Προς το περιεχόμενο

Mortal Kombat (2021)


KilliK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

The film's producer Todd Garner revealed to Collider that there is a possibility of a Johnny Cage-centric standalone film.[65] Taslim revealed that he is signed on for four films of the series if the reboot is a success.[66] Director Simon McQuoid did stated that he's open for returning to direct the sequel and revealed while filming on the first film that he banned sequel talks on the set and wanted to focus on making the first one.[67] Co-writer Greg Russo told Collider that he sees the reboot as a trilogy with the first film as a pre-tournament, the second film with the tournament and the third film with a post-tournament.[68]   

άρα είμαστε στην 1η ταινία ακόμα. υπομονή. η ταινία μια χαρά ήτανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον σκηνοθέτη κακώς τον πυροβολείτε. Μια χαρά έκανε τη δουλειά του στο σενάριο που του έδωσαν. Κάνει μπαμ ότι πρόκειται για πακέτο ταινιών. Όπως πολύ σωστά είπε και ο Angry Joe και ανέφερα και προηγουμένως, πήγαν να παντρέψουν νοσταλγία για τους παλιούς και να τραβήξουν και καινούργιους. Τους βγήκε; Όχι, αλλά δε θα έπρεπε εξαρχής να τη δούμε με τα μάτια που βλέπαμε του '95 γιατί απλά δεν πρόκειται ποτέ να δούμε κάτι τέτοιο. Αξίζει σίγουρα να δούμε σίκουελ για να δούμε πλέον ολόκληρο τον κόσμο που είχαν στο μυαλό τους.

Σκουπίδι πάντως δεν είναι, καλό είναι να μην υπερβάλλουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

Ο Cole Young ήταν το μωρό του Scorpion που έδειξε στην αρχή σωστά;Μετά ο Sub zero λέει ότι σκότωσε τον scorpion πριν αιώνες.Πως γίνεται αυτό;Μπέρδεψαν τα ονόματα; [

Ξεκινάει η ταινία και λέω όπα κάτι καλό θα δούμε.Αυτο...

Μέχρι να τελειώσει σκεφτόμουν πως κάτι καλό θα δούμε αλλά μάταια.Μπορει να μεγάλωσα λέω και να μου φαίνεται παιδικό το στορυ ή να μην το αποδώσανε σωστά.

Για χάρη του τίτλου προσπαθούσα να δικαιολογήσω τα αδικαιολόγητα.

Επεξ/σία από Fronimitis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ηταν καθολου καλη η ταινια! σεναριο, πλοκη, ερμηνειες, κινησεις, εφε...ολα σαν μπιμουβια, μονο η γρηγορη μουσικη σου εβγαζε mortal kombat!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, dkmaster είπε

Τον σκηνοθέτη κακώς τον πυροβολείτε. Μια χαρά έκανε τη δουλειά του στο σενάριο που του έδωσαν.

Εννοείτε πως δεν έκανε καλά την δουλειά, η ταινία έχει τρελό θέμα στο pacing. Το μεσαίο act είναι 1 ώρα και by far το πιο βαρετό. Επίσης δεν ξέρω άμα προσέξατε ποιος έχει γράψει το σενάριο...

37 λεπτά πριν, ariel555 είπε

δεν ηταν καθολου καλη η ταινια! σεναριο, πλοκη, ερμηνειες, κινησεις, εφε...ολα σαν μπιμουβια, μονο η γρηγορη μουσικη σου εβγαζε mortal kombat!

Μα δεν είχε μουσική από MK, εκτος από end fight, όλο ήταν generic fighting music που έχουμε ακούσει σε χίλιες ταινίες. Μέχρι και το theme στα credits το έκαναν dubstep shit δεν ξέρω και εγώ τι.

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Εννοείτε πως δεν έκανε καλά την δουλειά, η ταινία έχει τρελό θέμα στο pacing. Το μεσαίο act είναι 1 ώρα και by far το πιο βαρετό. Επίσης δεν ξέρω άμα προσέξατε ποιος έχει γράψει το σενάριο...

 

Για το σενάριο γνωρίζω και δε διαφωνώ. Εμένα το pacing δε με ενόχλησε και ο λόγος που δε με ενόχλησε (δε λέω ότι δεν ήταν αργό, λέω δε με ενόχλησε), ήταν γιατί κατάλαβα πως πρόκειται για pre-tournament ταινία. Κάνει μπαμ ότι θέλουν να βγάλουν δεύτερη. Για πρώτη σκηνοθετική δουλειά ήταν μια χαρά. Το σενάριο προφανώς είχε πρόβλημα και πάνω σε αυτό πρέπει να γίνουν αλλαγές σε πρόσωπα στην επόμενη ταινία (αν προχωρήσουν). 

Για την μουσική συμφωνώ απόλυτα, αλλά καταλαβαίνω πως οι καιροί έχουν αλλάξει και μουσικά το πήγαν προς την τωρινή γενιά. Το ζουμί είναι ότι δεν μπορείς να τους ευχαριστήσεις όλους, και ίσως έπρεπε να ρίξουν βάρος στους νοσταλγούς και όχι σε άτομα που είναι τώρα 12-18 ετών. Γι' αυτό δε φταίει ένα άτομο αλλά ένα σύνολο.

Επίσης, αν πρόσεξα καλά άλλαξαν και το Get over here, έχω την αίσθηση ότι δεν είναι αυτό του τρέιλερ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 hours ago, Fronimitis said:
  Reveal hidden contents

Ο Cole Young ήταν το μωρό του Scorpion που έδειξε στην αρχή σωστά;Μετά ο Sub zero λέει ότι σκότωσε τον scorpion πριν αιώνες.Πως γίνεται αυτό;Μπέρδεψαν τα ονόματα; [

 

Spoiler

Όχι, είναι απόγονος του μωρού του Scorpion, το οποίο ήταν κορίτσι. Τα είπε ο Raiden, αλλά ok, λόγω της φόλας δεν προσέχεις λεπτομέρειες. 😛

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, dkmaster said:

Το ζουμί είναι ότι δεν μπορείς να τους ευχαριστήσεις όλους, και ίσως έπρεπε να ρίξουν βάρος στους νοσταλγούς και όχι σε άτομα που είναι τώρα 12-18 ετών. Γι' αυτό δε φταίει ένα άτομο αλλά ένα σύνολο.

Χαλαρά μπορεί να φταίει και ένα άτομο, το head του studio για παράδειγμα και ναι εκεί είναι το πρόβλημα. Γνώμη μου είναι ότι ευχαριστείς του fans πρώτα, γιατί πολύ απλά αυτοί θα στηρίξουν την ταινία σου. Οι υπόλοιποι απλά θέλουν να διασκεδάσουν για δυο ώρες και να συνεχίσουν την ζωή τους. Οι fans θα συνεχίσουν να στηρίζουν την ταινία, όπως βλέπεις γίνετε ακόμα από εμάς του old farts με το original. Οποιος και να φτάει δεν έχει σημασία, αμφιβάλλω να βγάλει τα λεφτά τις η ταινία δυστυχώς η ευτυχώς.

7 minutes ago, Thresh said:
Spoiler

Όχι, είναι απόγονος του μωρού του Scorpion, το οποίο ήταν κορίτσι. Τα είπε ο Raiden, αλλά ok, λόγω της φόλας δεν προσέχεις λεπτομέρειες. 😛

 

  Καλά εννοείτε, γιατί έχει τρυπαρες η ταινία, ειδικά περί tournament rules. :D

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Χαλαρά μπορεί να φταίει και ένα άτομο, το head του studio για παράδειγμα και ναι εκεί είναι το πρόβλημα. Γνώμη μου είναι ότι ευχαριστείς του fans πρώτα, γιατί πολύ απλά αυτοί θα στηρίξουν την ταινία σου. Οι υπόλοιποι απλά θέλουν να διασκεδάσουν για δυο ώρες και να συνεχίσουν την ζωή τους. Οι fans θα συνεχίσουν να στηρίζουν την ταινία, όπως βλέπεις γίνετε ακόμα από εμάς του old farts με το original. Οποιος και να φτάει δεν έχει σημασία, αμφιβάλλω να βγάλει τα λεφτά τις η ταινία δυστυχώς η ευτυχώς.

Και εγώ πιστεύω ότι έπρεπε να ρίξουν βάρος πρώτα στους fans. Δεν ξέρω αν όντως βγάλει τα λεφτά της, και αυτή η περίοδος ίσως να μην είναι αντιπροσωπευτική. Πάντως θα ήθελα να δω την επόμενη, διότι εκεί θα πρέπει να φανεί και το "όραμα" που πιθανόν να είχαν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, dkmaster είπε

Και εγώ πιστεύω ότι έπρεπε να ρίξουν βάρος πρώτα στους fans. Δεν ξέρω αν όντως βγάλει τα λεφτά της, και αυτή η περίοδος ίσως να μην είναι αντιπροσωπευτική. Πάντως θα ήθελα να δω την επόμενη, διότι εκεί θα πρέπει να φανεί και το "όραμα" που πιθανόν να είχαν. 

Κοίτα από το να περιμένουμε αλλα 20 χρονια για να δούμε reboot, ναι προτιμώ να γίνει sequel από αυτήν. Αλλα θα προτιμούσα νa έπαιρνε κάποιος άλλος τα δικαιώματα και να έκανε σωστή ταινία. Γενικά νομίζω ότι είναι μεγάλο λάθος που δεν φέρνουν τους δημιουργούς στην παραγωγή. Και όταν λέω να φέρουν εννοώ φάση CP77 που φέραν τον Pondsmith in house και όχι φάση Sapkowski στο Netflix να κάθεται σε μια καρεκλα και να τρώει burgers. Για παράδειγμα θα ήμουν παρα πολύ ενθουσιασμένος που ο Druckmann είναι μέσα στην παραγωγή του TLOU στο HBO, αλλα μετά την φόλα του Part 2 δεν περιμένω τίποτα, παρόλα αυτά το προτιμώ από το να μην ήταν κανένας από Naughty Dog.

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο ο Sub Zero διασώθηκε. Ο Raiden πολύ σοφτ, όταν έχεις δει Lambert. Γενικά της δινω ότι ήταν μια εισαγωγή για τις υπόλοιπες που θα ακολουθήσουν, οπότε δε θα μπορούσε να δείξει και πολλά έτσι κι αλλιώς. 

Ίσως οι επομενες είναι καλύτερες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα αντίστοιχη κριτική στο θέμα "τι είδα". Πλην του Sub-zero ο οποίος είναι όλη η ταινία μόνος του και το πρώτο μισό της ταινίας που ο Kano έχει μια καλή παρουσία και καλές ατάκες το υπόλοιπο είναι για κλωτσιές και fatality. Η δυο σεζόν της mini-online series της Machinima ήταν κλάσεις ανώτερες και δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο κιόλας. 

Ούτε κατά προσέγγιση δεν φτάνει το Street Fighter - assasins fist mini-series που έγινε εν τέλη ταινία με το 1/30 του κόστους όμως με 30 φορές παραπάνω την αξία. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...