Προς το περιεχόμενο

Η AMD ανακοίνωσε τους 2ης γενιάς επεξεργαστές EPYC


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, leonproniknidis είπε

Αναρωτιέμαι πραγματικά. Πρόκειται ποτέ κανείς να αγοράσει τέτοιον επεξεργαστή για καθημερινή οικιακή χρήση η έστω και ημιεπαγγελματική για την δουλειά του? 

Σίγουρα είναι ΕΠΙΚΗ η AMD με αυτό που προσφέρει αλλά σε πολύ περιορισμένο αγοραστικό κοινό. Σωστά? Οπότε γιατί τόσο πάθος?

Για εμάς τους κοινούς χρήστες ένας 9900k δεν είναι υπέρ αρκετός για να κάνει τα πάντα και κοστίζει 500 ευρώ όσο κοστίζει ο αντίστοιχος οκταπύρηνος της AMD αλλά είναι πολύ ποιο αργός από της Intel?

Επειδή δεν καταλαβαίνω που και γιατί υπάρχει τέτοιο πάθος μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί είμαι πολύ νέος στο φόρουμ?

:)

Αυτά τα CPU είναι για servers, όχι για οικιακή ή ημιεπαγγελματική χρήση. Στην τιμή του 9900Κ πιο κοντά είναι ο 3900Χ ο οποίος είναι πιο γρήγορος. Στο μόνο που είναι καλύτερος ο 9900Κ είναι το πολύ 5% παραπάνω σε fps σε 1080p, αν ανέβεις ανάλυση είναι στα ίδια..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

40 λεπτά πριν, leonproniknidis είπε

Αναρωτιέμαι πραγματικά. Πρόκειται ποτέ κανείς να αγοράσει τέτοιον επεξεργαστή για καθημερινή οικιακή χρήση η έστω και ημιεπαγγελματική για την δουλειά του? 

Σίγουρα είναι ΕΠΙΚΗ η AMD με αυτό που προσφέρει αλλά σε πολύ περιορισμένο αγοραστικό κοινό. Σωστά? Οπότε γιατί τόσο πάθος?

Για εμάς τους κοινούς χρήστες ένας 9900k δεν είναι υπέρ αρκετός για να κάνει τα πάντα και κοστίζει 500 ευρώ όσο κοστίζει ο αντίστοιχος οκταπύρηνος της AMD αλλά είναι πολύ ποιο αργός από της Intel?

Επειδή δεν καταλαβαίνω που και γιατί υπάρχει τέτοιο πάθος μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί είμαι πολύ νέος στο φόρουμ?

:)

Ποιος amd ειναι οκταπυρινος στα 500 και ειναι ποιο αργος😂?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, leonproniknidis είπε

Αναρωτιέμαι πραγματικά. Πρόκειται ποτέ κανείς να αγοράσει τέτοιον επεξεργαστή για καθημερινή οικιακή χρήση η έστω και ημιεπαγγελματική για την δουλειά του? 

Σίγουρα είναι ΕΠΙΚΗ η AMD με αυτό που προσφέρει αλλά σε πολύ περιορισμένο αγοραστικό κοινό. Σωστά? Οπότε γιατί τόσο πάθος?

Για εμάς τους κοινούς χρήστες ένας 9900k δεν είναι υπέρ αρκετός για να κάνει τα πάντα και κοστίζει 500 ευρώ όσο κοστίζει ο αντίστοιχος οκταπύρηνος της AMD αλλά είναι πολύ ποιο αργός από της Intel?

Επειδή δεν καταλαβαίνω που και γιατί υπάρχει τέτοιο πάθος μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί είμαι πολύ νέος στο φόρουμ?

:)

Διότι αυτοί οι επεξεργαστές δεν είναι ούτε σχεδιασμένοι για gaming ούτε για programming. Είναι για να επεξεργάζονται τεράστιο όγκο δεδομένων μιας εταιρείας.

 

Δεν έχει να κάνει με φαν μποισμο. Τα βίντεο που βλέπεις στο ΕσυΣωληνας όπου μερικοί χτίζουν PC με 5-8 χιλιάρικα το κάνουν για χαβαλε και καγκουρια. Α! Και για τα πολυπόθητα likes. Για αυτά δεν ζούμε άλλωστε πλέον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, kitharas είπε

Βρείτε μου την AMD εδώ

https://www.top500.org/list/2019/06/

 

Δες το ξανά το 2021. 
https://www.olcf.ornl.gov/frontier/

Επεξ/σία από kifinas
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν υποστηρίζεται AVX και λοιπές εντολές αποκλειστικότητας xeon, δεν είναι ίσως τόσο ενεργειακά αποδοτικοί και γιατί γενικότερα αποτελεί την ντεφακτο επιλογή σε τέτοια συστήματα.

2 λεπτά πριν, kifinas είπε

Δες το ξανά το 2021. 

Ωραία, άντε και το είδα. Αλλάζει κάτι; Αυτοί τη στιγμή βασιζόμαστε σε specs. Ξέρετε πόσο ταιριάζει ο intel compiler με τους xeon? Υπάρχει κάτι αντίστοιχο στην AMD? Δε νομίζω.

Γράψτε κώδικα και κάντε το compile σε GNU και Intel compiler και μετα πειτε μου τη διαφορά. Ο συνδυασμός Intel Compiler και Intel Xeon μαζί με Xeon Phi είναι αξεπέραστος σε τέτοια συστήματα.

Επίσης ο EPYC υπάρχει καιρό στην αγορά, δεν τον βλέπω όμως στις λίστες....

Επεξ/σία από kitharas
  • Like 2
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kitharas είπε

Δεν υποστηρίζεται AVX και λοιπές εντολές αποκλειστικότητας xeon, δεν είναι ίσως τόσο ενεργειακά αποδοτικοί και γιατί γενικότερα αποτελεί την ντεφακτο επιλογή σε τέτοια συστήματα.

Ωραία, άντε και το είδα. Αλλάζει κάτι; Αυτοί τη στιγμή βασιζόμαστε σε specs. Ξέρετε πόσο ταιριάζει ο intel compiler με τους xeon? Υπάρχει κάτι αντίστοιχο στην AMD? Δε νομίζω.

Γράψτε κώδικα και κάντε το compile σε GNU και Intel compiler και μετα πειτε μου τη διαφορά. Ο συνδυασμός Intel Compiler και Intel Xeon μαζί με Xeon Phi είναι αξεπέραστος σε τέτοια συστήματα.

Επίσης ο EPYC υπάρχει καιρό στην αγορά, δεν τον βλέπω όμως στις λίστες....

Γιατί θέλει χρόνια να φτιαχτεί ένα super computer, δεν πας στο microcenter αγοράζεις τα κομμάτια και το φτιάχνεις σε 2 ώρες. Ένα τρανό παράδειγμα είναι το frontier που ανέβασε ο kifinas.

Ή δεν γνωρίζεις ή κάνεις πως δεν γνωρίζεις..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

7 λεπτά πριν, Phoenix4 είπε

Γιατί θέλει χρόνια να φτιαχτεί ένα super computer, δεν πας στο microcenter αγοράζεις τα κομμάτια και το φτιάχνεις σε 2 ώρες. Ένα τρανό παράδειγμα είναι το frontier που ανέβασε ο kifinas.

Ή δεν γνωρίζεις ή κάνεις πως δεν γνωρίζεις..

Μάλλον δε γνωρίζω...

Για να φτιαχτεί ένα HPC δε θέλει χρόνο. Θέλει χρήμα. Ενα τοπικής κλίμακας θέλει περίπου 6 μήνες. Και μετά αρχίζει το beta testing για λειτουργίες όπως ο scheduler, modules κλπ. Επίσης μη ξεχνάμε σε τι τιμές αγοράζονται τα cpus για τα HPCs, τιμές που όπως φαίνεται δε θα μάθουμε.

 

Και δε μιλάω ως fanboy της intel αλλά ως κάποιος που κάνει χρήση τέτοιων μηχανημάτων χρησιμοποιώντας και έχοντας επενδύσει πάνω σε infrastructure της intel. Όταν με το καλό προχωρήσει σε κάτι αντίστοιχο και η AMD (όπως έχει κάνει η nvidia με τη Cuda), δηλαδή CPU, Compiler, ειδικές εντολές τύπου AVX αλλά και MPI enviroment, τότε δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να χρησιμοποιούσα AMD.

Επεξ/σία από kitharas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, dragonbornGR είπε

Ποιος amd ειναι οκταπυρινος στα 500 και ειναι ποιο αργος😂?

Σε όλα τα παιχνίδια ο 3800x (και από όσα λίγα γνωρίζω ακόμη και ο 3900x) με rtx 2080ti. Και αν δεν απατώμαι είναι και ποιο ακριβός!

Λάθος?

Σαν επεξεργαστής κιόλας ένα προς ένα. Γιατί αν βάλουμε ψύξη, τροφοδοσία και κατανάλωση, μητρική κλπ τότε ξεφεύγει κατά πολύ η τιμή.

Λάθος?

 

Ενώ λοιπόν παράλληλα ο AMD είναι καταπληκτικός (στα χαρτιά) για μεγάλες εταιρίες και render farms εγώ αναρωτιέμαι υπάρχει κάποιος που τόσο παθιασμένα υποστηρίζει την AMD να έχει τέτοια εταιρία? Αμφιβάλω. Δεν ασχολούνται με φόρουμ και μάλιστα Ελληνικά όπως το παρών για να αποφασίσουν αν θα αγοράσουν εξοπλισμό 100άδων χιλιάδων για τις εταιρίες τους :)

Εκεί ήταν λοιπόν ο σχολιασμός μου και η απορία μου.

Εσένα τώρα γιατί σου φαίνεται αστείο?

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, leonproniknidis είπε

Σε όλα τα παιχνίδια ο 3800x (και από όσα λίγα γνωρίζω ακόμη και ο 3900x) με rtx 2080ti. Και αν δεν απατώμαι είναι και ποιο ακριβός!

Λάθος?

Σαν επεξεργαστής κιόλας ένα προς ένα. Γιατί αν βάλουμε ψύξη, τροφοδοσία και κατανάλωση, μητρική κλπ τότε ξεφεύγει κατά πολύ η τιμή.

Λάθος?

Ενώ λοιπόν παράλληλα ο AMD είναι καταπληκτικός (στα χαρτιά) για μεγάλες εταιρίες και render farms εγώ αναρωτιέμαι υπάρχει κάποιος που τόσο παθιασμένα υποστηρίζει την AMD να έχει τέτοια εταιρία? Αμφιβάλω. Δεν ασχολούνται με φόρουμ και μάλιστα Ελληνικά όπως το παρών για να αποφασίσουν αν θα αγοράσουν εξοπλισμό 100άδων χιλιάδων για τις εταιρίες τους :)

Εκεί ήταν λοιπόν ο σχολιασμός μου και η απορία μου.

Εσένα τώρα γιατί σου φαίνεται αστείο?

Στα χαρτια δεν νομιζω εγω εχω στημένα 2 pc το ενα με 3700χ 360 ευρω και το αλλο με 9700κ και τα 2 με 1080τι τα ιδια fps βγαζουν και σε ολα τα υπολοιπα ο 3700χ ειναι ταχύτερος!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lezantas26 είπε

Ποιος κοστιζει τα ιδια και ειναι και πολυ πιο αργος?

Ο 3700Χ ενα 100αρι πιο φτηνος ειναι (και λογικα θα πεσει κι αλλο οσο περναει ο καιρος) και κοντα σε επιδοσεις.

Για θερμοκρασιες, stock cooler κλπ δε το συζηταμε καν ποιος ειναι μπροστα

Μα εγώ δεν αναφέρομαι στον 3700x αλλά στον 3800x. Και δεν αναφέρομαι σε παιχνίδια που παίζουν άψογα σε 1080p με μια 1050ti αλλά σε 4k gaming monitor σε παιχνίδια με rtx τεχνολογία και συγκεκριμένα με κάρτα γραφικών την rtx2080 ti. 

Ο 3700x Που λες είναι για παλιά παιχνίδια και απλές κάρτες γραφικών. Όταν όμως μιλάμε για μέλλον και ακριβό rig τότε θα μιλάμε τουλάχιστον για 3800x η 3900x που είναι ίδιες τιμές με τον 9900k που δεν πιάνεται αυτή τη στιγμή σε τίποτε ότι έχει να κάνει με παιχνίδι και καθημερινή χρήση.

6 λεπτά πριν, dragonbornGR είπε

Στα χαρτια δεν νομιζω εγω εχω στημένα 2 pc το ενα με 3700χ 360 ευρω και το αλλο με 9700κ και τα 2 με 1080τι τα ιδια fps βγαζουν και σε ολα τα υπολοιπα ο 3700χ ειναι ταχύτερος!

Κάποιο πρόβλημα έχει το στήσιμο που κάνεις στο εγγυώμαι και ψάξε το καλά.

Πέραν αυτού εγώ μιλάω για μέλλον και κάρτα γραφικών 2080ti η 2080 και 4k gaming. 

Όλα τα υπόλοιπα μπορείς να τα έχεις και με έναν i3/i5 και μια 1050ti σε 1080p gaming σύστημα. Δεν χρειάζεται να δώσεις τόσα πολλά χρήματα.

 

1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

Αυτά τα CPU είναι για servers, όχι για οικιακή ή ημιεπαγγελματική χρήση. Στην τιμή του 9900Κ πιο κοντά είναι ο 3900Χ ο οποίος είναι πιο γρήγορος. Στο μόνο που είναι καλύτερος ο 9900Κ είναι το πολύ 5% παραπάνω σε fps σε 1080p, αν ανέβεις ανάλυση είναι στα ίδια..

Απαντώ και σε σένα ακριβώς τα ίδια πράγματα.

Αυτό αναρωτήθηκα επαναλαμβάνω. Έχει κανείς σέρβερ που θα βάλει επεξεργαστή 5-8 χιλιάδων ευρώ και υπάρχει τόση πώρωση ενάντια στην Intel? 

O 3900x είναι και ποιο ακριβός και ποιο ακριβά περιφερειακά πρέπει να του δώσεις για να αποδώσει και είναι ΠΟΙΟ ΑΡΓΟΣ με μια σύγχρονη κάρτα γραφικών όπως είναι η 2080/2080 ti σε 4k gaming. 

Έτσι είναι δυστυχώς. Τι να κάνουμε τώρα.

  • Like 1
  • Confused 7
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...