Προς το περιεχόμενο

Ίσως τελικά είμαστε μόνοι μας...


Τοξοβόλος___U__K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω δει εξωγήινους στην Καλαμάτα!Ολες οι μυστικές υπηρεσίες πέσανε πάνω μου για να μην το πω πουθενά...Σήμερα γνωρίζετε όλοι την αλήθεια...Ναι υπάρχουν σε υπόγειες σήραγγες στο Πακιστάν....δυστυχώς δεν μπορώ να επεκταθώ...αλλά δεν είναι καθόλου αστείο.

  • Confused 4
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 337
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, ntguitar είπε

Έχω δει εξωγήινους στην Καλαμάτα!Ολες οι μυστικές υπηρεσίες πέσανε πάνω μου για να μην το πω πουθενά...Σήμερα γνωρίζετε όλοι την αλήθεια...Ναι υπάρχουν σε υπόγειες σήραγγες στο Πακιστάν....δυστυχώς δεν μπορώ να επεκταθώ...αλλά δεν είναι καθόλου αστείο.

και γω παλια ειδα ουφο 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, kti23 είπε

 

Επομένως ακόμα και αν καταφέρναμε να μεταφέρουμε τον εγκέφαλο σε εκατοντάδες TB δεδομένων , στο στάδιο που βρισκόμαστε θα ήταν μόνο αυτό και τίποτα παραπάνω. Εάν καταφέρουμε να ξεπερασουμε αυτό το εμπόδιο και μιλάμε για πλήρη αποθήκευση των δεδομένων του εγκεφάλου σε συνδυασμό με τον ανθρώπινο νου , τότε θα κρατάμε το κλειδί για την αθανασία. Το σώμα είναι απλά ένα φθαρτό δοχείο που ήδη έχουμε αρχίσει να αναπαράγουμε και πιστεύω στο μέλλον θα είναι ακόμα πιο εύκολο.

Δυσκολεύομαι να το αντιληφθώ σαν αθανασία την "αντιγραφή" του εγκεφάλου μου σε ένα υπολογιστή, αφού δεν θα είμαι εγώ που θα ζω αλλά ένα αντίγραφο μου

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, ntguitar είπε

Έχω δει εξωγήινους στην Καλαμάτα!

Η καλύτερη διαφήμιση για το χόρτο της Καλαμάτας θα μπορούσε να είναι αυτή η ατάκα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Δυσκολεύομαι να το αντιληφθώ σαν αθανασία την "αντιγραφή" του εγκεφάλου μου σε ένα υπολογιστή, αφού δεν θα είμαι εγώ που θα ζω αλλά ένα αντίγραφο μου

Στο ποστ που κάνεις quote εμπεριέχω και το υποσυνειδητο. Πρόκειται για μεταφορά-προσομοίωση και όχι αντιγραφή για αυτό και είναι σχεδόν απίθανο με την σημερινή επιστήμη και ανθρώπινη λογική.

Κρίμα που κάποιοι αργόσχολοι επιλέγουν να χαλάνε και αυτό το νήμα σκοπίμως πάντως.

Επεξ/σία από kti23
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Δυσκολεύομαι να το αντιληφθώ σαν αθανασία την "αντιγραφή" του εγκεφάλου μου σε ένα υπολογιστή, αφού δεν θα είμαι εγώ που θα ζω αλλά ένα αντίγραφο μου

Έχοντας ως δεδομενο ότι τα κύτταρά σου συνεχώς πεθαίνουν και αντικαθίσταται, μπορείς να δεις τη συνειδηση σου σαν τη συνεχη μεταφορά και διατήρηση πληροφορίας από μια προηγούμενη έκδοσή σου σε μια επόμενη καποια άλλη χρονική στιγμή. Με άλλα λόγια "εσύ" συνεχώς αντικαθίστασαι και το μόνο που μένει σταθερό είναι η ροή πληροφορίας αναμεσα σε διαφορετικές εκδόσεις του σώματός σου. Με αυτή τη λογική δεν βλέπω γιατί θα είναι κάτι το διαφορετικό αν αυτή η πληροφορία αντί να μεταβιβάζεται μέσω ανθρακούχων ενώσεων λειτουργεί σε μερικά τσιπακια πυριτίου. 

 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, mech35 είπε

Έχοντας ως δεδομενο ότι τα κύτταρά σου συνεχώς πεθαίνουν και αντικαθίσταται, μπορείς να δεις τη συνειδηση σου σαν τη συνεχη μεταφορά και διατήρηση πληροφορίας από μια προηγούμενη έκδοσή σου σε μια επόμενη καποια άλλη χρονική στιγμή. Με άλλα λόγια "εσύ" συνεχώς αντικαθίστασαι και το μόνο που μένει σταθερό είναι η ροή πληροφορίας αναμεσα σε διαφορετικές εκδόσεις του σώματός σου. Με αυτή τη λογική δεν βλέπω γιατί θα είναι κάτι το διαφορετικό αν αυτή η πληροφορία αντί να μεταβιβάζεται μέσω ανθρακούχων ενώσεων λειτουργεί σε μερικά τσιπακια πυριτίου. 

 

Και όχι μόνο αυτό, αλλά ποιός είπε ότι θα ζεις αιώνια ΕΣΥ; Η αιώνια ζωή θα είναι για το "αντίγραφό σου", το "παιδί σου" αν θες. Το οποίο δεν θα ενοχλείται ιδιαίτερα που ο "μπαμπάς του" έχει πλέον πεθάνει, όπως και εμείς δεν ενοχλούμαστε ιδιαίτερα που δεν ζουν οι πρόγονοί μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, kti23 είπε

Στο ποστ που κάνεις quote εμπεριέχω και το υποσυνειδητο. Πρόκειται για μεταφορά-προσομοίωση και όχι αντιγραφή για αυτό και είναι σχεδόν απίθανο με την σημερινή επιστήμη και ανθρώπινη λογική.

Κρίμα που κάποιοι αργόσχολοι επιλέγουν να χαλάνε και αυτό το νήμα σκοπίμως πάντως.

Το υποσυνειδητο ειναι αλληλενδετο με το συνειδητο. Αν γινει μεταφορα του συνειδητου θεωρω πως θα πανε πακετο. Εκτος και παιζει καποιο ρολο και η κυτταρικη μνημη, αν αυτη ιφισταται και ετσι θα λειπουν καποια κομματια στον κωδικα αν γινει μεταφορα απο τον σκληρο σε ενα νεο σωμα. Αν ομως το σωμα αυτο ειναι πανομοιοτυπο με το αρχικο (κλωνοποιημενο), δεν πιστευω πως θα εχει καμια διαφορα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, mech35 είπε

Έχοντας ως δεδομενο ότι τα κύτταρά σου συνεχώς πεθαίνουν και αντικαθίσταται, μπορείς να δεις τη συνειδηση σου σαν τη συνεχη μεταφορά και διατήρηση πληροφορίας από μια προηγούμενη έκδοσή σου σε μια επόμενη καποια άλλη χρονική στιγμή. Με άλλα λόγια "εσύ" συνεχώς αντικαθίστασαι και το μόνο που μένει σταθερό είναι η ροή πληροφορίας αναμεσα σε διαφορετικές εκδόσεις του σώματός σου. Με αυτή τη λογική δεν βλέπω γιατί θα είναι κάτι το διαφορετικό αν αυτή η πληροφορία αντί να μεταβιβάζεται μέσω ανθρακούχων ενώσεων λειτουργεί σε μερικά τσιπακια πυριτίου. 

Είναι απ' τα κλασικά φιλοσοφικά προβλήματα, είμαι φαλακρός αν έχω 10.000 τρίχες, 1000, 999....

Είμαι ο ίδιος άνθρωπος αν μου βάλουν άλλη καρδιά, μάτια κ.ο.κ.

Δεν θεωρώ ότι είναι θέμα πληροφοριών μόνο, και δεν αρκούν αυτές για να συνεχίσει το ίδιο ον να υπάρχει αυτό καθ' αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, mic2mic είπε

Και όχι μόνο αυτό, αλλά ποιός είπε ότι θα ζεις αιώνια ΕΣΥ; Η αιώνια ζωή θα είναι για το "αντίγραφό σου", το "παιδί σου" αν θες. Το οποίο δεν θα ενοχλείται ιδιαίτερα που ο "μπαμπάς του" έχει πλέον πεθάνει, όπως και εμείς δεν ενοχλούμαστε ιδιαίτερα που δεν ζουν οι πρόγονοί μας.

Με αυτο που λες αναιρεις ομως το ολο consept. Το consept που παρεθεσες βασιζετε στη μεταφορα του σεινηδητου και ασυνειδητου σε ενα software. Αν δεν μπορεσουμε να κανουμε αυτη τη συγκεκριμενη συνδεση δεν εχει νοημα καθολου εκτως και αν απλα ενδιαφερομαστε να φτιαξουμε μια νεα μορφη ρομποτικης-softwarικης ζωης (οποιο επιλεξουμε τελος παντων). Θα πρεπει να μπορουμε να εχουμε συναισθηση της συνεχειας απο την οργανικη στην ανοργανη μορφη για να μπορεσουμε να πουμε οτι θα εχουμε εμεις, ως πολιτισμος συνεχεια, ειδαλως ειναι απλα ενα νεο ειδος ζωης πλεον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι και μια σειρα στο Netflix με αυτο το concept της μεταφορας μνημης, συνειδησης και αιωνιας ζωης. Altered carbon, εχει γινει μια σεζον περσυ. Περιμενω τη δευτερη.....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, primeragt είπε

Με αυτο που λες αναιρεις ομως το ολο consept. Το consept που παρεθεσες βασιζετε στη μεταφορα του σεινηδητου και ασυνειδητου σε ενα software. Αν δεν μπορεσουμε να κανουμε αυτη τη συγκεκριμενη συνδεση δεν εχει νοημα καθολου εκτως και αν απλα ενδιαφερομαστε να φτιαξουμε μια νεα μορφη ρομποτικης-softwarικης ζωης (οποιο επιλεξουμε τελος παντων). Θα πρεπει να μπορουμε να εχουμε συναισθηση της συνεχειας απο την οργανικη στην ανοργανη μορφη για να μπορεσουμε να πουμε οτι θα εχουμε εμεις, ως πολιτισμος συνεχεια, ειδαλως ειναι απλα ενα νεο ειδος ζωης πλεον.

Μπορεί να είναι και νέο είδος ζωής. Θα πρόκειται για ένα νέο είδος ζωής που απλά θα προέρχεται από εμάς, όπως και εμείς προερχόμαστε από διαφορετικά είδη από τα οποία εξελιχθήκαμε. Εγώ απλά λέω τί θεωρώ πιθανό με βάση την τρέχουσα εξέλιξη της τεχνολογίας. Τα υπόλοιπα είναι ηθικά/φιλοσοφικά ζητήματα στα οποία δεν υπεισέρχομαι καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mic2mic είπε

Μπορεί να είναι και νέο είδος ζωής. Θα πρόκειται για ένα νέο είδος ζωής που απλά θα προέρχεται από εμάς, όπως και εμείς προερχόμαστε από διαφορετικά είδη από τα οποία εξελιχθήκαμε. Εγώ απλά λέω τί θεωρώ πιθανό με βάση την τρέχουσα εξέλιξη της τεχνολογίας. Τα υπόλοιπα είναι ηθικά/φιλοσοφικά ζητήματα στα οποία δεν υπεισέρχομαι καν.

Αυτο στο εγγυουμε οτι δεν προκοιται να γινει ποτε ακομα και αν η τεχνολογια το επιτρεπει.Θα ειναι σαν να υπογραφουμε το θανατο μας ως ειδος. Σκεψου οτι ολο αυτο το οικοσυστημα θα πρεπει να καταναλωνει πορους για να συντηρηθει. Δεν υπαρχει καμια λογικη στο να μπουμε ως ειδος σε μια σπαταλη ενεργειας αν δεν εχουμε ενα Α κερδος απο αυτο. Αν δεν μπορεσουμε να πετυχουμε πληρη μεταφορα ενος ανθρωπου στο νεο περιβαλλον και απλα δημιουργουμε κατι νεο εκ του μηδενος δεν προκοιται να το προχωρησμουμε ποτε αν δεν εχουμε οφελος απο αυτο. Το οτι εμεις και ολα τα εμβυα οντα εξελιχθηκαμε μεσα απο αλλα ειδη αν το δεις στην πορεια της εξελιχτηκης ιστοριας θα δεις οτι δεν πεθαναν ξαφνικα πχ οι νεατερνταλ και βγηκαμε εμεις αλλα για μεγαλο χρονικο διαστημα σηνυπηρχαμε (ειχαμε μεχρι και σεξουαλικες επαφες σε σημεια που ειχαμε μεγαλη αλληλοκαλυψη και αργη μεταβολη πλυθισμων) και απλα στο τελος τους αφανισαμε για διαφορους λογους. Το ιδιο εγινε και με ολα τα εμβυα οντα σε ενα βαθμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/8/2019 στις 3:22 ΠΜ, dollyyy19 είπε

Αν υπαρχει ειδος που επιβιωνει σε συνθηκες αφροδιτης ή παρομοιες,καλυτερα να μην το γνωρισουμε....

Δεν έχεις μπει μάλλον σε λεωφορείο με 40άρι έξω... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...