Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 και X470/B450/X370/B350 motherboards


malakudi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, petran91 είπε

Θέλω να πιστεύω ότι η πάστα μου είναι σκουπίδι. Αυτό.

Βγάλε την ψύκτρα και παρατήρησε πως έχει κατανεμηθεί η πάστα.

Παίζει να είσαι άτυχος και να έχει "καρούμπαλο" στη μέση ο heat spreader της CPU σου.

Ξαναβάλε πάστα σε σχήμα Χ

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, petran91 said:

Το PBO ήταν AUTO και  το έκανα disabled. Με το που ανοίγει το πισι η κατάσταση που επικρατεί είναι στο πρώτο Screenshot και μετά από 2-3 λεπτά είμαστε στο 2ο. Θέλω να πιστεύω ότι η πάστα μου είναι σκουπίδι. Αυτό.

test.png

test2.png

Για ποιο λογο δουλευουν ολοι οι επεξεργαστες; Εμενα ειναι στο sleep οι περισσοτεροι οταν δεν κανω κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, kkatzos είπε

Βγάλε την ψύκτρα και παρατήρησε πως έχει κατανεμηθεί η πάστα.

Παίζει να είσαι άτυχος και να έχει "καρούμπαλο" στη μέση ο heat spreader της CPU σου.

Ξαναβάλε πάστα σε σχήμα Χ

Μεγάλο φάουλ το πώς έβαλα πάστα όπως φαίνεται στις φωτογραφίες. Τώρα ξαναβάζω την cryorig βάζοντας πάστα σε σχήμα Χ.

https://ibb.co/ZK3Z6PX

Το καθάρισα και έβαλα ξανά πάστα όπως φαίνεται στις φωτο. Ξαναβάζω τη μαμά για να βεβαιωθουμε ότι δεν είναι αλλού το πρόβλημα πριν τοποθετήσω την cryorig.

https://ibb.co/5s91vqX

 

Update: Δυστυχώς είμαστε στα ίδια. Cinebench χτύπησε 93 βαθμούς όταν ολοκληρώθηκε το benchmark (1 λεπτό).
Στο desktop παίζουμε από 45 με κατά διαστήματα έως 60 όταν ανεβαίνει η συχνότητα. Τι κάνουμε?

idle.png

Επεξ/σία από petran91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, petran91 είπε

Μεγάλο φάουλ το πώς έβαλα πάστα όπως φαίνεται στις φωτογραφίες. Τώρα ξαναβάζω την cryorig βάζοντας πάστα σε σχήμα Χ.

https://ibb.co/ZK3Z6PX

Το καθάρισα και έβαλα ξανά πάστα όπως φαίνεται στις φωτο. Ξαναβάζω τη μαμά για να βεβαιωθουμε ότι δεν είναι αλλού το πρόβλημα πριν τοποθετήσω την cryorig.

https://ibb.co/5s91vqX

Update: Δυστυχώς είμαστε στα ίδια. Cinebench χτύπησε 93 βαθμούς όταν ολοκληρώθηκε το benchmark (1 λεπτό).
Στο desktop παίζουμε από 45 με κατά διαστήματα έως 60 όταν ανεβαίνει η συχνότητα. Τι κάνουμε?

  Απόκρυψη περιεχομένων

idle.png

Μάλλον πρέπει να είναι στραβό το ihs όπως βλέπω από την πρώτη photo γιατί έχει απλωθεί μόνο από την μία μεριά. Στη δεύτερη photo έχεις βάλει υπερβολική ποσότητα, δεν είναι threadripper ένας 3600 είναι δε θέλει τόσο.😁

Αν έχεις όρεξη να τον βγάλεις κάνε το κλασικό test με τη σβούρα σε μια επίπεδη επιφάνεια και δες αν φέρνει σβούρες το ihs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ilos είπε

Μάλλον πρέπει να είναι στραβό το ihs όπως βλέπω από την πρώτη photo γιατί έχει απλωθεί μόνο από την μία μεριά. Στη δεύτερη photo έχεις βάλει υπερβολική ποσότητα, δεν είναι threadripper ένας 3600 είναι δε θέλει τόσο.😁

Αν έχεις όρεξη να τον βγάλεις κάνε το κλασικό test με τη σβούρα σε μια επίπεδη επιφάνεια και δες αν φέρνει σβούρες το ihs.

Έστω ότι είναι στραβό. Υπάρχει λύση? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, petran91 είπε

Έστω ότι είναι στραβό. Υπάρχει λύση? 

Μπορεί και να μην είναι στραβό και απλά να μη πατάει καλά για κάποιο λόγο η cryorig πάντως. Δοκίμασε και μια με το stock cooler πριν τον βγάλεις για να σιγουρευτούμε.

Αν είναι στραβό δυστυχώς η μόνη λύση είναι RMA ή lapping (που λες bb εγγύηση).

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, ilos είπε

Μπορεί και να μην είναι στραβό και απλά να μη πατάει καλά για κάποιο λόγο η cryorig πάντως. Δοκίμασε και μια με το stock cooler πριν τον βγάλεις για να σιγουρευτούμε.

Αν είναι στραβό δυστυχώς η μόνη λύση είναι RMA ή lapping (που λες bb εγγύηση).

Με τη Stock είμαι τώρα. Τελικά δεν έβαλα την h7 μετά, ξαναέβαλα την stock με την πάστα σε σχήμα Χ για να σιγουρευτώ ότι δεν ήταν αυτό το πρόβλημα. Τώρα αν ξαναβγάλω την stock και είναι πάλι η κατανομή όπως να 'ναι θα κάνω το πείραμα που πρότεινες να δούμε τι συμβαίνει. Απλώς θα το κάνω αργότερα γιατί έχω κουραστεί να λύνω και να δένω αυτές τις μέρες :P

Αν είναι αυτό πάντως και καλύπτεται από RMA είμαι οκ.

Επεξ/σία από petran91
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, duffyduck είπε

Ο επεξεργαστης καθεται καλα στο socket?  Γιατι η πιθανοτητα να ειναι στραβο το IHS και να δημιουργει προβλημα ειναι πολυ μικρη.


Θα το δω και αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήγα να το ξανανοιξω και είχε κολλήσει η ψυκτρα στον επεξεργαστή. Δεν έβγαινε και βγήκε όλος ο επεξεργαστής μονοκόμματος από το socket κολλημένος στην ψυκτρα. Είχα βάλει πολύ πάστα πριν.

Το ihs είναι φλατ, σε καθαρό τζάμι αλλά και σε γραφίτη δεν περιστρέφεται. Τα καθάρισα τώρα αλλά δεν ξαναεβαλα πάστα.

Όση πάστα και να έβαλα, δικαιολογείται με μια ώρα χρήσης να κολλησε τόσο πολύ με τον cpu που να βγήκε όλο μαζί?

 

Επεξ/σία από petran91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, duffyduck είπε

Μηπως τοτε δεν πατησε καλα ο επεξεργαστης και δεν "κουμπωσε" οπως επρεπε?

Δεν το ξέρω, αλλά προς το παρόν περιμένω δανεικη πάστα από φίλο για να το αποκλείσω και αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρηξε φως στο cpu socket και με ενα μεγενθυντικο φακο δες αν παταει το ιδιο και απο τις δυο πλευρες.

Αν ο φιλος σου ειναι πιο ειδικος, ασε να το τσεκαρει εκεινος. Ποτέ δεν ξέρεις. Ακομα και εμπειρος τεχνικος να εισαι, συμβαινουν και αβλεψιες/ατυχιες. Και δεν χανεις και κατι αν παρεις μια δευτερη γνωμη απο καποιον αλλο που εχει εμπειρια. Different perspective.

Επεξ/σία από duffyduck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, petran91 είπε

Δεν το ξέρω, αλλά προς το παρόν περιμένω δανεικη πάστα από φίλο για να το αποκλείσω και αυτό.

οι βιδες της ψυκτρας τερματισαν στο σφιξιμο ολες? ειναι λιγο σπαστικη η στοκ ψυκτρα θελει να βιδωνεις λιγο καθε βιδα σιγα σιγα ωστε να εισαι σιγουρος οτι επιασαν ολες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

οι βιδες της ψυκτρας τερματισαν στο σφιξιμο ολες? ειναι λιγο σπαστικη η στοκ ψυκτρα θελει να βιδωνεις λιγο καθε βιδα σιγα σιγα ωστε να εισαι σιγουρος οτι επιασαν ολες

Ναι με τη σειρά γύρω γύρω τις έκανα λίγο λίγο την καθεμία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...