Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 και X470/B450/X370/B350 motherboards


malakudi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

56 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

“65αρης” είναι δεν έχεις πρόβλημα.

Εδω η Β350m pro4 σηκώνει ανετα τον 3900Χ στοκ. (Πηγή hardware unboxed).

Σε open bench και με το stock cooler να σπρώχνει μπόλικο αέρα στην αρκετά καλή ψύκτρα των vrm όμως.😁

Γιατί αλλιώς το 3 phase  με 2xNikos θα είναι για πασχαλιάτικές καταστάσεις σε case χωρίς airflow.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ilos είπε

Σε open bench και με το stock cooler να σπρώχνει μπόλικο αέρα στην αρκετά καλή ψύκτρα των vrm όμως.😁

Γιατί αλλιώς το 3 phase  με 2xNikos θα είναι για πασχαλιάτικές καταστάσεις σε case χωρίς airflow.

Με στοκ cooler μια χαρα είναι. Αυτή είναι η λογική, μην μου πεις κάποιος με μητρική 65 ευρώ θα βάλει ΑΙΟ 150 ευρώ πάνω...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα θέλω να χτίσω ένα pc με 3400g. Ποια mobo προτείνετε? και πως γίνεται η διαδικασία του flash bios, ρωτάω επειδή έχω μπερδετει χρειάζεται να bootarei με άλλο επεξεργαστή και μετά να γίνει η αναβάθμιση? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, kitkatO είπε

Καλησπέρα θέλω να χτίσω ένα pc με 3400g. Ποια mobo προτείνετε? και πως γίνεται η διαδικασία του flash bios, ρωτάω επειδή έχω μπερδετει χρειάζεται να bootarei με άλλο επεξεργαστή και μετά να γίνει η αναβάθμιση? 

Αγορασε την Msi b450 max και δεν θα χρειαζεται να περασεις καποιο bios εσυ(ισχυει για ολες τις msi μητρικες με το MAX στο τελος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, kitkatO είπε

Καλησπέρα θέλω να χτίσω ένα pc με 3400g. Ποια mobo προτείνετε? και πως γίνεται η διαδικασία του flash bios, ρωτάω επειδή έχω μπερδετει χρειάζεται να bootarei με άλλο επεξεργαστή και μετά να γίνει η αναβάθμιση? 

Προσωπικά, ζήτησα και μου έκαναν bios update  από το κατάστημα που την αγόρασα δίχως να μου χρεώσουν κάτι extra. Αν δεν προχωρήσεις σε mobo που προτείνει ο @Fulgore πιο πάνω για τον οποιοδήποτε λόγο, ζήτα να σου κάνει το κατάστημα την διαδικασία, στην mobo της επιλογής σου, μιας και αν δεν την γνωρίζεις είναι επίφοβο να το κάνεις μόνος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DrXavier είπε

Προσωπικά, ζήτησα και μου έκαναν bios update  από το κατάστημα που την αγόρασα δίχως να μου χρεώσουν κάτι extra.

Ποιο καταστημα σου εκανε bios update χωρις να ζητησει χρηματα?

Πολυ ενδιαφερον και νομιζω ειναι η πρωτη φορα ως τωρα που διαβαζουμε για κατι τετοιο(με την καλη εννοια προφανως).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ποιο καταστημα σου εκανε bios update χωρις να ζητησει χρηματα?

Πολυ ενδιαφερον και νομιζω ειναι η πρωτη φορα ως τωρα που διαβαζουμε για κατι τετοιο(με την καλη εννοια προφανως).

Το Πλαίσιο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Fulgore είπε

Ποιο καταστημα σου εκανε bios update χωρις να ζητησει χρηματα?

Πολυ ενδιαφερον και νομιζω ειναι η πρωτη φορα ως τωρα που διαβαζουμε για κατι τετοιο(με την καλη εννοια προφανως).

Κι εμένα πρόσφατα το msystems. Ούτε συζήτηση για χρέωση. 

Να σου πω και την αλήθεια,μιας που δεν μου ειχε ξανατύχει ,θεωρούσα πως όλοι το κάνουν δωρεάν,μετα και την εμπειρία μου με το msystems.Τώρα που το είπες άκουσα για χρέωση.

Σιγά και τις εργατοώρες που θα ρίξουν για ένα update.Κακώς χρεώνουν όσοι το κάνουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mcrae13 είπε

Κι εμένα πρόσφατα το msystems. Ούτε συζήτηση για χρέωση. 

Να σου πω και την αλήθεια,μιας που δεν μου ειχε ξανατύχει ,θεωρούσα πως όλοι το κάνουν δωρεάν,μετα και την εμπειρία μου με το msystems.Τώρα που το είπες άκουσα για χρέωση.

Σιγά και τις εργατοώρες που θα ρίξουν για ένα update.Κακώς χρεώνουν όσοι το κάνουν

Μικρο off topic αλλα παλιοτερα(2013)που ειχα παρει ενα πυργο pc(ολα τα κομματια ξεχωριστα)και ειχα ζητησει να μου το συναρμολογησουν αυτοι,μου το εκαναν δωρεαν(Msystems).

Τα τελευταια χρονια ομως απο οτι ανεφεραν καποια μελη,ακομα και ολα τα κομματια να παρεις απο αυτους για ενα πυργο,σου χρεωνουν κανονικα την συναρμολογηση.

Περαν τουτου και εγω απο τον συμφορουμιτη που ειχε αναφερει παλιοτερα την εμπειρια του απο το Multicopter που του ζητησαν χρηματα,εμαθα τι παιζει πανω σε αυτο.

3 ώρες πριν, DrXavier είπε

Το Πλαίσιο

Να υποθεσω οτι αγορασες και αλλα προιοντα απο αυτους  ή μονο την μητρικη?

Γνωστος μου ο οποιος μιλησε με το HellasPhone πχ του ειπαν οτι δεν κανουν καθολου Bios Update.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, DrXavier είπε

Προσωπικά, ζήτησα και μου έκαναν bios update  από το κατάστημα που την αγόρασα δίχως να μου χρεώσουν κάτι extra. Αν δεν προχωρήσεις σε mobo που προτείνει ο @Fulgore πιο πάνω για τον οποιοδήποτε λόγο, ζήτα να σου κάνει το κατάστημα την διαδικασία, στην mobo της επιλογής σου, μιας και αν δεν την γνωρίζεις είναι επίφοβο να το κάνεις μόνος.

θα πάρω όλα τα κομμάτια από eshop οπότε θα τους το ζητήσω 

Επεξ/σία από kitkatO
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, ενδιαφέρομαι να αγοράσω amd ryzen για το επόμενο pc που σκέφτομαι να στήσω και συγκεκριμένα τον 3600. Μέχρι τώρα είχα Intel

και τώρα που ξεκίνησα έρευνα αγοράς και να διαβάζω διάφορα τόπικς στο φόρουμ που αφορούν τους νέους ryzen είδα ότι σ αυτές τις μητρικές

με παλιότερο τσιπ χρειάζεται bios update. Υπάρχουν μήπως μητρικές οι οποίες πλέον δέχονται 3ης γενιάς δίχως bios update ή είναι μονόδρομος

το χ570 για κάτι τέτοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dpetka2001 είπε

Καλημέρα, ενδιαφέρομαι να αγοράσω amd ryzen για το επόμενο pc που σκέφτομαι να στήσω και συγκεκριμένα τον 3600. Μέχρι τώρα είχα Intel

και τώρα που ξεκίνησα έρευνα αγοράς και να διαβάζω διάφορα τόπικς στο φόρουμ που αφορούν τους νέους ryzen είδα ότι σ αυτές τις μητρικές

με παλιότερο τσιπ χρειάζεται bios update. Υπάρχουν μήπως μητρικές οι οποίες πλέον δέχονται 3ης γενιάς δίχως bios update ή είναι μονόδρομος

το χ570 για κάτι τέτοιο?

όλες οι msi b450/x470 max

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ilos είπε

όλες οι msi b450/x470 max

Έχεις να προτείνεις μήπως κάποια/ες που θεωρείς αξιόπιστη σύμφωνα με την προσωπική σου άποψη πάντα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...