Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 και X470/B450/X370/B350 motherboards


malakudi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Για πες, τι εννοείς; Εγώ τον έβαλα προσωρικά στοκ εντελώς στην Tomahawk (με τη στοκ ψύκτρα), όλα καλά. 

Δεν έχω σκαλίσει τίποτα απολύτως όμως ακόμα, μόλις μπει το νεράκι. :D 
Βέβαια πιάνει κάτι 90ρες με intel burn test, δε βαριέσαι 🤣

Χαχαχαχ ήταν στραβά τα πιν του επεξεργαστή...τα ισιωσα μόνος μου..ο υπολογιστής άνοιξε..ο θεός μαζί μου😆😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 minutes ago, silenoz66 said:

Χαχαχαχ ήταν στραβά τα πιν του επεξεργαστή...τα ισιωσα μόνος μου..ο υπολογιστής άνοιξε..ο θεός μαζί μου😆😆

Εμένα δεν ήταν στραβά αλλά ξέχασα να κλείσω το psu power με αποτέλεσμα με το που τον κάρφωσα στη μητρική (ήταν από shutdown μετά από bios update) να ανάψει το PC την ώρα που ακόμα τον κρατούσα πάνω στο σοκετ.:ph34r: Ο Θεός μαζί μας 🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Για πες, τι εννοείς; Εγώ τον έβαλα προσωρικά στοκ εντελώς στην Tomahawk (με τη στοκ ψύκτρα), όλα καλά. 

Δεν έχω σκαλίσει τίποτα απολύτως όμως ακόμα, μόλις μπει το νεράκι. :D 
Βέβαια πιάνει κάτι 90ρες με intel burn test, δε βαριέσαι 🤣

πως γινεται να βαρας 90αρια? σε cinebench ποσο φτανει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 minutes ago, cliobaccarra said:

πως γινεται να βαρας 90αρια? σε cinebench ποσο φτανει;

To intel burn test είναι torture και κρατάει περισσότερη ώρα απο το cb. Πέραν τούτου, με ambient 32 (είμαι μπουκωμενος και δεν άναψα ac σήμερα), τη μαμά ψυκτρα, pbo on... Κακο multi combo.

Αλλά οι θερμοκρασίες απο τα καινούρια είναι κακες, το δίχως άλλο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, GeorgeMan είπε

To intel burn test είναι torture και κρατάει περισσότερη ώρα απο το cb. Πέραν τούτου, με ambient 32 (είμαι μπουκωμενος και δεν άναψα ac σήμερα), τη μαμά ψυκτρα, pbo on... Κακο multi combo.

Αλλά οι θερμοκρασίες απο τα καινούρια είναι κακες, το δίχως άλλο.

Εγώ βλέπω τις τάσεις να είναι κακές και όχι τις θερμοκρασίες, με τι power plan είσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 minutes ago, cliobaccarra said:

Εγώ βλέπω τις τάσεις να είναι κακές και όχι τις θερμοκρασίες, με τι power plan είσαι;

Ryzen balanced. Οι θερμοκρασίες είναι αρκετά άσχετες με τις τάσεις και πολύ σχετικές με τα ρεύματα στη γενιά αυτή, διάβασε το αναλυτικό reddit post της AMD.

Θα βγάλω καλύτερο συμπέρασμα μόλις στήσω την υδροψυξη και πατήσω ένα φρέσκο φορματ, για το πώς συμπεριφέρεται η CPU ακριβώς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GeorgeMan είπε

Ryzen balanced. Οι θερμοκρασίες είναι αρκετά άσχετες με τις τάσεις και πολύ σχετικές με τα ρεύματα στη γενιά αυτή, διάβασε το αναλυτικό reddit post της AMD.

Θα βγάλω καλύτερο συμπέρασμα μόλις στήσω την υδροψυξη και πατήσω ένα φρέσκο φορματ, για το πώς συμπεριφέρεται η CPU ακριβώς.

Με τα ρευματα εννοουσα, δεν μπορει στα καλα καθουμενα (idle) να δινει 1.48. Ασχετα αν βλαπτει την cpu η οχι ειναι ακυρο( θα ηταν λογικο αν εστω καποιοι πυρηνες ειχαν φορτιο) αλλα στο τελειως idle οχι. 

Εχεις δοκιμασει το balance των windows?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 minutes ago, cliobaccarra said:

Με τα ρευματα εννοουσα, δεν μπορει στα καλα καθουμενα (idle) να δινει 1.48. Ασχετα αν βλαπτει την cpu η οχι ειναι ακυρο( θα ηταν λογικο αν εστω καποιοι πυρηνες ειχαν φορτιο) αλλα στο τελειως idle οχι. 

Εχεις δοκιμασει το balance των windows?

Μπορεί. Αποδεξου το, είναι by design. Ουσιαστικά δεν δίνει, απλα κάνει boost πολύ άμεσα τους πυρήνες που χρειάζεται (περίπου 20 φφορές ταχύτερα με το ryzen balanced profile σε σχέση με το windows balanced). Αυτό που βλέπουμε από τα reporting tools είναι αποτελεσμα boost triggering των ανενεργών πυρήνων χωρίς λόγο μόνο και μόνο για να πάρουμε μια ένδειξη.

Προσωπικά δεν θα δεχτώ να υπολειτουργεί ο υπολογιστής μου κάνοντας αλχημείες (all core oc, άλλα αντί άλλων power profiles κλπ) μόνο και μόνο επειδή "μου φαίνεται μεγάλη η τάση", η οποία τάση δεν είναι καν η πραγματική αλλά ένα στιγμιαίο spike με ελάχιστο current.

Πρέπει να καταλάβει ο κόσμος κάποια στιγμή ότι οι cpu έγιναν ακόμα πιο έξυπνοι από τις Pascal/Turing κάρτες της nvidia, αφήστε τους να boostαρουν εκεί που τους λέει ο αλγόριθμος.

Αυτό που με χαλάει είναι οι sustained load temps, αλλά θα έχω καλύτερη άποψη από βδομάδα με το νεράκι. Πιθανον να βάλω το ryzen master και να καταργήσω τελείως το hwinfo64 για cpu reporting.

 

Επεξ/σία από GeorgeMan
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, GeorgeMan είπε

Μπορεί. Αποδεξου το, είναι by design. Ουσιαστικά δεν δίνει, απλα κάνει boost πολύ άμεσα τους πυρήνες που χρειάζεται (περίπου 20 φφορές ταχύτερα με το ryzen balanced profile σε σχέση με το windows balanced). Αυτό που βλέπουμε από τα reporting tools είναι αποτελεσμα boost triggering των ανενεργών πυρήνων χωρίς λόγο μόνο και μόνο για να πάρουμε μια ένδειξη.

Προσωπικά δεν θα δεχτώ να υπολειτουργεί ο υπολογιστής μου κάνοντας αλχημείες (all core oc, άλλα αντί άλλων power profiles κλπ) μόνο και μόνο επειδή "μου φαίνεται μεγάλη η τάση", η οποία τάση δεν είναι καν η πραγματική αλλά ένα στιγμιαίο spike με ελάχιστο current.

Πρέπει να καταλάβει ο κόσμος κάποια στιγμή ότι οι cpu έγιναν ακόμα πιο έξυπνοι από τις Pascal/Turing κάρτες της nvidia, αφήστε τους να boostαρουν εκεί που τους λέει ο αλγόριθμος.

Αυτό που με χαλάει είναι οι sustained load temps, αλλά θα έχω καλύτερη άποψη από βδομάδα με το νεράκι. Πιθανον να βάλω το ryzen master και να καταργήσω τελείως το hwinfo64 για cpu reporting.

Πές τα ρε μαν.

Όλοι κάνουν παράπονα για το ένα ή για το άλλο,χωρίς να ξέρουν πως δουλεύει αυτό που κρατάνε στα χέρια τους.

Κάντε ένα κόπο και διαβάστε-ενημερωθείτε για το πώς δουλεύουν οι συγκεκριμένοι cpu,όπως λέει ο φίλος εδώ και αρχίστε να προβληματίζεστε για το τι διαβάζουν τα monitoring software τύπου hwinfo. 

Δυστυχώς τα προγράμματα αυτά είναι outdated προς το παρών ,τουλάχιστον για τους 3 series ryzen

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mcrae13 είπε

Πές τα ρε μαν.

Όλοι κάνουν παράπονα για το ένα ή για το άλλο,χωρίς να ξέρουν πως δουλεύει αυτό που κρατάνε στα χέρια τους.

Κάντε ένα κόπο και διαβάστε-ενημερωθείτε για το πώς δουλεύουν οι συγκεκριμένοι cpu,όπως λέει ο φίλος εδώ και αρχίστε να προβληματίζεστε για το τι διαβάζουν τα monitoring software τύπου hwinfo. 

Δυστυχώς τα προγράμματα αυτά είναι outdated προς το παρών ,τουλάχιστον για τους 3 series ryzen

 

Δλδ έβγαλε προγράμμα (ryzen master) που δεν διαβάζει σωστά; Τότε ποιος ο λόγος;

Δλδ εσένα σου αρέσει που διαφημίζει πχ στον δικό μου 4.4 και δεν τα έχω δει πουθενά;

Τα cpu σίγουρα είναι μεγάλη εξέλιξη για την amd, από εκεί και πέρα τα παιδικά τους προβλήματα τα έχουν και δεν είναι και λίγα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, cliobaccarra είπε

Δλδ έβγαλε προγράμμα (ryzen master) που δεν διαβάζει σωστά; Τότε ποιος ο λόγος;

Δεν κατάλαβες,τα προγράμματα τύπου hwinfo δεν διαβάζουν σωστά.

Στο δια ταύτα,αν διαβάσεις και καταλάβεις πως δουλεύουν,θα δεις πως το 1.48 που βλέπεις όχι μόνο δεν ειναι πρόβλημα αλλα είναι μέρος του πόσο "έξυπνα" δουλεύουν σε σχέση με πριν.

Δεν μπορώ να σου πω για το boost γιατί δεν έχω 3700(για single core διαφημίζει πάντως) ,το μόνο που μπορώ να πω είναι πως τα περισσότερα υποτιθέμενα προβλήματα για τα οποία γκρινιάζει ο κόσμος ,δεν υφίστανται και αντιθέτως είναι μέρος της λειτουργίας τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, cliobaccarra said:

Δλδ έβγαλε προγράμμα (ryzen master) που δεν διαβάζει σωστά; Τότε ποιος ο λόγος;

Δλδ εσένα σου αρέσει που διαφημίζει πχ στον δικό μου 4.4 και δεν τα έχω δει πουθενά;

Τα cpu σίγουρα είναι μεγάλη εξέλιξη για την amd, από εκεί και πέρα τα παιδικά τους προβλήματα τα έχουν και δεν είναι και λίγα 

Το ότι παίζουν σε Linux ενώ σε windows όχι σου κάνει για πρόβλημα της CPU ή της φιλενάδες μας της ms; :-)

Κάποια στιγμή θα δεησει να το φτιάξει πιστεύω...

Το ενδεχόμενο να μην παίζουν σωστά τα υφιστάμενα προγράμματα σε μια νέα αρχιτεκτονική ενώ αυτό του κατασκευαστή να παίζει καλύτερα;

Δε λέω πως δεν υπάρχουν προβλήματα, υπάρχουν και είναι πολλά. Αλλά δεν είναι η τάση πρόβλημα, πρέπει να σταματήσει αυτή η πιπίλα. Όπως και ο μύθος ότι η max safe τάση είναι 1,325 και καρφώνουν ολοι 1,325 σε all core oc...

 

Επεξ/σία από GeorgeMan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Το ότι παίζουν σε Linux ενώ σε windows όχι σου κάνει για πρόβλημα της CPU ή της φιλενάδες μας της ms; :-)

Κάποια στιγμή θα δεησει να το φτιάξει πιστεύω...

Το ενδεχόμενο να μην παίζουν σωστά τα υφιστάμενα προγράμματα σε μια νέα αρχιτεκτονική ενώ αυτό του κατασκευαστή να παίζει καλύτερα;

Δε λέω πως δεν υπάρχουν προβλήματα, υπάρχουν και είναι πολλά. Αλλά δεν είναι η τάση πρόβλημα, πρέπει να σταματήσει αυτή η πιπίλα. Όπως και ο μύθος ότι η max safe τάση είναι 1,325 και καρφώνουν ολοι 1,325 σε all core oc...

Ναι καλά όλα αυτά για το software , αλλά δυστυχώς η Microsoft είναι no1 και αν η amd δεν θέλει να την πατήσει ξανά καλά θα κάνει να τσεκαρει και να κάνει optimization στην πλατφόρμα της.

Πάντως αυτό για το ryzen balance και το windows balance βλέπω έχει διχάσει το internet και το συζητουν αρκετοί, παραπονιούνται για υψηλές θερμοκρασίες σε idle και load.  Θα κάνω αύριο μια δοκιμή με ryzen balance και θα ρίξω το minimum processor state στο 5%.

Για το pbo έχεις καμία ιδέα γιατί δεν δουλεύει στην x470 gigabyte aorus gaming?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλώς ήρθα στη παρέα, από Δευτέρα περιμένω σετ έναν 3600 με μία Mortar Titanium B450m για νέο build.
Ξεκινάμε δυνατά με flashback bios update. Το υπόλοιπο build περιλαμβάνει ένα seasonic focus plus gold 650άρι, pulse vega 56 και 32GB ram σετάκι με το τελευταίο rev. της micron, ελπίζω να πάνε 3600-3733 με νορμάλ timings. Για ψύξη ο wraith stealth μου φαίνεται ανεπαρκής, οπότε πήγα σε μια be quiet! dark rock 4 (όχι pro) για δροσιά.
Θα παρακολουθώ το θέμα και θα ενημερώσω για τυχόν απρόοπτα. :)

PS. τελευταία φορά που είχα amd build ήταν επί εποχές duron! Αναμνήσεις...

Επεξ/σία από chocorello
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...