/Access-2002-Developers-Handbook-Set/dp/0782140114/ref=dp_ob_title_bk

2. Μαζί τον 1ο τόμο απο πάνω πάνε αγκαλιά....κανονικά θα έπρεπε να είναι 1 βιβλίο

https://www.amazon.com/VBA-Developers-Handbook-2nd-Getz/dp/0782129781/ref=sr_1_3?qid=1564639674&refinements=p_27%3AKen+Getz&s=books&sr=1-3&text=Ken+Getz

3. Κάποιο βιβλίο για database Design (Normalization ...MUST) ...

4. SO, EE,utterAccess και τα διάφορα Forum που ασχολούνται με Access

5. Πολύ Google search ...αλλά αν δεν διαβάσεις τα παραπάνω 1,2,3 δεν θα ξέρεις πως να κάνεις την ερώτηση και θα παίρνεις αρλούμπες.

6 Ρωτάς εδώ ... :)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...