Προς το περιεχόμενο

Obi-Wan Kenobi [ Disney+ / TV series ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Fronimitis είπε

Αν και γεννηθείς το 1980,δεν κατάφερα να δω Star wars ταινία πριν τα 30 μου.Δεν αγάπησα τις ταινίες όπως πολλοί φίλοι γιατί δεν τις είδα στην ηλικία που έπρεπε.

Τις είδα μεγάλος και πια μου φαινόντουσαν παραμυθακια,που υπάρχει το καλό και το κακό,οι κακοί διαστημοναζι,κι οι καλοί ήρωες,με εφέ σερπαντίνες λέιζερ κτλ.

Με τον καιρό τις σεβάστηκα όμως,αναγνώρισα την δυναμική τους,και μέχρι σήμερα έχω δει τις περισσότερες ,ακόμα και τις τελευταίες σειρές όπως το mandalorian.

Φαν όμως δεν είμαι.Ακουω όμως συχνά τους φανς να λένε ,ωραία ταινία η τελευταία αλλά Star Wars δεν είναι.Ή επιτέλους μια ωραία σειρά όπως το mandalorian που είναι Star Wars. 

Τι ακριβώς σημαίνει Star Wars για τους φανς και δεν μπορώ να το καταλάβω;

Το OWK θεωρώ πως ήταν ακριβώς Star Wars που είχε μέσα όλα τα συστατικά των παλιών ταινιών,και μου άφησε την ίδια γεύση με τότε.Ενα παραμυθακι,που το καλό νικάει πάντα το κακό,με πρωταγωνιστές τα ίδια αγαπητά πρόσωπα.

Όμως τώρα διαβάζω παράπονα...Τι δεν μπορώ να καταλάβω;

Υπάρχει ταινία φαντασίας που αγαπάς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 629
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/7/2022 στις 9:27 ΠΜ, Bourdoulas είπε

Αστείο σενάριο, αστεία υποκριτική , αστεία σκηνοθεσία. Το χειρότερο όλων κατέστρεψαν τον Vader . Δεν σου βγάζει αυτό το epicness, αυτόν τον φόβο οταν τον έβλεπες. Μια καρικατούρα ήταν. Μια καρικατούρα ο νούμερο 1 villain όλων των εποχών .

Μπορεί απλά να βασίστηκαν σε άλλο υλικό:

Spoiler

dark-helmet-spaceballs-rick-moranis | ZWENTNER.com

 

Επεξ/σία από panther_512
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Fronimitis είπε

Τι ακριβώς σημαίνει Star Wars για τους φανς και δεν μπορώ να το καταλάβω;

Το OWK θεωρώ πως ήταν ακριβώς Star Wars που είχε μέσα όλα τα συστατικά των παλιών ταινιών,και μου άφησε την ίδια γεύση με τότε.Ενα παραμυθακι,που το καλό νικάει πάντα το κακό,με πρωταγωνιστές τα ίδια αγαπητά πρόσωπα.

Όμως τώρα διαβάζω παράπονα...Τι δεν μπορώ να καταλάβω;

Είσαι σίγουρος πως έχεις δει τα Ι-VI και το Kenobi; :P

Για να μη γράψω 3 σελίδες μήνυμα. Δε θα πω για lore, ακυρώσεις χαρακτήρων, σενάρια που δε θα βλέπαμε ούτε στον αστυνόμο Σαίνη, σκηνές που δε βγάζουν νόημα κλπ. Θα πω κάτι που κάνει μπαμ σε μένα και με ξενερώνει πάρα πολύ.

Οι ταινίες του Lucas ήταν διαστημικές οπερέτες. Από τις μουσικές του Williams μέχρι τους ήχους του περιβάλλοντος. Μέχρι και οι laser-ιές είχαν ρυθμό! Αυτό πάει πια (εξαιρώ το Rogue one που το κάνει και το Mando που είναι διαφορετική φάση).

Εσύ που βρίσκεις ίδιο το Kenobi (btw ίδιο με prequels ή ΟΤ;) αυτή τη διαφορά τη βλέπεις και έχει κάποιο effect σε εσένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Fronimitis είπε

Αν και γεννηθείς το 1980,δεν κατάφερα να δω Star wars ταινία πριν τα 30 μου.Δεν αγάπησα τις ταινίες όπως πολλοί φίλοι γιατί δεν τις είδα στην ηλικία που έπρεπε.

Τις είδα μεγάλος και πια μου φαινόντουσαν παραμυθακια,που υπάρχει το καλό και το κακό,οι κακοί διαστημοναζι,κι οι καλοί ήρωες,με εφέ σερπαντίνες λέιζερ κτλ.

Με τον καιρό τις σεβάστηκα όμως,αναγνώρισα την δυναμική τους,και μέχρι σήμερα έχω δει τις περισσότερες ,ακόμα και τις τελευταίες σειρές όπως το mandalorian.

Φαν όμως δεν είμαι.Ακουω όμως συχνά τους φανς να λένε ,ωραία ταινία η τελευταία αλλά Star Wars δεν είναι.Ή επιτέλους μια ωραία σειρά όπως το mandalorian που είναι Star Wars. 

Τι ακριβώς σημαίνει Star Wars για τους φανς και δεν μπορώ να το καταλάβω;

Το OWK θεωρώ πως ήταν ακριβώς Star Wars που είχε μέσα όλα τα συστατικά των παλιών ταινιών,και μου άφησε την ίδια γεύση με τότε.Ενα παραμυθακι,που το καλό νικάει πάντα το κακό,με πρωταγωνιστές τα ίδια αγαπητά πρόσωπα.

Όμως τώρα διαβάζω παράπονα...Τι δεν μπορώ να καταλάβω;

Γεννηθείς λίγο νωρίτερα από εσένα και φίλος του Star Wars (τότε και σήμερα) θα συμφωνήσω με αυτά που λες.
Οι αρχικές ταινίες του Lucas ήταν πρωτοποριακές και δημιούργησαν ένα μύθο που κρατά μέχρι και σήμερα με άξονα καλές (και όχι πολύπλοκες) ιστορίες δεμένες με οπτικά εφέ και υπέροχη μουσική. Χαίρεσαι να τις βλέπεις και να τις απολαμβάνεις αλλά δεν χρήζουν και υπερανάλυσης (αν το κάνουμε θα βρούμε κλισέ, απλουστεύσεις και άλλα). Ακόμα και το κομμάτι του καλού και κακού είχε ακολουθιακή προσέγγιση και ελάχιστες εκπλήξεις.
Οι επόμενες ταινίες και σειρές ακολούθησαν το ίδιο - ασφαλές- μοτίβο επεκτείνοντας ή/και εξηγώντας κομμάτια της ιστορίας. Προσωπικά δεν ένιωσα διαφορά ως προς την αίσθηση που μου έδωσαν, γιατί εξακολουθούσαν να πορεύονται στο ίδιο μονοπάτι. Απλά τις έβλεπα και περνούσα καλά, γιατί ακριβώς αυτός ήταν ο ρόλος τους, η διασκέδαση. Ούτε στην κατηγορία του Νονού θα μπουν ούτε του Breaking Bad, γιατί ποτέ δεν είχαν αυτό τον σκοπό.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Fronimitis είπε

Όλες οι Marvel

Μπορεί να έχεις διαβάσει για το American monomyth. Αν δεν το έχεις διαβάσει τι είναι ως τώρα είναι ευκαιρία να το κάνεις και θα το βλέπεις παντού γύρω σου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Diinekis21 είπε

Είσαι σίγουρος πως έχεις δει τα Ι-VI και το Kenobi; :P

Για να μη γράψω 3 σελίδες μήνυμα. Δε θα πω για lore, ακυρώσεις χαρακτήρων, σενάρια που δε θα βλέπαμε ούτε στον αστυνόμο Σαίνη, σκηνές που δε βγάζουν νόημα κλπ. Θα πω κάτι που κάνει μπαμ σε μένα και με ξενερώνει πάρα πολύ.

Οι ταινίες του Lucas ήταν διαστημικές οπερέτες. Από τις μουσικές του Williams μέχρι τους ήχους του περιβάλλοντος. Μέχρι και οι laser-ιές είχαν ρυθμό! Αυτό πάει πια (εξαιρώ το Rogue one που το κάνει και το Mando που είναι διαφορετική φάση).

Εσύ που βρίσκεις ίδιο το Kenobi (btw ίδιο με prequels ή ΟΤ;) αυτή τη διαφορά τη βλέπεις και έχει κάποιο effect σε εσένα;

Μεταξύ μας τώρα, πρωτοποριακές ήταν, αλλά πλέον δεν πολυβλέπονται τα παλιά star wars. Ειδικά η τρίτη, το επεισόδιο 6, ήταν χάλια. Κι εγώ δεν πολυκαταλαβαίνω όλη αυτήν την αρνητική διάθεση, για οτιδήποτε νέο βγαίνει.. Να πω ότι απογοητεύτηκαν οι φανς του Άρχοντα των δαχτυλιδιών, που ήταν υπέροχες, να το καταλάβω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 27/07/2022 at 14:27, {TDi}Dj2k..infc said:

Το re-edit που είναι δυόμισι ώρες είναι κλάσεις ανώτερο από την σειρά. Για το άλλο που λες δεν ξέρω. Πετα και κάνα link άμα μπορείς.

 

https://www.reddit.com/user/NumeralJoker/comments/vjjupw/the_obiwan_kenobi_4_hour_feature_supercut_ive/

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Xorxhs! είπε

παντως η τελευταια μονομαχια ήταν άκρως ικανοποιητική

Όπως είναι στο supercut χωρίς την crybaby και με σωστή μουσική, ναι, άκρως ικανοποιητική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...