Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 και X470/B450/X370/B350 motherboards


malakudi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
28 minutes ago, silenoz66 said:

Πώς πάει το μηχάνημα Γιώργη ?? Στήνουμε και εμείς αύριο απόγευμα και θα σας πω :)

Έχω ξεκινήσει από το τρίτο (Ryzen 1200/frankenstein mobo/mixed ram), θ' αργήσω λίγο ακόμη :D 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μολις παρελαβα τα πραγματα για το καινουργιο setup, 

x470 aorus ultra gaming 

3700x

2x8 balistic @ 3000 cl15

 

Ερωτηση , ετοιμαζομαι να κανω bios update στην μητρικη για να ειναι συμβατη με την σειρα 3000, βλεπω στο site της gigabyte bios f40 και μετα. Απο κατω διαβαζω αυτο:

2. Before update BIOS to F40, you have to install EC FW Update Tool (B19.0517.1 or later version) to avoid 4DIMM DDR compatibility on 3rd Gen AMD Ryzen™ CPU

ξερει κανεις τι φαση παιζει με αυτο; Το χρειαζεται αναγκαστικα η εχει να κανει με τις μνημες;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, cliobaccarra είπε

Μολις παρελαβα τα πραγματα για το καινουργιο setup, 

x470 aorus ultra gaming 

3700x

2x8 balistic @ 3000 cl15

Ερωτηση , ετοιμαζομαι να κανω bios update στην μητρικη για να ειναι συμβατη με την σειρα 3000, βλεπω στο site της gigabyte bios f40 και μετα. Απο κατω διαβαζω αυτο:

2. Before update BIOS to F40, you have to install EC FW Update Tool (B19.0517.1 or later version) to avoid 4DIMM DDR compatibility on 3rd Gen AMD Ryzen™ CPU

ξερει κανεις τι φαση παιζει με αυτο; Το χρειαζεται αναγκαστικα η εχει να κανει με τις μνημες;

Κάνε ό,τι λέει καλύτερα. 

Δεν παίζουν με αυτά. Μπορεί μελλοντικά να έχεις προβλήματα. 

Για να το γράφουν κάποια σημασία έχει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mcrae13 είπε

Κάνε ό,τι λέει καλύτερα. 

Δεν παίζουν με αυτά. Μπορεί μελλοντικά να έχεις προβλήματα. 

Για να το γράφουν κάποια σημασία έχει 

οποτε λογικα χρειαζεται και λογισμικο; Απλα ρωταω επειδη θα πεταχτω σε εναν φιλο για αν το κανω μην του καταστρεψω και το λογισμικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, cliobaccarra είπε

οποτε λογικα χρειαζεται και λογισμικο; Απλα ρωταω επειδη θα πεταχτω σε εναν φιλο για αν το κανω μην του καταστρεψω και το λογισμικο.

Δεν γνωρίζω. Το σίγουρο είναι πως ό,τι έχει να κάνει με bios το κάνουμε όπως λέει ο κατασκευαστής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mcrae13 είπε

Δεν γνωρίζω. Το σίγουρο είναι πως ό,τι έχει να κάνει με bios το κάνουμε όπως λέει ο κατασκευαστής. 

 

1 ώρα πριν, tetes3e είπε

Είναι το update tool για να κάνεις τα επόμενα bios update από τα windows. Το είχα κάνει από το f40.

Εκανα το f31 πρωτα, μετα bootaρα windows ετρεξα το tool (ενας θεος ξερει τι εκανε). Μετα restart και περασα το f40.

Κουμπωσα τον 3700x μου για δοκιμη, ολα καλα. Εβαλα και τις μνημες στα @3000 μεσω xmp για αρχη και bootare κανονικα.

Τωρα τα εχω σπιτι αραζουν, πρεπει να βρω ορεξη να λυσω την λουπα....ουφφφφ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, cliobaccarra είπε

Εκανα το f31 πρωτα, μετα bootaρα windows ετρεξα το tool (ενας θεος ξερει τι εκανε). Μετα restart και περασα το f40.

Κουμπωσα τον 3700x μου για δοκιμη, ολα καλα. Εβαλα και τις μνημες στα @3000 μεσω xmp για αρχη και bootare κανονικα.

Τωρα τα εχω σπιτι αραζουν, πρεπει να βρω ορεξη να λυσω την λουπα....ουφφφφ!

Ωραίος,καλοδούλευτα! 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, silenoz66 said:

Τελειααααα.. στραβό binning και εμένα ο 3600..το έστρωσα χειροκίνητα και έκατσε μέσα...ας ελπίσουμε να μην έφαγε dmg

Για πες, τι εννοείς; Εγώ τον έβαλα προσωρικά στοκ εντελώς στην Tomahawk (με τη στοκ ψύκτρα), όλα καλά. 

Δεν έχω σκαλίσει τίποτα απολύτως όμως ακόμα, μόλις μπει το νεράκι. :D 
Βέβαια πιάνει κάτι 90ρες με intel burn test, δε βαριέσαι 🤣

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...