Προς το περιεχόμενο

Obi-Wan Kenobi [ Disney+ / TV series ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

*Carefully places soapbox*

*Carefully gets on said soapbox*

*Clears throat*

Είδα και εγώ επιτέλους το Obi-Wan Kenobi. Ιδού η κριτική μου.

Με εξαίρεση τη Third Sister, μου άρεσε αρκετά, ειδικά η πορεία και επιστροφή (κυριολεκτική και μεταφορική) του Obi-Wan και ιδίως το τελευταίο επεισόδιο με τη μονομαχία και τις λίγες κουβέντες που αντάλλαξαν ο πρώην Δάσκαλος με τον πρώην Μαθητή του (ιδιαίτερα φορτισμένες για εμένα τουλάχιστον που έχω δει όλη την πορεία του Anakin με PT, SW: TCW, SW: R και OT και την πτώση του από νέος και δυνατός και κλασσικός ήρωας σε απομεινάρι του εαυτού του κρατημένο στη ζωή από μηχανές την εποχή της σειράς αυτής).

Ευχαριστώ.

*Walks away whistling*

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 629
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είδα κι εγώ την σειρά λίγο αργοπορημένα :P 

Λόγω καθαρού hype Ewan/Hayden, η σειρά εμένα μου άρεσε. Ναι το σενάριο έπασχε, ναι η Reeva ήταν επιεικώς κακή και αναρωτιέμαι αν χρειαζόταν. Γιατί κάναμε focus συγκεκριμένα σε αυτήν, αφού 5 παιδάκια επέζησαν στο flashback, όχι 1. Περίεργο αυτό.

Ναι ορισμένες φορές οι διάλογοι της κατά τα αλλα αξιολάτρευτης μικρής Λέια ήταν καπώς εκτός χρόνου.

Εμένα μου πέρασε το αίσθημα ότι ο Obi-Wan μετά από 10 χρόνια που κρύβεται είναι ένας άνθρωπος που απλά έχει χάσει τα πάντα. Και η επάνοδος του και η σύνδεση του με τη Δύναμη ήταν ΟΚ. 

Μου άρεσαν τα 2 τελευταία επεισόδια πιο πολύ. Και οι ατάκες του Vader στην μονομαχία, εμένα με άγγιξαν. Ο Hayden από τα prequel ήταν αδικημένος, ενώ είναι καλός ηθοποιός, και εδώ τα είπε πολύ καλά νομίζω. 

Το αν θα εξευτελιστεί ο διασημότερος κακός της μεγάλης οθόνης αν τον δείχνουν ξανά και ξανά, δε το ξέρω, αν και μου ακούγεται λογικό. Το ότι έγινε ακόμα πιο ανθρώπινος, προσωπικά μου άρεσε.

Ένα χαλαρό 6,5. Ίσως και 6. Θα έβαζα 7/7,5 αν είχε και λίγο από την γνωστή επικούρα μουσική. Η ήδη υπάρχουσα ήταν απλά ΟΚ.

Επεξ/σία από KaRouLi
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μένα το obi wan ήταν ο λόγος που δεν είδα το andor και γενικά απο εδω και πέρα σταματάω την ενασχόληση με το disney starwars. Σταματάω στην συνδρομή disney+ και γενικότερα ότιδoιποτε εχει να κάνει με disney star wars

Αρκετά, υποτιμούν την νοημοσύνη μας .

Kαι επειδή δεν μπορώ να τα πω καλύτερα απο τους ειδικούς . 

ΣΥΜΦΩΝΩ 100% με τα παλικάρια 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ο συνδυασμός του prequel, δηλαδή μιας ιστορίας τοποθετημένης σε χρονική περιόδο με δεδομένη κατάληξη για βασικούς χαρακτήρες, και του αρμέγματος πασίγνωστων και εξαντλητικά αναλυμένων χαρακτήρων, είναι ο χειρότερος δυνατός συνδυασμός.

Δένει τα χέρια των σεναριογράφων, αφού δεν υπάρχει κανένα περιθώριο έκπληξης για τα βασικά πρόσωπα. "Άραγε θα καταφέρει το αγοράκι να γλιτώσει από τους κακούς που το κυνηγάνε; Αχ, θα σπάσει η καρδιά μου από την αγωνία".

Εκπλήξεις μπορούν να υπάρξουν μόνο για δευτερεύοντες χαρακτήρες. Δεν είναι τυχαίο ότι το prequel του Σόλο (ή του Όμπι) είναι φόλα, ενώ ιστορίες που επικεντρώνονται σε άγνωστους χαρακτήρες (Rogue One, Mandalorian) έχουν πολύ καλύτερο αποτέλεσμα.

Όταν, μάλιστα, οι σεναριογράφοι δεν είναι άξιοι να γράψουν όχι σενάριο, αλλά ούτε λίστα με τα ζαρζαβατικά από τη λαϊκή... Το δεδομένο πρόβλημα με τα prequel αποκτά εκρηκτικές διαστάσεις.

Όμως, επειδή αφενός υπάρχει δημιουργική φτώχια και αφετέρου ανάγκη για διαρκή παραγωγή νέου υλικού, η γελάδα θα αρμεχτεί μέχρι τέλους.

Spoiler

 

 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/12/2022 στις 8:56 ΠΜ, blanka είπε

για μένα το obi wan ήταν ο λόγος που δεν είδα το andor και γενικά απο εδω και πέρα σταματάω την ενασχόληση με το disney starwars. Σταματάω στην συνδρομή disney+ και γενικότερα ότιδoιποτε εχει να κάνει με disney star wars

Αρκετά, υποτιμούν την νοημοσύνη μας .

Kαι επειδή δεν μπορώ να τα πω καλύτερα απο τους ειδικούς . 

ΣΥΜΦΩΝΩ 100% με τα παλικάρια 

Σύμφωνοι για το Kenobi, αλλά για ρίξε μια ματιά τι γίνεται στο Andor...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημερα μετα το mandalor και 3 τελευταια fett τελειωσα και το obi.Κακο προς μετριο μου φανηκε.Δε ειχε καλη μουσικη και η τριτη αδελφη δεν μ αρεσε.Θα παει επισημα και για 2 σαιζον;;Τωρα επομενο andor. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, johnmayson είπε

Καλημερα μετα το mandalor και 3 τελευταια fett τελειωσα και το obi.Κακο προς μετριο μου φανηκε.Δε ειχε καλη μουσικη και η τριτη αδελφη δεν μ αρεσε.Θα παει επισημα και για 2 σαιζον;;Τωρα επομενο andor. 

To Andor είναι αριστούργημα...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, johnmayson είπε

Καλημερα μετα το mandalor και 3 τελευταια fett τελειωσα και το obi.Κακο προς μετριο μου φανηκε.Δε ειχε καλη μουσικη και η τριτη αδελφη δεν μ αρεσε.Θα παει επισημα και για 2 σαιζον;;Τωρα επομενο andor. 

Δεν ξέρουν ούτε οι ίδιοι. Η Κένεντι έχει δηλώσει ότι "... εάν υπάρξει κάποια αξιόλογη ιστορία να πούμε"

και " τη δημιουργήσαμε ως limited series, με αρχή μέση, τέλος. Εάν δούμε ότι οι fans θα επιθυμούσαν να επιστρέψουμε, ίσως κάποια στιγμή, στο μέλλον. Θα δούμε. "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 1 μήνα μετά...
Στις 11/4/2023 στις 12:18 ΜΜ, {TDi}Dj2k..infc είπε

 

Το σημείο που αλλάζει από Darth Vader σε Ανακιν 😱😱😱😱

Φαίνεται απίστευτη δουλειά και είναι understatement αυτό...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...