Προς το περιεχόμενο

Η νέα Pocket Cinema Camera της Blackmagic τραβάει βίντεο 6K


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Blackmagic Design ανακοίνωσε την διάθεση της νέας Pocket Cinema Camera, που διαδέχεται το μοντέλο με δυνατότητες λήψης βίντεο ανάλυσης 4K που παρουσίασε πέρυσι (Pocket Cinema Camera 4K). 

Η νέα κάμερα βασίζεται σε έναν σχεδόν Super 35 μεγέθους αισθητήρα HDR που είναι μεγαλύτερος του προηγούμενου μοντέλου. Μπορεί να καταγράψει βίντεο σε 10-bit Apple ProRes έως και ανάλυσης 4K ή σε 12-bit Blackmagic RAW video, ένα φορμά που διατηρεί την ποιότητα των δεδομένων του αισθητήρα μέχρι σε ανάλυση 6K. Επιπλέον υποστηρίζει λήψη βίντεο σε πλήρη ανάλυση με έως και 60fps.

Η εταιρεία Blackmagic υποστηρίζει ότι η συσκευή μπορεί να διατηρήσει μεγαλύτερο επίπεδο λεπτομέρειας στα σκοτεινότερα ή στα φωτεινότερα τμήματα μίας εικόνας σε σύγκριση με τις απλούστερες βιντεοκάμερες, κυρίως επειδή προσφέρει 13 stops δυναμικού εύρους.

BM6K1.thumb.jpg.f66eb2278c951c824ef64066168c0127.jpg

Χάρη στην μοντούρα EF, η κάμερα είναι συμβατή με συστήματα φακών από πολλούς διαφορετικούς κατασκευαστές, όπως από τις Canon, Sigma και Zeiss. Όπως και ο προκάτοχός της, έτσι και η νέα Blackmagic Pocket Cinema Camera διαθέτει οθόνη αφής 5,0 ιντσών και κάνει χρήση του Blackmagic OS. Έχετε υπόψη σας, ότι επειδή απευθύνεται κυρίως σε κινηματογραφιστές, δεν διαθέτει κάποιο προηγμένο σύστημα continuous autofocus όπως πολλές μοντέρνες mirrorless κάμερες.

Μαζί με τη νέα κάμερα, η Blackmagic ανακοίνωσε και το DaVince Resolve 16.1 Beta με νέα χαρακτηριστικά όπως Smart Indicators κ.ά. Η Pocket Cinema Camera 6K (BMPCC 6K) είναι διαθέσιμη από διάφορους μεταπωλητές στον κόσμο με τιμή περίπου $2495.

Engadget

 


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

8 ώρες πριν, mjaros είπε

Ποια είναι αυτή η μαύρη μαγεία και γιατί είναι τόσο μπροστά ;

Δεν θυμάμαι πως ξεκίνησε αλλά είναι γνωστή εδώ και χρόνια στους κύκλους του επαγγελματικού τηλεοπτικού broadcasting και όχι μόνο. Τα προϊόντα τους έχουν εξωπραγματικό value for money, θυμάμαι προ δεκαετίας να κοιτάω για videoserver τους με SSD στα 1-2 χιλιάρικα, όταν μέχρι τότε ο παραδοσιακός ανταγωνισμός δεν έδινε λύσεις με κάτω από 5-10 χιλιάδες. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

6k η blackmagic 8k/60fps/4κ/480fps η Sony... Η εξέλιξη καταρράκτης! Δεν περίμενα πάντως DSLR να βγουν με τόσο ισχυρούς επεξεργαστές. Εκεί που πίστευα ότι τα κινητά θα κυριαρχήσουν τελικά βλέπω ότι επανέρχονται οι ψηφιακές μηχανές στο προσκήνιο. Και μόνο 2,5k κόστος? Και pocket? 

Για να δούμε. ΠΟΛΥ ενδιαφέρον! Πολύ πολύ ενδιαφέρον!

 

Επεξ/σία από leonproniknidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, mjaros είπε

Ποια είναι αυτή η μαύρη μαγεία και γιατί είναι τόσο μπροστά ;

 

Αναφορά σε κείμενο

Blackmagic Design is an Australian digital cinema company and manufacturer based in Port Melbourne, Victoria, Australia. It designs and manufactures broadcast and cinema hardware, most notably digital movie cameras, and also develops video editing software, such as the DaVinci Resolve application.

Κάμερα δεν έχω δοκιμάσει ακόμη έχω δει πολλά reviews για την 4Κ έκδοση και μάλλον η επόμενη μου κάμερα θα είναι αυτή (6Κ). Αυτό που μπορώ να πω όμως έχοντας αγοράσει το software της (το DaVinci Resolve) μπορώ να πω ότι είναι πολύ μπροστά (το resolve είναι ένα πρόγραμμα για editing, color grading, sound design / mixing και motion graphics όλα σε ένα πρόγραμμα). Το καλό επίσης με το DaVinci Resolve είναι ότι το αγοράζεις μια φορά και τελειώνεις, με updates για πάντα.

Με την συγκεκριμένη μηχανή κάνεις full feature ταινία αν θέλεις και στα 2,500 χιλιάρικα κόστος ειναι όνειρο γι'αυτά που προσφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

panavision 70mm

παλιές καλές εποχές που η εικόνα ηταν καλύτερη απο 4κ....

 

δείτε της παλιές κάμερες....

 

 

Επεξ/σία από APPLEGEEK
  • Like 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, telas είπε

Κάμερα δεν έχω δοκιμάσει ακόμη έχω δει πολλά reviews για την 4Κ έκδοση και μάλλον η επόμενη μου κάμερα θα είναι αυτή (6Κ). Αυτό που μπορώ να πω όμως έχοντας αγοράσει το software της (το DaVinci Resolve) μπορώ να πω ότι είναι πολύ μπροστά (το resolve είναι ένα πρόγραμμα για editing, color grading, sound design / mixing και motion graphics όλα σε ένα πρόγραμμα). Το καλό επίσης με το DaVinci Resolve είναι ότι το αγοράζεις μια φορά και τελειώνεις, με updates για πάντα.

Με την συγκεκριμένη μηχανή κάνεις full feature ταινία αν θέλεις και στα 2,500 χιλιάρικα κόστος ειναι όνειρο γι'αυτά που προσφέρει.

Δοκίμασα την δωρεάν έκδοση του DaVinci Resolve 16 beta τόσο για editing όσο και για graphics στο fusion. Μου ανέβηκε η πίεση απο τα νευρα. 
Αν εξαιρέσω τα bugs της beta του στυλ κολλούσε και δεν έπιαναν τα key shortcuts ή δεν έκανε 100% 200% zoom το monitor παρα μονον μετά απο επανεκκίνηση, συνάντησα αρκετά πραγματάκια στο UI που υστερούσαν σε σχέση με το adobe premiere και after effects και αθροιστικά σου τρώνε χρόνο μεχρι να φτάσεις εκεί που θες. Ασε που μερικά video format δεν τα υποστηρίζει το Resolve.
Χθες τελείωσα ενα project στο AE κυριολεκτικά στον μισο χρόνο απ οτι στο resolve (editing, fusion, fairlight).
Θα του δώσω κι άλλη ευκαιρία, για την ώρα νομίζω πως Pr & Ae ειναι πιο παραγωγικά (στον ίδιο χρόνο) ... ΑΛΛΑ αυτός ο σχεδιασμός με node στο resolve μου άρεσε τρομερά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, _filippos_ είπε

Δοκίμασα την δωρεάν έκδοση του DaVinci Resolve 16 beta τόσο για editing όσο και για graphics στο fusion. Μου ανέβηκε η πίεση απο τα νευρα. 
Αν εξαιρέσω τα bugs της beta του στυλ κολλούσε και δεν έπιαναν τα key shortcuts ή δεν έκανε 100% 200% zoom το monitor παρα μονον μετά απο επανεκκίνηση, συνάντησα αρκετά πραγματάκια στο UI που υστερούσαν σε σχέση με το adobe premiere και after effects και αθροιστικά σου τρώνε χρόνο μεχρι να φτάσεις εκεί που θες. Ασε που μερικά video format δεν τα υποστηρίζει το Resolve.
Χθες τελείωσα ενα project στο AE κυριολεκτικά στον μισο χρόνο απ οτι στο resolve (editing, fusion, fairlight).
Θα του δώσω κι άλλη ευκαιρία, για την ώρα νομίζω πως Pr & Ae ειναι πιο παραγωγικά (στον ίδιο χρόνο) ... ΑΛΛΑ αυτός ο σχεδιασμός με node στο resolve μου άρεσε τρομερά.

Επαγγελματικο ειναι στους τομεις του color grading (χολυγουντιανο επιπεδο) και χωρις να ειμαι σιγουρος του ηχου. Το editing κομματι υπαρχει για να καλυπτει καποιες βασικες αναγκες, όχι για να κοντραρει το premier. 

3 ώρες πριν, APPLEGEEK είπε

panavision 70mm

παλιές καλές εποχές που η εικόνα ηταν καλύτερη απο 4κ....

δείτε της παλιές κάμερες....

οτι τι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Ablaoublas_542 είπε

Επαγγελματικο ειναι στους τομεις του color grading (χολυγουντιανο επιπεδο) και χωρις να ειμαι σιγουρος του ηχου. Το editing κομματι υπαρχει για να καλυπτει καποιες βασικες αναγκες, όχι για να κοντραρει το premier. 

Ναι, θα συμφωνήσω μαζί σου απόλυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Ablaoublas_542 είπε

Επαγγελματικο ειναι στους τομεις του color grading (χολυγουντιανο επιπεδο) και χωρις να ειμαι σιγουρος του ηχου. Το editing κομματι υπαρχει για να καλυπτει καποιες βασικες αναγκες, όχι για να κοντραρει το premier. 

οτι τι? 

ψαξτο- εχουμε παει πισω τεχνολογικα- η ταινεια ειναι μακραν καλυτερη ποιοτητα οπως και μπομπινοφωνο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, APPLEGEEK είπε

panavision 70mm

παλιές καλές εποχές που η εικόνα ηταν καλύτερη απο 4κ....

δείτε της παλιές κάμερες....

Τότε ήταν απλά το θαύμα. Τώρα ακόμη και μια dvd camera 10ετίας ίσως έχει καλύτερη εικόνα. Για DV δεν το συζητάμε... πως μπορείς και συγκρίνεις τόσο παλιά τεχνολογία και να λες καλύτερο από 4Κ θα φάμε ξύλο...

 

τώρα μόλις είδα που λες στον άλλον να το ψάξει.. μιλάμε δεν παλεύετε η κατάσταση με την καμία :)

Επεξ/σία από leonproniknidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, leonproniknidis said:

Τότε ήταν απλά το θαύμα. Τώρα ακόμη και μια dvd camera 10ετίας ίσως έχει καλύτερη εικόνα. Για DV δεν το συζητάμε... πως μπορείς και συγκρίνεις τόσο παλιά τεχνολογία και να λες καλύτερο από 4Κ θα φάμε ξύλο...

τώρα μόλις είδα που λες στον άλλον να το ψάξει.. μιλάμε δεν παλεύετε η κατάσταση με την καμία :)

Οι τελευταίες Hi End κινηματογραφικές κάμερες έχουν φτάσει σε γενικές γραμμές (και σε κάποια σημεία ξεπεράσει) το film των 70mm. Συγκρίσεις 70mm με DVD και DV δεν είναι ούτε για γέλια. 

5 hours ago, _filippos_ said:

Δοκίμασα την δωρεάν έκδοση του DaVinci Resolve 16 beta τόσο για editing όσο και για graphics στο fusion. Μου ανέβηκε η πίεση απο τα νευρα. 
Αν εξαιρέσω τα bugs της beta του στυλ κολλούσε και δεν έπιαναν τα key shortcuts ή δεν έκανε 100% 200% zoom το monitor παρα μονον μετά απο επανεκκίνηση, συνάντησα αρκετά πραγματάκια στο UI που υστερούσαν σε σχέση με το adobe premiere και after effects και αθροιστικά σου τρώνε χρόνο μεχρι να φτάσεις εκεί που θες. Ασε που μερικά video format δεν τα υποστηρίζει το Resolve.
Χθες τελείωσα ενα project στο AE κυριολεκτικά στον μισο χρόνο απ οτι στο resolve (editing, fusion, fairlight).
Θα του δώσω κι άλλη ευκαιρία, για την ώρα νομίζω πως Pr & Ae ειναι πιο παραγωγικά (στον ίδιο χρόνο) ... ΑΛΛΑ αυτός ο σχεδιασμός με node στο resolve μου άρεσε τρομερά.

Έχεις δώσει τον ίδιο χρόνο σε Adobe Suite και Resolve? Μήπως είσαι πιο έμπειρος στην Adobe και γι’ αυτό σου έσπασε τα νεύρα το Resolve? Επίσης, μήπως δούλεψες με H264 στο free resolve? Η free version δεν έχει δικό της h264 decoder, χρησιμοποιεί των Windows με τα αντίστοιχα αποτελέσματα...

Τέλος, εκτός των nodes, αυτό που μ’ αρέσει περισσότερο είναι το πραγματικό Interaction μεταξύ editor (Edit page) και compositor (Fusion), χωρίς να ρεντάρεις/σώζεις/φορτώνεις. Λειτουργεί δε, σαφώς καλύτερα απ’ το link (δεν θυμάμαι πώς ακριβώς λέγεται) μεταξύ After και Premiere. 

4 hours ago, Ablaoublas_542 said:

Το editing κομματι υπαρχει για να καλυπτει καποιες βασικες αναγκες, όχι για να κοντραρει το premier. 

Θα διαφωνήσω, αν μιλάμε για καθαρό editing. Το Premiere μια χαρά το χτυπάει. Τον Avid, όχι ακόμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...