Προς το περιεχόμενο

Δαγκωμα σκυλου


Annako

Προτεινόμενες αναρτήσεις

49 λεπτά πριν, mkp είπε

Η αστυνομία και τα δικαστήρια έχουν να ασχοληθούν με πολύ πιο σοβαρά πράματα, οπότε και εμέσεις με την σειρά μας να μην σπαταλάμε τον χρόνο τους με ασήμαντα πράματα, που μπορούν να λυθούν πολύ εύκολα με έναν καλύτερο φραχτή.

Τον οποίο θα τον πληρώσεις εσυ φαντάζομαι .....

37 λεπτά πριν, mkp είπε

150-200 εύρω είναι αστεία ποσά για να δικαιολογεί μηνύσει.

Προφανως δεν έχεις σκύλο για να καταλάβεις σε τι έξοδα μπήκε . Ειδικά αν μείνει για παρακολούθηση ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/8/2019 στις 4:47 ΜΜ, Annako είπε

Καλησπερα.

Εχθες ο σκυλος του γειτονα εσκαψε και μπηκε στο σε μενα και επιτεθηκε στον σκυλο μου με αποτελεσμα να του σπασει τα σαγονια και να τον τρυπήσει το κεφαλι καθως και το λαιμο.. ευτυχως παρολο τα τραυματα το σκυλι μου ζει.. στον συγκεκριμενο εχω κανει πολλες φορες παρατηρηση να το μαζεψει αλλα αξιωθηκε ποτε.. σκεφτομαι να κινηθω νομικα.. ειχε κανενας καμια αναλογξ περιπτωση μηπως μπορεσει να με κατατοπισει για το πως να κινηθω;

Στην Ελλάδα βρίσκεσαι. Δεν πρόκειται να βρεις το δίκιο σου με την καμία. Το πολύ κανένα πρόστιμο η κάποια παρατήρηση αλλά για να γίνουν αυτά θα πρέπει να βάλεις το χέρι σου πολύ βαθιά στην τσέπη και να είσαι πολύ υπομονετικός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Inuyasha είπε

Εσυ εισαι ο μονος λαθος εδω μεσα

κανενα σκυλι δεν θα γινει επιθετικο επειδη ειναι πιτμπουλ , ροτβαλερ κτλ αν δεν εκπαιδευτει σωστα ακομα και το τσιουαουα ειναι επιθετικο , αλλο η προδιαθεση (που ακομα και αυτο ειναι λαθος) και αλλο οτι γεννιεται επιθετικο

Πολλα σκυλια γεννιουνται με κακο χαρακτηρα, εξου  και το επιθετικα.

Μπορει να προσπαθησεις να τα τιθασεψεις,ισως και να το καταφερεις,αλλα δεν αλλαζει το γεγονος οτι γεννιουνται με κακο χαρακτηρα,αλλο αν στην πορεια θα υπακουσουν.

Μεσα τους παραμενουν ιδια,απλα ειναι πιο υπακουα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
6 λεπτά πριν, talibanakos είπε

Πολλα σκυλια γεννιουνται με κακο χαρακτηρα, εξου  και το επιθετικα.

Μπορει να προσπαθησεις να τα τιθασεψεις,ισως και να το καταφερεις,αλλα δεν αλλαζει το γεγονος οτι γεννιουνται με κακο χαρακτηρα,αλλο αν στην πορεια θα υπακουσουν.

Μεσα τους παραμενουν ιδια,απλα ειναι πιο υπακουα.

 

6 λεπτά πριν, talibanakos είπε

Πολλα σκυλια γεννιουνται με κακο χαρακτηρα, εξου  και το επιθετικα.

Μπορει να προσπαθησεις να τα τιθασεψεις,ισως και να το καταφερεις,αλλα δεν αλλαζει το γεγονος οτι γεννιουνται με κακο χαρακτηρα,αλλο αν στην πορεια θα υπακουσουν.

Μεσα τους παραμενουν ιδια,απλα ειναι πιο υπακουα.

Οχι αν ενα κουταβι μεινει οσο πρεπει να την μητερα , και δεν το παρουν νωρις (οπως γινεται συνηθως ) , κανενα κουταβι δεν γεννιεται κακο , γινεται κακο γιατι ο ιδιοκτητης του το κακομαθαινει το εχει για μοστρα χωρις να ξερει της ευθηνες που εχει ενα ζωντανο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, talibanakos είπε

Πολλα σκυλια γεννιουνται με κακο χαρακτηρα, εξου  και το επιθετικα.

Μπορει να προσπαθησεις να τα τιθασεψεις,ισως και να το καταφερεις,αλλα δεν αλλαζει το γεγονος οτι γεννιουνται με κακο χαρακτηρα,αλλο αν στην πορεια θα υπακουσουν.

Μεσα τους παραμενουν ιδια,απλα ειναι πιο υπακουα.

Ρε φίλε αποδεικνύεις πως δεν έχεις ιδέα για τα ζώα, πόσο μάλλον για τα τετράποδα.
Άστο, αγνόησε το θέμα και προχώρα παρακάτω.

Please δλδ
 

 

  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, nicksoti είπε

Καλά δεν είναι και λιοντάρια, ζώα συντροφιάς είναι και ο ιδιοκτήτης έχει ευθύνη και υποχρεώσεις. Τώρα αν δεν αποδειχθεί ποινική, σίγουρα αστική θα έχει.

Δεν υπάρχουν ζώα συντροφιάς κατά την γνώμη μου. Κατοικίδια για την ευχαρίστηση του ιδιοκτήτη υπάρχουν. Τα ζώα είναι για την φύση να επιβιώνουν μόνα τους και όχι μέσα σε ένα διαμέρισμα. Φυσικά υπάρχουν και τα ζώα που είναι κατάλληλα εκπαιδευμένα / βασανισμένα (η δική μου άποψη) καθώς και οι διασταυρώσεις όπου ανάλογα το σχήμα την σπανιότητα την ομορφιά/ασχήμια που έχουν κερδίζουν και βραβεία σε διαγωνισμούς και αυτά δεν μπορούν να επιβιώσουν πουθενά παρά μόνον κάτω από την κατάλληλη εκπαίδευση και σε χώρους όπου μάθουν.

Ακόμη και τα τελευταία όμως κάποια στιγμή αργά η γρήγορα εκδίδουν το ζωικό τους ένστικτό δαγκώνοντας ανεξέλεγκτα γιατί έτσι η φύση προστάζει. 

Οι διάφοροι και καλά "γητευτές" αγρίων ζώων που βλέπουμε στο youtube δεν τους τρώνε τα λιοντάρια η οι αρκούδες όσο είναι χορτάτα για έναν και μοναδικό λόγο. Η πειραματίζονται ενστικτωδώς και από περιέργεια η έχουν την εντύπωση της ανωτερότητας σαν είδος και βλέπουν τον ίδιο τον γητευτή ως δικό τους κατοικίδιο.

Είμαι πολύ κατά ειδικά για τους σκύλους να ζουν σε ένα διαμέρισμα η έστω και σε μια ταράτσα/μπαλκόνι/αυλή εκτός από τις εξαιρετικά ειδικές περιπτώσεις όπου ο άλλος έχει για παράδειγμα κυνηγόσκυλο, για προστασία άλλων ζώων σε φάρμα κλπ κλπ. 

Βλέπω τα βίντεο στο Youtube με pitbul και rodvailer να γλύφουν μωρά και πραγματικά λυπάμαι. Τα λατρεύω τα ζώα όσο δεν πάει. Τα σέβομαι όμως ακόμη περισσότερο και διαβάζοντας η βλέποντας τέτοιες ιστορίες πραγματικά με ενοχλεί.

Επεξ/σία από leonproniknidis
  • Like 2
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είσαι  100% λάθος, ανενημέρωτος, συγνώμη.

Υπάρχουν κατοικίδια, ο άνθρωπος δημιούργησε τις ράτσες. Όχι για να επιβιώνουν μόνα τους. Δεν είναι άγρια ζώα της ζούγκλας. Τι σχέση έχει το λιοντάρι και η αρκούδα!

Αλλά κι αυτά που λες ότι "δεν σε τρώνε όσο είναι χορτάτα"... δηλαδή εσύ αν πεινάσεις θα κάτσεις να πεθάνεις από την πείνα σωστά; Σε πληροφορώ και σκύλο και γάτα θα σκοτώσεις και θα ψήσεις στη φωτιά. Άρα είσαι για τη ζούγκλα να επιβιώσεις μόνος σου;

Άσε που το νο 1 πρόβλημα να επιβιώσει κατοικίδιο μόνο του είναι ο ίδιος ο άνθρωπος... Με τι θα τραφεί το σκυλί μόνο του αλήθεια; Αν εισβάλει σε ταβέρνα ή στον κήπο σου για να τραφεί, θα το κυνηγήσεις. Τα δέντρα και τα πάρκα στις πόλεις ελάχιστα. 

"Είμαι πολύ κατά ειδικά για τους σκύλους να ζουν σε ένα διαμέρισμα η έστω και σε μια ταράτσα/μπαλκόνι/αυλή εκτός από τις εξαιρετικά ειδικές περιπτώσεις όπου ο άλλος έχει για παράδειγμα κυνηγόσκυλο"

Εντελώς ανάποδα από το αυτονόητο, ΚΑΙ το νόμιμο. Απαγορεύεται να έχεις μόνιμα σκύλο σε ταράτσα - μπαλκόνι. Είναι βασανιστήριο για το ζώο, πιθανόν ενοχλητικό για τους γύρω, και ίσως και κατά περίπτωση και επικίνδυνο. Επίσης σε πληροφορώ υπάρχουν και άλλες χρήσεις για εκπαιδευμένα σκυλιά πέρα από κυνηγόσκυλο. Αστυνομικοί σκύλοι, οδηγοί τυφλών, διασώστες κλπ. Επίσης σε κάποιες περιπτώσεις τα κατοικίδια χρησιμοποιούνται για θεραπεία ψυχολογικών, νοητικών προβλημάτων!

Επεξ/σία από nicksoti
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
16 λεπτά πριν, leonproniknidis είπε

Δεν υπάρχουν ζώα συντροφιάς κατά την γνώμη μου. Κατοικίδια για την ευχαρίστηση του ιδιοκτήτη υπάρχουν. Τα ζώα είναι για την φύση να επιβιώνουν μόνα τους και όχι μέσα σε ένα διαμέρισμα. Φυσικά υπάρχουν και τα ζώα που είναι κατάλληλα εκπαιδευμένα / βασανισμένα (η δική μου άποψη) καθώς και οι διασταυρώσεις όπου ανάλογα το σχήμα την σπανιότητα την ομορφιά/ασχήμια που έχουν κερδίζουν και βραβεία σε διαγωνισμούς και αυτά δεν μπορούν να επιβιώσουν πουθενά παρά μόνον κάτω από την κατάλληλη εκπαίδευση και σε χώρους όπου μάθουν.

Ακόμη και τα τελευταία όμως κάποια στιγμή αργά η γρήγορα εκδίδουν το ζωικό τους ένστικτό δαγκώνοντας ανεξέλεγκτα γιατί έτσι η φύση προστάζει. 

Οι διάφοροι και καλά "γητευτές" αγρίων ζώων που βλέπουμε στο youtube δεν τους τρώνε τα λιοντάρια η οι αρκούδες όσο είναι χορτάτα για έναν και μοναδικό λόγο. Η πειραματίζονται ενστικτωδώς και από περιέργεια η έχουν την εντύπωση της ανωτερότητας σαν είδος και βλέπουν τον ίδιο τον γητευτή ως δικό τους κατοικίδιο.

Είμαι πολύ κατά ειδικά για τους σκύλους να ζουν σε ένα διαμέρισμα η έστω και σε μια ταράτσα/μπαλκόνι/αυλή εκτός από τις εξαιρετικά ειδικές περιπτώσεις όπου ο άλλος έχει για παράδειγμα κυνηγόσκυλο, για προστασία άλλων ζώων σε φάρμα κλπ κλπ. 

Βλέπω τα βίντεο στο Youtube με pitbul και rodvailer να γλύφουν μωρά και πραγματικά λυπάμαι. Τα λατρεύω τα ζώα όσο δεν πάει. Τα σέβομαι όμως ακόμη περισσότερο και διαβάζοντας η βλέποντας τέτοιες ιστορίες πραγματικά με ενοχλεί.

πλεον το 95% (αν οχι το 100%) απο της ρατσες τον σκυλων εχουν γινει ζωα συντροφιας

 

Για πιο λογο λυπασαι να βλεπεις pitbull kai rotie να παιζουν με παιδακια ? , οσο ειναι υπο επιτηρηση και σωστα εκπαιδευμενο ενα σκυλι δεν θα επιτεθει

 

Οπως εγραψα πιο πανω δεν υπαρχει αγριο ζωο , μαλακας ιδιοκτητης υπαρχει και εκει δημιουργει ενα αγριο ζωο ειτε επειδη το αμελει ειτε γιατι και καλα νομιζει επειδη θα γαυγιζει και στο φυλο που θα κουνιεται εχει καλο φυλακα για το σπιτι του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, donblunts είπε

Ρε φίλε αποδεικνύεις πως δεν έχεις ιδέα για τα ζώα, πόσο μάλλον για τα τετράποδα.

Εχω 2 σκυλακια και εχουν περασει καμια 30ρια ακομα απο τα χερια μας μεγαλωνοντας.

moving on.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα σκυλιά υπάρχει ο γενικός κανόνας: δεν εμπιστεύεσαι κανένα ζώο αν δεν είσαι το "αφεντικό" του. Μια φορά θα γίνει το κακό. Όσο εκπαιδευμένα και αν είναι αυτά τα αιμοβόρα Ροτβάιλερ, πίτμπουλ κτλ..., άνετα σκοτώνουν άλλα ζώα ή ακόμα και παιδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και τα ζωντανά έχουν τον χαρακτήρα τους ανεξαρτήτως ράτσας. Άλλα είναι πιο επιθετικά,άλλα αγαπησιαρικα, άλλα πανέξυπνα (είχα πάθει πλάκα με ενα border collie ημιαιμο)και άλλα τελείως μπουνταλάδες( ένας μολοσσός που είχα σούπερ αγαθιάρης).Έχω συναντήσει σκυλιά με μανία να σκοτώνουν άλλα σκυλιά η γάτες.Το μεγαλύτερο ρόλο παίζει ο ιδιοκτήτης με την σωστή κοινωνικοποιηση και φροντίδα του ζώου. Τώρα αν ο σκύλος είναι κλεισμένος όλη την μέρα στην αυλή και αστειρωτος με την τεστοστερόνη στα ύψη,προσθετεις την επιθετική προδιάθεσή και δεν αργεί να γίνει το κακό.

Τουλάχιστον να σου πληρώσει τα ιατρικά έξοδα, όσο για το αν αξίζει να κινηθείς νομικά με ότι συνεπαγετε (χρήματα και το χρόνο που θα χρειαστεί),εσύ θα το αποφασίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Inuyasha είπε

πλεον το 95% (αν οχι το 100%) απο της ρατσες τον σκυλων εχουν γινει ζωα συντροφιας

Για πιο λογο λυπασαι να βλεπεις pitbull kai rotie να παιζουν με παιδακια ? , οσο ειναι υπο επιτηρηση και σωστα εκπαιδευμενο ενα σκυλι δεν θα επιτεθει

Οπως εγραψα πιο πανω δεν υπαρχει αγριο ζωο , μαλακας ιδιοκτητης υπαρχει και εκει δημιουργει ενα αγριο ζωο ειτε επειδη το αμελει ειτε γιατι και καλα νομιζει επειδη θα γαυγιζει και στο φυλο που θα κουνιεται εχει καλο φυλακα για το σπιτι του

Και όμως. Δεν θα έπρεπε να υπάρχουν "ιδιοκτήτες". Είναι αυτό αγάπη για τα ζώα? Να τα έχουμε στην κατοχή μας? Και δεν λυπάμαι τους ιδιοκτήτες. Λυπάμαι τα παιδάκια που έστω και με μικρή πιθανότητα (ανύπαρκτη ποτέ) κάποια στιγμή αν δαγκωθούν από το πλάσμα που μεγάλωσαν μαζί που τόσο το αγαπούν θα μισήσουν και θα φοβούνται όλα τα ζώα που περπατάνε και στα 4. Ενώ φταίνε στην πραγματικότητα αυτά που περπατούν στα 2.

Και δεν έχουν γίνει ζώα συντροφιάς. Τα έχουμε κάνει εμείς έτσι. Η φύση δεν έπλασε ποτέ ζώο συντροφιάς. Όλα είναι εφευρέσεις της ανθρώπινης φύσης. Τα σκυλιά και γενικά τα ζώα συμβίωναν με τον άνθρωπο γιατί ο άνθρωπος τα είχε ανάγκη για κάποιο λόγο. Μόνον η γάτα ίσως να θεωρείται σπιτικό πλάσμα και αυτό γιατί το θεωρούσαν ιερό ζώο αλλά και πάλι οι λαοί που τις είχαν μέσα στα σπίτια τους πάντα με τα παράθυρα ανοικτά. 

Και πίστεψε με έχω πάρα πολλά παραδείγματα και στο youtube αλλά και στον περίγυρό μου αλλά και εγώ ο ίδιος έχω δαγκωθεί από σκύλο που όχι μόνο ο ιδιοκτήτης του είναι υπεύθυνος και το έχει από κουτάβι και το λατρεύει και το έχει εκπαιδεύσει και πάντα είναι μαζί του σαν κανονικός άνθρωπος.

Σε αρκετά προχωρημένη ηλικία και μετά από μακρά συμβίωση με πολλά σκυλιά και γατιά και μεγάλη αγάπη για όλα τα ζώα αλλά και μεγάλη ενασχόληση με εκπαίδευση σκύλων εφόσον και φίλους εκτροφείς έχω κλπ κλπ κλπ σου λέω με μεγάλη υπευθυνότητα ότι σχεδόν πάντα κάποια στιγμή στην ζωή του το σκυλί όποιας ράτσας και αν είναι όσο εκπαιδευμένο και να είναι θα δαγκώσει. Το που και ποιον ο Θεός να φυλάει τον ιδιοκτήτη και την οικογένεια του η τον περίγυρό του.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικοι μαλλον αν δειτε cane corso π.χ. πως κανει οταν βλεπει μωρα παιδια, θα το περασετε για οφθαλμαπατη. Αμα ο ιδιοκτητης ειναι κοπανος το σκυλι θα εξελιχθει αναλογως. Αν ειναι ανθρωπος με ολη τη  σημασια της λεξης το σκυλι δεν πειραζει ουτε κουνουπι. Και ναι, θα ναι αδικο να θανατωθει το σκυλι επειη το αφεντικο του ειναι γιδι Ελληναρας, αλλα στη θεση του σκυλου της TS την επομενη φορα μπορει να ναι ανθρωπος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε φορά που ανοίγει ένα θέμα με σκυλιά στο ινσομνια καταλαβαίνω πόσο πίσω είμαστε στην νοοτροπία σαν λαός. Όχι μόνο από το πρόβλημα που περιγράφει ο ts αλλά και από τις απαντήσεις που γράφουν όλοι. Λίγοι έχετε σχέση με σκύλο και καταλαβαίνετε, οι υπόλοιποι φοβάστε και τον ίσκιο σας.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...