Προς το περιεχόμενο

Δαγκωμα σκυλου


Annako

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, donblunts είπε

Σε καμία περίπτωση δεν είμαι υπέρ του άλλου.

Αλλα,

Κατα πάσα πιθανότητα εαν πας δικαστικά με μηνύσεις κτλπ, το σκυλί θα πάει για ευθανασία.

Σωστά τα λέει εδώ ο άνθρωπος.

Αν σε κλέψει/βιάσει/πλακώσει στο ξύλο κάποιος μη ου κανεις μυνηση γιατί κατά πάσα πιθανότητα θα πάει φυλακή.

11 ώρες πριν, sensai είπε

επικοινώνησε με την ομάδα angels

προφανώς ο σκύλος ειναι επικίνδυνος και πρέπει να θανατωθεί άμεσα

 

11 ώρες πριν, Kostasspil είπε

Το αφεντικο του ειναι πιο επικινδυνο

Αυτό δεν απαντά στον sensai

Θα μπορούσε να επιχειτηματολογήσει κάποιος ότι και αυτός θα ήταν καλύτερο να θανατωθεί άμεσα.

6 ώρες πριν, nicksoti είπε

 

Χωρίς να θέλω σε καμία περίπτωση να δικαιολογήσω τον γείτονά σου, ή να ψέξω εσένα, μήπως κι εσύ δεν πρέπει να αφήνεις το κανίς έξω και να φεύγεις, γνωρίζοντας μάλιστα και την ύπαρξη του αμελούς γείτονα με τον επιθετικό σκύλο που έχει ξανασκάψει κιόλας;

 

Σωστά τα λεέι εδώ ο άνθρωπος.

Ενας γνωστός μου είχε αφήσει στο κτήμα του ένα αμάξι και μπήκαν και του το κλέψαν. Χωρίς να έλω να διακιολογήσω τους κλέφτες, μήπως κι αυτός δεν έπρεπε να αφήσει το αμάξι μόνο στο στον κήπο γνωρίζοντας ότι το είχαν ξανακλέψει.

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 117
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η ομάδα angels που λέτε είναι 5-6 άτομα. Τι είναι να τρέχουν αυτοί οι ίδιοι κάθε φορά σε κάθε περιστατικό; Εθελοντές είναι οι άνθρωποι. Δεν πληρώνονται.

Μάθετε και οι ίδιοι να ανοίγετε το στόμα σας και να κάνετε επώνυμες καταγγελίες στην αστυνομία. Στο Μοσχάτο φοβόντουσαν λέει να μιλήσουν ή  απλά αδιαφορούσαν. Ελεεινοί και τρισάθλιοι οι γείτονες. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτα δικηγόρο πως να κινηθείς, έτσι κι αλλιώς θα χρειαστείς για την μήνυση και την αγωγή που θα κάνεις.

Γνώμη μου μην το αφήσεις έτσι γιατί τώρα ήταν το σκυλάκι σου την επόμενη φορά μπορεί να είναι ένα παιδί!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συνοπτικά:

  • Μήνυση (150€)
  • Αστυνομία και μάρτυρες οι οποίοι πιστοποιούν το γεγονός - ότι έσκαψε, μπήκε στον κήπο και έφαγε το σκύλο. Αν δεν υπάρχουν μάρτυρες, είναι σαν να μην έγινε. Ακόμα και σε αυτή την περίπτωση όμως, μπορεί να αποδειχθεί πως ζώο είναι, έσκαψε και έφαγε άλλο ζώο. Τα κάνουν αυτά τα ζώα. Εφόσον υπηρχε φράκτης κλπ, τι άλλο να έκανε και ιδιοκτήτης του? Να έχτιζε μάντρα και τάφρο? Έκανε ότι ήταν λογικό.
  • Εγγράφως να υπάρχει απο τον κτηνίατρο τι έπαθε ο σκύλος σου

Τι θα γίνει στο τέλος και αν τελικά γίνει δικαστήριο μετά απο αρκετό καιρό (που πιθανότατα δεν θα ζει κανένα ζώο)? Στην καλύτερη περίπτωση να σου εκδικαστούν τα έξοδα της νοσηλείας τα οποία ίσως είναι τα ίδια με αυτά που ήδη έχεις χαλάσει μέχρι τότε.

Το μόνο σίγουρο για μένα είναι , πως άνθρωποι οι οποίοι δεν σέβονται τους γύρω τους, πρέπει με κάποιον τρόπο να τιμωρούνται μέσω του νόμου.

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, sphinxgr said:

ζώο είναι, έσκαψε και έφαγε άλλο ζώο. Τα κάνουν αυτά τα ζώα.

Σχετικα με αυτο, δεν ειναι αδεσποτα, εξω στη φυση μονα τους να επιβιωσει ο δυνατοτερος. Στα αλλα περι μηνυσης, ειναι οπως τα λες 

Επεξ/σία από Kostasspil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, DrLo είπε

Σωστά τα λεέι εδώ ο άνθρωπος.

Ενας γνωστός μου είχε αφήσει στο κτήμα του ένα αμάξι και μπήκαν και του το κλέψαν. Χωρίς να έλω να διακιολογήσω τους κλέφτες, μήπως κι αυτός δεν έπρεπε να αφήσει το αμάξι μόνο στο στον κήπο γνωρίζοντας ότι το είχαν ξανακλέψει.

Εντελώς άκυρο παράδειγμα. Αποτυχημένη ειρωνία. Το σκυλί δεν είναι αυτοκίνητο. 

ΣΥΝΗΘΩΣ είναι κατά της ευζωίας του ζώου να το παρατάς σε εξωτερικό χώρο και να φεύγεις. Ενώ μπορεί να συμβούν και περιστατικά όπως αυτό. Γι αυτό ρώτησα. Αν πχ έμπαινε μέσα αντί το σκυλί του γείτονα ένας άτακτος έφηβος να κόψει ένα νεράτζι πχ, και τον δάγκωνε το κανίς προστατεύοντας τον χώρο του, εκεί νομικά θα μπορούσε να πάει ανάποδα.

Λέω συνήθως, γιατί εξω από έξω διαφέρει, η κοπελιά εδώ μπορεί να το άφησε γιατί έχει δέντρα, δροσιά, το σπιτάκι του κλπ. Αλλά και πάλι είναι κακή τακτική.

Σας 1η κίνηση εγώ θα πήγαινα στον δήμο να δω αν το σκυλί του γείτονα είναι καταχωρημένο όπως οφείλει. Αν έχει τσιπ, αν είναι στειρωμένο, εμβολιασμένο κλπ.

Αν τα 2 πρώτα δεν ισχύουν, έχει και πρόστιμα. ΠΡΟΣΟΧΗ όμως, σε αυτή την περίπτωση ο άλλος μπορεί να ισχυριστεί ότι δεν είναι καν ο ιδιοκτήτης του ζώου και απλά πχ πάει στο κτήμα του επειδή του βάζει ένα πιάτο τροφή. Εκεί θα πρέπει να μάρτυρες να αποδειχθεί ότι είναι στην πράξη ο ιδιοκτήτης και μάλιστα αμελής.

14 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

, μπορεί να αποδειχθεί πως ζώο είναι, έσκαψε και έφαγε άλλο ζώο. Τα κάνουν αυτά τα ζώα. Εφόσον υπηρχε φράκτης κλπ, τι άλλο να έκανε και ιδιοκτήτης του? Να έχτιζε μάντρα και τάφρο? Έκανε ότι ήταν λογικό.

 

Καλά δεν είναι και λιοντάρια, ζώα συντροφιάς είναι και ο ιδιοκτήτης έχει ευθύνη και υποχρεώσεις. Τώρα αν δεν αποδειχθεί ποινική, σίγουρα αστική θα έχει.

 

Επεξ/σία από nicksoti
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Kostasspil είπε

Σχετικα με αυτο, δεν ειναι αδεσποτα, εξω στη φυση μονα τους να επιβιωσει ο δυνατοτερος. Στα αλλα περι μηνυσης, ειναι οπως τα λες 

Δεν παύουν να είναι ζώα. Δεν μπορείς να κρίνεις και να δικάσεις τη σκέψη και την αντίληψη τους. Ήθελε να σκάψει και έσκαψε. Τόσο απλό. Δεν μπορείς να κρίνεις το ζώο για αυτό, όπως δεν μπορείς να κρίνεις ένα 3χρονο γιατί σκάβει στο κήπο.

Μπορείς να κρίνεις όμως τον ιδιοκτήτη του. Ήταν περιφραγμένο το οικόπεδο? Ήταν. Οπότε δεν ήταν εντελώς στο έλεος τα ζωα. Υπήρχε μια πρώτη πρόβλεψη.

Πρέπει να μένουν τα ζώα μόνα και ελευθερα σε κήπους / αυλές / βεράντες όταν λείπουν οι ιδιοκτήτες? Πρέπει να είναι δεμένα με λουρί όταν είναι μόνα τους?

Αυτό σηκώνει μεγάλη συζήτηση και θα ανάψουν φωτιές... 

*Στο συγκεκριμένο topic έχουμε να κάνουμε με γείτονες που και οι 2 τα είχαν ελεύθερα και οι 2 είχαν τον ίδιο φράκτη και απλά την πλήρωσε το μικρότερο. Μήπως λοιπόν θα έπρεπε να υπάρχει μεγαλύτερη πρόβλεψη για το μικρότερο λόγω μεγέθους? Επίσης είναι γνωστό πως κλέβουν ράτσες κανίς κλπ. Μήπως αυτό αυτομάτως απαιτούσε ακόμα μεγαλύτερη πρόβλεψη?

15 λεπτά πριν, nicksoti είπε

Σας 1η κίνηση εγώ θα πήγαινα στον δήμο να δω αν το σκυλί του γείτονα είναι καταχωρημένο όπως οφείλει. Αν έχει τσιπ, αν είναι στειρωμένο, εμβολιασμένο κλπ.

Αν τα 2 πρώτα δεν ισχύουν, έχει και πρόστιμα. ΠΡΟΣΟΧΗ όμως, σε αυτή την περίπτωση ο άλλος μπορεί να ισχυριστεί ότι δεν είναι καν ο ιδιοκτήτης του ζώου και απλά πχ πάει στο κτήμα του επειδή του βάζει ένα πιάτο τροφή. Εκεί θα πρέπει να μάρτυρες να αποδειχθεί ότι είναι στην πράξη ο ιδιοκτήτης και μάλιστα αμελής.

Όπως τα λες. Είναι μάλλον το μονο που μπορεί να γίνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, donblunts είπε

Σε καμία περίπτωση δεν είμαι υπέρ του άλλου.

Αλλα,

Κατα πάσα πιθανότητα εαν πας δικαστικά με μηνύσεις κτλπ, το σκυλί θα πάει για ευθανασία.

συμφωνω και εγω με τον φιλο κριμα το αλλο το σκυλάκι κρίμα και για το δικό σου ,

να φτιάξεται απο ενα καφεδάκι και να τα βρείτε ομορφα και πολιτισμένα με τον γείτονα και αν δεν του αξίζει να έχει σκύλο να μιλήσεις με μια φιλοζωική να του το πάρει

ωστε να βρει μια οικογένεια και να ηρεμήσει ο σκυλάκος του.

το οτι ειναι επιθετικός φταίει ή το οτι ειναι αστείρωτος ή οτι το αφεντικό του ,του εχει διμιουργείσει ψυχολογικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ ότι δεν μπορείς να κρίνεις τον σκύλο. Δεν εννοούσα αυτό. Αλλά ότι ο ιδιοκτήτης είναι ο υπεύθυνος. Αν το παρατάς έξω, ΔΕΝ ξέρεις τι μπορεί να συμβεί. Κάθε μέρα διαβάζουμε για περιστατικά, το τάδε πίτμπουλ κλπ δάγκωσε ΄τον γείτονα το παιδί το σκυλί.

Το θέμα με τις βεράντες και τις ταράτσες για μόνιμα  σε πολυκατοικίες είναι λυμένο και με τον νόμο. Θεωρείται κακοποίηση ζώου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, εννοείται πως το πρόβλημα του σκύλου έχει δημιουργηθεί απ'το αφεντικό του.
Κανένα σκυλί δεν γεννιέται επιθετικό, γίνεται.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, nicksoti είπε

Το θέμα με τις βεράντες και τις ταράτσες για μόνιμα  σε πολυκατοικίες είναι λυμένο και με τον νόμο. Θεωρείται κακοποίηση ζώου.

Σε οικόπεδα με γειτονικά σπίτια, είναι νόμιμο να βρισκονται συνέχεια ελευθερα και χωρίς καμία επίβλεψη?

Και αναφέρομαι στο ότι πιθανόν να ενοχλούν ή ακόμα και να μπορούν να επιτεθούν όπως στη συγκεκριμένη περίσταση του topic.

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, donblunts είπε

Παιδιά, εννοείται πως το πρόβλημα του σκύλου έχει δημιουργηθεί απ'το αφεντικό του.
Κανένα σκυλί δεν γεννιέται επιθετικό, γίνεται.

Χωρίς ίχνος ειρωνείας ρωτώ: είναι βιολογική πραγματικότητα αυτό ή έχουν εμποτιστεί οι εγκέφαλοι μας από τους ανθρωπομορφισμούς της Disney όπου τα λιοντάρια τρώνε πατζαροσαλάτα κι όλα τα ζωάκια είναι φίλοι, ώστε να θέλουμε να το πιστεύουμε αυτό;  

Τρέφω μεγάλη συμπάθεια για τα ζώα, δεν έχω πειράξει ποτέ κανένα, έχω δει κοκκαλιάρικα σκυλιά κι έχω αγοράσει τροφή για αυτά κατά καιρούς, δεν είχα ποτέ κατοικίδιο γιατί νιώθω πως στον πυρήνα αυτής της συμπεριφοράς ίσως να μην είναι η άδολη αγάπη για τα ζώα αλλά μια εξουσιαστική ανάγκη του ιδιοκτήτη. Παρόλα αυτά, ως ποδηλάτης, ως πεζός κι ως μοτοσυκλετιστής, μου έχουν επιτεθεί πάρα πολλές φορές, σε όλη την Ελλάδα, αγέλες σκύλων που θυμίζουν πως ο μη εξημερωμένος πρόγονος τους, ζει ακόμη εντός του εγκεφάλου τους. Είτε όταν βρεθούν σε αγέλη, είτε γιατί δεν έτυχαν εξημέρωσης ως κατοικίδια.

  • Like 3
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, punky είπε

Χωρίς ίχνος ειρωνείας ρωτώ: είναι βιολογική πραγματικότητα αυτό ή έχουν εμποτιστεί οι εγκέφαλοι μας από τους ανθρωπομορφισμούς της Disney όπου τα λιοντάρια τρώνε πατζαροσαλάτα κι όλα τα ζωάκια είναι φίλοι, ώστε να θέλουμε να το πιστεύουμε αυτό;  

Δεν ξέρω τι λες, εμένα πάντως δεν μου φαίνονται και τόσο άγρια τα ζωάκια. Αγάπη και αγκαλιές θέλουν όλα!!!

 

image.png.ee5f1a1b4340cead23077e73aea28489.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην φτάσετε μερικοί να ρίξετε το φταίξιμο στη γυναίκα που άφησε το σκυλάκι στην αυλή. Το άφησε στην αυλή του σπιτιού της, η οποία είναι περιφραγμένη και προφανώς με κλειστή αυλόπορτα. Ούτε παραμέληση, ούτε κακοποίηση, ούτε έγκλημα είναι να αφήσεις το σκύλο στην αυλή για μισή-μια-δυο ώρες να πας πχ μέχρι το σούπερ μάρκετ ή οπουδήποτε. 10 χρόνια το έχει, δε θα το χε τόσα αν αδιαφορούσε.

Δε βγήκε το σκυλάκι στο δρόμο, δεν ήταν ανοιχτή η αυλόπορτα και μπήκε ένα ξένο σκυλί μέσα. Μπήκε το σκυλί του γείτονα από τρύπα που έσκαψε στο φράχτη, την ώρα που το αφεντικό του, καμάρωνε τα κατορθώματα του. 100% φταίχτης ο γείτονας.

Μην αφήνουμε ζώα στην αυλή γιατί μπορεί να τα κλέψουν ή να επιτεθούν στον οποιονδήποτε μπει, μην αφήνουμε τα παιδιά να παίξουν στην αυλή γιατί μπορεί να τα απαγάγουν ή οτιδήποτε, μην αφήνουμε πράγματα γιατί μπορεί κάποιος να τα κλέψει...και θα φταίμε εμείς δηλαδή και όχι αυτοί που θα έχουν μπει σε ξένο χώρο;;;;

Μπήκαν κλέφτες σε ισόγειο διαμέρισμα φίλων μου, την ώρα που έλειπαν στη δουλειά, αναισθητοποίησαν το σκύλο και διάφοροι "φιλόζωοι" έπεσαν να τους φάνε, επειδή ήταν το σκυλί μόνο στο σπίτι. Δηλαδή οκ, κάπου να υπάρχει και ένα όριο στο ποιός φταίει, πότε.

Δε λέω παρατάμε ανεξέλεγκτα, παιδιά, σκυλιά, αντικείμενα...αλλά ανάλογα την περίπτωση γίνεται να μην έχουν συνεχή επίβλεψη.

TS λογικά έχεις βγάλει φωτογραφίες το χώρο και το σημείο που έσκαψε ο σκύλος ε; 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Curi0us είπε

Δε λέω παρατάμε ανεξέλεγκτα, παιδιά, σκυλιά, αντικείμενα...αλλά ανάλογα την περίπτωση γίνεται να μην έχουν συνεχή επίβλεψη.

Ναι απλά σε ένα δικαστήριο δεν ευσταθεί αυτό το επιχείρημα. Ο δικαστής θα δει ότι παραμέλησες το παιδί/σκυλί σου και έγινε το κακό.

Γιατί το ίδιο μπορεί να επικαλεστεί και ο ιδιοκτήτης του άλλου σκυλιού "κύριε δικαστά, πρώτη φορά το άφησα και πήγα στο περίπτερο"κλπ.

Προφανώς βέβαια μεγαλύτερη ευθύνη έχει ο ιδιοκτήτης του επικίνδυνου σκύλου.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...