Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 και X470/B450/X370/B350 motherboards


malakudi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μέχρι στιγμής δηλαδή τα δεδομένα είναι ως εξής.

  1. Η πάστα δεν απλώνεται παντού όπως είναι το φυσιολογικό.
  2. Το IHS δεν είναι στραβό.
  3. 2 διαφορετικές ψύκτρες (cryorig, stock) και οι 2 βαράνε 90ρια σε 1 λεπτό CB.

Που σημαίνει μάλλον δεν υπάρχει καλή επαφή για κάποιο λόγο. Καλό είναι να τσεκάρεις τα temps με το hwinfo και την τελευταία του έκδοση. Το να μη πατάνε καλά τα pins του cpu μου φαίνεται περίεργο. Άσε που το καταλαβαίνεις και αμέσως αν δε πατά καλά το cpu στο socket. Δες παρόλα αυτά για στραβά pins. Άλλη περίεργη περίπτωση είναι μην έχει στραβώσει από πίσω το backplate και για αυτό το λόγο δε κάθεται καλά η ψύκτρα.

Επεξ/σία από ilos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, ilos είπε

Μέχρι στιγμής δηλαδή τα δεδομένα είναι ως εξής.

  1. Η πάστα δεν απλώνεται παντού όπως είναι το φυσιολογικό.
  2. Το IHS δεν είναι στραβό.
  3. 2 διαφορετικές ψύκτρες (cryorig, stock) και οι 2 βαράνε 90ρια σε 1 λεπτό CB.

Που σημαίνει μάλλον δεν υπάρχει καλή επαφή για κάποιο λόγο. Καλό είναι να τσεκάρεις τα temps με το hwinfo και την τελευταία του έκδοση. Το να μη πατάνε καλά τα pins του cpu μου φαίνεται περίεργο. Άσε που το καταλαβαίνεις και αμέσως αν δε πατά καλά το cpu στο socket. Δες παρόλα αυτά για στραβά pins. Άλλη περίεργη περίπτωση είναι μην έχει στραβώσει από πίσω το backplate και για αυτό το λόγο δε κάθεται καλά η ψύκτρα.

Η πάστα όταν την έβαλα σε Χ απλώθηκε παντού. Παντού όμως :P

Η cryorig παρατήρησα οτι κάνει κουρβα η επιφάνεια της. Αυτή περιστρέφεται εύκολα αν την βάλω σε γυαλί. Αυτό μας λέει κάτι η είναι κάτι φυσιολογικό στις ψυκτρες?

 

Στραβά pins επίσης δεν υπάρχουν, το έλεγξα όταν βγήκε ο cpu.

Το βράδυ θα τον ξαναβαλω πάλι με νέα πάστα αυτή τη φορά και θα ενημερώσω.

Επεξ/σία από petran91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 28/02/2020 at 10:37, elpaso1 said:

Παιδιά έχω αγοράσει έναν ryzen 3600. Σε idle οι θερμοκρασίες είναι κοντά στα 33,34.

Είδα κάτι ρυθμίσεις με το power plan 1usmus κατεβαίνουν οι θερμοκρασίες. Πέφτει και η απόδοση; Αξίζει να ασχοληθώ; Είδα ότι υπάρχουν και ρυθμίσεις που μπορείς να κάνεις μέσα από το bios.

Δεν με μοιάζουν ούτε τα benchmarks,  ουτε να δω 1,2 fps παραπάνω στα παιχνίδια. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι η σταθερότητα.

Καποιος να γνωριζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Καποιος να γνωριζει;

Το πρόβλημα που είναι? 33-34 βαθμούς idle είναι φυσιολογικά για 3600. Από τη στιγμή που τον δουλεύεις stock ότι stability έχεις με windows ή ryzen power plans θα έχεις και με το 1usmus power plan (+ τα settings που αναφέρει στο bios). Τζάμπα κάθεσαι και το ψειρίζεις. Το μόνο που έχει κάποιο νόημα στους zen2 είναι το memory tuning και αυτό για κάποια workloads.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, petran91 είπε

Η πάστα όταν την έβαλα σε Χ απλώθηκε παντού. Παντού όμως :P

Η cryorig παρατήρησα οτι κάνει κουρβα η επιφάνεια της. Αυτή περιστρέφεται εύκολα αν την βάλω σε γυαλί. Αυτό μας λέει κάτι η είναι κάτι φυσιολογικό στις ψυκτρες?

Στραβά pins επίσης δεν υπάρχουν, το έλεγξα όταν βγήκε ο cpu.

Το βράδυ θα τον ξαναβαλω πάλι με νέα πάστα αυτή τη φορά και θα ενημερώσω.

Θα προτεινα να κανεις και ενα clear cmos (ειτε βγαζοντας την μπαταρια, ειτε με το αντιστοιχο jumper - εννοειται ο Η/Υ εκτος ρευματος). Δεν ξερεις καμια φορα, μπορει να πιασει.

Και λεω αυτο γιατι στη δικη μου περιπτωση δε δεχοταν να χρονισει τις μνημες στην ονομαστικη τους ταχυτητα (μεσω A-XMP). Μεχρι που με μερικες προσπαθειες (βαλε-βγαλε μνημες) και clear cmos, εστρωσε.

Επεξ/σία από duffyduck
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@petran91

Τί πράγμα σου κάνει η cryorig?

Η βάση της πρέπει να είναι flat, απόλυτα (Οκ, στα πλαίσια του εφικτού).

Αν είναι κυρτή, εννοείται πως είναι πρόβλημα, πως είναι θέμα (άσε που πιέζει και το ihs προς τα μέσα).

Αν είναι κοίλη, απλά δεν θα δουλέψει σωστά ποτέ.

Επίσης, οι βίδες δεν βιδωνονται ποτέ γύρω γύρω. Αν έχεις 4 σε τετράγωνο, βιδώνεις μία μέχρι να αρχίσει να σφίγγει, πας στη διαμετρικά απέναντί της και κάνεις το ίδιο, μετά στη μία από τις δύο χαλαρές, στη διαμετρικά και τέλος σφίγγει σε κύκλο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Πέτρος είπε

@petran91

Τί πράγμα σου κάνει η cryorig?

Η βάση της πρέπει να είναι flat, απόλυτα (Οκ, στα πλαίσια του εφικτού).

Αν είναι κυρτή, εννοείται πως είναι πρόβλημα, πως είναι θέμα (άσε που πιέζει και το ihs προς τα μέσα).

Αν είναι κοίλη, απλά δεν θα δουλέψει σωστά ποτέ.

Επίσης, οι βίδες δεν βιδωνονται ποτέ γύρω γύρω. Αν έχεις 4 σε τετράγωνο, βιδώνεις μία μέχρι να αρχίσει να σφίγγει, πας στη διαμετρικά απέναντί της και κάνεις το ίδιο, μετά στη μία από τις δύο χαλαρές, στη διαμετρικά και τέλος σφίγγει σε κύκλο.

Εφόσον στριφογυρίζει στο γυαλί είναι κυρτή.
Έχω στείλει ήδη στην Cryorig και περιμένω απάντηση. Αλλά εφόσον και με την stock έχω πρόβλημα θα αποκλείσω αρχικά ότι είναι η πάστα δοκιμάζοντας άλλη σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα και άλλη πάστα συγκεκριμένα μια MX2 στην στοκ και τα αποτελέσματα είναι τα ίδια.

Έκανα και clear cmos. Στο bios μετά το cmos είδα 23 βαθμούς βέβαια και μου φάνηκε περίεργο. Έκανα και φορμάτ μήπως είχα τίποτα στα windows που δεν έπρεπε. Το pbo disabled. Τσεκαρισμενα τα πινακια του cpu όλα καλά. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, petran91 είπε

Έβαλα και άλλη πάστα συγκεκριμένα μια MX2 στην στοκ και τα αποτελέσματα είναι τα ίδια.

Έκανα και clear cmos. Στο bios μετά το cmos είδα 23 βαθμούς βέβαια και μου φάνηκε περίεργο. Έκανα και φορμάτ μήπως είχα τίποτα στα windows που δεν έπρεπε. Το pbo disabled. Τσεκαρισμενα τα πινακια του cpu όλα καλά. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.

Στείλε στην amd , Λογικά θα τον αλλάξουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, petran91 είπε

Εφόσον στριφογυρίζει στο γυαλί είναι κυρτή.
Έχω στείλει ήδη στην Cryorig και περιμένω απάντηση. Αλλά εφόσον και με την stock έχω πρόβλημα θα αποκλείσω αρχικά ότι είναι η πάστα δοκιμάζοντας άλλη σήμερα.

2/2...και ψυκτρα και επεξεργαστής με θέμα?

Τί να πω...

Νομίζω και τα δύο θέλουν αλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H cryorig λέει είναι φυσιολογικό να έχει κούρβα και ότι έτσι τις σχεδιάζουν για να κάθονται καλύτερα στους επεξεργαστές. Και μου έστειλε μια φώτο ενός καμπυλωτού επεξεργαστή.

Τέλος πάντων δεν είναι το θέμα μου η H7 γιατί και με την στοκ έχω θέμα.

2 ώρες πριν, duffyduck είπε

Εχεις δοκιμασει με αρνητικο voltage offset (π.χ. -0.05 V) ?

Το δοκίμασα μόλις.  Η διαφορά είναι ότι η θερμοκρασία ανεβαίνει πιο αργά. Δεν φτάνει δηλαδή 93 στο λεπτό, πάει μέχρι 88 αλλά είναι συνεχώς αυξανόμενη.

Έχω μιλήσει με φίλο, μέσα στη βδομάδα θα δοκιμάσω τον cpu σε άλλη mobo, και έναν άλλο ryzen 3 στη mobo μου να δούμε που είναι το πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
8 λεπτά πριν, petran91 είπε

H cryorig λέει είναι φυσιολογικό να έχει κούρβα και ότι έτσι τις σχεδιάζουν για να κάθονται καλύτερα στους επεξεργαστές. Και μου έστειλε μια φώτο ενός καμπυλωτού επεξεργαστή.

Τέλος πάντων δεν είναι το θέμα μου η H7 γιατί και με την στοκ έχω θέμα.

Το δοκίμασα μόλις.  Η διαφορά είναι ότι η θερμοκρασία ανεβαίνει πιο αργά. Δεν φτάνει δηλαδή 93 στο λεπτό, πάει μέχρι 88 αλλά είναι συνεχώς αυξανόμενη.

Έχω μιλήσει με φίλο, μέσα στη βδομάδα θα δοκιμάσω τον cpu σε άλλη mobo, και έναν άλλο ryzen 3 στη mobo μου να δούμε που είναι το πρόβλημα.

Whaaaat?? Η Νοctua που έχω είναι τέρμα flat, σαν καθρέπτης..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, duffyduck είπε

Εχεις δοκιμασει με αρνητικο voltage offset (π.χ. -0.05 V) ?


Με -0.0625 παρατήρησα ότι σε benchmark μένει στους 88.5 και δεν ανεβαινει αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...