Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 και X470/B450/X370/B350 motherboards


malakudi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ηρθε τελικά ο 3700x κανω μερικές δοκιμές με το pbo και βλέπω οτι δεν πάει κανένας πυρηνας πάνω απο 4250 ενώ πολλές φορές δούλευε στα 4100, τσατίστηκα και γω και το εβαλα manually στα 4.3 με ρευμα στα 1.38 (μπορει να πηγαινει και πιο κάτω δεν δοκιμασα).

Η ευχαριστη έκπληξη ήρθε απο τις μνημες (b die) που χαρη στον ryzen dram calculator τις πήγα απο 3000CL14 στα 3800CL16 !!! To ρεύμα που χρειάστηκε είναι 1.41 και στο hwmonitor δείχνει οτι ανεβαίνει μεχρι 1.4375. Είναι safe εκει ή να το ρίξω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Orgios είπε

Ηρθε τελικά ο 3700x κανω μερικές δοκιμές με το pbo και βλέπω οτι δεν πάει κανένας πυρηνας πάνω απο 4250 ενώ πολλές φορές δούλευε στα 4100, τσατίστηκα και γω και το εβαλα manually στα 4.3 με ρευμα στα 1.38 (μπορει να πηγαινει και πιο κάτω δεν δοκιμασα).

Η ευχαριστη έκπληξη ήρθε απο τις μνημες (b die) που χαρη στον ryzen dram calculator τις πήγα απο 3000CL14 στα 3800CL16 !!! To ρεύμα που χρειάστηκε είναι 1.41 και στο hwmonitor δείχνει οτι ανεβαίνει μεχρι 1.4375. Είναι safe εκει ή να το ρίξω?

Θα το κάψεις το CPU - 1.38 voltage σε all core 100% load workloads θα στο τηγανίσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, malakudi είπε

Θα το κάψεις το CPU - 1.38 voltage σε all core 100% load workloads θα στο τηγανίσουν

To pbo προσεξα ανεβαζει μέχρι 1.475 ίσως και παραπάνω , ο 1700x στα 1.4 έπιανε τα 4Ghz και δεν ιδρωνε, γιατί στα 1.38 υπάρχει προβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Orgios είπε

To pbo προσεξα ανεβαζει μέχρι 1.475 ίσως και παραπάνω , ο 1700x στα 1.4 έπιανε τα 4Ghz και δεν ιδρωνε, γιατί στα 1.38 υπάρχει προβλημα?

1.475 σε single core workloads, σε multi δε πάει πάνω από 1.32

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, malakudi είπε

1.475 σε single core workloads, σε multi δε πάει πάνω από 1.32

Θα το ψαξω το ζητημα, για τις μνήμες ποια είναι η γνωμη σου? είναι καλα το ρευμα εκει ή θεωρείται επικινδυνο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Orgios είπε

Θα το ψαξω το ζητημα, για τις μνήμες ποια είναι η γνωμη σου? είναι καλα το ρευμα εκει ή θεωρείται επικινδυνο?

3733 CL16 τρέχω εγώ τις δικές μου με 1.395 οπότε λογικά είναι ΟΚ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Orgios είπε

τσατίστηκα και γω και το εβαλα manually στα 4.3 με ρευμα στα 1.38 (μπορει να πηγαινει και πιο κάτω δεν δοκιμασα).

Ωραια τωρα που ηρεμισες κατεβασε το στα 1.25 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Orgios είπε

 για τις μνήμες ποια είναι η γνωμη σου? είναι καλα το ρευμα εκει ή θεωρείται επικινδυνο?

Για τι χρηση μιλαμε και θες να ανεβασεις τοσο πολυ τις μνημες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Fulgore είπε

Για τι χρηση μιλαμε και θες να ανεβασεις τοσο πολυ τις μνημες?

Κατεβασα ρευμα στην cpu στο 1,35 και παει καλυτερα απο ποτε, όσο για την ερώτηση σου δεν προσπαθώ να καλύψω κάποια ανάγκη απλά προσπαθώ να δω τα safe όρια του υπολογιστή μου (τις ανάγκες μου τις κάλυπτα και με τον παλιο 1700)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε τοτε αρχοντας εισαι,δεν χρειαζεται να ανεβεις παρα πολυ.

Γενικα σε μνημες απο τα παιδια που ειχαν ασχοληθει και παραπανω ειχαν πει κατω απο 1.4 ειναι το καλυτερο για all around χρηση.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, kostas_anes είπε

Ωραια τωρα που ηρεμισες κατεβασε το στα 1.25 

Ώπα , στο test mem 5 που τρέχω τώρα είμαι με -0.025 Vcore,  current 1.368V κολλημένο , maximum 1.456V, bios 1.412V νομίζω από HWinfo

δεν είναι safe?  αφού είμαι και με αρνητικό offset.

και ryzen master

3733.jpg.699edc640b94f92bf6916b4e3fcb4e39.jpg

Επεξ/σία από dem
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...