Προς το περιεχόμενο

Mortal Kombat (2021)


KilliK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Shadows είπε

 

το Street Fighter ηταν εμπορικη επιτυχια, παρα το θαψιμο στις κριτικες. 

Υπαρχει μια επισημη μινι-σειρα του MK στο youtube. o δημιουργος ειναι μεγαλος φαν των παιχνιδιων, και ειχε πεισει την WB να  του δωσει την αδεια να κανει το δικο του take (μια ρεαλιστικη εκδοχη του lore) και αν τυχαινε θετικη αποδοχη, η WB θα του δινε το budget να γυρισει και μια ταινια. Aυτη ηταν η συμφωνια. Η σειρα πηγε καλα, αρεσε στους φανς, αλλα η η WB οπως ηταν αναμενομενον τον εγραψε και ακυρωσε το project. Αυτο τον εξοργισε, και βγηκε και εβριζε την WB, ειπε οτι δεν θα ξαναδουλεψει ποτε μαζι τους. Υπαρχει το rant του online, για οποιον θελει να διαβασει.

Εκει τελειωσε η ιστορια με το reboot του franchise, αλλα για καποιο περιεργο λογο, η WB αποφασισε μετα απο χρονια να δωσει το πρασινο φως σε ενα σνεαριο που δεν ειχε καμια σχεση με το παιχνιδι , και να βαλει ενα σκηνοθετη με τα μονα credits κατι διαφημισεις για το PS5, να γυρισει την νεα ταινια. Δεν μπορω να καταλαβω την λογικη τους,  αλλα  και μετα το φιασκο του DCEU και το παρασκηνιο με το Snyder Cut, ειναι φανερο οτι οι μανατζαραιοι της WB ειναι τελειως ανιδεοι με το πως να αξιοποιησουν σωστα τα δημοφιλη IP τους.

 

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν εχω παιξει τα ταιχνιδια και αμφιβαλω αν εχω δει την πρωτη ταινια. Και αυτη δεν μου αρεσε βασικα δεν ηταν ειδα καν ολοκληρη, μου θυμισε "παιδικη παραγωγη" του νετφλιξ.
Βασικα τι επιτυχια περιμενετε να εχει μια τετοιου ειδους ταινια(εμπορικη εννοω); Ετσι και αλλιως το target group ειναι κυριως αυτοι που εχουν παιξει τα παιχνιδια και οποιος αλλος την δει απο σποντα ελεω καραντινας.

Και αυτο με τα ip εχει κουρασει, αμα εξαιρεσεις την marvel οποιο ip και να παρεις το ακολουθει μια τεραστια γκρινια. Ο καθενας περιμενει να γυριστει η καθε ταινια οπως την ονειρευτηκε. Οι ταινιες γινονται τις περισσοτερες φορες ενας αχταρμας τα τελευταια χρονια γιατι υπαρχει ο διχασμος αναμεσα στην wokeποιηση και το fan service και ελαχιστο ενδιαφερον για ενα πραγματικο ενδιαφερον σεναριο που θα ικανοποιησει μεγαλη μαζα θεατων και εν τελει θα φερει και εμπορικη επιτυχια(ισως).

Μην μιλησω για το καθενα που εχει διαβασει το ταδε βιβλιο που ερχεται στην οθονη. Κουραζομαι μονο που σκεφτομαι τι εχει να γινει οταν βγει η σειρα lord of the rings.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dharma108 είπε

Βασικα τι επιτυχια περιμενετε να εχει μια τετοιου ειδους ταινια(εμπορικη εννοω);

Τεραστια?! Συνειδητοποιείς ότι το Mortal Kombat είναι franchise 20αετιάς έχοντας πουλήσει εκατομμύρια copies έτσι?!

1 ώρα πριν, Dharma108 είπε

Μην μιλησω για το καθενα που εχει διαβασει το ταδε βιβλιο που ερχεται στην οθονη. Κουραζομαι μονο που σκεφτομαι τι εχει να γινει οταν βγει η σειρα lord of the rings.

Κάντο πιστό στο source material όσο γίνετε και το κράξιμο θα είναι σχεδόν ανύπαρκτο γιατί δεν θα προέρχεται από fans. Οι υπόλοιποι δεν τρέχουν online να κράξουν, απλά πηγαίνουν στην επομενη ταινία/σειρά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Τεραστια?! Συνειδητοποιείς ότι το Mortal Kombat είναι franchise 20αετιάς έχοντας πουλήσει εκατομμύρια copies έτσι?!

Κάντο πιστό στο source material όσο γίνετε και το κράξιμο θα είναι σχεδόν ανύπαρκτο γιατί δεν θα προέρχεται από fans. Οι υπόλοιποι δεν τρέχουν online να κράξουν, απλά πηγαίνουν στην επομενη ταινία/σειρά.

Οσοι gamers και να εχει αυτες οι ταινιες δεν μπορουν να φθασουν το επιπεδο ενος blockbuster. Αμα βγαλουν τα λεφτα τους παλι ευχαριστημενοι ειναι. Ισχυει για τους περισσοτερους τιτλους παιχνιδιων που εχουν γινει ταινιες. Και δεν ειμαι εναντιον τετοιου ειδους ταινιων.

Η τεραστια πλειοψηφια δεν εχει διαβασει τα βιβλια αλλα εχει δει τις ταινιες. Αν σε κατι θα ειναι πιστοι θα ειναι στο υφος των ταινιων. Μακαρι να ειναι ολοι ευχαριστημενοι αλλα δεν το κοβω πιθανο.

Δεν θελω απλα να κριτικαρω, και εγω ημουν ακρως επικριτικος οσον αφορα τα star wars sequels το μονο που ακολουθω απο κοντα..... απλα λεω οτι οπου και να μπεις και εδω και γενικα στο ιντερνετ μονιμα γκρινια απο τους εκαστοτε fans και αν δεν γκρινιαζουν αυτοι θα θαβουν οι γνωστοι αγνωστοι γιατι δεν ειναι αρκετα woke.

Τελοςπαντων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα η ταινια ειχε μεγαλο fan service. αυτο ομως δεν απετρεψε τους φανς να μην παραπονεθουν για την κακη ποιοτητα της και την μικρη σχεση της με το source material.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα πολύ κακής ποιότητας όμως. Δεν κάνω πλάκα όταν λέω ότι το anihilation παρά το ότι ήταν απίστευτη φόλα τουλάχιστον δεν πήρε τον εαυτό του σοβαρά και μπορούσες να δεις τους ηθοποιούς σχεδόν να γελάνε κάτω από τα μουστάκια τους οπότε και αυτοί δεν το πήραν σοβαρά και απλά περνούσαν καλά. Με την παλιά ταινία λοιπόν άνετα την έβλεπα με πίτσες και μπύρες και είχε την πλάκα της. 

 Τούτη εδώ το πήγαινε από πλάκα σε σοβαρό και τούμπαλιν αλλά το χειρότερο αμάρτημα ήταν ότι κατάφεραν να την κάνουν βαρετή (πλην των γνωστών σημείων). Απλά αδιανόητο. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ikaruga24 είπε

Απλά αδιανόητο.

Δεν είναι, άμα δεις πιο πάνω όλες οι ταινίες βασισμένες σε games είναι μέτριες και κάτω. Έτσι πάει όταν κάποιοι γραφουν lore για 20 χρονια και εσύ αποφασίζεις ότι...fuck that, ξέρω καλύτερα. Πιο το νόημα να πάρεις κάτι κάποιου αλλου και να το αλλάξεις?! Φτιάξε κάτι δικό σου καινούργιο και κανε ότι θες. Anyways και με τα comics έτσι ήταν παλιά, κάποια στιγμή θα μάθουν τώρα που πέφτουν άπειρα λεφτά στα video game movies. Ίσως το Uncharted και το TLOU να κάνουν την διαφορα και βάλουν επιτέλους ένα πήχη πάνω από την μετριότητα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια χαρά ταινία ήταν το Annihilation για fan service, και έλεος με την πιπίπλα που όλοι το θάβουν.

Είχε απίστευτα προβλήματα σε όλα τα θέματα, αλλά μάχες όπως sonya/jax/cyrax, sonya/mileena, subzero/scorpion, liu kang/smoke, ήταν καταπλητικές. Να μην αναφέρω την μουσική που τα έσπαγε. Άρα ναι, ήξερες ότι θα πας να δεις "φόλα" με μάχες, αλλά damn me οι μάχες ήταν το κάτι άλλο.

με απλά λόγια έδωσε έμφαση εκεί που έπρεπε. Δεν με ενδιαφέρει το back story του καθενός, ούτε τα ψυχολογικά του.

Μάχες ήθελα, μάχες μου έδωσε το MK2.Δυστυχώς, σε αυτό απέτυχε η καινούργια ταινία. Δεν υπάρχει μάχη που να σε αφήνει με το στόμα ανοιχτό (με εξαίρεση ... 

Spoiler

 

scorpion/subzero λίγο στο τέλος, πριν ανακατευτεί ο Cole).

 

Δεν είναι κακή ταινία, αλλά δεν καταφέρνει να κερδίσει νέο κόσμο στο lore, ούτε φυσικά τους παλιούς που περίμεναν άλλα.

Έχουν όμως στήσει υπέροχα το έδαφος για sequel (πχ ...

Spoiler

να αποκτήσει ο liu kang πεποίθηση και να γίνει ο κεντρικός χαρακτήρας)

. Μακάρι σε sequel λοιπόν, και να διορθώσουν τα λάθη ειδικά το θέμα με τις αδιάφορες μάχες.

 

Επεξ/σία από spyroskonst
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Τόσο μάπα; κ ψάχνω τι να δω για βράδυ..

Ειναι ταινια καθαρα για οσους εχουν παιξει τα παιχνιδια,και ακομα και σε αυτους ειναι ετσι και ετσι,γιατι τα Mortal Kombat παιχνιδια ειναι τα μοναδικα σε ολοκληρη την fighting βιομηχανια που εχουν ενα αρκετα καλο Story mode.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 μερες παλευω να την τελειωσω τελικα τα καταφερα. Πολυ κακη ταινια χωρις δομη με ασυνδετες σκηνες χωρις νοημα ημιτελης μαχες κακες χορογραφιες χωρις συναισθημα με αδιαφορους ηθοποιους. Κλασεις ανωτερη το πρωτο MK του 1995. Καλουτσικα fatalities εχει το αιματακι της και gore. Δειχνει B-movie παρολα τα 55 εκατομμυρια budget που εχει. Κριμα και ελπιζω να μην βγαλουν και συνεχειες εκτος αν αλλαξουν τελειως τον κακο χαρακτηρα αυτης. Απορω και με τη μεγαλη βαθμολογια στο imdb. Μεινετε μακρια. 4/10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Dharma108 είπε

Δεν εχω παιξει τα ταιχνιδια και αμφιβαλω αν εχω δει την πρωτη ταινια. Και αυτη δεν μου αρεσε βασικα δεν ηταν ειδα καν ολοκληρη, μου θυμισε "παιδικη παραγωγη" του νετφλιξ.
Βασικα τι επιτυχια περιμενετε να εχει μια τετοιου ειδους ταινια(εμπορικη εννοω); Ετσι και αλλιως το target group ειναι κυριως αυτοι που εχουν παιξει τα παιχνιδια και οποιος αλλος την δει απο σποντα ελεω καραντινας.

Και αυτο με τα ip εχει κουρασει, αμα εξαιρεσεις την marvel οποιο ip και να παρεις το ακολουθει μια τεραστια γκρινια. Ο καθενας περιμενει να γυριστει η καθε ταινια οπως την ονειρευτηκε. Οι ταινιες γινονται τις περισσοτερες φορες ενας αχταρμας τα τελευταια χρονια γιατι υπαρχει ο διχασμος αναμεσα στην wokeποιηση και το fan service και ελαχιστο ενδιαφερον για ενα πραγματικο ενδιαφερον σεναριο που θα ικανοποιησει μεγαλη μαζα θεατων και εν τελει θα φερει και εμπορικη επιτυχια(ισως).

Μην μιλησω για το καθενα που εχει διαβασει το ταδε βιβλιο που ερχεται στην οθονη. Κουραζομαι μονο που σκεφτομαι τι εχει να γινει οταν βγει η σειρα lord of the rings.

Αυτό ακριβώς.

Γι'αυτό πέτυχε το Τζόκερ, γιατί δεν ήταν το κύριο μέλημα η πίστη αντιγραφή, ούτε το πολίτικαλ κορέκτνες, αλλά ένα δομημένο σενάριο και να περάσει ορισμένα μηνύματα.

Αυτό χρειάζεται, ένα καλό σενάριο, τόσο απλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, GhostRiderLSOV είπε

Γενικά η καλύτερη Mortal Kombat story εμπειρία, είναι να δείτε στο youtube το story mode των 3 τελευταίων Mortal Kombat παιχνιδιών (9-10-11).

Ισχυει, αλλα ειναι και πανω απο 11 ωρες αν δεν κανω λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειδα σημερα και την καινουρια ταινια και την παλια του 1995. Να πω οτι δεν εχω ιδεα απο τα παιχνιδια, εχω παιξει μονο mk1 ή mk2 στο gb και δεν εχω ιδεα και απο lore.

Μπορω να πω οτι μου αρεσε περισσοτερο η καινουρια ταινια, ισως επειδη την ειδα και πρωτη; Εβγαζε περισσοτερο νοημα η ολη ιστορια. Ενω στην ταινια του 1995 οταν την ειδα μετα δεν καταλαβα σχεδον τιποτα, ολα εγιναν πολυ γρηγορα, δεν εξηγησε σχεδον τιποτα για το background των χαρακτηρων. Και επισης οι βαθμολογιες στο Imdb και γενικα τα user ratings, δεν δειχνουν οτι η καινουρια ταινια ειναι αθλια και χειροτερη απο την 1η, το αντιθετο θα ελεγα.

Τωρα, ναι, οσοι ειναι 35+ και περιμεναν νοσταλγια, θα συμφωνησω εχουν δικιο. Αλλα οι μικροτεροι που οταν βγηκε η ταινια του 1995 δεν πηγαιναν ουτε καν δημοτικο ή δεν ειχαν γεννηθει, δε νομιζω να εχουν καποιο θεμα. Ή ατομα σαν εμενα που δεν εχουν ιδεα απο τα παιχνιδια.

Τωρα να κρινουμε μια ταινια για την μουσικη της, ε τι να πω. Οποιος θελει να την δει και γουσταρει παλιο soundtrack, που οντως ειναι κορυφαιο, ας κανει mute στις σκηνες μαχης και να βαλει να παιζει το παλιο!!

 

Σιγουρα παντως οι ταινιες μου κεντρισαν το ενδιαφερον για να παιξω το store mode απο τα παιχνιδια.

  

Στις 23/4/2021 στις 3:15 ΜΜ, FCastor είπε

 

 

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Ο Kano απολαύστικος.

Η πρώτη μάχη-εξάσκηση μεταξύ Liu Kang και Kano με τις "σκούπες" του πρώτου και το κακό timing του jump του δεύτερου θύμισε arcade.

 

Οντως αυτη η σκηνη θυμισε arcade φαση!

 

 

Επεξ/σία από Lazostat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lazostat είπε

Και επισης οι βαθμολογιες στο Imdb και γενικα τα user ratings, δεν δειχνουν οτι η καινουρια ταινια ειναι αθλια και χειροτερη απο την 1η, το αντιθετο θα ελεγα.

Δηλαδή λες είναι τέλεια και κατά πολύ καλύτερη από το πρώτο?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...