Προς το περιεχόμενο

Η Google προωθεί τα Chromebook εμφανίζοντας τα Windows ως αργά και παρωχημένα


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, PC_MAGAS είπε

Hmm Μπορώ να βάλω τo αγαπημένο μου linux distro στο chromebook;

Υπάρχουν τρόποι από όσο ξέρω αλλά κατά τη  γνώμη μου δεν αξίζει ο κόπος  γιατί το κέρδος είναι η βελτιστοποίηση που έχει ο συγκεκριμένος κατά περίπτωση συνδυασμός.

 

3 ώρες πριν, gthe είπε

 Προβληματίζομαι λίγο για το τι θα γίνει με το asus c100pa μου του χρόνου όταν φτάσει το end-of-life του στα updates. Τι είδες να συμβαίνει πρακτικά στο δικό σου? 

Μέχρι στιγμής δεν έχω παρατηρήσει τίποτα αλλά έγινε πολύ πρόσφατα. Τον Ιούνιο νομίζω.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συγνωμη με τί hardware προσπαθει να προωθήσει τα chromebook? κάπου είδα οτι παίζει μπάλα στα low end, κ άμα είναι έτσι μια μεγάλη μετριότητα θα είναι ότι λειτουργικό κιαν έχει. Οσον αφορα την ταχυτητα του λειτουργικού σε low end..νομίζω την πρόλαβαν τα Linux εδω κ 20 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η google χρονια τωρα θα επρεπε να προωθει εκδοσεις του android βελτιστοποιημενο για υπολογιστη τυπου laptop με arm επεξεργαστη αλλα που μυαλο.... Μια αλλη εκδοση της Microsoft ειναι και αυτη...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Tokyo είπε

Ούτε οι υπάλληλοι της Google δε χρησιμοποιούν Chromebooks.

Σωστό, από ότι έχω διαβάσει όλοι οι υπάλληλοί της χρησιμοποιούν in-house linux διανομή.

Tώρα gLinux και πριν το 2018 Goobuntu.

https://en.wikipedia.org/wiki/GLinux

https://en.wikipedia.org/wiki/Goobuntu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ακόμη καμμία σοβαρότητα εδώ μεσα ?  Μιλάμε για τα Crhomebooks λες και είναι laptops, ενώ στην πραγματικότητα είναι μεγάλα κινητά με πληκτρολόγιο.  Και δεν εχω δεί ούτε εναν επαγγελματία να τα χρησιμοποιεί για να δημιουργεί κάτι.  Εκτός ίσως από παραγγελίες σε σουβλατζίδικα ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, geostratis είπε

Υπάρχει ακόμη καμμία σοβαρότητα εδώ μεσα ?  Μιλάμε για τα Crhomebooks λες και είναι laptops, ενώ στην πραγματικότητα είναι μεγάλα κινητά με πληκτρολόγιο.  Και δεν εχω δεί ούτε εναν επαγγελματία να τα χρησιμοποιεί για να δημιουργεί κάτι.  Εκτός ίσως από παραγγελίες σε σουβλατζίδικα ....

Ούτε και η ΝΑΣΑ τα χρησιμοποιεί.Οπότε;

 

Δεν ισχυρίστηκε κάποιος ότι είναι αντίπαλοι του Cray XMT.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τους ιούς, την παλεύουν καθόλου? Ότι δηλαδή στα Windows κολάνε συνέχεια ιούς? Με το default windows antivirus είμαι τόσα χρόνια και δε μου έχει πετάξει ποτέ πρόβλημα. Ότι δηλαδή ο μέσος χρήστης που χρησιμοποιεί το pc για word, facebook και netflix θα κολλήσει πολλούς ιούς xD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/8/2019 στις 3:03 ΜΜ, cp5120 είπε

Ναι, καλά. Αν είναι να αλλάξεις βαζεις Linux, μπουτάρεις το ίδιο γρήγορα, έχεις τα πάντα από εφαρμογές και δεν έχεις και τη γκούγκλι να σε παρακολουθεί. Και δεν χρειαζεσαι καινούριο laptop για επιπλέον waste για το περιβάλλον. Παίρνεις ένα παλιό με € 50  και είναι και πιο γρήγορο από αυτά τα άθλια φθηνά chromebooks με eMMC.

Αλλά το Linux δεν έχει δις να ξοδέψει σε παραπλανητικές διαφημίσεις.
Έχει καταντήσει αισχρή η Google. Α, και το "we will never be evil" έχει εξαφανιστεί από παντού...

Και όταν θες το καινούργιο VLC ή GIMP -που δεν υπάρχει στα repositories της LTS σου- τότε πας για OS upgrade, και όλοι ξέρουμε πως τελειώνει αυτή η ιστορία στο Desktop Linux...

Α ναι, ξέχασα, υπάρχουν και οι "ρέουσες" για όσους θέλουν να είναι beta testers του κάθε contributor αντί να κάνουν δουλειά με το λάπτοπ τους.

Χωνέψετε το: Τρία ολόκληρα χρόνια με Vista δεν μας πήγαν από τα Windows στο Desktop Linux (τότε που η Microsoft νόμιζε ότι πρόοδος είναι η άνοδος των system requirements και οι καινούργιες οθόνες ρυθμίσεων), θα γίνει κάτι τώρα που τα Windows γίνονται καλύτερα με κάθε έκδοση;

Επεξ/σία από kurkosdr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kurkosdr είπε

Χωνέψετε το: Τρία ολόκληρα χρόνια με Vista δεν μας πήγαν από τα Windows στο Desktop Linux (τότε που η Microsoft νόμιζε ότι πρόοδος είναι η άνοδος των system requirements και οι καινούργιες οθόνες ρυθμίσεων), θα γίνει κάτι τώρα που τα Windows γίνονται καλύτερα με κάθε έκδοση;

 

Απλα μείναμε στα 7ρια ... problem solved. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο που ακόμα το οικοσύστημα δεν έχει ξεπεράσει παιδικές ασθένειες παρότι είναι γρήγροο και δεν έχει δεξι κλίκ ούτε ευκολίες ακόμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφήμιση του γουγλη είναι τι περιμένατε να πει; 

Απατά πάνε και απατά θα συνεχίσουν να πάνε εκτός από το Αμερικα. 

Είμαστε σε μια εποχή που περνεις ένα Windows laptop με <300 ευρώ ανοίγει σφαίρα, κανείς τη δουλειά σου χωρίς καθυστερήσεις έχεις ωραία οθόνη και η μπαταρία κρατάει αξιοπρεπώς (βλέπε προσφορές). Επίσης δε βασίζεται στο cloud της Google και έχει ότι εφαρμογή θέλεις. 

Το ότι κρατάει λίγο παραπάνω η μπαταρία και ότι αντί να ανοίγει σε 20 sec ανοίγει σε 10 δεν είναι λόγος να πάει κάποιος δε chrome book. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια ακομη αφελής απορία:  αν πάρω Chromebook θα μπορώ να κάνω ευολα τουλάχιστο το copy-paste, που με παιδεύει ακόμη στο 16-πυρηνο κινητό μου με την 4k oθόνη, τις 5 κάμερες και τα 8GB RAM ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/8/2019 στις 10:00 ΠΜ, freegr είπε

Μόνο που ακόμα το οικοσύστημα δεν έχει ξεπεράσει παιδικές ασθένειες παρότι είναι γρήγροο και δεν έχει δεξι κλίκ ούτε ευκολίες ακόμα 

Να σε ενημερώσω απλώς ότι το chromeOS είχε από πάντα δεξί κλικ.

Γίνεται πατώντας 2 δάχτυλα ταυτόχρονα στο touchpad. Όπως και στα multitouch windows laptops αν θυμόνται καλά τα δάχτυλα μου τώρα.

 Αλήθεια σε ποιες "ευκολίες" αναφέρεσαι?   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...