Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 και X470/B450/X370/B350 motherboards


malakudi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, geo4sar είπε

Έβαλα την τάση μνήμης στα 1.350V. Κάνω rr δείχνει 1.360V. Μπαίνει windows κανονικά. Τρέχω bench του Assassin's creed odyssey crasharei σε 3 tries.
Βάζω τάση 1.340V, δείχνει 1.344V. Πρώτη δοκιμή τρώω BSOD. Δεύτερη δοκιμή μπαίνει windows, κρασαρει στο bench Aco. Κανω rr το pc, δεν μπαίνει ούτε bios. Ξανακάνω restore default settings.
Το XMP έχει δυο profiles, τα δοκίμασα και τα δυο.

1199.7mhz.PNG

cpuz memory.PNG

slot1.PNG

slot2.PNG

Έχεις δοκιμάσει τις μνήμες μία μία αν δουλεύουν στα 3200 και οι δύο; Όταν είχα πάρει εγώ τις Flare-X, στο πρώτο kit ήταν προβληματικό το ένα module, μου πήρε μια-δυο μέρες να το καταλάβω αλλά είχα αντίστοιχο πρόβλημα, έπαιζαν και οι δύο 2133 αλλά μόλις έβαζα 3200 δεν έπαιζαν. Τελικά έκανα RMA το kit και μου έδωσαν άλλο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, malakudi είπε

Έχεις δοκιμάσει τις μνήμες μία μία αν δουλεύουν στα 3200 και οι δύο; Όταν είχα πάρει εγώ τις Flare-X, στο πρώτο kit ήταν προβληματικό το ένα module, μου πήρε μια-δυο μέρες να το καταλάβω αλλά είχα αντίστοιχο πρόβλημα, έπαιζαν και οι δύο 2133 αλλά μόλις έβαζα 3200 δεν έπαιζαν. Τελικά έκανα RMA το kit και μου έδωσαν άλλο.

Το σκέφτηκα αλλά έλπιζα να μην είναι αυτό γιατί θα μείνω χωρίς pc 1-2 μήνες μέχρι να μου στείλουν άλλες. Θα το τσεκάρω μόλις πάω σπίτι. Χτες δοκίμασα και manual να ρυθμίσω τις μνήμες βάση του dram calculator αλλά με τα ίδια αποτελέσματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, geo4sar είπε

Το σκέφτηκα αλλά έλπιζα να μην είναι αυτό γιατί θα μείνω χωρίς pc 1-2 μήνες μέχρι να μου στείλουν άλλες. Θα το τσεκάρω μόλις πάω σπίτι. Χτες δοκίμασα και manual να ρυθμίσω τις μνήμες βάση του dram calculator αλλά με τα ίδια αποτελέσματα. 

Εγώ είχα αγοράσει το kit από visionstudio, πήρε περίπου 10 μέρες μέχρι να μου φέρουν τις καινούργιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδια μπορειτε να μου πειτε καποια motherboard που να ειναι συμβατη με τον καινουργιο ryzen 3600 ΧΩΡΙΣ να θελει καποιο update απο το καταστημα κλπ?  χωρις προβληματα

Επεξ/σία από DexterWhite
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, malakudi είπε

Εγώ είχα αγοράσει το kit από visionstudio, πήρε περίπου 10 μέρες μέχρι να μου φέρουν τις καινούργιες.

Αυτήν εδώ φαίνεται να ήταν η λύση στο πρόβλημα με τις μνήμες. Αρχικά είχα βάλει της μνήμες στο DimmA1 και DimmB1 και δεν δούλευαν σε XMP ούτε σε manual setting.
Τώρα τις έβαλα στο DimmA2 και DimmB2 και δουλεύουν κανονικά  σε XMP σε 3200mhz  CL 14-14-14-34.

Capture.PNG

26 λεπτά πριν, DexterWhite είπε

παιδια μπορειτε να μου πειτε καποια motherboard που να ειναι συμβατη με τον καινουργιο ryzen 3600 ΧΩΡΙΣ να θελει καποιο update απο το καταστημα κλπ?  χωρις προβληματα

Όλες οι X570 και οι καινούργιες Msi A320 Max, B450 Max, X470 Max(δεν έχουν έρθει ακόμα σε κάποιο κατάστημα). Όλες οι άλλες θέλουν update αλλά κάποιες Β450 έχουν Bios flashback και δεν χρειαζεσε παλαιότερο Ryzen για update και μπορείς να το κάνεις  με ένα usb στικάκι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, geo4sar είπε

Αυτήν εδώ φαίνεται να ήταν η λύση στο πρόβλημα με τις μνήμες. Αρχικά είχα βάλει της μνήμες στο DimmA1 και DimmB1 και δεν δούλευαν σε XMP ούτε σε manual setting.
Τώρα τις έβαλα στο DimmA2 και DimmB2 και δουλεύουν κανονικά  σε XMP σε 3200mhz  CL 14-14-14-34.

Capture.PNG

νομίζω έτσι κ αλλιώς όταν έχεις 2 ντιμάκια προηγούνται τα Α2 και Β2 σε όλες τις μητρικές και τα Α1 και Β1 τα χρησιμοποιούμε όταν έχουμε 4 ντιμάκια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, DexterWhite είπε

παιδια μπορειτε να μου πειτε καποια motherboard που να ειναι συμβατη με τον καινουργιο ryzen 3600 ΧΩΡΙΣ να θελει καποιο update απο το καταστημα κλπ?  χωρις προβληματα

Όλες οι x570 και οι b350/x470 MAX της msi. Το bios update κάποια στιγμή δε θα το γλιτώσεις πάντως γιατί τα πρώτα agesa είναι για κλάματα.

edit τώρα είδα που σου απάντησαν - στραβομάρα.😎

Επεξ/σία από ilos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ilos είπε

Όλες οι x570 και οι b350/x470 MAX της msi. Το bios update κάποια στιγμή δε θα το γλιτώσεις πάντως γιατί τα πρώτα agesa είναι για κλάματα.

edit τώρα είδα που σου απάντησαν - στραβομάρα.😎

Τι εννοείς agesa? Εγώ απλα ψάχνω μια mobo που να είναι συμβατή σε λογική τιμή όχι πολύ ακριβή. Τι προτείνεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DexterWhite είπε

Τι εννοείς agesa? Εγώ απλα ψάχνω μια mobo που να είναι συμβατή σε λογική τιμή όχι πολύ ακριβή. Τι προτείνεις?

agesa είναι ο microcode της AMD για την σωστή λειτουργία/υποστήριξη όλων των ryzen cpu. Αυτό είναι στάνταρ και πάει το ίδιο φασόν σε όλους τους κατασκευαστές μητρικών. Το πιο vfm είναι η b450 tomahawk αυτή τη στιγμή, αλλά θα χρειαστεί να της κάνεις Bios flashback για ryzen 3xxx. Αν δε θες να κάνεις αυτή τη διαδικασία, περίμενε την b450 tomahawk max που θα έχει καλύτερο γραφικό περιβάλλον στο bios και θα υποστηρίζει από το κουτί της τους ryzen 3xxx.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/8/2019 στις 12:57 ΜΜ, malakudi είπε

Ανοίγω αυτό το νήμα για να γράφουμε όσοι έχουμε βάλει Ryzen 3000 series σε μητρικές με chipset X470/B450/X370/B350 και να αναφέρουμε εντυπώσεις - προβλήματα.

Προσωπικά αισθάνομαι δικαιωμένος που κράτησα την ASUS Prime X470 Pro. Έχω βάλει πάνω τον Ryzen 3900X και δεν έχω κάποια έλλειψη ή κάποιο πρόβλημα σε σχέση με ότι διαβάζω για τι Nox Vidmate VLCς μητρικές X570. Πλέον η μητρική είναι σε BIOS με AGESA 1.0.0.3AB και δουλεύει απολύτως ικανοποιητικά τον 12πύρηνο 3900Χ, και σε stock και σε PBO. Έτσι κι αλλιώς ο 3900Χ δε σηκώνει και πολύ παραπάνω σε PBO από stock, τα VRM της μητρικής είναι παραπάνω από επαρκή για τον 3900Χ, πιθανότατα και για τον 3950X, όταν αυτός βγει. Από μνήμες δουλεύει σίγουρα μέχρι 3600 CL14 με B-dies Flare-X, παραπάνω δεν έχω δοκιμάσει ακόμα.

Αν έχω κάποιο παράπονο είναι ότι αργεί λίγο η ASUS με τα BIOS update, άλλες μητρικές όπως η Gigabyte X470 Aorus Ultra Gaming έχουν ήδη το BIOS με AGESA 1.0.0.3ABB

Πολύ καλή η ιδέα σου για το feedback, ιδιαίτερα σε πρώτης γενιάς μητρική έχει μεγάλη σημασία να ξέρουμε τι γίνεται. 

Επεξ/σία από hanifanze
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, ilos είπε

agesa είναι ο microcode της AMD για την σωστή λειτουργία/υποστήριξη όλων των ryzen cpu. Αυτό είναι στάνταρ και πάει το ίδιο φασόν σε όλους τους κατασκευαστές μητρικών. Το πιο vfm είναι η b450 tomahawk αυτή τη στιγμή, αλλά θα χρειαστεί να της κάνεις Bios flashback για ryzen 3xxx. Αν δε θες να κάνεις αυτή τη διαδικασία, περίμενε την b450 tomahawk max που θα έχει καλύτερο γραφικό περιβάλλον στο bios και θα υποστηρίζει από το κουτί της τους ryzen 3xxx.

Να ρωτήσω κάτι ? Η νέα tomahawk max θα δουλεύει κανονικά με έναν 2600 x η θα θέλει άλλο bios ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σχετικα με το bios flashback εχω ακουσει οτι πολλα usb δεν αναγνωριζονται απο την μητρικη για το flashback.Λιγο πιο αξιοπιστα ειναι τα usb 2.0 με λιγοτερα απο 8gb.Σκεφτομαι να αγορασω ενα 3200g με μια b450 gaming plus αλλα φοβαμαι μηπως δεν τα καταφερω λογο τοu usb(εχω μονο ενα 16gb usb 2.0 stick)Αν και η μητρικη εχει μονο 2 soc phases ειναι η μονη φτηνη με bios flashback.Εσεις τι λετε?να περιμενω για b550 ή να το ρισκαρω?

Υ.Γ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ BOOTKIT ΑΛΛΑ ΤΑ ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΑ ΕΓΓΡΑΦΑ ΚΑΙ ΚΩΔΙΚΟΙ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΑΧΡΗΣΤΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
On 05/08/2019 at 02:11, DexterWhite said:

παιδια μπορειτε να μου πειτε καποια motherboard που να ειναι συμβατη με τον καινουργιο ryzen 3600 ΧΩΡΙΣ να θελει καποιο update απο το καταστημα κλπ?  χωρις προβληματα

Μια b450m pro4 πάντως είχε απ έξω κολλημένο αυτοκόλλητο ryzen 3000 ready. Και την πήρα μισό μήνα πριν...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, G750 είπε

σχετικα με το bios flashback εχω ακουσει οτι πολλα usb δεν αναγνωριζονται απο την μητρικη για το flashback.Λιγο πιο αξιοπιστα ειναι τα usb 2.0 με λιγοτερα απο 8gb.Σκεφτομαι να αγορασω ενα 3200g με μια b450 gaming plus αλλα φοβαμαι μηπως δεν τα καταφερω λογο τοu usb(εχω μονο ενα 16gb usb 2.0 stick)Αν και η μητρικη εχει μονο 2 soc phases ειναι η μονη φτηνη με bios flashback.Εσεις τι λετε?να περιμενω για b550 ή να το ρισκαρω?

Υ.Γ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ BOOTKIT ΑΛΛΑ ΤΑ ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΑ ΕΓΓΡΑΦΑ ΚΑΙ ΚΩΔΙΚΟΙ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΑΧΡΗΣΤΟ

εγω ειχα τρια στικακια ,ένα 16Gb και δυο 8 αρια. Τα ένα 16αρι και το 1 8αρι ηταν sandisk ,δεν τα διαβαζε με τπτ ,το άλλο 8αρι που ηταν διαφημιστικο της alcatel  το διαβασε κομπλε ,οποτε δεν νομιζω ότι είναι τοσο το μέγεθος. 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...