Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 και X470/B450/X370/B350 motherboards


malakudi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω μόλις μίλησα και με σκρουτζομαγαζο γνωστό όσον αφορά της MAX και λέει καμία ενημέρωση ακόμη ούτε από προμηθευτές..οπότε με βλέπω με την απλή τομαχοκ εν τέλη...για τα 103€ κομπλέ πιστεύω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, akoinonitos είπε

εγω ειχα τρια στικακια ,ένα 16Gb και δυο 8 αρια. Τα ένα 16αρι και το 1 8αρι ηταν sandisk ,δεν τα διαβαζε με τπτ ,το άλλο 8αρι που ηταν διαφημιστικο της alcatel  το διαβασε κομπλε ,οποτε δεν νομιζω ότι είναι τοσο το μέγεθος. 

FAT32 παντα το file system χωρίς φακέλους 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/8/2019 στις 11:18 ΜΜ, dimoskoutr είπε

Κάνεις με 350 μητρική και νέο ryzen παίδες;

Aπό το πρώτο bios F40 μέχρι τώρα με F42a όλα καλά. Στο auto πιανει 4.2ghz, temps από 42c idle μέχρι 72c με cryrig H7 σε benchmarks και games. Volt που παρακολουθώ με το hwinfo φτάνει μέχρι 1,388v.

Επεξ/σία από tetes3e
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, tetes3e είπε

Aπό το πρώτο bios F40 μέχρι τώρα με F42a όλα καλά. Στο auto πιανει 4.2ghz, temps από 42c idle μέχρι 72c με cryrig H7 σε benchmarks και games. Volt που παρακολουθώ με το hwinfo φτάνει μέχρι 1,388v.

Ποια 350 φιλτατε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Ποια 350 φιλτατε;

https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-AB350M-HD3-rev-1x#kf

Ούτε ψήκτρα στα vrm ούτε τίποτα. Βέβαια αν βάλω επάνω τον 3900x προφανώς θα λιώσουν  όλα.

Επεξ/σία από tetes3e
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, tetes3e είπε

https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-AB350M-HD3-rev-1x#kf

Ούτε ψήκτρα στα vrm ούτε τίποτα. Βέβαια αν βάλω επάνω τον 3900x προφανώς θα λιώσουν  όλα.

Τι ψυξη εχεις στο cpu?Εχω την Χ370 gaming 5 με F42b και περιμενω να δω πως παιzoυν οι gigabyte με τα νεα cpu για να αναβαθμισω απο 1700 σε 3700x η 3600 τον

Σεπτεμβριο.

Με μνημες εχεις ασχοληθει καθολου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, 1.3power είπε

Τι ψυξη εχεις στο cpu?Εχω την Χ370 gaming 5 με F42b και περιμενω να δω πως παιzoυν οι gigabyte με τα νεα cpu για να αναβαθμισω απο 1700 σε 3700x η 3600 τον

Σεπτεμβριο.

Με μνημες εχεις ασχοληθει καθολου ?

Cryorig H7 έβαλα κατευθείαν, δεν δοκίμασα την στοκ ψήκτρα. Μνήμες 3200 cl16 με xmp profile. Δεν ασχολήθηκα να τις πειράξω με τον 3600. Με τον 1600 που είχα πρίν είχα κάποιες αποτυχημένες προσπάθειες σε 3400 και 3200 cl14 χωρίς να είμαι σίγουρος τι κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, 1.3power είπε

Τι ψυξη εχεις στο cpu?Εχω την Χ370 gaming 5 με F42b και περιμενω να δω πως παιzoυν οι gigabyte με τα νεα cpu για να αναβαθμισω απο 1700 σε 3700x η 3600 τον

Σεπτεμβριο.

Με μνημες εχεις ασχοληθει καθολου ?

Σε παρόμοια κατάσταση και εγώ με 1600 και σκέφτομαι είτε 3600 είτε 3700x... Με Asrock ab350 fatality gaming itx...

2 ώρες πριν, tetes3e είπε

Cryorig H7 έβαλα κατευθείαν, δεν δοκίμασα την στοκ ψήκτρα. Μνήμες 3200 cl16 με xmp profile. Δεν ασχολήθηκα να τις πειράξω με τον 3600. Με τον 1600 που είχα πρίν είχα κάποιες αποτυχημένες προσπάθειες σε 3400 και 3200 cl14 χωρίς να είμαι σίγουρος τι κάνω.

Για δώσε μας και λίγο feedback μιας και εγώ έχω 1600... Στην καθημερινή σου ενασχόληση φαίνεται όντως ταχύτερος αρκετά από τον 1600 ή έτσι και έτσι; Αξίζει η αλλαγή πιστεύεις; Θα την πρότεινες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dimoskoutr είπε

Σε παρόμοια κατάσταση και εγώ με 1600 και σκέφτομαι είτε 3600 είτε 3700x... Με Asrock ab350 fatality gaming itx...

Για δώσε μας και λίγο feedback μιας και εγώ έχω 1600... Στην καθημερινή σου ενασχόληση φαίνεται όντως ταχύτερος αρκετά από τον 1600 ή έτσι και έτσι; Αξίζει η αλλαγή πιστεύεις; Θα την πρότεινες

Δεν έχω δοκιμάσει κάτι άλλο πέρα από παιχνίδια τις 3 βδομάδες που τον έχω. Σε καθημερινή χρήση browsing και άλλα μικροπράγματα καμία διαφορά δεν είδα. Ερχόμενος από τον fx8320 στον 1600 είχα δει διαφορά. 

Όσο αφορά το gaming αξίζει με τα χίλια. Η 2070 μου πραγματικά απελευθερώθηκε. Έχω 240hz μόνιτορ και τώρα κατάφερα να δω υψηλά και σταθερά fps.

Σε mp 64αρη χάρτη στο BF1 με medium/high settings παίζει 170+ fps. Στο BFV 150+.

Ο 1600 είτε ultra είτε low settings. Έπαιζε 100-130fps 

Χθες δοκίμασα Rainbow Six siege 200+fps με ultra. Πολύ ευχαριστημένος.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, narta είπε

FAT32 παντα το file system χωρίς φακέλους 

Αυτό που παρατήρησα είναι αν κάνεις fast format σε FAT32 το διαβάζει. Αν κάνεις όμως το αργό format, ξε-τικάρεις δηλαδή την επιλογή για γρήγορη διαμόρφωση, τότε δεν το διαβάζει, το δείχνει άδειο όταν πας να κάνεις bios update. Δύο φορές έγινε αυτό, οπότε δεν μπορεί να είναι τυχαίο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και εγώ γιατί μεθαύριο θα έχω τομαχοκ στα χέρια μου και θα στήσω επιτέλους..1) voltages normal ή auto? 2)το cool and quiet λειτουργεί προς το παρόν? Και αν ναι να το βάλω ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εμένα σε οτιδήποτε εκτός από όλα auto στο bios, δεν δούλεψε.

Το Core performance boost π.χ. αν το κάνω disable δεν bootαρει. Μόνο από την εφαρμογή ryzen master σηκώνει πείραγμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
27 minutes ago, silenoz66 said:

Να ρωτήσω και εγώ γιατί μεθαύριο θα έχω τομαχοκ στα χέρια μου και θα στήσω επιτέλους..1) voltages normal ή auto? 2)το cool and quiet λειτουργεί προς το παρόν? Και αν ναι να το βάλω ? 

Θα στήσω κι εγώ στην τομαχωκ τον 3600 απο αύριο που γυρνάω από διακοπές οπότε θα τα δούμε μαζί τι παίζει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...