Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 και X470/B450/X370/B350 motherboards


malakudi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά έχω αγοράσει έναν ryzen 3600. Σε idle οι θερμοκρασίες είναι κοντά στα 33,34.

 

Είδα κάτι ρυθμίσεις με το power plan 1usmus κατεβαίνουν οι θερμοκρασίες. Πέφτει και η απόδοση; Αξίζει να ασχοληθώ; Είδα ότι υπάρχουν και ρυθμίσεις που μπορείς να κάνεις μέσα από το bios.

Δεν με μοιάζουν ούτε τα benchmarks,  ουτε να δω 1,2 fps παραπάνω στα παιχνίδια. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι η σταθερότητα.

Επεξ/σία από elpaso1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα κι από μένα.
Σε MSI B450 Gaming Plus Max με 3600 ολα stock, είχα τη μαμά ψύκτρα. Δεν είχα ανοίξει ποτέ πρόγραμμα για να δω τι γίνεται με θερμοκρασίες αλλά επειδή με ενοχλούσε ο θόρυβος πήγα στην cryorig h7 όπου επειδή άκουγα πάλι θόρυβο ακόμα και σε idle άνοιξα να δω τι γίνεται με θερμοκρασίες. 50-60 στην επιφάνεια εργασίας και στο cinebench σε 1 λεπτό ανέβαινε στους 81 με 100% το φαν. (2 φορές έβγαλα και ξαναέβαλα την ψύκτρα για να σιγουρευτώ ότι δεν έκανα πατάτα).
Αποφάσισα να ξαναβάλω την στοκ και να αλλάξω ψύξη, όμως είδα ότι τα πράγματα ήταν χειρότερα. 60-70 στην επιφάνεια εργασίας και στο cinebench βαρούσε 85άρι πριν ολοκληρωθεί το benchmark οπότε το έκλεινα.
Κοινός παρονομαστής σε cryorig h7 και στη μαμά αφότου την ξαναέβαλα (γιατί στην αρχή είχε τη μαμά πάστα) ήταν μία πάστα coolermaster που είχα ανοίξει πριν παραπάνω από 6 χρόνια. Ήταν στο σωληνάκι της βέβαια και με το καπάκι του κουμπωμένο. 
Υπάρχει περίπτωση να φταίει η πάστα γι αυτήν την κατάσταση? Αν αποκλείσουμε το γεγονός ότι βάζω λάθος τις ψύκτρες φυσικά. Το κουτί μου είναι meshify C με 3 intake και 1 φαν να βγάζει. BIOS επίσης το τελευταίο.

Επεξ/σία από petran91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Που βλέπεις αυτές τις θερμοκρασίες? 

Είναι λίγο τσιμπιμενες... Pbo είναι ενεργοποιημένο?

Επεξ/σία από georgedamp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, georgedamp είπε

Που βλέπεις αυτές τις θερμοκρασίες? 

Είναι λίγο τσιμπιμενες... Pbo είναι ενεργοποιημένο?

Αρχικά στο Command Center της MSI αλλα το ειδα και στο Ryzen Master.

To PBO δεν ξέρω τι σημαίνει και το έψαξα επειδή το είδα το αναφέρετε πολύ εδώ αλλά δεν βρήκα κάτι στο bios.

Precision Boost Override λέει το google. Θα το ψάξω όταν γυρίσω σπίτι αν είναι ενεργοποιημένο.

 

Επεξ/σία από petran91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, petran91 είπε

Καλησπέρα κι από μένα.
Σε MSI B450 Gaming Plus Max με 3600 ολα stock, είχα τη μαμά ψύκτρα. Δεν είχα ανοίξει ποτέ πρόγραμμα για να δω τι γίνεται με θερμοκρασίες αλλά επειδή με ενοχλούσε ο θόρυβος πήγα στην cryorig h7 όπου επειδή άκουγα πάλι θόρυβο ακόμα και σε idle άνοιξα να δω τι γίνεται με θερμοκρασίες. 50-60 στην επιφάνεια εργασίας και στο cinebench σε 1 λεπτό ανέβαινε στους 81 με 100% το φαν. (2 φορές έβγαλα και ξαναέβαλα την ψύκτρα για να σιγουρευτώ ότι δεν έκανα πατάτα).
Αποφάσισα να ξαναβάλω την στοκ και να αλλάξω ψύξη, όμως είδα ότι τα πράγματα ήταν χειρότερα. 60-70 στην επιφάνεια εργασίας και στο cinebench βαρούσε 85άρι πριν ολοκληρωθεί το benchmark οπότε το έκλεινα.
Κοινός παρονομαστής σε cryorig h7 και στη μαμά αφότου την ξαναέβαλα (γιατί στην αρχή είχε τη μαμά πάστα) ήταν μία πάστα coolermaster που είχα ανοίξει πριν παραπάνω από 6 χρόνια. Ήταν στο σωληνάκι της βέβαια και με το καπάκι του κουμπωμένο. 
Υπάρχει περίπτωση να φταίει η πάστα γι αυτήν την κατάσταση? Αν αποκλείσουμε το γεγονός ότι βάζω λάθος τις ψύκτρες φυσικά. Το κουτί μου είναι meshify C με 3 intake και 1 φαν να βγάζει. BIOS επίσης το τελευταίο.

Και ληγμένη να θεωρείται η πάστα, δεν δικαιολογεί τις θερμοκρασίες που έχεις (ειδικά το 60-70 στο desktop).

Δοκιμασε με ανοιχτό το πλαϊνό καπάκι του κουτιού, να δεις αν έχεις καλύτερα temps.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, leros2004 είπε

Και ληγμένη να θεωρείται η πάστα, δεν δικαιολογεί τις θερμοκρασίες που έχεις (ειδικά το 60-70 στο desktop).

Δοκιμασε με ανοιχτό το πλαϊνό καπάκι του κουτιού, να δεις αν έχεις καλύτερα temps.

Τα ίδια αν όχι χειρότερα με ανοικτό καπάκι. Το airflow είναι καλό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, petran91 είπε

Αρχικά στο Command Center της MSI αλλα το ειδα και στο Ryzen Master.

To PBO δεν ξέρω τι σημαίνει και το έψαξα επειδή το είδα το αναφέρετε πολύ εδώ αλλά δεν βρήκα κάτι στο bios.

Precision Boost Override λέει το google. Θα το ψάξω όταν γυρίσω σπίτι αν είναι ενεργοποιημένο.

 

Έβαλες το τελευταίο bios ? Εφόσον τα ίδια λέει το ryzen master είσαι ψηλά σε θερμοκρασίες. Αν το αφήσεις σε stress test  παραπάνω απο 5 λεπτά που πάει η θερμοκρασια. Τα 80 για την μαμά ψήκτρα σε stress είναι σχετικά οκ. Φυσικά η πάστα παίζει τεράστιο ρολο. Δοκίμασε μια καινούργια. Εγώ έβαλα την NOCTUA NT-H2 3.5G THERMAL  και είδα -5 βαθμούς κάτω. Επίσης εάν έχεις το pbo ενεργοποιημένο απενεργοποίησε το 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το PBO ήταν AUTO και  το έκανα disabled. Με το που ανοίγει το πισι η κατάσταση που επικρατεί είναι στο πρώτο Screenshot και μετά από 2-3 λεπτά είμαστε στο 2ο. Θέλω να πιστεύω ότι η πάστα μου είναι σκουπίδι. Αυτό.

test.png

test2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογω παστας δε γινεται αυτο.

Να μην εβαζες καθολου τοτε οκ.

Κατι δε κανεις καλα.Στη θεση σου θα βγαζα μητρικη τελειως απο το κουτι και θα κανα τη διαδικασια ξανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, petran91 είπε

Το PBO ήταν AUTO και  το έκανα disabled. Με το που ανοίγει το πισι η κατάσταση που επικρατεί είναι στο πρώτο Screenshot και μετά από 2-3 λεπτά είμαστε στο 2ο. Θέλω να πιστεύω ότι η πάστα μου είναι σκουπίδι. Αυτό.

test.png

test2.png

Πάστα με ποιο τρόπο έβαλες? Μόνο στο κέντρο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...