Προς το περιεχόμενο

Obi-Wan Kenobi [ Disney+ / TV series ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Μετά την κληρονομιά των πρωταγωνιστών της Original Trilogy...
Μπα...

Ξέρω, είμαι αρνητικός, αλλά εκτός λίγο του Luke (περισσότερο σε Mandalorian, παρά BoBF που τον έβαλαν να δώσει "αυτό ή αυτό" -only sith deal in absolutes- επιλογή στον Grogu), δεν έχουμε δει κάτι καλό με παλιούς χαρακτήρες των ταινιών.

Jeremy's thoughts στα 2 πρώτα επεισόδια (SPOILERS) :

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 629
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο τα πρωτα episodes!

στο πρωτο ειδικα, ενιωθα λες κ ημουν σινεμα, ειχα ριγος σε ολη τη διαρκεια και ημουν στην τσιτα ενω δεν ειχε ιδιαιτερη δραση πολυ καλα δείγματα και με καλα στοιχεια και nods σε prequels, Clone Wars series και Rebels Series αλλα και στα comics μακαρι να κρατηθει το επιπεδο και να δούμε και καλή δραση στα επόμενα.

Αλλα για την ωρα, ο Ewan απλα κυβερναει στο καστ, εξαιρετικη ερμηνεία για αλλη μια φορα.

Στα ελαττώματα τωρα:

Spoiler

η Reva είναι λίγο typecast ο μυξοκλαψιαρης κομπλεξικος vilain που την "αδικησαν" οταν ηταν μικρη και τωρα το μισος την πνιγει κ θελει να παρει εκδικηση. δειχνει τρομερα generic, ελπίζω να εχει να δωσει κατι παραπανω στην πορεία.

Και επισης, λιγο η σκηνη στο τελος του 2ου, λιγο τα κυνηγητα με το 10χρονο που ειναι σε slow motion, δε τους βγηκαν παρα πολυ καλα. Βγαζει εναν αερα οτι ολοι προσεχαν παρα παρα πολυ μη χτυπησει το κοριτσακι κ ολα πανε περιμετρικα. Αλλα οκ, πταισματα, τιποτα το φοβερο

τελος, λιγο χαμένη ευκαιρια να μη δωσουν τον ρόλο του grand inquisitor πίσω στον Jason Isaacs. Ειναι απο τους λιγους voice actors που ειναι και ηθοποιαρες και IRL. και ο ιδιος ειχε πει οτι ηθελε, δε καταλαβαινω γιατι η αλλαγη του cast

παντως, on the other hand, αγαπητοι συντελεστες του Halo και του Foundation και των ST Discovery/Picard, NA πως κανεις space sci fi σειρα με ποιοτητα, ροη, χαρακτηρες κ σεναριο. οχι αυτες οι μετριοτητες που ειδαμε στις αλλες σειρες.

Επεξ/σία από Skywalker333
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κρίμα κρίμα κρίμα ☹️ μετριότητα δυστυχώς μέχρι τώρα και δεν το κόβω να αλλάζει. Στο πρώτο επεισόδιο οι σκηνές του κυνηγητού της μικρής απλά κακές, εφέ τίποτα το ιδιαίτερο, ιστορία άντε ας πούμε ότι γεμίζει κενά που σιγά το δύσκολο δηλαδή αλλά το χειρότερο για μένα είναι κάτι σκηνές με την third sister που η ηθοποιία είναι της πλάκας. Για τον Ewan δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός γιατί μου αρέσει να τον βλέπω σε ότι και να παίζει. 

Spoiler

Έχει κάτι σκηνές ρε παιδί μου στα όρια του αστείου. Πάει να ξεφύγει ο Τζεντάι από το σαλούν στο πρώτο επεισόδιο και χρησιμοποιεί την δύναμη για να ρίξει δύο ξύλα 😕 ο Βέγγος στις ταινίες του περισσότερο σαματά έκανε 😋

Επεξ/σία από liakinen
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικά μου άρεσαν αρκετά! Ειδικά το 2ο. Αλλά...

Spoiler

Τον είχε πιάσει κράμπα στο πόδι τον Obi και δεν μπορούσε να πιάσει το 10χρονο?!

Και γιατί τόσο nerf ? Οκ εδώ και 10 χρόνια δεν είχε χρησιμοποιήσει την force, αλλά φάνηκε σαν να έπαθε εγκεφαλικό όταν - με το ζόρι - σταμάτησε την πτώση της μικρής.

Ελπίζω να αλλάξει αυτό. Θέλω να δω σκηνές μάχη να σπέρνει πόνο ο Obi. Επίσης, θέλω να πιστεύω ότι είναι ακόμα bad ass με το φωτόσπαθο.

Η Reva είναι σπαστική και θέλω να την κομματιάσει ο Obi.

 

Επεξ/σία από Glikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είδα και εγώ τα δυο πρώτα επ. και είμαι αρκετά hyped για την συνέχεια!

Ευχαριστημένος γενικές γραμμές μέχρι στιγμής και περιμένω πως και πως το επόμενο ειδικά μετά το τέλος του δεύτερου επεισοδίου!!! 

Τόσο hyped γενικά που μέρες τώρα είμαι σε Star Wars mood και είπα να ξεκινήσω και ένα project που ήθελα εδώ και χρόνια αλλά όλο το άφηνα για κάποια άλλη στιγμή :P
 

Spoiler

Μπορεί να είναι εικόνα εσωτερικός χώρος
Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή για τη φωτογραφία.
Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή για τη φωτογραφία.


MTFBWY

Επεξ/σία από Doc1355
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως

Spoiler

Ο ηθοποιός Rupert Friend που παίζει τον Grand Inquisitor δείχνει στο imdb ότι παίζει και στα 6 επεισόδια. Μήπως επέζησε τελικά από την Reva?

Μακάρι διότι έχει προοπτικές σαν χαρακτήρας. Ίσως π.χ. μια μάχη ανάμεσα σε αυτόν και στον Obi θα ήταν ενδιαφέρον.

Τώρα βέβαια τα επεισόδια προτιμούσα να ήταν περισσότερα.

 

Επεξ/σία από Glikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πείτε μου ότι η σειρά θέλει να μας πει ότι η Λέια είναι πιο σημαντική από τον Λουκ. Προβλέπω η παρεξηγημένη τρίτη αδελφή να επαναστατεί και να αλλάζει τελικά στρατόπεδο, έστω την τελευταία στιγμή. Είναι σίγουρα σωστός ο τίτλος της σειράς;

 

Spoiler

Σιχάματα!

 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ συγκινητική η έναρξη του 1ου επεισοδίου. 

Spoiler

Το recap των γεγονότων και ειδικά η σκηνή κατά την διάρκεια του Order 66.

Είχε αύρα SW.

Τώρα όσων αφορά την Τρίτη Αδερφή...

Spoiler

.. είναι μια εξ αυτών των μικρών; μαθητευόμενων που διαφεύγουν στην αρχή αφότου πεθαίνει μαχωμενη η δασκάλα τους;!

 

Πάω στο δεύτερο μέρος.

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
50 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Τώρα όσων αφορά την Τρίτη Αδερφή...

  Απόκρυψη περιεχομένων

.. είναι μια εξ αυτών των μικρών; μαθητευόμενων που διαφεύγουν στην αρχή αφότου πεθαίνει μαχωμενη η δασκάλα τους;!

Spoiler

Δεν ξέρουμε ακόμα, αλλά πολύ πιθανό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δεύτερο επεισόδιο αν και αρκετά μικρό σε διάρκεια ήταν καλύτερο. Εξακολουθεί να με χαλάει η ηθοποιός που παίζει την τρίτη αδερφή (από θέμα ηθοποιίας φυσικά). 

Η μικρούλα που παίζει την Λέια πάντως είναι γλύκα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τέλος του 2ου. Εξαιρετικός Ewan McGregor!

Spoiler

Τα συναισθήματα που περνάει στον θεατή, με το βλέμμα ή τις κινήσεις του αλλά και η εξέλιξη του χαρακτήρα μέχρι στιγμής μετέφεραν μια αίσθηση παλιών SW κάτι που πίστευα ότι δε θα έβλεπα ξανά. Ένας ηττημένος κ ράκος Κενόμπι με τις σκέψεις να τον κατατρώνε. 

Η μικρούλα που παίζει την μικρή Λέια πολύ καλή & ταιριαστή στον χαρακτήρα.

Λίγο με βγάζει εκτός κλίματος η Τρίτη Αδερφή κ μένα.

 

Τέλος επεισοδίου με...... Βέιντερ 👀 ανατριχιλα με το  transition όταν μαθαίνει ο Obi Wan ότι ζει. 

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Πολύ συγκινητική η έναρξη του 1ου επεισοδίου. 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Το recap των γεγονότων και ειδικά η σκηνή κατά την διάρκεια του Order 66.

Είχε αύρα SW.

Spoiler

Το prequel recap

είναι το highlight της σειράς για μένα!

Ελπίζω να μη το λέω και στο τέλος της σειράς αυτό...

2 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Τώρα όσων αφορά την Τρίτη Αδερφή...

  Απόκρυψη περιεχομένων

.. είναι μια εξ αυτών των μικρών; μαθητευόμενων που διαφεύγουν στην αρχή αφότου πεθαίνει μαχωμενη η δασκάλα τους;!

Θα είναι κάπως άσχετο να μην είναι :P  Που εκεί που το έβαλαν κιόλας είναι... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ανακριτές (Διαφήμιση beneton, ένας λευκός ένας κινεζος ένας μαυρος) ειναι πολύ λάθος στημένοι σαν χαρακτήρες . Η ριβα για την θέση της είναι προκλητικά εριστική απέναντι τους, πράγμα που δεν δικαιολογήται. 

Η τρεμάμενη κάμερα στην σκηνή με τον obi wan το βράδυ στην έρημο ήταν κάκιστη. Η σκηνοθέτης της σειράς πρέπει να μάθει βασικές σκηνοθετικές τεχνικές. ΔΕΝ βλεπόταν η σκηνη. Δειτε πάλι την σκηνη και θα καταλάβετε.

Η σκηνή κυνηγητού με την μικρή ΑΘΛΙΑ . Η σκηνοθεσία ηταν προκλητικά κακή.

Η σειρά σωζόταν όπου εμφανιζόταν ο obi wan.  Βασικά δεν είναι και πολύ δύσκολο να κάνεις κάτι καλό με τον συγκεκριμένο χαρακτήρα. Ο λουκας τον έγραψε τόσο καλά και το casting του ηθοποιού ηταν τόσο ταιριαστό, που ότι και να κάνεις με αυτόν θα πετύχει. 

Δυστηχώς όμως η πολιτική ορθότητα θα σακατέψει ΚΑΙ το obi wan.

Πολιτικά ορθως ας βάλουμε γυναίκα σκηνοθέτη και ας μην έχει το βελινεκές για αυτό το πρότζεκτ.

Πολιτικά ορθώς ας μειώσουμε τον Λουκ να επικεντρωθούμε στην Λέια και να περάσουμε την αίσθηση ότι η Λέια είναι το κλειδί 

Πολιτικά ορθώς ας έχουμε μια τριάδα Λευκου μαυρου κινέζου στους ανακρητές.

Πολιτικά ορθώς ας κάνουμε την μαυρη γυναίκα προταγωνιστή των κακών (και ας μην αξίζει-ταιριάζει). Με αυτόν τον τρόπο θα έχουμε σκηνές Δυναμικότητας-ανωτερότητας μιας μαυρης γυναίκας απέναντι σε έναν λευκό ανδρα να τον τραμπουκίζει.

Όλα αυτά βγάζουν μια ΑΚΥΡΗ αίσθηση που σώζονται όταν εμφανίζονται (αναγκαστικά) τα παλιά κομμάτια (Obi wan)

Kατάντησαν το Star Wars νεοταξική προπαγάνδα . 

Προφανώς και δεν έχω αντίρρηση να προωθηθεί μια ποιο ελεύθερη ατζέντα σχετικά με τις ισότητα , αλλά όταν γίνεται τόσο βίαια σε παλιά καθιερωμένα , αυτό είναι βιασμός .

 

 

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν κάνουν την Reva πιο δυνατή/ικανή από τον Obi θα ξενερώσω άσχημα.

Επίσης το σωστό είναι να δώσουν στους Obi και Vader το περισσότερο screen time.

Επεξ/σία από Glikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...