Προς το περιεχόμενο

Mortal Kombat (2021)


KilliK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 ώρες πριν, john2gr είπε

Όπως και στα παιχνίδια, ο Bi-Han είναι ο κακός Sub-Zero (στην ταινία θα δούμε τον Bi-Han κοινώς). Στο πρώτο tournament τον σκοτώνει ο Scorpion κι ο μικρός του αδερφός (Kuai Liang) γίνεται ο δεύτερος και καλός Sub-Zero. Ο Bi-Han μετά τον θάνατό του γίνεται ο Noob Saibot.

Μάλλον πρέπει να μάθω περισσότερα για το story του MK, δεν έχω κάτσει να ασχοληθώ ποτέ. 😐

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 154
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Μάλλον πρέπει να μάθω περισσότερα για το story του MK, δεν έχω κάτσει να ασχοληθώ ποτέ. 😐

ξεκινα απο δω αν θες να μαθεις για το lore του. αλλα οπως με καθε μακροχρονο franchise, ειναι μια μπερδεμενη σαλατα. εξου και το time travel reboot με το 9.

https://mortalkombat.fandom.com/wiki/Mortal_Kombat_Wiki

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ο σκηνοθετης επιβεβαιωνει αυτο που φοβομουν, οτι ειναι τελειως ασχετος με το θεμα. ειναι καπως αστειο να επιμενει οτι θελει να σεβαστει το lore και τους χαρακτηρες των παιχνιδιων, οτι παραδεχεται πως ενα απο τα appeal του brand ειναι το silliness και το χιουμορ του. και απο την αλλη, παρουσιαζει καινουργιους αγνωστους χαρακτηρες, αφαιρει αγαπημενους, τροποποιει εμφανιση σε καποιους αλλους,  αλλαζει την ιστορια και θελει να κανει την ταινια σοβαρη και ρεαλιστικη. και ολα αυτα με την δικαιολογια οτι το ιδιο κανανε και τα παιχνιδια/η πρωτη ταινια. ναι σωστα, μονο που τηρουσαν το κεντρικο αξονα της μυθολογιας και ιστοριας, ο Liu Kang ειναι ο νικητης του τουρνουα και σωτηρας της ανθρωποτητας, η Mileena ειναι κλωνος της Kitana, κοκ, ενω σχεδον 30 χρονια εξακολουθουν να τιμανε το campiness τους.

επισης αναφερει οτι γυρισαν το Οutland σε ενα λατομειο. δηλαδη τα κατσαβραχα που βλεπαμε στο τρειλερ, ειναι οντως η Οutland. πφφφ. Το ΜΚ2 ειναι το πιο ατμοσφαιρικο παιχνιδι στην σειρα, με τα visuals και την μουσικη του να σε κανουν αμεσως να νιωθεις οτι παλευεις σε εναν εξωκοσμο [sic] κοσμο. και ο αλλος αντι να μας δωσει μια εφαμιλλη αισθητικη, πηγε και το γυρισε σε μαρμαραδικο. μια χαρα.

τεσπα. χειροτερο απο το Αnnihilation δεν προκειται να ειναι, ας ελπισουμε να τα παει αρκετα καλα και να βγουν σηκουελς. Ειναι νομιζω ενα απο τα gaming franchises που αξιζει να εχει μια επιτυχημένη κινηματογραφικη εκδοχη.

καποιες νεες σκηνες

 

Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά δε θέλω να κρίνω από το τρέιλερ μόνο, ναι μεν μου άρεσε, έχω και εγώ παρόμοιες ενστάσεις με τον Killik. Ελπίζω όντως να τα πάει καλά μήπως δούμε και άλλες. Εδώ που είμαι θα βγει 8 Απριλίου, περιμένω να πάω επιτέλους σινεμά να το δω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

giphy.gif

υγ. μαπα ειναι. το original ειναι καλυτερο. ειναι πιο δυνατο, πιο beatατο. αυτο ειναι μια πεζη μιξη club house/dubstep.

κανα electronica artist της προκοπης δεν μπορουσαν να βρουν;

 

Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι φιλότιμη προσπάθεια η ταινία. Πιθανόν να αρέσει περισσότερο στο νέο αίμα, απ' ότι σε εμάς που αγαπήσαμε την πρώτη. Το μεγαλύτερο παράπονο είναι όπως είχε ήδη δει ο Killik ότι θα μπορούσε να είναι πιο σκοτεινό, πιο απόκοσμο το Outland. Πάντως σας προτείνω να την δείτε, εγώ δε χαλάστηκα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dkmaster είπε

Είναι φιλότιμη προσπάθεια η ταινία. Πιθανόν να αρέσει περισσότερο στο νέο αίμα, απ' ότι σε εμάς που αγαπήσαμε την πρώτη. Το μεγαλύτερο παράπονο είναι όπως είχε ήδη δει ο Killik ότι θα μπορούσε να είναι πιο σκοτεινό, πιο απόκοσμο το Outland. Πάντως σας προτείνω να την δείτε, εγώ δε χαλάστηκα.

ώπα θηρίο, ώπα. Την είδες??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γενικα ειναι καλο; διασκεδαζει χωρις να προσβαλει την νοημοσυνη του θεατη; με ποια αλλη ομοειδη ταινια θα την συγκρινες, απο αποψη ποιοτητας;

Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω πως είναι καλό. Έχει γίνει καλή δουλειά στο cgi και στις μάχες. Δε μπορώ να πω ότι προσβάλλει τη νοημοσύνη του θεατή. Νομίζω ότι δεν προκαλεί έκπληξη ότι ο πρωταγωνιστής που δεν ανήκει στους χαρακτήρες είναι γραμμένος πάνω στον Cage (φαίνεται και από το trailer). Έχει κάποια κενά η ταινία μεν, αλλά σε γενικές γραμμές αξίζει να τη δείτε. Δεν ξέρω με ποια ταινία να τη συγκρίνω να σου πω την αλήθεια για να μη αποπροσανατολίσω.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, KilliK είπε

ωχ, πανω στον Cage ειναι γραμμενος; καταλαβα.

Πρόσεξε, δεν είναι χαρακτήρας Cage, (δε μπορώ να πω παραπάνω γιατί θα spoilerγιασω), αλλά έχει στοιχεία Cage.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...