Προς το περιεχόμενο

Δαγκωμα σκυλου


Annako

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα.

Εχθες ο σκυλος του γειτονα εσκαψε και μπηκε στο σε μενα και επιτεθηκε στον σκυλο μου με αποτελεσμα να του σπασει τα σαγονια και να τον τρυπήσει το κεφαλι καθως και το λαιμο.. ευτυχως παρολο τα τραυματα το σκυλι μου ζει.. στον συγκεκριμενο εχω κανει πολλες φορες παρατηρηση να το μαζεψει αλλα αξιωθηκε ποτε.. σκεφτομαι να κινηθω νομικα.. ειχε κανενας καμια αναλογξ περιπτωση μηπως μπορεσει να με κατατοπισει για το πως να κινηθω;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 117
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
10 λεπτά πριν, Annako είπε

Καλησπερα.

Εχθες ο σκυλος του γειτονα εσκαψε και μπηκε στο σε μενα και επιτεθηκε στον σκυλο μου με αποτελεσμα να του σπασει τα σαγονια και να τον τρυπήσει το κεφαλι καθως και το λαιμο.. ευτυχως παρολο τα τραυματα το σκυλι μου ζει.. στον συγκεκριμενο εχω κανει πολλες φορες παρατηρηση να το μαζεψει αλλα αξιωθηκε ποτε.. σκεφτομαι να κινηθω νομικα.. ειχε κανενας καμια αναλογξ περιπτωση μηπως μπορεσει να με κατατοπισει για το πως να κινηθω;

Ζητας αναλυτική έκθεση αρχικά από τον κτηνίατρο σου με τα τραύματα του σκύλου και καταθέτεις μυνηση

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Annako είπε

Καλησπερα.

Εχθες ο σκυλος του γειτονα εσκαψε και μπηκε στο σε μενα και επιτεθηκε στον σκυλο μου με αποτελεσμα να του σπασει τα σαγονια και να τον τρυπήσει το κεφαλι καθως και το λαιμο.. ευτυχως παρολο τα τραυματα το σκυλι μου ζει.. στον συγκεκριμενο εχω κανει πολλες φορες παρατηρηση να το μαζεψει αλλα αξιωθηκε ποτε.. σκεφτομαι να κινηθω νομικα.. ειχε κανενας καμια αναλογξ περιπτωση μηπως μπορεσει να με κατατοπισει για το πως να κινηθω;

Σε καμία περίπτωση δεν είμαι υπέρ του άλλου.

Αλλα,

Κατα πάσα πιθανότητα εαν πας δικαστικά με μηνύσεις κτλπ, το σκυλί θα πάει για ευθανασία.

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που είπε ο @donblunts, αν ο ιδιοκτήτης δεν αγαπάει τον σκύλο του μάλλον θα τον σκοτώσει ή στην καλύτερη θα τον αφήσει αδέσποτο. Προσπάθησε να συνεννοηθείς μαζί του και να τον τρομοκρατήσεις λίγο (και ο άγιος φοβέρα θέλει). Στο δικαστήριο ακόμα και να αποδείξεις ότι ο σκύλος του μπήκε, προκάλεσε, επιτέθηκε, τραυμάτισε τον σκύλο σου δεν ξέρω αν προβλέπει ο νόμος κάποια τιμωρία στον ιδιοκτήτη πέραν του χρηματικού προστίμου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν γυρισα πισω γτ έλειπα το σκυλι που ηταν ακομα μεσα σε εμενα και ο γειτονας ηταν εκει,ειδε τι εγινε και ουτε καν το μαζεψε.. η απαντηση του οταν πηγα και τον επιασα ηταν τι με νοιαζει εμενα αν εφαγε τον σκυλο σου αδιαφορω.. έξαλλη του ειπα οτι θα του φερω την αστυνομία και παλι μου ειπε οτο δεν υον νοιαζει.. τον εχω προειδοποίηση πολλες φορες καθψς εχει ξανα μπει υο σκυλι και ειχα κ τα παιδια μου που ριναι μικρα.. δεν φταιει το σκυλι αλλα ο ιδιος.. 2 ωρες χειρουργειο εκανε εχθες το δικο μου και αν μπορεσει να ζησει.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
38 λεπτά πριν, melodicpunk είπε

Αυτό που είπε ο @donblunts, αν ο ιδιοκτήτης δεν αγαπάει τον σκύλο του μάλλον θα τον σκοτώσει ή στην καλύτερη θα τον αφήσει αδέσποτο. Προσπάθησε να συνεννοηθείς μαζί του και να τον τρομοκρατήσεις λίγο (και ο άγιος φοβέρα θέλει). Στο δικαστήριο ακόμα και να αποδείξεις ότι ο σκύλος του μπήκε, προκάλεσε, επιτέθηκε, τραυμάτισε τον σκύλο σου δεν ξέρω αν προβλέπει ο νόμος κάποια τιμωρία στον ιδιοκτήτη πέραν του χρηματικού προστίμου. 

Προβλέπει, χάνει το σκύλο, έχει πρόστιμα και φυλάκιση, και μαζί με όλα αυτά ζητάς και αποζημίωση για τα ιατρικα έξοδα του σκύλου +ψυχική οδύνη για εσένα

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι το σκυλί νομικα θεωρείται 'πράγμα' και σε καμία περίπτωση δεν αντιμετωπίζεται σαν τον άνθρωπο  οποτε αν ισχύει αυτό μονο σαν φθορά ξένης ιδιοκτησίας θα πάει ο γείτονας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

Προβλέπει, χάνει το σκύλο, έχει πρόστιμα και φυλάκιση, και μαζί με όλα αυτά ζητάς και αποζημίωση για τα ιατρικα έξοδα του σκύλου +ψυχική οδύνη για εσένα

Μακάρι, το θέμα ειναι πως μπορεις να το αποδείξεις. Αν δεν τράβηξες βιντεο ή δεν υπάρχουν μάρτυρες θεωρω ότι ειναι δυσκολο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ts ρίξε μια ματιά στην ανάλυση και ειδικότερα παράγραφο 2 που μάλλον είναι η περίπτωσή σου

 

https://www.xronos.gr/reportaz/ypotheseis-skylon-sta-poinika-dikastiria-tis-rodopis

Επεξ/σία από txcellas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, txcellas είπε

Ts ρίξε μια ματιά στην ανάλυση και ειδικότερα παράγραφο 2 που μάλλον είναι η περίπτωσή σου

https://www.xronos.gr/reportaz/ypotheseis-skylon-sta-poinika-dikastiria-tis-rodopis

Όντως έτσι είναι όπως τα λες. Το εξοργιστικό είναι ότι τα ζώα θεωρούνται ως πράγματα.  Απαράδεκτο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επικοινώνησε με την ομάδα angels

4 ώρες πριν, donblunts είπε

Σε καμία περίπτωση δεν είμαι υπέρ του άλλου.

Αλλα,

Κατα πάσα πιθανότητα εαν πας δικαστικά με μηνύσεις κτλπ, το σκυλί θα πάει για ευθανασία.

προφανώς ο σκύλος ειναι επικίνδυνος και πρέπει να θανατωθεί άμεσα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...